İş kurmak isteyenlere öneriler

Yakın zamanda bir öğrencimi kendi işini kurma konusunda cesaretlendirdim ve onu bu süreçte izlemek çok heyecan vericiydi.

Başlangıç aşamasında bazı endişeleri vardı:

  • Nasıl yapılacağını bilmiyordu.
  • Ne tür bir iş kuracağını bilmiyordu.
  • Başarısız olmaktan korkuyordu.

Bu cümleler size de tanıdık geldi mi? Birçoğumuzun endişelendiği şeyler.

Ne yapacağımız, nasıl yapacağımız konusunda endişelerimiz vardır ve başarısız olmaktan korkarız. Bu endişeler bir sürü insanı durdurur.

Bugün sizlere iş kurarken nelere dikkat etmeniz gerektiğinden bahsedeceğim ve umarım ki istediğiniz şeyi yapma konusunda sizi cesaretlendirebilirim.

 

1 – Fırsatları araştırın

Fırsatlar yakalamak için gözünüzü dört açın. İnsanların acı noktaları neler, hangi problemlerin çözülmesi gerekiyor ve insanların yaşamlarını daha iyi hale nasıl getirebilirsiniz?

 

2 – Faaliyete geçmek için yerinizde duramıyorsanız, bir fikir bulmuşsunuzdur

Ne zaman iyi iş fikirleri bulsam heyecanlanırım. İnsanlara anlatırım. Düşünmekten gece uyuyamam. Heyecandan uzun süre oturamam.

 

3 – Küçük başlayın

İnsanlar yeni kuracakları işlerinin büyük ölçekli olmasını isterler ancak bu bir hatadır. Mümkün olduğunca küçük başlayın, birkaç arkadaşınıza en yalın ve sade ürünü verin ve denemelerini rica edin. Daha sonra birkaç insana daha verin. Büyük ölçekli bir şey yapmaya çalıştığınız zaman,  fiilen faaliyete geçme olasılığınız düşük olur, piyasaya girmeniz çok uzun sürer ve başarısızlığa kendiniz neden olursunuz ve ya işe yaramayan ya da insanların hoşuna gitmeyecek bir fikirle yol çıkarsınız.

 

4 – Başlamamak en büyük hatadır

İşin başarısız olması bile kötü değildir. Örneğin kurduğunuz işte başarısız olursanız bundan değerli dersler çıkarabilir ve yeni bir şeyler deneyebilirsiniz. Aslına bakacak olursanız bu süreçte bir şey öğrenme, eğlenme ve hatta başarısız olma durumu hiç başlamamaktan çok daha iyidir.

 

5 – Çok değerli olun

Harika bir şey yaratın. İhtiyacınız olan tek pazarlama faaliyeti ağızdan ağza pazarlamadır. Fazlasını verirseniz sizi seveceklerdir.

 

6 – Neşe sonradan gelmez

Çoğu zaman insanlar bir hedefe ulaşmak veya inanılmaz bir açılış yapmak için kendilerini öldürürler. Bu hedefe ulaşmanın yaşamlarını değiştireceğini düşünürler. Daha sonra bu hedefe ulaşırlar ve hayatları farklı olmaz. Bir sonraki hedefe geçerler. İnanılmaz bir açılış yaptığınızda veya hedefinize ulaştığınızda neşelenmezsiniz. Neşelenmeniz gereken an şu andır. Bu büyüklük, kendinizle ve yaptığınız şeyle gurur duyma anıdır.

 

7 – Mükemmeliyeti unutun

Birçok insan mükemmel bir ürün satmak veya iş kurmak ister. Ancak bu hiçbir zaman mümkün olmayacaktır. Mükemmeliyet sizi engeller. Bunun yerine elinizden geleni yapın, harekete geçin, geribildirim alın, geliştirin ve tekrarlayın.

 

8 – İş planı üzerinde çok durmayın

Mükemmeliyet gibi aşırı planlama da ilerlemenizi engeller. Plandan çok deneyime önem verin ve faaliyete geçin. Daha sonra neler olduğunu görün ve ayarlamalar yapın. Esneklik iyi bir iş planından çok daha iyidir.

 

9 – Önemli şeylere odaklanın

İnsanlar genellikle istatistiklere ve önemi olmayan bir sürü küçük ayrıntıya kafayı takarlar. Bunun yerine müşterilerinize değer katacak şeylere odaklanın.

 

10 – Etrafınızda ilginç insanlar olsun

Etkileyici şeyler yapan arkadaşlar ilham vericidirler ve size harika tavsiyeler ve geribildirimler verirler. Etrafınızdaki insanların ilham verici tutumları başarınız için belli bir öneme sahiptir.

 

11 – Her şeyi bilmek zorunda değilsiniz

Neler olacağını bilemezsiniz. Dünya değişiyor. İşiniz değişecek. Siz değişeceksiniz. Her şeyi bilmeniz mümkün değildir ve bunda bir sorun yoktur.

Harekete geçin. Bu hoşunuza gidecek.

Avatar

Yazar : iş kurmak

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir