Başarılı Girişimciler İşin Sadece %5’ini Üstlenirler!

Bill Gates’in Microsoft merkezinde camları sildiğini düşünebiliyor musunuz?

Zaman ya en iyi dostunuz ya da azılı düşmanınızdır.

Zaman harcamanın pek çok yolu olduğunu bildiğinize eminim. Girişimciler, markalarının logosunu tasarlamak ya da internet sitesini kurmak gibi başkalarına verilebilecek küçük görevlere odaklandıklarında onlara gerçekten para kazandıran şeylerle ilgilenemezler ve işlerini büyütemezler.

Ancak zamanınızı doğru harcadığınızda ve sadece gerçekten iyi olduğunuz ve size en çok parayı kazandıracak görevlere odaklandığınızda işiniz katlanarak büyür.

Zamanınızı paraya dönüştürmek istiyorsanız aşağıdaki verimliliğinizi artıracak stratejiler konusunda kesinlikle uzmanlaşmalısınız.

 

Zamanınızın yüzde 5’ini ayırın.

Başarılı girişimciler işin sadece %5’ini üstlenir. Evet, ciddiyim sadece yüzde 5 ama bu, yüzde %5’in içine hangi türlü işlerin girdiğine bağlıdır.

Bill Gates’in Microsoft’un merkezinde tuvaletleri temizlediğini ya da Elon Musk’ın montaj hattında Tesla’nın parçalarını birleştirdiğini düşünün. Kulağa komik geldiğinin farkındayım, böyle şeyler yapsalardı hem yeteneklerini hem de zamanlarını boşa harcamış olurlardı. Şirketinizin sürücü koltuğunda siz oturuyorsunuz. Sadece sizin yapabileceğiniz üst seviye satın alma ve pazarlama işleri bulunuyor. Size en çok parayı kazandıran ve dünyada en büyük etkiyi yaratacağınız alan budur.

İşlerin %5’ine odaklanarak özgürlüğünüzü geri kazanır, yeniden gelir elde etmeye başlar ve kendinizi güvende hissedersiniz. Sonu gelmeyen yapılacaklar listenizi tamamlamak için strese girmenize gerek kalmaz. Tüm bunları kendi başınıza yapmaktansa bir bölümünü üstlenirseniz işleriniz çok daha tıkırında gider.

Bu nedenle kendinize, “Yapmam gereken işin en önemli %5’lik kısmı ne?” diye sorun. Bunu hallettiğinizde geriye olabildiğince verimli çalışmanın yolunu bulmak kalıyor.

Mutlaka okuyun: “Her Şey Önemli” Gözüktüğünde Önceliklendirme Nasıl Yapılır?

 

 “Kendinizle randevu” saati oluşturun.

Çok güzel yeni bir fikrin bir anda aklınızda belirdiği oldu mu? Peki, zihninizde yaşadığınız bu aydınlanmanın ortasında birisi sizi lafa tuttuğu için bu fikrin aklınızdan uçup gittiği oldu mu?

Bu kesinlikle çok sinir bozucudur ve insanların herkese açık alanlarda birbiriyle konuştuğu ve iletişim kurduğu çalışma ortamlarında sıklıkla yaşanır. İletişim, işinizin geleceği için çok önemlidir ama işinizin size ait olan %5’lik kısmında verimli çalışmak için enerjinizi dikkatli harcamalısınız.

Bu yüzden her sabah “kendimle randevu” saatim var. Böyle yaparak gün içinde en verimli ve en iyi şekilde çalışacağım, kimsenin beni rahatsız etmediği bir zaman dilimi yaratmış oluyorum. Bu sayede bana ait olan %5’lik kısımda, işimin yol haritası hakkında beyin fırtınası yapabiliyor ve en çok para kazandıracak stratejileri geliştirebiliyorum.

Kendimle randevu saatinde hiçbir şeyin önüme çıkmasına izin vermiyorum. Bu zaman diliminde yapacağım üç-beş işi bir gece önceden not ediyorum. Bu şekilde ekibimin benim için yapabileceği bir şey üzerinde zaman harcamamış oluyorum. Sabah dört buçukta kalkıyorum, yaklaşık yarım litre soğuk su içiyorum, yulaf ezmesiyle birlikte protein içeceği ve sıcak kahve tüketiyorum. Köpeğim Casper ile biraz oynadıktan sonra masama oturup telefonumu kapatıyorum ve işe koyuluyorum.

Bu rutin sayesinde iki saatlik çalışmaya hazır hale geliyorum. Masama oturup halledilmesi gereken işlerle ilgilenmeden önce enerji takviyesi yapıyorum ve dikkatimi dağıtacak her şeyi vücudumdan atıyorum. Kendimle sabahları randevulaşıyorum ama siz gün içinde kendinizi en dinç ne zaman hissediyorsanız o zaman dilimine randevu koyabilirsiniz.

Mutlaka okuyun: Sabah 5’te Kalkmak Hayatımı Nasıl Değiştirdi?

 

Geri kalan yüzde 95’e ne oluyor?

Buraya kadar kişisel zamanınızı ve enerjinizi işinizin başarısı için kullandınız. Peki, yapılması gereken diğer işlere ne olacak? Çözüm, doğru pozisyonlara doğru kişileri alıp işleri çalışanlara devretmekten geçiyor.

Ancak girişimciler bu konuda biraz zorlanıyorlar çünkü işleri çalışanlar arasında paylaştırma konusunda iyi değiller. Ve üstelik her şeyle ama her şeyle kendileri ilgilenmek istiyorlar. Ancak şöyle bir şey var: Başka kişilere yaptırılacak işlere değerli zamanınızı harcamak yerine birine yapması için ödeme yapmak daha avantajlıdır. Ekip üyelerinizi standartlarınız hakkında iyi yetiştirin, daha sonra da yapılması gereken %95’lik kısmı halletmeleri konusunda onlara güvenin.

Bu güven duygusu size hem zaman yaratır hem de enerji verir. Bu ek zaman ve enerji sayesinde de yenilikçi fikirler kar elde edebileceğiniz girişimlere dönüşür. Rutininizi gün içinde en verimli olduğunuz saatler etrafında oluşturduğunuzda bu daha da kolaylaşır. Bu adımları takip ettiğinizde işinizin büyüme hızına hayret edeceksiniz.

Mutlaka okuyun: Doğru Çalışan Seçimi Nasıl Yapılır?

Avatar

Yazar : Sinem AYAN