Başarılı insanların üstesinden geldiği 7 zorluk

Başarılı insanların problemlere yaklaşma şekli gerçekten büyüleyicidir. Başkalarının yıkılmaz engeller gördükleri yerde başarılı insanlar kucaklanması gereken zorluklar ve üstesinden gelinmesi gereken engeller görürler.

Başarısızlıklarınızın, elinizde olmayan sebeplerden mi yoksa çalışarak düzeltebileceğiniz hatalardan mı kaynaklandığını düşünüyorsunuz?

Zihniyetinizin belirlediği tek şey başarı değildir. Hatalarını kişisel eksikliklere bağlayan insanların daha çok depresyona girme eğilimindedirler. İyimser insanlar bu konuda daha iyiler: başarısızlığı öğrenme deneyimi olarak görüyorlar ve gelecekte daha iyi olacaklarına inanıyorlar.

Başarı zihniyeti daha yüksek bir duygusal zekâ(EQ) gerektiriyor ve işte bu yüzden TalentSmart’ın test ettiği bir milyondan fazla kişi arasında başarılı insanların %90’ının yüksek bir EQ’ya sahip olması hiç de şaşırtıcı değil.

Başarı zihniyetini devam ettirmek kolay bir iş değil. Bu zihniyetin karşısında duran özellikle 7 şey var. Bu zorluklar insanları perişan ediyor çünkü aşılamayacak engellermiş gibi görünüyorlar. Ama bu başarılı insanlar için geçerli değil çünkü bu yedi zorluk asla onları caydırmıyor.

 

1. Yaş

Yaş sayıdan ibaret bir şeydir. Başarılı insanlar yaşlarının kim olduklarını ve kapasitelerini belirlemesine izin vermezler.

Üniversitede bir profesörün sınıfa hepimizin danışmanlık yapmak için fazlasıyla genç ve deneyimsiz olduğumuzu söylediğini hatırlıyorum. Bize bağımsız danışmanlar olarak başarılı olmayı ummadan önce hepimizin başka bir firmaya gidip senelerce çalışmamız gerektiğini söylemişti. Sınıftaki en küçük kişi bendim ve o homurdanmaya devam ederken orada oturup danışman olarak müşterilerimin işlerini yapıyordum.

İstisnasız herkes size yaşınızdan dolayı yapmanız veya yapmamanız gereken şeyleri söylemek zorundaymış gibi hissediyor. Onları dinlemeyin. Başarılı insanlar kesinlikle onları dinlemiyorlar.

“ İnsanların ne söyledikleri değil de tutkularının kendilerini yönlendirmense izin veriyorlar.”

 

2. Başkalarının ne düşündüğü

Eğer mutluluğunuz ve memnuniyetiniz kendinizi başkalarıyla kıyaslayarak ölçüyorsanız artık kendi kaderinizin efendisi olmaktan çıkmışsınız demektir. Başkalarının sizin hakkında sahip olduğu düşüncelere karşı tamamen kayıtsız kalmanın imkânsız olduğu biliyorum fakat başarılarınızı başkalarınkiyle kıyaslamak zorunda değilsiniz. Ayrıca insanların görüşlerine ihtiyatla da yaklaşabilirsiniz. Böylece başkaları ne yaparsa yapsın ya da ne düşünürse düşünsün, değerinizin kendi içinizden geldiğini görecekseniz.

Başarılı insanlar başkalarının düşünceleri konusunda endişelenmenin zaman ve enerji kaybı olduğunu bilirler. Eğer başarılı insanlar yaptıkları bir şey hakkında iyi hissediyorlarsa başkalarının görüşlerinin bunu ellerinden almasına izin vermezler.

“Başkaları sizin hakkında ne düşünürse düşünsün kesin olan bir şey var: Asla onların dedikleri kadar iyi veya kötü olmayacaksınız.”

 

3. Zararlı insanlar

Başarılı insanlar basit bir düşünceye inanırlar: Birlikte zaman geçirdiğiniz beş insanın ortalaması kadarsınız.

Düşünün, yakın tarihteki başarılı şirketlerin bazıları harika çiftler tarafından kurulmuştu. Apple’dan Steve Jobs ve Steve Wozniak aynı mahallede yaşıyorlardı. Microsoft’tan Bill Gates ve Paul Allen lisede, Google’dan Sergey Brin ve Larry Page ise Standford’da tanışmışlardı.

İyi insanlar sizin en iyi halinize gelmenize yardım ettikleri gibi zararlı insanlar da sizi aşağı doğru çekerler. Gerek kötümserlik gerekse acımasızlık olsun, zararlı insanlar ne pahasına olursa olsun kaçınmanız gereken stres ve anlaşmazlıklara neden olurlar.

Eğer hayatınızın şu anki durumundan dolayı mutsuzsanız etrafınıza bir bakın.  Çoğu zaman sıkıntılarının asıl nedeni etrafınızda bulundurduğunuz insanlardır.

“Etrafınızda doğru insanları bulundurmadığınız sürece asla zirveye ulaşamayacaksınız.”

 

4. Korku

Korku hayal gücünüz tarafından körüklenen geçmek bilmez bir duygudan ibarettir. Tehlike gerçektir. Neredeyse bir otobüsün önüne atlayacağınızda hissettiğiniz rahatsız adrenalin seli tehlikedir. Korku bir seçimdir. Başarılı insanlar bunu herkesten iyi bilirler ve bu yüzden korkuyu tersine çevirirler. Korkularını yendikleri zaman hissettikleri mutluluk duygusuna bağımlıdırlar.

Asla korktuğunuz için çekinmeyin bu hayatta. İnsanların sık sık “En kötü ihtimalle başına ne gelebilir? Ölür müsün?” dediklerini duyuyorum. Fakat ölüm başınıza gelebilecek en kötü ihtimal değildir.

“Başınıza gelebilecek en kötü ihtimal hâlâ hayattayken içten içe ölmenizdir.”

 

5. Kötümserlik

Hayat her zaman istediğiniz şekilde gitmeyecek fakat eğer işler kötüye giderse herkesin sahip olduğu günün 24 saatine siz de sahipsiniz. Başarılı insanlar zamanlarını iyi değerlendirirler. İşlerin nasıl olabileceği ya da nasıl olması gerektiğiyle ilgili yakınmak yerine şükretmeleri gereken şeyleri düşünürler. Uygulayabilecekleri en iyi çözümü bulurlar, sorunu çözerler ve hayatlarına devam ederler.

Kötümserlik etraflarındaki birinden geldiği zaman ise başarılı insanlar o kişiyle aralarına sınırlar koyarak kendilerini kötümserlikten uzaklaştırırlar. Şöyle düşünün:

 “Eğer şikâyetçi olan kişi sigara içiyor olsaydı orada oturup üflediği sigara dumanını içine çekmeye devam eder miydiniz?”

Tabiî ki hayır. Kendinizi oradan uzaklaştırırdınız. Bunu kötümser insanlara karşı da yapmalısınız.

Şikâyet eden kişileri durdurmanın en iyi yollarından biri de şikayet ettikleri problemi nasıl düzeltmeyi düşündüklerini sormaktır. Bu gibi durumlarda genelde ya susacaklar ya da konuşmayı daha üretken bir yöne çevireceklerdir.

 

6.Geçmiş ya da gelecek

Korkuya benzer şekilde geçmiş ve gelecek de kafanızda ürettiğiniz şeylerdir. Ne kadar suçlu hissederseniz hissedin geçmişi, ne kadar endişeli olursanız olun geleceği değiştiremeyeceksiniz. Başarılı insanlar bunu bilirler ve anı yaşamaya odaklanırlar. Eğer aklınız başka bir yerde olur ve anın gerçekliğini(iyi ya da kötü) kucaklayamazsanız elinizden gelenin en iyisini yapamazsınız.

Anı yaşamak için iki şey yapmanız gerekir:

  • Geçmişinizi kabul edin. Eğer geçmişinizle barışmazsanız geçmiş sizi asla bırakmaz ve geleceğinizi şekillendirir. Başarılı insanlar geçmişe bakmak için en iyi zamanın ne kadar geliştiğinizi görmek istediğiniz zaman olduğunu bilirler.
  • Geleceğin belirsizliğini kabul edin ve kendinizi gereksiz beklentiler içine sokmayın. Endişenin burada ve şu anda yeri yok. Mark Twain’in de bir zamanlar dediği gibi

“Endişelenmek olmayan borcunuzu ödemek gibidir.”

 

7. Dünyanın durumu

Haberleri az da olsa izleyin. Sonsuz bir savaş, acımasız saldırılar, kırılgan ekonomiler, iflas eden şirketler ve çevresel felaketler döngüsü olduğunu göreceksiniz. Dünyanın hızlı bir şekilde battığını düşünmek hiç de zor değil.

Kim bilir? Belki de öyledir. Fakat başarılı insanlar bu konuda endişelenmezler çünkü ellerinde olmayan bir şeyin etkisine kapılmazlar. Bir gecede devrim yapmayı denemenin yerine enerjilerini tamamen kendi ellerinde olan iki şey üzerine yoğunlaştırırlar: dikkat ve çaba. Dikkatlerini minnettar oldukları şeyler üzerinde yoğunlaştırırlar ve dünyada meydana gelen güzel şeyleri gözetirler. Her gün kendilerini ve dünyayı iyileştirmek için bir şeyler yapmak için çabalarlar çünkü bu küçük adımlar dünyayı daha iyi bir yer haline getirmek için yapılması gereken tek şeydir.

 

Hepsini bir araya getirirsek…

Başarının arkasında düşünme şekliniz yatar. Disiplinli ve dikkatli olursanız bu 7 engelin asla elinizden gelenin en iyisini yapmanın önüne geçemeyeceğine emin olabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir