Başarılı bir iş kurmak için ipuçları

İş dünyası sürekli evrim geçirir. Tecrübesiz girişimlerden iyi yapılandırılmış girişimlere kadar bütün şirketlerin öngörülemeyen pazarlara karşı hazırlıklı olması gerekir. Dış güçleri bertaraf etmek zaman zaman zor ve hatta imkansız gibi görünebilir. İşte belirsizlik tehlikesine rağmen nasıl başarılı bir iş kurabileceğinize dair ipuçları:

 

Ufak adımlar atın, büyük hayaller kurun

Gelişmekte olan bir pazara girecekseniz veya test edilmemiş bir modeliniz varsa maliyetlerin mümkün olduğunca sıfıra yakın olması gerekir.

Maliyetleri sıfıra yakın tutmak size birçok şey kazandırır. Bu süreçte çoğu işi kendiniz halledeceğiniz için kendinizi geliştirme ve tecrübe kazanma fırsatı yakalamış olursunuz.

 

5 TL’lik hatalar

İş modelinizi büyütmeye çalışırken bir sürü küçük hata yapın. Bu hatalar başarınızın anahtarı olacaktır.

Pazarlama faaliyetleri için büyük paralar harcamak yerine küçük miktarda paralarla denemeler yapabilirsiniz. Örneğin yeni konseptleri test etmek için Google Adwords gibi reklam harcamaları yapmamız gerektiğinde 500 TL’lik kampanyalar yerine 5 TL’lik kampanyalar yapın.

Düşük maliyetli hatalarınızdan dersler çıkarın ve büyük hatalar yapmanın önüne geçin.

 

Esnek olmak doğru olmaktan daha iyidir

Yaşam koşulları ve insanları ihtiyaçları sürekli evrim geçiriyor. Özellikle teknoloji alanında baş döndüren hızda bir değişim söz konusu. O yüzden sizin de gelişen durumlar karşısında esnek olmanız ve sürekli kendinizi yenilemeniz gerekmekte.

Esnek olmanız, dinamik ve yeni gelişen pazar trendlerine adapte olmanızı sağlar.

 

Akıllı bir ekip kurun

İlk başta deneyimli yetenekleri etkilemek için sermayeniz veya kaynağınız olmayabilir. Ancak görevleri hızlı bir şekilde öğrenen ve problemleri hızlı bir şekilde çözen insanları işe almak bu soruna çözüm olabilir.

 

Tutkulu olun ve ağlar kurun

İş dünyasında doğru kalabalıkla takılmak çok önemlidir.

Bu insanlar yönetim kurulu üyeleri, danışmanlar veya arkadaşlar olabilir. Başarının ne olduğunu bilen ve başarıyı öğretecek ve rehberlik edecek insanlar bulun. Etrafınızda farklı türden insanlar olursa farklı deneyimlerden ve beceri setlerinden faydalanabilirsiniz.

Finansman, havalı bir ofis veya muhteşem bir ekip bulana kadar beklemek zorunda değilsiniz. İhtiyacınız olan tek şey tutku. İnsanlarla iletişim kurmaktan korkamayın ve utangaç olmayın. Yaptığınız şeyi severseniz ve kendinize inanırsanız her şey zamanla yerli yerine oturacaktır.

 

İlginizi çekebilir

İş kurmak isteyenlere öneriler
1 yıl içinde milyon TL’lik iş kurmanın 5 adımı

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir