Başarılı bir girişimci olmanızı sağlayacak 7 şey

Bir gün başarılı olacakmışsınız gibi hissediyorsunuz. Güçlüsünüz ve çok yakında işleri büyüteceksiniz. Kendi kafanızda milyonlara değer birisiniz. İhtiyacınız olan tek şey biraz daha zaman. Ondan sonra her şey yerli yerine oturacak.

Siz de böyle mi düşünüyorsunuz? Bu tam olarak başarılı bir girişimcinin tutumudur.

Beklersiniz. İstersiniz. Açsınızdır. Kararlısınızdır. Fakat istediğiniz başarı seviyesine ulaşmak için gereken hareket ve tutumu devam ettirmeniz gerekir. İşte sizlere bunu başaran girişimcilerin uyguladıkları 7 prensip:

 

 

1. Başarıyormuş gibi görünün, başaracaksınız

Ünlü deyiş “Başarana kadar başarıyormuş gibi yap” işe yarıyor. Neden mi? Çünkü kökü gerçek bilime dayanıyor.

Psikologlar uzun süre önce akıl ve beden arasındaki ilişkinin farkına vardılar. Eğer belirli bir şekilde hissediyorsak, o şekilde davranıyoruz. Tam tersi de doğru. Eğer belirli bir şekilde davranıyorsak, o şekilde hissediyoruz.

En yaygın örnek gülümsemek. Gülümsemek yalnızca mutlu hissedince ortaya çıkan bir şey değil. Gülümsemenin sizi mutlu hissettirme yeteneği de var. “Başarana kadar başarıyormuş gibi yap” sözünde de aynı prensip geçerli. Eğer belirli bir şekilde davranırsanız duygularınız, özgüven seviyeniz ve genel tutumunuz da o yöne doğru hareket edecektir. Sonuçta ne mi oluyor? Başaracaksınız.

 

 

2. Kendinizden emin görünün

En önemli varlıklarınızdan biri de özgüveninizdir. Sorun şu ki korku ve şüpheyle dolu bir akıldan özgüven çıkarmak kolay iş değil. Birçok girişimci ve yakın zamanda başarılı olacak insan “kimlik hırsızı sendromu” denilen bir durumdan muzdarip. Başkalarının durumları ve başarılarıyla ilgili kuruntu yapma ve kendini küçük görme hissi.

Girişimciliğin inişli çıkışlı ve hızlı dünyasında kimlik hırsızı sendromu başını almış gidiyor. En başarılı insanlar bile kendinden şüphe etmenin etkisini hissediyorlar.

İster kafanızdaki seslere kulak verir kendinizin bir kimlik hırsızı olduğunuzu düşünürsünüz isterseniz de o kötü sesleri duymazdan gelip özgüven üretirsiniz.

Ben özgüveni tavsiye ediyorum. Özgüven sizin için işinizi yapacaktır. Hâlâ eski bir araba sürüyor, ucuz bir takım giyiyorsanız ve iş yerinde kendi odanız olmasa bile kendinize güvenin.

 

 

3. İnsanlardan yardım isteyin

Zeki insanlar ne kadar zeki olmadıklarını bilirler. İşte bu yüzden en zeki insanlar genelde yardım isteyenlerdir.

Her zeki ve başarılı insan gerektiği yerde yardım istemekten çekinmez.

 

 

4. Birlikte vakit geçirdiğiniz insanlar konusunda seçici olun

Girişimciler zamanın değerini bilirler. “Zaman harcama”nın para harcamaya tek farkla eş değer olduğunu bilirler. Bu fark para yenilenebilir bir kaynakken zamanın öyle olmamasıdır.

Bu nedenle sizi daha iyi birisi yapan insanlarla vakit geçirmelisiniz. Boş vakitlerinizi bulunduğunuz ortamdaki en zeki insan olduğunuz yerlerde harcamamalısınız. Zamanınızı zorlandığınız, keskinleştiğiniz ve olgunlaştığınız yerlerde harcamalısınız.

Başarılı insanlar, başarılı insanlarla vakit geçirirler. Eğer vakit geçirecekseniz zeki kararlar almak durumundasınız.

 

 

5. Gerektiği gibi giyinin

İster beğenin ister beğenmeyin, insanlar sizi kıyafetlerinize göre yargılar.

Önceden dilenci gibi giyinirdim. Dolabımda birkaç düşük bütçeli stratejik değişiklikler yaptıktan sonra her şey değişti. Danışmanlık oranım iki katından daha fazla arttı, değerli müşteriler kazandım ve işlerim patlama yaptı.

Hepsi dolabımdan mı kaynaklandı? İşin içinde şans da vardı tabi ama dolabımın da kesinlikle bir etkisi oldu. Şimdilerde hoş kıyafetler için yeterince para harcıyorum fakat bunun çok büyük paralar gerekmiyor.

Etki eden sadece hoş kıyafetler değil. Etki eden doğru kıyafetler: “Gruba aitmiş gibi görünmeniz gerek. Gruptan da biraz daha iyi görünmelisiniz.”

 

 

6. Risk alın

İyi girişimciler iyi risk alırlar. İyi risk almanın sırrı sadece risk almaya başlamaktır. Kulağa basit geliyor. Ama doğru.

Çok büyük olmayan küçük risklerle başlayın. Sonunda bir kararın ne kadar riskli olabileceğini hesaplamayı öğrenecek ve belki de aldığınız risk oranını yavaş yavaş artırmaya başlayacaksınız. Riskleri kendinize güvenerek alın.

 

 

7. Kendi online biyografinizi yazın

Eğer birisi sizin hakkınızda daha fazla şey öğrenmek isterse ne yapacak? Google’da isminizi aratacak; kim olduğunuzu, neler yaptığınızı ve işinizin ne olduğunu bilmek isteyecektir.

Online olarak neler gördüklerinin ve gördüklerinin etkisini şekillendirme yetkisine sahipsiniz. İnternet üzerindeki varlığınızı oluşturup sergileyerek olmak istediğiniz kişiyle eşleşen bir kimlik geliştirebilirsiniz.

Ana sosyal medya sitelerindeki profilleriniz birbirleriyle uyumlu ve etkileyici olmalı. Bu bir otobiyografi ve geleceğinizi etkiliyor. Hak ettiği zamanı ve özeni gösterin.

 

Sonuç

Başarılı olan herkes çok da başarılı olmadıkları bir dönemi atlatmıştır. Başarının ardından gelişme ve büyüme gelir.

Şimdi sizin için hazırlanma, sıkı çalışma ve elinizden gelenin en iyisini yapma zamanı. Olmanız gereken insan olmak için uyumlu bir şekilde hareket etmelisiniz.

Peki ya siz bir girişimci olarak nasıl başarılı oluyorsunuz?

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir