Benzin İstasyonu Açmak İsteyenlere

Akaryakıt istasyonu işi her zaman karlı bir yatırımdır çünkü insanlar hiçbir zaman araba kullanma ayrıcalığından vazgeçmek istemez. Yakıt fiyatlarındaki artışlara rağmen akaryakıt istasyonu işletmelerinin kar indeksleri herhangi bir zarar görmez.

Aşağıdaki rehber bir akaryakıt istasyonu açma sürecinde neler yapmanız gerektiği ile ilgili size yardımcı olacaktır.

 

Benzin İstasyonu Nasıl Açılır?

Var olan bir akaryakıt istasyonunu mu satın alacaksınız yoksa her şeyiyle sıfırdan bir istasyon mu inşa edeceksiniz karar verin. Farklı durumlara bağlı olarak kararınız değişebilir. Konumunuzu mutlaka düşünmelisiniz. Trafiğin yoğun olduğu bir yerde fiyatını karşılayabileceğiniz satılık bir akaryakıt istasyonu mu var? Belki de aklınızda bugünlerde boş olan muhteşem bir arsa yeri var. Bir emlakçıyı veya bir aracıyı arayarak uygun akaryakıt istasyonlarını veya boş arazileri öğrenin. Bütün arazileri dolaşarak bu arazilerin neden boş olduğunu öğrenin ve mevcut olan bütün mali kayıtları görmek isteyin.

Akaryakıt istasyonunuz için detaylı bir iş planı hazırlayın. Finans seçenekleri, pazarlama planları, gelecek hedefleri ve çalışanları nasıl yöneteceğinizi anlatan bilgiler de olsun. Hırsızlık ve doğal afetlerle nasıl başa çıkacağınızı ve rakiplerinizle nasıl mücadele edeceğinize ilişkin planlarınız da yer alsın. Bu planı sizin için hazırlayacak profesyonel birini işe alabilirsiniz.

Bir akaryakıt istasyonu satın almak için kaynak toplayın. Görüşmelere finans kurumlarından başlayın. İş planınızı yanınıza alın ve kredi yetkilileriyle işletme kredileri hakkında görüşün. Yatırımcıları işe almayı düşünebilirsiniz. Bir işletme aracısı size ek seçenekler bulma konusunda yardımcı olabilir.

Satmayı planladığınız yakıtı sağlayan firmayla franchising seçenekleri hakkında görüşün. Başka bir firmanın yakıtını da satabilirsiniz. Bu durumda franchise sözleşmeleri ve franchise ücretleri ile ilgili müzakerelerde bulunmanız gerekecektir. Kendi şartlarınıza en uygun olan seçeneği bulabilmek için çeşitli yakıt firmaları ile görüşün.

Gerekli olan bütün ruhsat ve izinleri alın. İlgili resmi kurumlarla görüşerek gerekli olan izinler ve ruhsatlar için ne kadar ücret ödemeniz gerektiğini öğrenin. Bir işletme ruhsatına ihtiyacınız olacaktır ve eğer sigara ve içki satmayı düşünüyorsanız ekstra izinler almanız gerekecektir. Ayrıca itfaiye teşkilatına da kayıt yaptırmanız gerekmektedir.

Görkemli bir açılış planlayın. Afişlerinizde ve balonlarınızda çekici renkler kullanarak süslemeler yapın.  Açılışa özel kampanyalarınızın ve bedava hizmetlerinizin reklamını yaparak müşterileri davet edin. El ilanları dağıtın ve yerel gazetelere reklam verin. Açılışta benzin istasyonunuzu nasıl tanıtacağınızı öğrenmek için “Benzin istasyonu açılışları için tanıtım fikirleri” başlıklı yazımızı inceleyebilirsiniz.

 

Bu İş Size Uygun Mu?

Titizlik, sayılara ve piyasalara ilgi, aynı süreci rutin olarak tekrar etmek, insanlarla pozitif iletişim kurmak benzin istasyonu işinde gerekli özelliklerdir.

Para söz konusu olunca ise milyon liraları gözden çıkarmak gerekebilir. Dediğimiz gibi lokasyon, istasyonun işlekliği gibi konular bu işe girmek için sahip olmanız gereken minimum sermayeyi belirleyecektir, ancak yine de 7 haneli bir meblağa sahip olmanız şarttır.

Ancak kiralamayı düşünürseniz daha az bir yatırım yapmanız ve kirayı-masrafları çıkardıktan sonra kendi kazancınıza bakmanız gerekir.

Benzin istasyonu işine girmek uzun vadeli bir yükümlülüğü gerektirir. Karar verme sürecinde “Ben bu işi yapabilir miyim?” diye kendinize sormalı ve dürüst cevaplar vermelisiniz.

 

Benzin İstasyonu Açmak İçin İş Planı Nasıl Yazılır?

İş planı, bir işletmeyi ne şekilde yöneteceğiniz ve yönetmeniz gerektiğine dair size rehberlik eden ve genelde 5-6 sayfadan oluşan bir belgedir. Ayrıca kredi ve fon başvurusu yaparken de bankalar ile yatırımcılar iş planınızı göstermek isterler. Bu bakımdan benzin istasyonu gibi ciddi bir yatırım gerektiren bir iş koluna gireceğiniz zaman mutlak surette iş planına sahip olmanız lazım.

Peki iş planında hangi konulara yer vermelisiniz?

 

İstasyondaki Ürün ve Hizmetleri Anlatın

Ne tür akaryakıtlar satacaksınız? Mini markette ne tür ürünlere yer vereceksiniz? Oto tamir, oto yıkama gibi kar marjını artırabilecek şeyler sunacak mısınız?

 

Rakiplerinizi Analiz Edin

İstasyonunuzun bulunduğu semtteki diğer benzin istasyonlarını analiz edin. Sizden üstün ve eksik oldukları yönleri bulun. Piyasada neden bir benzin istasyonuna daha ihtiyaç olduğunu açıklayın. Sizi diğer istasyonlardan farklı kılacak özellikleri ayrıntılarıyla yazın. Diğer bir deyişle, insanlar neden X istasyonuna değil de sizin istasyonunuza gelmeli, bu soruyu yanıtlamaya çalışın.

Mutlaka okuyun: Rekabet Analizi Nedir? Nasıl Yapılır?

 

Pazarlama ve Satış Stratejinizi Belirleyin

Burada şuna açıklık getirmeniz şart: Neden insanlar bir kere sizden benzin aldıktan sonra tekrar size gelmeli? Sizi cazip kılacak satış ve pazarlama stratejilerinizi açıklayın. Eğer büyük bir petrol şirketinin bayiliğini aldıysanız şirketin sunduğu pazarlama stratejilerine de yer verin.

Mutlaka okuyun: Satışlarınızı Katlayacak Satış Stratejileri

 

Bu İşe Uygun Olduğunuzu İspatlayın

Yatırımcıları ve bankaları size kredi vermeleri konusunda ikna etmek için kim olduğunuzu, neden bu işe ilgi duyduğunuzu, bu işi yapabilecek yeteneklere sahip olup olmadığınızı anlatmanız gerekir. Dolayısıyla işletmecilik, yöneticilik gibi konulardaki geçmiş tecrübelerinizi belirtmeniz önemli olacaktır.

 

Kiralama mı Satın Alma mı?

Finansal anlamda ne durumda olduğunuzu, hangi yöntemin sizin için daha ideal olacağını belirtin. Satış tahminlerinizi, yıllık tahmini cironuzu ve muhtemel gider kalemlerini belirtin ve bir gelir-gider dengesi oluşturmaya çalışın.

Mutlaka okuyun: İş Planı Nasıl Hazırlanır?

 

Marka Ne Kadar Önemlidir?

Aytemiz mi olsun Petrol Ofisi mi?

Bu soru oldukça basit gözükmesine karşın sanıldığı kadar basit değildir. İstasyonun lokasyonu, muhitin sosyo-ekonomik durumu gibi faktörler önemlidir. Yani bazı bölgelerde Petrol Ofisi istasyonları daha çok tutarken bazı bölgelerde Opet daha çok iş yapabilir. İstasyonun bulunduğu caddenin işlevi, hangi yol üzerinde bulunduğu gibi faktörler önemlidir anlayacağınız.

 

Bilindik Benzin İstasyonları

Büyük bir petrol şirketinden bayilik aldığınız zaman tüm kurulum ve işletim süreciyle ilgili şirketin genel merkezinden danışmanlık hizmeti alabilirsiniz.  Piyasanın bilindik petrol şirketleri BP, Petrol Ofisi, Opet, Shell gibi şirketlerin bayisi olduğunuz zaman daha kaliteli benzin satarsınız. İnsanlar da adını sanını bildiği markalardan benzin satın almak isterler. Yani işin içinde imaj ve kalite faktörü vardır.

Ayrıca bu yakıtların içinde katkı maddeleri de bulunur. Bu maddeler motorun aşınmasını önler, yakıttan daha çok performans almayı sağlar.

Müşterileri kendinize çekmenin en iyi yollarından biri bilindik bir markanın çatısı altında faaliyet göstermektir.

 

Benzin İstasyonunda Müşteri Memnuniyeti Nasıl Sağlanır?

Sürücüler doğru noktalara konuşlanmış, girişi ve çıkışı kolay benzin istasyonlarına gitmeyi daha çok isterler. Bu nedenle benzincilik işinde lokasyon çok önemlidir. Ancak yine de benzin istasyonunuzu lokasyondan bağımsız olarak geliştirme ve müşterilerin ilgisini-beğenisi çekme yöntemleri de mevcuttur.

 

Benzinden Daha Çok Şey Sunun

Benzin fiyatlarındaki sürekli dalgalanma benzinin kar marjını zaman zaman düşürebilir. Bu nedenle benzin istasyonunda akaryakıttan başka şeyler de sunmalısınız. Oto yıkama, ufak tefek tamir işleri, araç aksesuarları, mini market, mini kafe gibi şeyler de benzin istasyonu işindeyken güzel paralar kazanmanızı sağlayabilir.

 

Müşteri Hizmetleri Hayatidir

Çalışanlarınızın güleryüzlü, ilgili ve saygılı olmaları, sürücülerde benzin istasyonuna yönelik bir sempati oluşmasına neden olabilir. Bu nedenle müşteri hizmetleri konusunda çalışanlarınızı iyi eğitmeli, müşteri memnuniyetini daima ön planda tutmalısınız.

 

İstasyonunun Tanıtımını Yapın

İnsanları kendi istasyonunuza çekmek için çeşitli şeyler deneyebilirsiniz. Sizden 10 kez depo fulleyen müşteriye 1 depo bedava benzin vermek bunlardan biridir örneğin. Ya da 100 liralık benzin alana ücretsiz sandviç ve kola vermek de bir başka alternatiftir. Poster, ilan, yol üstü tabela gibi klasik tanıtım unsurlarından da yararlanmalısınız tabii ki.

 

Mobil Teknolojiden Yararlanın

Benzin istasyonunuzun internette varlık göstermesi hele 2018 gibi bir dönemde çok ama çok önemlidir. İnsanlar en yakın benzinliği bulmak için Google Maps, Yandex Navigasyon gibi programları kullanırlar. Siz de benzinliğinizi bu uygulamalarda etiketleyerek insanların size daha kolay ulaşmasını sağlayabilirsiniz.

 

Ücretsiz Şeyler Sunun

Lastiğe ücretsiz hava basmak, ücretsiz çay-kahve gibi şeyler ufak şeyler gibi görünse de totale vurulduğunda insanların sizi tercih etmesi için yeterli olabilir. Örneğin son yıllarda bunun en güzel örneğini Opet sergiliyor. Klasik “leş” benzin istasyonu tuvaleti anlayışından sıyrılarak her daim temiz bir tuvalet tecrübesi sunan Opet, sırf bu nedenle pek çok yeni müşteri kazanmış durumda. Temizlik bile bir insanın X istasyonunu değil de Y istasyonunu tercih etmesi için yeterlidir. Tuvalet gibi, istasyonun çevre temizliği de yine dikkat edilmesi gereken bir konudur.

Ayrıca belli bir miktarın üstünde benzin alanlara araç kokusu, cam sileceği, peçete, kalem, not defteri gibi eşantiyonlar vermeniz de yine etkili olabilen şeylerdir.

 

Fiyatlandırma Mühim!

Benzin ve gaz fiyatlarınızı çevrenizdeki istasyonlarla kıyaslanabilir bir düzeyde tutmanız, zaman zaman güzel indirimler yapmanız belli bir kemik müşteri kitlesi elde etmeniz için önemlidir.

Mutlaka okuyun: Müşteri Memnuniyeti Nasıl Sağlanır?

 

Benzin İstasyonunda Hırsızlığa Karşı Nasıl Önlem Alınmalıdır?

Benzin istasyonları ne yazık ki hırsızların uğrak noktalarındandır. 7-24 açık olmaları ve sürekli nakit akışı olması nedeniyle hırsızların gözlerine kestirdikleri akaryakıt istasyonlarında, hırsızlığa karşı önlem alınması son derece önemlidir. Hem çalışanların hem müşterilerin hem de paraların güvende olması için uygulanabilecek çeşitli yöntemler bulunmaktadır.

 

Güvenlik Kamerası

Güvenlik kamerası halihazırda uzun yıllardır kullanılan bir hırsızlıkla mücadele aracı. İstasyonun çeşitli noktalarına yerleştirilecek güvenlik kameraları sayesinde 7-24 istasyonu izleyebilir, görüntüleri kaydederek herhangi bir sorunla karşılaştığınızda tekrar inceleyebilirsiniz. Bu kameraların istasyona gelen giden araçların plakalarını da görebilmesi çok önemlidir. Bazen hırsızlığı olay anında bazen de olaydan daha sonra fark edebileceğiniz için istasyona gelen araçların plakalarını görüp kaydedebileceğiniz bir video kayıt sistemine sahip olmanız şart.

 

Kasa Güvenlik Kamerası

Tabii hırsız dışarıdan olabileceği gibi içeriden de olabilir. Kasaya bakan personelinizin para çalmaması için kasa bölgesine de güvenlik kamerası koymalısınız. Eğer kasadaki para miktarında bir tutarsızlık görürseniz bu kamera kayıtlarını izleyerek bir karara varabilirsiniz.

 

İpuçları ve Uyarılar

İş planınızı oldukça detaylı hazırlayın. Detaylı hazırlanmış bir iş planı başarıyı garanti altına alacaktır.

Seçtiğiniz ilk gaz şirketinin sizi kabul etmesini beklemeyin.

 

Benzin İstasyonu Açma Maliyeti

İstasyonu açacağınız şehir, konum ve anlaşacağınız dağıtım firması maliyeti doğrudan etkileyen faktörlerdir. Bu sebeple maliyet 700 bin TL’den başlayarak 20 milyon TL’ye kadar çıkabilmektedir. Sağlıklı bir maliyet hesaplaması için yazımıza yorum bırakabilirsiniz. Bunun için kurmak istediğiniz istasyon ile ayrıntılı bilgi vermeye özen gösteriniz.

 

Benzin istasyonu açmak için gerekli şartlar ve yönetmelik

1-İstasyonu kuracağınız arsanın büyüklüğü en az 1.600 metrekare olmalıdır.

2-Bağlı olduğuınuz belediyeye başvurarak tesis kurma ve inşaat izni almalısınız.

3-İnşaat bittiğimde bulunan yer için iskan izni almanız gerekiyor. Sonrasında bir dağıtım şirketiyle anlaşarak gerekli tüm belgelerle belediyeye işyeri açma ruhsatı için başvuru yapmalısınız.

4İşyeri açma ruhsatı aldıktan sonra EPDK’ya lisans başvurusu yapmalı ve çalışma izni almalısınız. Ve mutlu son…

 

Akaryakıt İstasyonu Açmak İçin Gerekli Belgler

 1. Dilekçe
 2. Gayrisıhhî Müessese Açma Ruhsatı Başvuru Beyan Formu
 3. Ayrıntılı Adres Krokisi
 4. İmar Durum Belgesi (İlçe Belediye Başkanlığı (gerekli görüldüğünde istenecektir) )
 5. Yapı Kullanma İzin Belgesi (İskân)
 6. İtfaiye Muayene Raporu ( Ruhsat ve Denetim Müdürlüğü Yangın Önlem Amirliği )
 7. İş Güvenliği Uzmanlığı Sözleşme Fotokopisi ve İş Sağlığı ve Güvenliğinin Sağlandığına Dair Beyanname
 8. Sorumlu Müdür Beyannamesi
 9. TSE Hizmet Yeterlilik Belgesi
 10. Kiracı ise Kira Kontratı
 11. Tehlikeli Maddeler Zorunlu Sorumluluk Sigorta Poliçesi
 12. İmza Sirküleri

 

Benzin İstasyonu Açmak Karlı mı?

Benzin istasyonlarında bayi kar paylaşım oranı yaklaşık %5 olmaktadır. Günde ortalama 5 bin litre akaryakıt satıldığını düşünürsek bu akaryat istasyonunun aylık kazancı 100 binlerce liraya kadar çıkabilmektedir. Market kazancını hesaba katmıyoruz bile. Bunun yanında yatırım maliyeti yüksek olduğu için yatırımın geri dönüş süresi 6-7 yılı bulabilmektedir.

En karlı yatırım alanlarını sizlerle paylaşmaya devam edeceğiz. Akaryakıt istasyonu kurma hakkında her türlü sorularınız için yazımıza yorum bırakabilirsiniz.

Yorumlar

Bir Yorum da Sen Bırak
 1. merhaba ben cemal diyarbakır silvanda yaşıyorum. silvan işlek bir yer silvanın tam göbeğine benzin istasyonu açmak istiyorum. sizce günlük ortalama kaç ton satarım. bir de bayrak parası kaç olur ortalama :/

 2. Ben manisada yaşıyorum manisada yeni bir yerleşim ve güzel bir caddede benzinlik istasyonu acmak istiyorum karşımda başka bir benzilik olmasına rağmen iyi bir firmanın bayiligini almak istiyorum duyumlarıma göre firmalar benzin istasyonun yeri güzelligi bakımından masfları veya güzel bir bedel vererek bayilik vermek istiyorlar gibi şeyler duyuyorum yardımcı olabilirmisiniz bu konuda

 3. Merhaba ben Mehmet Antalya Demre de Opet şirketinin petrolünü kurmak istiyorum maliyeti ne kadar olur acaba?
  İyi günler.

 4. Merhaba bu akaryakıt istasyonlarında bayilik ne kadar ücreti ve bazı konumlarda para vermeden anlaştığım firma benzinlik hazırlayıp her ay senet ödeme konusu doğrumudur ve bayrak ücreti varsa ne kadardır.

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir