Dünyanın En Zengin İnternet Girişimcileri

   1. Jeff Bezos

Yaş:57

Web sitesi: Amazon.com

Net Servet: 188 milyar dolar

Kuruluş:1994

Dünyanın en büyük online perakende şirketi Amazon.com’un kurucusu, başkanı ve yönetim kurulu başkanı olan  54 yaşındaki Jeff Bezos aynı zamanda Amerikalı teknoloji ve perakende girişimcisi, yatırımcı ve hayırsever. Şirket önceleri kitap ve geniş yelpazede çeşitli ürün ve hizmetlerin ticareti ile başlamış olsa da, son zamanlarda video ve müzik yayınlarının da ticaretini yapmaya başladı. Amazon.com, şu anda, evrensel ağda, dünyadaki en büyük internet satış şirketi.

Mutlaka okuyun: Amazon’un Kurucusu Jeff Bezos’un Hayat Hikayesi

 

 2.Mark Zuckerberg

Yaş: 35

Web Sitesi: Facebook

Net Servet: 104 milyar dolar

Kuruluş: 2004

Amerikalı bilgisayar programcısı ve internet girişimcisi olan Mark Zuckerberg, Facebook’un kurucu ortağı ve şu anda da şirketin başkanı ve yönetim kurulu başkanlığını üstleniyor. Forbes tarafından dünyanın 5. En zengin kişisi olarak belirlendi. Zuckerberg, oda arkadaşları Eduardo Saverin, Andrew McCollum, Dustin Moskovitz ve Chris Hughes’un da yardımıyla Facebook’u Harvard Üniversitesi’ndeki yurt odasında başlatmıştı.

Mutlaka okuyun: Facebook’un Kurucusu Mark Zuckerberg’in Başarı Hikayesi

 

3.Larry Ellison

Yaş:75

Web Sitesi: Oracle

Net Servet: 58.5 milyar dolar

Kuruluş:1977

Amerikan iş adamı, girişimci ve hayırsever olan Larry Ellison, Oracle şirketinin kurucu ortaklarından ve şirketin kuruluşundan 2014’e kadar şirketin CEO’su. Oracle’ın yönetim kurulu başkanı ve teknoloji sorumlusudur. Ellison, servetinin %1’ine yakınını hayır kurumlarına bağışlamış ve “Giving Pledge” projesini imzalamıştır. Oracle’daki işine ek olarak, Oracle Takımı ile yatçılıkta da başarı sergilemiştir. Lisanslı bir uçak pilotu ve iki askeri jetin sahibidir.

Mutlaka okuyun: Oracle Kurucusu Larry Ellison Kimdir?

 

4.Larry Page

Yaş: 47

Web Sitesi: Google

Net Servet: 48.8 milyar dolar

Kuruluş: 1998

Google’ın Sergey Bin ile ortak kurucusu, Amerikalı bilişim uzmanı ve internet girişimcisi. Google’ın bağlı olduğu ana şirket olan Alphabet Inc.’in CEO’sudur. 2001’de Eric Schmidt’e Google CEO’su koltuğunu devretse de Nisan 2011’de görevine geri dönmüştür. Dünyadaki en zengin 12. kişi olan Page, aynı zamanda PageRank ve Tesla Motors’un da yaratıcısıdır.

Mutlaka okuyun: Google’ın Kurucularından Larry Page’in Muhteşem Hayat Hikayesi

 

5.Sergey Brin

Yaş: 46

Web Sitesi: Google

Net Servet: 47.5 milyar dolar

Kuruluş:1998

Rusya doğumlu Amerikalı bilişim uzmanı, internet girişimcisi ve hayırsever. Larry Page ie birlikte Google’ı kurdu. Google’ın ana şirketi Alphabet Inc.’in genel müdürüdür. Brin, Google’dan ziyade daha kişisel projelerle uğraşıyor. Brin ve Page dünyanın enerji ve iklim problemlerini çözmek için Google’ın hayırseverlik kolu olan Google.org’da alternetif enerji kaynaklarına yatırım yapıyorlar.

Mutlaka okuyun: Google’ın Kurucularından Sergey Brin’in Başarı Dolu Hayat Hikayesi

 

6.Ma Huateng

Yaş:48

Web Sitesi: Tencent

Net Servet:45.3 milyar dolar

Kuruluş:1998

Pony Ma olarak da bilinen Çinli internet girişimcisi. Çin’deki en büyük şirketlerden biri olan Tencent Inc.’in kurucusu, CEO’su ve başkanıdır. Şirket, Çin’deki en büyük anlık mesajlaşma servisini kontrol etmekte ve şirketin yan kuruluşları internet, medya, eğlence ve cep telefonu hizmetleri sunmaktadır.

 

7.Ma Yun

Yaş:56

Web Sitesi: Alibaba

Net Değer: 56,4 milyar dolar

Kuruluş: 1999

Profesyonel alanda Jack Ma olarak bilinen Çinli iş adamı Ma Yun, internet bazlı şirketler grubu olan Alibaba grubunun kurucusu ve yönetim kurulu başkanıdır. Şu anda Asya’daki en zengin kişi, dünyadaki ise 14. en zengin insandır. İşletme ve girişimcilik alanlarında evrensel bir ikon haline gelmiştir ve dünyadaki en etkileyici iş adamı olarak görülmektedir.

Mutlaka okuyun: Çin’in en zengin adamı olan Alibaba’nın kurucusu Jack Ma’nın ilham verici yaşam öyküsü

 

8.Masayoshi Son

Yaş:60

Web Sitesi: SoftBank

Net Servet: 22.7 milyar dolar

Kuruluş:1981

Kore asıllı Japon iş adamı, SofBank’ın kurucusu ve CEO’su ve Sprint Corporation’ın başkanıdır. Dot-com balonu nedeniyle 2000 yılında yaklaşık 70 milyar dolar kaybetse de Japonya’daki en zengin kişidir. Masayoshi Son, 2011 yılındaki Fukushima Daiichi nükleer felaketine cevaben nükleer endüstriyi “Japonya’yı en çok endişelendiren problemleri yarattığı” için eleştirmiş ve ulusal bir güneş enerjisi ağı için yatırımda bulunmuştur.

Mutlaka okuyun: Japonya’nın Bill Gates’i Olarak Görülen Masayoshi Son’un Hayatı

 

9.Azim Premji

Yaş:74

Web Sitesi: Wipro

Net Servet:18.8 milyar dolar

Kuruluş:1945

Hintli iş adamı, yatırımcı ve hayırsever; Wipro Limited şirketinin başkanı. Bilgi teknoloji endüstrisinin çarı olarak da biliniyor. Wipro’yu kırk yıl kadar, çeşitlendirmelerden yükselişe ve ardından yazılım endüstrisinde global liderlerden olana kadar yönetti. Premji Wipro’nun %73’üne ve Premjilnvest isimli, 2 milyon dolarıyla ilgilenen özel sermaye fonuna da sahip.

 

10.Ding Lei

Yaş:48

Web Sitesi: NetEase

Net Servet:17.4 milyar dolar

Kuruluş:1997

William Ding olarak da bilinen Ding Lei, 163.com (NetEase)’un kurucusu ve CEO’su. Lei Çin’de bilgisayar ağlarının gelişmesi için önemli çalışmalara imza attı. Mezuniyetinden sonra, Ningbo isimli yerel bir şirkette mühendis olarak çalıştı, ardından Guangzhou’ya giderek Sybase ile çalışmaya başladı. NetEase’i kurduktan sonra, 2003 yılında Çin’in en zengin kişisi oldu.

 

11.Zhang Zhidong

Yaş:48

Web Sitesi: Tencent Net

Servet: 15.6 milyar dolar

Kuruluş:1998

Tony Zhang olarak da bilinen Zhidong, Çinli iş adamı, Tencent şirketinin kurucu ortağı, eski CTO’su ve en büyük ikinci bireysel hissesinin sahibidir. Tencent’in diğer kurucusu Ma Huateng ile sınıf arkadaşıydılar.

 

12.Shiv Nadar

Yaş:74

Web Sitesi: HCL

Net Servet:14.6 milyar dolar

Kuruluş:1976

Hintli sanayici ve hayırsever. HCL ve Shiv Nadar Foundation şirketlerinin kurucusu ve başkanıdır. Nadar, HCL’yi 1970’lerin ortalarında, bilgi teknolojileri donanım şirketi olarak kurmuş; sonraki otuz yıl içerisinde şirketi odağını sürekli değiştirerek bilgi teknolojileri uzmanlığına yükseltmiştir. 1990 yılından sonra, Shiv Nadar Foundation ile Hindistan’a eğitim sistemi geliştirmeye odaklanmıştır.

 

13.Stephen Cohen

Yaş:63

Web Sitesi: Point72 Asset Management

Net Servet:14 milyar dolar

Kuruluş:1992

Amerikalı yatırımcı, girişim sermayesi danışmanı ve hayırsever. Cohen, Point72 Asset Management ve S.A.C. Capital Advisors şirketlerinin kurucusudur. Kendisi en çok kazanan üçüncü girişim sermayesi danışmanıdır. Pennsylvania Üniversitesi’nden ekonomi bölümünden mezun oldu. Mezun olduktan sonra Wall Street’te, Gruntal&Co şirketinde genç bir tüccar olarak arbitaj bölümünde işe girmişti ve oraya 75 milyon dolar portfolyo ve altı tüccar kazandırmıştı.

 

14.Dustin Moskovitz

Yaş: 35

Web Sitesi: Facebook

Net Servet: 14 milyar dolar

Kuruluş:2004

Amerikalı internet girişimcisi olan Moskovitz Mark Zuckerberg ile Facebook’un ortak kurucularından biridir. 2008 yılında Facebook’u terk ederek Asana şirketini Justin Rosenstein ile birlikte kurmuştur. Mart 2011 ayında, Forbes Moskovitz’i en genç kendini var eden milyoner ilan etmiştir.

 

15.Hasso Plattner

Yaş:76

Web Sitesi: SAP SE

Net Servet: 12.7 milyar dolar

Kuruluş:1972

Alman iş adamı. SAP SE yazılımlarının kurucu ortağı olan Plattner, Mayıs 2003 yılından beri SAP SE şirketinin denetleme kurulu başkanlığını yapmaktadır. Ekonomi ve bilime adanmışlığı sayesinde defalarca onurlandırılmıştır. Almanya’daki ekonomik ve sosyal gelişmeleri onurlandıran “Leadership Award for Global Integration” ödüllerinde teknoloji gurusu olarak onur listesi açılışını yapmıştır.

 

16.Robin Li

Yaş:51

Web Sitesi: Baidu

Net Servet: 12 milyar dolar

Kuruluş:2000

Veya diğer adıyla Li Yanhong, Çinli internet girişimcisidir. Baidu isimli Çin menşeili arama motorunun kurucu ortaklarındandır. Baidu’yu kurduktan sonra, şirketi en büyük Çinli ve dünyadaki en büyük bağımsız arama motoruna dönüştürdü. Li, Peking Üniversitesi’nde bilgi yönetimi, ardından New York State Üniversitesi’nde bilişim okudu.

 

17.Liu Qiangdong

Yaş:46

Web Sitesi:JD.com

Net Servet: 10.8 milyar dolar

Kuruluş: 1998

Richard Liu olarak da bilinen Liu Qiangdong, Çinli internet girişimcisidir. Çin’deki e-ticaret liderlerinden olan JD.com (yani Jingdong Mall)’un kurucusudur. Genç bir adam olarak Qiangdong’un politikaya ilgisi var bu yüzden politik elitlerle bağlantısı olduğu bilinen People’s University of China’da sosyoloji bölümüne kaydolmuştur. Yine de bütün boş zamanlarını bilgisayar programlamayı öğrenerek geçirmiştir.

 

18.Pierre Omidyar

Yaş:52

Web Sitesi:Ebay

Net Servet: 10.5 milyar dolar

Kuruluş:1995

Fransız doğumlu, İranlı ve Amerikalı girişimci ve hayırsever. eBay’ın kurucusu ve 1998 ve 2015 yılları arasındaki başkanıdır. 31 yaşında milyoner olmuştur. Omidyar ve eşi Pamela, kar amacı gütmeyen ve kamu politikalarını desteklemeyi hedefleyen oluşumları Omidyar Network’uü kurdukları için iyi bilinen hayırseverler arasındalardır.

 

19.Dietmar Hopp

Yaş:80

Web Sitesi: SAP SE

Net Servet: 10.2 milyar dolar

Kuruluş: 1972

Alman milyarder, yazılım girişimcisi. Eski IBM çalışanları Hans Werner Hector, Klaus Tschira, Claus Wellenreuther ve Hasso Plattner’in yanında, 1972 yılında SAP AG’yi kuranlardan biridir. Hopp SAP AG’nin 1988 yılından 1998 yılına kadar CEO’luğunu yapmış, ardından 1998 yılından 2003e kadar denetim kurulu başkanlığını ve 2003-2005 yılları arasında da kurul üyeliğini yapmıştır.

 

20.Eduardo Saverin

Yaş:38

Web Sitesi: Facebook

Net Servet: 10.1 milyar dolar

Kuruluş:2004

Brezilyalı internet girişimcisi ve melek yatırımcı. Saverin, Facebook’u kuranlardan biridir. Harvard’daki ilk yılında Zuckerberg ile tanışmıştı. Facebook’un kurucu ortaklarından olduğu için Facebook’un mali işler müdürlüğünü ve işletmeciliğini yapmıştır. 2015 yılı itibariyle, 53 milyon Facebook hissesinin (tüm hisselerin yaklaşık %0.4’ü) sahibidir. Buna ek olarak Qwiki ve Jumio gibi yeni girişimlere de yatırımcılık yapmıştır.

 

21.Joseph Tsai

Yaş:56

Web Sitesi: Alibaba Net

Servet: 9.7 milyar dolar

Kuruluş:1999

Tayvanlı ve Kanadalı iş adamı. Alibaba Grubu’nun kurucu ortağı ve başkan yardımcısıdır. Tsai aynı zamanda Crimson Grubu’nun, Rakuten Vissel Kobe isimli futbol kulübünün başkanı, Tokyo Filarmoni Orkestrası’nın başkanı ve Lyft’in kurul üyesidir.

 

22.Jan Koum

Yaş: 44

Web Sitesi: Whatsapp

Net Servet: 9.2 milyar dolar

Kuruluş:2009

Amerikalı internet mucidi ve bilgisayar programcısıdır. Koum ve Brian Acton Facebook’ta çalışmak için başvurmuş fakat kabul alamamışlardır. Sonrasında Koum bir iPhone aldığında yedi aylık uygulama mağazasının yeni bir endüstri açacağını düşündü ve hemen WhatsApp ismini seçerek kendi uygulamasını kurdu. Koum, 2014 yılında Facebook Inc.’e satılan Whatsapp’ın CEO’su ve kurucu ortağıdır.

Mutlaka okuyun: WhatsApp’in Kurucusu Jan Koum’un Su Akmayan Evden 9 Milyar Dolarlık Servete Uzanan Başarı Hikâyesi

 

23.James Goodnight

Yaş: 77

Web Sitesi:SAS Institute

Net Servet: 9 milyar dolar

Kuruluş:1976

Amerikalı iş adamı ve yazılım programcısıdır.  Goodnight ve North Carolina State Üniversitesi’nden birkaç arkadaşı işe 1976 yılında üniversiteyi terk ederek SAS Enstitüsü’nü kurdular. Kuruluşundan beri şirketin CEO’sudur. Yarattığı çalışma ortamı ve liderlik tarzı multimilyarlık bir şirketi oluşturmakla kalmayıp diğer şirketler ve akademik çevrelerce de araştırma konusu olmuştur.

 

24.David Duffield

Yaş:79

Web Sitesi: PeopleSoft

Net Servet:7.8 milyar dolar

Kuruluş:1987

Yazılım endüstrisi iş adamı. PeopleSoft şirketinin kurucu ortağı ve eski başkanı, Workday Inc.’in de kurucu ortağıdır. Yarattığı uygulamalar PeopleSoft tescilli, web tabanlı teknolojik uygulamalardır.

 

25.Kim Jung-Ju

Yaş:52

Web Sitesi: Nexon

Net Servet: 6.9 milyar dolar

Kuruluş:1994

Koreli iş adamı ve Kore’nin en büyük oyun şirketi olan Nexon’un kurucu ortağı.Nexon’ın yirmi yıllık şirketi NXC’in sahibidir. Lisansı bilgisayar bilimi, master ve doktorası ise elektrik mühendisliği ve bilgisayar üzerinedir.

 

26.Andy Bechtolsheim

Yaş: 64

Web Sitesi: Google

Net Servet: 6.8 milyar dolar

Kuruluş:1998

Amerikalı elektrik mühendisi, girişimci, yatırımcı ve kendini var eden milyarder. Sun Mictrosystems şirketinin kurucu ortağı ve donanım tasarımcısıydı. İlk ürünleri Sun-1 Sanford CPU tasarımına ek olarak gelişmiş hafıza ve metal kaplama içeriyordu. Yılın sonunda deneysel Ethernet arayüzü, Bechtolsheim tarafından tasarlandı ve 3Com şirketinden ticari bir kartla değiştirildi.

 

27.Brian Acton

Yaş: 48

Web Sitesi: WhatsApp

Net Servet: 6.6 milyar dolar

Kuruluş:2009

Amerikalı bilgisayar programcısı ve internet girişimcisidir. Jan Koum ile birlikte WhatsApp’ın kurucu ortağıdır. 1992 yılında Rockwell International şirketinde sistem yöneticisi, ardından da Apple Inc. Ve Adobe Systems şirketlerinde ürün denetleyicisi olmuştur.

 

28.David Cheriton

Yaş:69

Web Sitesi: Google

Net Servet: 6 milyar dolar

Kuruluş: 1998

Kanadalı bilgisayar bilimcisi, matematikçi, iş adamı, hayırsever ve girişim sermayecisidir. Distributed Systems Group’u kurduğu Stanford Üniversitesi’nde bilgisayar profesörüdür. Dağınık hesaplama ve ağ oluşturma uzmanıdır. Özellikle büyük market imkanlarına ve bu imkanlara konaklık edecek mimari yapıların oluşturulmasına ilgilidir. Google’ın da içinde bulunduğu teknoloji şirketlerini kurmuş ve bu şirketlere yatırımlarda bulunmuştur.

 

29.Ralph Dommermuth

Yaş:56

Web Sitesi: 1&1 AG

Net Servet:5.9 milyar dolar

Kuruluş:1988

Almanya’nın en büyük internet sağlayıcılarından biri olan United Internet AG’nin yöneticisidir. Dommermuth United Internet AG’nin öncül şirketi olan 1&1 AG’yi, ödünç bir masa ve bilgisayar satıcısı olarak kazandığı 285 bin dolar ile kurdu. Bilgisayar satıcılığına başlamadan önce bankacılık eğitimi almıştı. Şimdiyse Almanya’nın tek internet milyarderi ve ülkenin en genç, kendini var eden milyarderidir.

 

30.Kwon Hyuk-Bin

Yaş:46

Web Sitesi: Smilegate Net

Servet: 5.8 milyar dolar

Kuruluş:2002

Güney Kore’nin en başarılı oyun şirketi olan Smilegate’in kurucusudur. Çinli internet devi Tencent ile ortaklık kurarak, en popüler işi olan CrossFire’ı yayınladı. Şirketin tüm hisselerinin sahibi olan Kwon, Çin ve Vietnam’da bilgi teknolojilerinin de içinde bulunduğu pek çok alanda eğitim veren okullar açmıştır.

 

31.Gabe Newell

Yaş:57

Web Sitesi: Valve

Net Servet: 5.5 milyar dolar

Kuruluş:1996

Lakabı Gaben olan Amerikalı bilgisayar programcısı ve Valve Corporation isimli video oyunu geliştiren şirketin kurucu ortağı ve başkanı olmasıyla ünlü iş adamıdır. Harvard’a 1980’lerin başında başlamasına rağmen kısa zamanda okulu bırakmış ve Microsoft şirketinde, Windows işletme sistemlerinin ilk geliştiricilerinden biri olarak alışmaya başlamıştır.

 

32.Hiroshi Mikitani

Yaş:55

Web Sitesi: Rakuten

Net Servet: 5.5 milyar dolar

Kuruluş:1997

Japon milyarder iş adamı ve Rakuten’in kurucusu ve CEO’sudur. 1996 yılında çeşitli iş modellerine baktıktan sonra online alışveriş merkezi kurmayı düşündü. O zamanlar Netscape kurulmuştu, Amazon.com henüz yeniydi ve henüz Google ortada yoktu. Mikitani ve üç arkadaşı MDM isimli ticari şirketi kurdular ve kazandıkları parayla Rakuten isimli online marketi oluşturdular. Rakuten küçük bir şirket olarak başladıysa da zamanla ticari bir deve dönüştü.

 

33.David Filo

Yaş: 54

Web Sitesi : Yahoo!

Net Servet:5.3 milyar dolar

Kuruluş:1995

Amerikalı iş adamı ve Jerry Yang ile beraber Yahoo!’nun kurucu ortağı. 1994 yılında Yang ile birlikte kurdukları “Jerry and David’s Guide to the World Wide Web” isimli, diğer sitelere yönlendiren web sayfalarının ismini “Yahoo!” olarak değiştirdiler. Başlangıçta, web dizini içeren bir portal olarak başlamıştı. Filo Server Program, Filo Server Pages (Filo Sunucu Sayfaları) olarak biliniyordu, C programlama diliyle yazılmış ve Yahoo’nun ilk versiyonlarından biriydi.

 

34.Denise Coates

Yaş: 52

Web Sitesi: Bet365

Net Servet: 5 milyar dolar

Kuruluş:2000

İngiliz iş kadını ve Bet365 isimli online kumar şirketinin kurucusu ve eş yöneticisidir. Mağazalarından birinin yanındaki otoparkın olduğu geçici binada çalışırken, bir sene boyunca bu siteyi oluşturmakla uğraştı. İşletme RBS’den 15 milyon sterlin borç aldı fakat sonrasında şirketi Coral’a 40 milyon sterline satarak bu borcu ödedi.

 

35.Marc Benioff

Yaş:55

Web Sitesi: Salesforce

Net Servet:4.9 milyar dolar

Kuruluş:1999

Amerikalı internet girişimcisi, yazar ve hayırsever. Salesforce isimli büyük kurumsal bulut yönetim şirketinin kurucusu, başkanı ve CEO’suydu. Salesforce’u  Mart 1999’da kiralık bir dairede, “Yazılımın Sonu” pazarlama cümlesi ile kurdu. Benioff her zaman eski kurumsal yazılımın yerini alacak yeni bir model belirlemeye çalışmıştı.

 

36.Garrett Camp

Yaş:41

Web Sitesi: Uber

Net Servet: 4.8 milyar dolar

Kuruluş:2009

Kanadalı iş adamı ve yatırımcı. StumbleUpon isimli web keşif sitesinin kurucu ortaklarındandır. 2009 yılında, yüksek lisansını yaparken Uber isimli, mobil bazlı ulaşım servisini kurmuştur. Düzenli olarak yeni çalışmalara yatırımcılık yapmaya devam etmektedir. Öncesinde Prism Skylabs, SoundTracking, WillCall, PSDept ve Behance (daha sonrasında Adobe olmuştur) projelerine de yatırımlarda bulunmuştur.

 

37.Travis Kalanick

Yaş:41

Web Sitesi: Uber

Net Servet: 4.8 milyar dolar

Kuruluş:2009

Amerikalı iş adamı. Eşler arası dosya paylaşım şirketi olan Red Swoosh isimli şirketin kurucu ortağı ve Uber’in eski CEO’sudur. 2014 yılında Forbes’un en zengin 400 kişisi listesine 190. Olarak girmiştir.

Mutlaka okuyun: Travis Kalanick’in Hayatı

 

38.Mark Scheinberg

Yaş:47

Web Sitesi: PokerStars

Net Servet: 4.8 milyar dolar

Kuruluş:2001

İsrail ve Kanadalı iş adamı ve online kumar şirketi PokerStars’ın kurucu ortağı ve eski eş sahibi. Haziran 2014’te PokerStars’ın ana şirketi olan Rational Group Ltd,  Amaya Gaming Group of Canada tarafından 4.9 milyar dolara alındı. Scheinberg Rational Group Ltd şirketinin %75 sahibi ve CEO’suydu.

 

39.Rony Abovitz

Yaş: 47

Web Sitesi: Magic Leap

Net Değer:4.5 milyar dolar

Kuruluş:2010

Amerikalı girişimci ve artırılmış gerçeklik şirketi Magic Leap’in kurucusu ve CEO’sudur. Ekim 2014’te, Magic Leap girişimi 540 milyon dolara ulaşmıştır. Ekim 2017’de Magic Leap, online çizgi roman yayıncısı Madefire ile beraber çalıştıklarını duyurmuştur. Magic Leap’ten önce Abovitz MAKO Surgical Corp. İsimli, cerrahi robot kollar üreten şirketin kurucu ortağıydı.

 

40.Bobby Muphy

Yaş:31

Web Sitesi: SnapChat

Net Servet: 2.5 milyar dolar

Kuruluş:2011

Amerikalı internet girişimcisi ve mühendis. Snap Inc. şirketinin kurucu ortağı ve CTO’su olan Murphy, şirketi Evan Spiegel ve Reggie Brown ile birlikte henüz Stanford’da üniversite öğrencileriyken kurdular. Mart 2017’de, Murphy ve Spiegel Snap Inc.’i topluma açarak iki gün içinde 34milyar dolarlık piyasa değerine ulaştılar.

 

 

41.Evan Spiegel

Yaş:29

Web Sitesi: SnapChat

Net Servet :2.5 milyar dolar

Kuruluş:2011

Amerikalı internet girişimcisidir. Snap Inc. şirketinin kurucu ortağı ve CEO’sudur.

Mutlaka okuyun: SnapChat’in Kurucus Evan Spiegel’in Hayat Hikayesi

 

42.Wang Xing

Yaş:41

Web Sitesi: Meituan

Net Servet:4.1 milyar dolar

Kuruluş:2010

Mituan-Dianping’in eş başkanıdır. Forbes’a göre Wang Xing aynı zamanda Çin’deki online sinema bileti işletmesi olan Maoyan.com’un yatırımcısıdır. Wang lisansını elektronik mühendisliğinde, masterını ise bilgisayar mühendisliğinde tamamlamıştır.

 

43.Joe Gebbia

Yaş:38

Web Sitesi: AirBnB

Net Servet:3.8 milyar dolar

Kuruluş:2006

Amerikalı tasarımcı ve internet girişimcisi. AirBnB’nin kurucu ortağı ve CPO’sudur. 2009’da BusinessWeek’te en iyi 20 genç teknoloji girişimcilerinden biri olarak listeye dahil olmuştu. Arkadaşı Chesky’i San Francisco’ya taşınmaya ve beraber bir iş kurmaya ikna ettikten sonra ev sahipleri kirayı arttırdığı ve işlerinden de çoktan ayrılmış oldukları için paraya ihtiyaçları vardı. Industrial Design Society of America konferansının San Francisco’da olacağını bildikleri için apartmanlarında gelecek ziyaretçilere şişme yatak kiralayarak para kazanabileceklerini düşündüler ve bunun üzerine bir web sitesi açtılar: AirBed & Breakfast.

 

44.Nathan Blecharczyk

Yaş:36

Web Sitesi: AirBnB

Net Servet:3.8 milyar dolar

Kuruluş:2008

Amerikalı girişimci ve yönetici. AirBnB’nin kurucu ortağı ve CTO’su. Kariyerine yazılım üzerine uğraşarak ve Harvard’dan bilgisayar mühendisliği diploması almayı umarak başladı. Ardından mühendis olarak OPNET Technologies firmasında ve Batiq şirketinde öncü geliştirici olarak çalıştı. Sonrasında Chesky ve Gebbia ile AirBnB’yi kurdu ve şirketin ilk CTO’su oldu ve şirketin orijinal web sitesinin kodunu yazdı.

 

45.Jia Yueting

Yaş:47

Web Sitesi: Le.com

Net Servet:3.8 milyar dolar

Kuruluş:2004

Coolpad Grubu’nun en büyük hissedarı olmasının yanı sıra Sinotel Technologies şirketinin sahibi, Le.com’un ve LeEco’nun kurucusudur.

 

46.Brian Chesky

Yaş:38

Web Sitesi: AirBnB

Net Servet:3.8 milyar dolar

Kuruluş:2008

Amerikalı internet girişimcisi ve AirBnB’nin kurucu ortağıdır. Chesky şirketin CEO’su olmasının yanı sıra Time’da “2015 yılının en etkileyici insanları” listesinde de olmaya layık görülmüştür. Lisansını endüstriyel dizayn alanında almış, üniversiteden sonra endüstriyel tasarımcı ve strateji uzmanı olarak 3DID Inc. şirketinde çalışmıştır. Sonrasında San Francisco’ya taşınmış ve Gebbia ile ev arkadaşı olmuştur.

Mutlaka okuyun: 3 arkadaş şişme yatak kiralayarak başladıkları işi nasıl 25 milyar dolarlık bir şirkete dönüştürdü?

 

47.Yuri Milner

Yaş: 58

Web Sitesi:Mail.ru

Net Servet:3.8 milyar dolar

Kuruluş:1999

Rus girişimci, girişim sermayecisi ve fizikçi. Milner, eski adıyla Digital Sky Technologies şimdiki adıyla Mail.ru Group ve DST Global isimli firmalarının kurucusu olarak Rusya’nın en etkili teknoloji yatırımcısıdır. Milner aynı zamanda Facebook, Zynga, Twitter, Flipkart, Spotify, ZocDoc, Groupon, JD.com, Planet Labs, Xiaomi, OlaCabs, Alibaba, Habito, AlirBnB, WhatsApp, Wish ve diğer pek çok oluşumun yatırımcısıdır.

 

48.Rishi Shah

Yaş:32

Web Sitesi: Outcome Health

Net Servet: 3.6 milyar dolar

Kuruluş:2006

Amerikalı milyarder, Outcome Health şirketinin kurucusu ve %80’inin sahibidir. Goldman, Sachs, CapitalG, Pritzker Group ve diğerlerinin fon döngüsünü takiben, 600 milyon doları Outcome Health’e yatırmış ve şirkete 5.6 milyar dolar değer katmıştır. Groupon’dan sonraki en büyük finansman döngüsüdür.

 

49.Judith Faulkner

Yaş:74

Web Sitesi: Epic Systems

Net Servet: 3.5 milyar dolar

Kuruluş:1979

Epic Systems isimli sağlık yazılımları şirketinin kurucusu ve CEO’sudur. Şirketi 1979 yılında, Human Services Computing adıyla kurmuştur. Bir kısmı Faulkner’in ailesinden gelen toplam 6,000 dolar sermaye ile başlayan şirketin %43’üne Faulkner ve ailesi sahip.

 

50.Scott Farquhar

Yaş:38

Web Sitesi: Atlassian

Net Servet: 3.4 milyar dolar

Kuruluş:2002

Avustralyalı milyarder ve yazılım şirketi olan Atlassian’ın kurucu ortağı ve eş CEO’sudur. Aynı zamanda New South Wales’ School of Computer Science and Engineering okulunda profesörlük yapmaktadır.

 

51.Michael Cannon-Brookes

Yaş:38

Web Sitesi:Atlassian

Net Servet: 3.4 milyar dolar

Kuruluş:2002

Avustralyalı milyarder, Atlassian şirketinin kurucu ortağı ve eş CEO’su.

 

52.Teddy Sagi

Yaş:47

Web Sitesi: Playtech Net

Servet: 3.4 milyar dolar

Kuruluş:1999

Londra’daki Camden Market’in ve kumar yazılımı şirketi olan Playtech’in sahibi olan Sagi daha çok gayrimenkul, kumar yazılımları, ödeme işlemleri ve dijital reklamcılıkla ilgileniyor. SafeCharge Playtech şirketinin çoğu hissesine ve Playtech’in %6.3’üne sahip.  Sagi, İsrail’de tahvil fiyatlarını manipüle etmekten suçlu bulunarak 1996 yılında 9 ay hapis cezasına çarptırıldı.

 

53.Reid Hoffman

Yaş: 52

Web Sitesi: Llikedln

Net Servet:3.3 milyar dolar

Kuruluş:2002

Amerikalı internet girişimcisi, girişim sermayecisi ve yazar. İş odaklı sosyal ağ oluşumu olan Linkedln’in kurucu ortağı ve yönetim kurulu başkanıdır. Greylock Partners isimli girişim sermayesi firmasının üyelerindendir. PayPal’ın eBay’e satıldığı dönemde PayPal’da yönetim başkanı yardımcısıydı. Satıştan sonra Hoffman, silikon vadisinin en üretken ve en başarılı melek yatırımcısı haline geldi.

Mutlaka okuyun: LinkedIn Kurucusu Reid Hoffman’ın Hayatı

 

54.Scott Cook

Yaş:66

Web Sitesi: Intuit

Net Servet:3.2 milyar dolar

Kuruluş: 1983

Intuit’in kurucu ortağı ve Mart 1983’den beri de CEO’su ve yöneticisi. Cook, eBay’in ve Procter & Gamble şirketlerinin de yöneticisi. Kariyerine Procter & Gamble’da başladı ve orada ürün geliştirmeyi, market araştırması yapmayı ve pazarlamayı öğrendi. Sonrasında Bain ve Company şirketinde stratejik danışmanlık dersleri aldı. Bireylere ve küçük şirketlere finanslarını yönetmeleri için online ürünler ve yazılımlar sunan Intuit isimli şirketi kurdu.

 

55.Jack Dorsey

Yaş:43

Web Sitesi: Twitter

Net Servet:3.1 milyar dolar

Kuruluş:2006

Amerikalı bilgisayar programcısı ve Twitter’ın kurucu ortağı ve CEO’su olmasıyla ve Square’in kurucusu ve CEO’su olmasıyla bilinen internet girişimcisidir. Williams, Stone ve Noah Glass Obvious Corporation’ı kurmuş, ardından Dorsey’in de katılmasıyla şirketi Twitter Inc. olarak değiştirmişlerdir. Dorsey sonrasında Jim McKelvey’in de desteğini alarak borç kabul eden ve kredi kartı ödemelerini sağlayan mobil uygulama olan Square’i geliştirdiler.

Mutlaka okuyun: Jack Dorsey Kimdir? 

 

56.Barry Diller

Yaş:76

Websitesi: Expedia

Net Servet:3.1 milyar dolar

Kuruluş:1996

Amerikalı iş adamı. IAC/InterActiveCorp ve Expedia Inc. şirketlerinin başkanı ve Fox Broadcasting Company ile USA Broadcasting’in medya yöneticisidir. 1994 yılıından beri Television Hall of Fame üyesidir. UCLA’yı bıraktıktan sonra kariyerine William Morris Agency şirketinde, aile bağlantıları sayesinde, bir mail odasında başladı. Elton Rule tarafından asistan olarak işe alındıktan sonra ABC’de iletişim ağı başkanı olarak işe başladı. 1965 yılında gelişim başkan yardımcısı olarak terfi etti.

 

57.Michael Rubin

Yaş:46

Web Sitesi: Kynetic

Net Servet:3  milyar dolar

Kuruluş:2011

Amerikalı iş adamı. 2011’de kurduğu, e-ticaret şirketi olan Kynetic’in CEO’sudur. Aynı zamanda Kynetic’in üç alt firmasının da başkanıdır: Fanatics, dünyanın önde gelen online lisanslı spor ürünü satış sitesi; Rue La La, flash satış sitesi ve ShopRunner, online tüketiciler için “üyeye özel” temalı alışveriş sitesi. 2011’de eBay’e satmadan önce GSI Commerce şirketini de kurmuştu.

 

58.Bob Parsons

Yaş: 67

WebSitesi: GoDaddy

Net Servet:3 milyar dolar

Kuruluş:1997

Amerikalı girişimci, milyarder ve hayırsever. GoDaddy.com ve Blue Razor Domain’lerini de içeren GoDaddy Grubu’nun kurucusudur. Temmuz 2011’de GoDaddy şirketinin %70’ini özel sermaye konsorsiyumuna sattı ve kendini CEO olarak atadı. Haziran 2014’te görevini CEO’luktan başkanlığa düşürdü ve şimdi de GoDaddy şirketinin kurulunda görev alıyor. Şirketin hisselerinin %28’ine sahip olan Parsons hala şirketin en büyük hissedarı.

 

59.Yusaku Maezawa

Yaş:42

Web Sitesi:Zozotown

Net Servet: 2.9 milyar dolar

Kuruluş:1998

Japon girişimci ve çağdaş sanat koleksiyoncusu. Start Today isimli şirketi 1998 yılında, ve Zozotown isimli moda sitesini 2004 yılında kurdu. Maezawa Start Today için önceleri maille sipariş yöntemini kullandıysa da şimdi siteyi online bir platforma dönüştürdü; kıyafet satmaya ve kamuya açık olmasını sağlamaya başladı.

 

60.Shi Yuzhu

Yaş:56

Web Sitesi: Giant Interactive

Net Servet:2.8 milyar dolar

Kuruluş:2004

Çinli girişimci ve yazılım mühendisi olan Yuzhu, lisans eğitimini matematik alanında yapmıştır. Çin’in en büyük online oyun şirketlerinden biri olan Giant Interactive firmasının başkanı ve CEO’sudur.

 

61.Reed Hastings

Yaş:59

Web Sitesi:Netflix

Net Servet:2.7  milyar dolar

Kuruluş:1997

Amerikalı girişimci ve hayırsever. Netflix’in kurucu üyesi ve CEO’su olmasının yanı sıra Facebook ve birkaç kar amacı gütmeyen kurumun da kurulunda yer almaktadır. İlk işi Adaptive Technology şirketindeydi ve orada çalışırken hata ayıklama yazılımları için bir araç icat etmişti. Hastings şu anda ise, teknolojinin gelişmesi ve büyümesine destek olan Technology Network isimli yöneticiler ağına üyedir.

Mutlaka okuyun: Reed Hastings’in Başarı Hikayesi

 

62.Jerry Yang

Yaş:51

WebSitesi: Yahoo!

Net Servet: 2.6 milyar dolar

Kuruluş:1994

Amerikalı internet girişimci ve programlayıcı. Yahoo! Inc. şirketinin kurucu ortağı ve eski CEO’sudur. Ardından Yahoo!’dan ayrılıp, teknoloji alanında akıl hocası olup AME Cloud Ventures isimli kendi firmasını kurdu. AME, içinde Tango, Evernote, Wattpat ve Shijiebang’in de aralarında bulunduğu 50’den fazla yeni projeye yatırımda bulunmuştur. Yang sonrasında tanıştığı Jack Ma ile beraber iş yapmıştır ve hala Alibaba firmasının kurulunda yer almaktadır.

 

63.Sean Parker

Yaş: 40

Web Sitesi:Napster

Net Servet:2.6 milyar dolar

Kuruluş: ?

Amerikalı girişimci hayırsever. Napster’in kurucu ortağıdır ve Facebook’un ilk başkanlığını yapmıştır. Aynı zamanda Plaxo, Causes, Airtime ve Brigade şirketlerinin de sahibidir. Parker Founders Fund isimli şirkette çalışırken Napster’in müzik paylaşım görevini yasal olarak üstlenecek bir projeye yatırımda bulunmak istiyordu. 2009’da bir arkadaşı onu Spotify ile tanıştırdı ve 2010 yılında Parker Spotify’a, 15 milyon dolar yatırımda bulundu.

 

64.Gil Shwed

Yaş: 50

Web Sitesi:Check Point

Net Servet:2.6 milyar dolar

Kuruluş:1993

İsrailli yazılım mühendisi, yatırımcı ve girişimci. İsrail’in en büyük teknoloji şirketlerinden biri olan ve dünyanın sadece siber güvenlik üzerine çalışan tek şirketi olan Check Point Software Technologies Ltd’nin kurucu ortağı ve CEO’sudur. Shwed Check Point şirketini askerlik arkadaşı Shlomo Kramer ve Optrotech’ten iş arkadaşı Marius Nacht ile birlikte kurdu.

 

65.Peter Thiel

Yaş:50

WebSitesi:PayPal

Net Servet:2.5 milyar dolar

Kuruluş:1998

Amerikalı girişimci, girişim sermayecisi, hayırsever, politik aktivist ve yazar. Frankfurt’ta doğduğu için Alman vatandaşlığı bulunmaktadır. Mezuniyetinden sonra Judge James ve Larry Edmondson için adli katip olarak çalıştı. Sonrasında, 1999 yılında PayPal’ın kurucu ortaklığını yaptı ve eBay’e satılana kadar CEO’su olarak çalıştı. PayPal’ın satışından sonra Clarium Capital isimli  küresel macro serbest fonunu kurdu. Palantir Technologies isimli analitik yazılım şirketini 2004 yılında kurduğundan beri şirketin başkanlığını yapmaktadır.

 

66.Sam Yagan

Yaş:41

Web Sitesi: OkCupid

Net Servet:2.4 milyar dolar

Kuruluş: 1999

OkCupid’in kurucu ortağı olarak da bilinen Amerikalı internet girişimcisi. Time Magazin’i dergisinde 2013 yılının “Dünyadaki 100 en etkileyici kişi” listesine girdi. 2011 yılında Yagan, tanışması sitesi OkCupid’i IAC’ye 50 milyar dolara sattı ve 2012’de Match.com’un ve Shoprunner.com’un CEO’su oldu. 2009 yılında Yagan, Tony Henikoff ile birlikte Excelerate Labs firmasını kurdu.

 

67.Eric Lefkofsky

Yaş:48

Web Sitesi:Groupon

Net Servet:2.2 milyar dolar

Kuruluş:2008

Amerikalı girişimdi. Tempus’un kurucu ortağı ve CEO’su. Aynı zamanda Groupon’un kurucu ortağı ve yöneticisi; Echo Global Logistics (ECHO)’in, InnerWorkings(INWK)’in, Mediaocean’ın ve Uptake’in kurucu ortağıdır. Aynı zamanda Lightbank’in de kurucu ortağıdır ve erken internet şirketlerinden biri olan Starbelly’yi yaratmıştır.

 

68.Kavitark Ram Shriram

Yaş:62

WebSitesi:Google

Net Servet: 2.1 milyar dolar

Kuruluş:1998

Hindistan doğumlu Amerikalı iş adamı. Google’ın kurul üyesi ve ilk yatırımcılarından biri olan Shriram önceleri Amazon.com’da Jeff Bezos için çalışıyordu. Shriram Ağustos 1998’de Amazon.com’un online karşılaştırmalı alışveriş sitesi olan Junglee’de yöneticilik yapmış, ondan önce ise Netscape’te yönetim kurulunda çalışmaktaydı.

 

69.James H. Clark

Yaş:74

Web Sitesi: Netscape

Net Servet: 2 milyar dolar

Kuruluş:1999

Amerikalı girişimci ve bilgisayar bilimci. Silicon Graphics Inc., Netscape Communications Corporation, myCFO ve Healtheon’un da aralarında bulunduğu birkaç önemli Silikon Vadisi şirketinin kurucusu olan Clark’ın asıl araştırma alanı olan bilgisayar grafikleri onu üç boyutlu bilgisayar görüntülerine yönlendirdi. 1999 yılında Clark myCFO’yu Silikon Vadisi’nde çalışan varlıklı kimselerin servetlerini yönetebilmelerine yardımcı olmak için kurmuştu.

 

70.David Karp

Yaş:33

Web Sitesi:Tumblr

Net Servet: 2 milyar dolar

Kuruluş:2007

Amerikalı web geliştiricisi ve girişimci. Tumblr isimli kısa formlu blog platformunun kurucusu ve CEO’sudur. Forbes’a göre, Karp’ın net kazancı 200 milyon doları geçerken, Tumblr’ın değeri ise 800 milyon dolar olarak belirtildi. Karp kariyerine Fred Seibert’in yanında, Frederator Studios isimli animasyon stüdyosunda stajyer olarak başladı ve orada stüdyonun ilk blog platformunu kurdu ve ilk internet video ağını, Channel Frederator’ü editledi.

 

71.Claus Wellenreuther

Yaş:83

Web Sitesi: SAP SE

Net Servet: 1.83 milyar dolar

Kuruluş:1971

Alman girişimci ve SAP SE isimli yazılım şirketinin kurucu ortağıdır. IBM’i terk ettikten sonra IBM’den iş arkadaşları Hasso Plattner, Dietmar Hopp, Hans-Werner Hector and Klaus Tschira ile “Systeme Anwendungen und Produkte in der Datenverarbeitung” isimli (ki sonrasında SAP AG olarak adlandırılan) firmayı kurdular. Wellenrether öncelikle SAP’ın mimarisinden ve SAP R/2 finansal muhasebe modülünün konseptinden sorumluydu.

 

72.Michael Morhaime

Yaş:50

Web Sitesi: Blizzard Entertainment

Net Servet: 1.8 milyar dolar

Kuruluş:1991

Video oyunu geliştiricisi Blizzard Entertainment firmasının (Activision Blizzard’a ait bir alt firma) kurucu ortağıdır.  Morhaime başkan yardımcısı olarak Blizzard Entertainment Inc.’de çalıştı. 1999 yılında Blizzard Entertainment Vivendi Games’e bağlandığında, Vivendi Games yönetim kurulunda görev aldı.

 

73.Kris Gopalakrishnan

Yaş:63

Web Sitesi: Infosys

Net Servet:1.8 milyar dolar

Kuruluş:1981

Küresel danışmanlık ve bilgi teknolojileri servisi şirketi olan Infosys’in yönetim kurulu başkan yardımcısı, aynı zamanda yedi kurucusundan biridir. Gopalakrishnan 2013 ve 2014 yıllarında Hindistan Endüstrisi Konfederasyonu’nun başkanlığına seçildi. 2014 yılında Axilor Ventures isimli, genç girişimciler için girişim sermayesi fonunu kurdu.

 

74.Todd Wagner

Yaş: 57

Web Sitesi: Broadcast

Net Servet: 1.7 milyar dolar

Kuruluş:1995

Broadcast.com’un kurucu ortağı, Charity Network’ün ise kurucusu ve yöneticisidir. Mark Cuban isimli arkadaşıyla ortak olarak AudioNet isimli internetten canlı spor ve radyo yayınları yapan siteyi kurdular.  Wagner’ın kendine ait Todd Wagner Foundation isimli bir yardımseverlik vakfı var. Arnold Schwarzenegger ile tanıştıktan sonra Wagner, 2001 yılında, vakfın ilk çocuk programı olan After-School All-Stars’ın Dallas bölümünü yaptı.

 

75.Stewart Butterfield

Yaş:45

Web Sitesi: Slack Net

Servet:1.69 milyar dolar

Kuruluş:2013

Polonya kökenli Kanadalı girişimci ve fotoğraf paylaşma sitesi olan Flickr’ın ve takım mesajlaşma uygulaması Slack’in kurucu ortağı olarak bilinen iş adamı.  2000 yılında bir arkadaşıyla birlikle Gradfinder.com isimli bir projede çalıştı. Gradfinder.com’un kuruluşundan sonra serbest olarak web tasarımcılığı yaptı. Butterfield ayrıca 5K Yarışması ismini verdiği, insanların 5 kilobaytın altında web sitesi tasarladığı bir yarışma başlattı.

 

76.Alex Karp

Yaş:50

Web Sitesi: Palantir Technologies

Net Servet: 1.6 milyar dolar

Kuruluş:2004

Amerikalı iş adamı olan Karp, Palantir Technologies’in kurucu ortağı ve CEO’sudur. Palantir’i kurmadan önce Caedmon GroupKarp’ı kurmuştur. Lisansı Haverford Koleji’nden,  hukuk fakültesi doktorluğu diploması Stanford Üniversitesi’nden ve doktorası Frankfurt Üniversitesi’ndendir.

 

77.Ben Silbermann

Yaş:38

Web Sitesi:Pinterest

Net Servet: 1.6 milyar dolar

Kuruluş:2010

Silbermann, sanal mantar panosu olan Pinterest’in kurucu ortağı ve CEO’su olan Amerikalı internet girişimcisidir. Site, kullanıcıların tema bazlı görsel (pinboards)  yapmalarına izin veriyor. Bu temalar bir olay, ilgiler, hobiler ve daha pek çoğu olabilir. Silbermann’nın sözlerine göre bu fikir kendi çocukluğundaki koleksiyon yapma tutkunsundan geliyor. “Topladığınız şeyler kim olduğunuz hakkında pek çok bilgi verir” diyor,  ama internete baktıklarında kişiliğin bu parçasının paylaşılabileceği bir yer bulamıyorlar. Böylelikle ortaya Pinterest’in tohumları atılmış oluyor.

Mutlaka okuyun: Pinterest Nasıl Kuruldu?

 

78.Marcos Galperin

Yaş:46

Web Sitesi: MercadeoLibre

Net Servet:1.6 milyar dolar

Kuruluş: 1999

MercadoLibre.com’un kurucu ortağı ve CEO’su olarak bilinen Arjantili iş adamı. Galperin şirketi henüz Stanford’da işletme okurken kurdu.  Finans profesörü Jack McDonald Galperin’e potansiyel yatırımcılarla iletişim kurması için yardım etmişti.

 

79.Aneel Bhusri

Yaş:52

Web Sitesi: Workday

Net Servet: 1.6 milyar dolar

Kuruluş:2005

Kurumsal yazılım yöneticisi ve yatırımcıdır. Workday Inc.’in kurucu ortağı ve CEO’su, Greylock Partners’e ortak ve Intel’de yönetici kuruluna üyedir. Brown Üniversitesi’nde elektrik mühendisliği ve ekonomi alanında lisans okumuştur. Mezun olduktan sonraki ilk işi Morgan Stanley’de kurumsal finans analistliğiydi.

 

80.Arkady Volozh

Yaş:54

Web Sitesi: Yandex

Net Servet:1.5 milyar dolar

Kuruluş:1997

Rus arama motoru Yandex’in ana kurucusudur. Yandex’in yanı sıra, aralarında Rusya’nın kablosuz internet ağı teknolojileri sunucusu InfiNet Wireless’ın ve CompTeck International’ın da bulunduğu birkaç girişime de kurucu ortaklık yapmıştır. Volozh, CompTek’i 1989 yılında kurdu ve aynı yıl arama üzerine çalışmaya başladı ve 1990 yılında Arkadia Company’i kurdu. Şirket arama yazılımı geliştiriyordu. Arkady Volozh ve Ilya Segalovich “Rus morfolojisi ile yapılandırılmamış bilgi” bir arama motoru geliştirdi: Yandex’i.

 

81.Ken Howery

Yaş:42

Web Sitesi: PayPal

Net Servet:1.5 milyar dolar

Kuruluş:1998

Founders Fund isimli, 3 milyar doları yöneten girişim sermayesi şirketinin kurucu ortağı ve partneridir. Howery aynı zamanda PayPal’ın kurucu ortağıdır ve CFO’luğunu yapmıştır. Ardından Thiel’e tekrar katılmış ve özel sermaye başkan yardımcılığını üstlenmiş, araştırma ve ticaret takımlarının da üyesi olmuştur. Facebook’a yaptıkları yatırımlar dahil şirketin kararlarının çoğunun arkasında Howery vardı.

 

82.Mark Pincus

Yaş:52

Web Sitesi: Zynga

Net Servet:1.5 milyar dolar

Kuruluş: 2007

Online sosyal oyunlar sunan Zynga’nın kurucu ortağı olmasıyla bilinen internet girişimcisidir. Freeloader Inc., Tribe Networks ve Support.com’un da kurucusudur. 2013 Temmuz’una kadar Zynga’nn CEO’luğunu yapmıştır.

Zynga’nın en bilindik oyunlarından bazıları: Bubble Safari, CastleVille, ChefVille, CityVille, CityVille 2.. Zynga sosyal oyun endüstrisinin öncüleri arasında sayılmaktadır. Pincus’un şirketi kurmasından dört yıl sonra şirket 1 milyar dolar gelirle halka açıldı.

 

83.Kevin Systrom

Yaş:36

Web Sitesi: Instagram

Net Servet:1.5 milyar dolar

Kuruluş:2010

Amerikalı girişimci ve programlamacı, Instagram’ın Mike Krieger ile birlikte kurmasıyla biliniyor. Stanford’dan mezun olduktan sonra Google’a ürün pazarlama müdürü yardımcısı olarak girdi. Google’dan ayrıldıktan sonra  Facebook tarafından satın alınan eski Google çalışanları tarafından kurulan, konum önerileri sunan Nextstop’a katıldı. Ayrıca arkadaşlarının AOL anlık mesajlaşma hesaplarını hackleyerek onlara şaka yapan programlar da geliştirdi.

Mutlaka okuyun: İnstagram’ın Başarı Öyküsü

 

84.Chen Tianqiao

Yaş: 45

Web Sitesi: Shanda

Net Servet:1.4 milyar dolar

Kuruluş:1999

Çinli Singapurlu iş adamı. Shanda Grubu’nu online oyun şirketi olarak ailesiyle beraber başlattı. Ardından Shanda, Çin’in Nasdaq’da listeyen giren ilk online oyun şirketi; 2004 yılında ise  Çin’in en büyük internet şirketi oldu. Shanda, ücretsiz oyun modelleri oluşturmak ve sunmakla tanınıyor. Şirket 2012 yılının başlarında özel olarak kabul edildi. Tianqiao ve ailesi, 2014 yılında küresel ‘özel yatırım şirketi’ haline gelen Shanda Games’teki tüm hisselerini sattı.

 

85.Steve Case

Yaş:59

Web Sitesi: AOL

Net Servet:1.3 milyar dolar

Kuruluş:1983

America Online (AOL)’ın kurucu ortağı, eski CEO’su ve başkanı olarak da tanınan, Amerikalı girişimci, yatırımcı ve iş adamıdır. 2003’te AOL’den emekli olduktan sonra, girişim sermayesi firması Revolution LLC. ile yeni çalışmalara yatırımcılık yapmaya başladı. Rise of the Rest ve Case Foundation ile kapsayıcı girişimcilik ve yeniliği destekliyor. Case aynı zamanda “Küresel Girişimcilik Başkanlık Büyükelçiliği” (PAGE) de yapmıştı.

 

86.Binny Bansal

Yaş:37

Web Sitesi: Flipkart

Net Servet:1.3 milyar dolar

Kuruluş:2007

Hintli yazılım mühendisi ve internet girişimcisi. 2007 yılında Sachin Bansal ile e-ticaret platformu Flipkart’ı kurdu ve 11 Haziran 2016 yılına kadar uygulayıcı genel müdürlüğünü yaptı ardından baş yöneticiliğe terfi etti. Flipkart’ı kurmadan önce iki defa Google tarafından geri çevirilmişti ve Amazon’da çalışıyordu. Binny Bansal ve ortağı Sachin Bansal başlarda karşılaştırmalı arama motoru geliştirmeyi düşündülerse de sonrasında e-ticaret pazarının Hindistan’da çok küçük olduğunu fark edip bu alana yöneldiler.

 

87.Craig Newmark

Yaş:65

Web Sitesi: Craigslist

Net Servet:1.3 milyar dolar

Kuruluş:1995

Craigslist isimli web sitesinin kurucusu olarak tanınan Amerikalı internet girişimcisi. Charles Schwab’la çalışmak için San Francisco’ya taşındığında o zamanlar henüz ticari olmayan internetle tanıştı, ardından 17 yıl boyunca IBM’de programcı olarak çalıştı. Newmark, günümüzde vaktinin çoğunu gazilere, öğretmenlere ve online tacizle savaşa odaklı hayırseverlikle geçiriyor.

 

88.Sachin Bansal

Yaş:36

Web Sitesi: Flipkart

Net Servet: 1.2 milyar dolar

Kuruluş:2007

Hintli yazılım mühendisi ve Hindistan’ın e-ticaret platformu Flipkart’ın kurucu ortağı olarak tanınmış internet girişimcisi. Sachin Chandigarh doğumlu ve Indian Institute of Technology Delhi üniversitesinden mühendislik mezunu. Sachin ve iş arkadaşı Binny Bansal 6,500 dolar nakitle, Bangalore’da bir apartman dairesinde Flipkart’ı kurdular. Sachin Bansal, Flipkart’ın büyük başarısından önce profesyonel oyuncu olmak istiyordu.

 

89.Luke Nosek

Yaş:42

Web Sitesi: PayPal

Net Servet: 1.2 milyar dolar

Kuruluş:1998

Polonya doğumlu Amerikalı girişimci olan ve PayPal’ın kurucu ortağı olarak ünlenen Nosek, PayPal eBay’e satıldıktan sonra şirketi bırakıp gezmeye ve melek yatırımcılık alanında ilerlemeye başladı. 2005 yılında Peter Thiel ve Ken Howery ile birlikte Founders Fund isimli girişimcilik sermayesi şirketini kurdu. Luke Nosek şu anda SpaceX ve ResearchGate’in kurulunda bulunmaktadır.

 

90.Lee Hae-Jin

Yaş:51

Web Sitesi: Naver

Net Servet: 1.2 milyar dolar

Kuruluş:1999

1990’ların sonlarında Samsung SDS’de çalışırken Güney Kore’nin en popüler arama motoru olan Naver’i kurmuştur. Şirketin anlık mesajlaşma uygulaması “Line” Japonya’nın en iyi mesajlaşma uygulamasıdır ve 215 milyon küresel kullanıcıya sahiptir. Line, Temmuz 2016’da New York ve Tokyo’daki listelerde 1 milyar dolar toplayarak yılın en büyük teknoloji halka arzlarından biri haline geldi. Mart 2017’de, Kuzey Amerika ve Avrupa marketlerine girmek için başkanlık görevinden ayrıldı.

 

91.Marc Andreessen

Yaş: 46

Web Sitesi: Netscape

Net Servet:1.2 milyar dolar

Kuruluş:1994

Amerikalı girşimci, yatırımcı ve yazılım mühendisi. Sosyal ağ sitelerine platform sağlayan Ning isimli şirketin kurucu ortağıdır. Facebook, eBay ve Hewlett Packart Enterprise şirletlerinin yönetim kurulunda bulunmaktadır. Silikon Vadisi konferanslarında sıkça konuşulan bir konuşmacı ve konuk olan Andreessen, 1994 yılında Dünya Çapında Ağın İlk Uluslararası Konferansı’nda World Wide Web Hall of Fame’in ilan ettiği altı kişiden biridir.

 

92.Drew Houston

Yaş:35

Web Sitesi: Dropbox

Net Servet: 1.1 milyar dolar

Kuruluş:2007

Amerikalı internet girişimcisi olması ve Dropbox’un kurucusu ve CEO’su olmasıyla bilinen Houston, Dropbox üzerine çalışmadan önce Bit9, Accolade ve Hubspot gibi birkaç yeni projede daha çalışmıştı. Houston ayrıca inc.com tarafından “30 yaşın altındaki 30 en iyi girişimci” listesine alındı ve Dropbox Silikon Vadisi’ndaki en iyi 20 projeden biri olarak biliniyor.

Mutlaka okuyun: Dropbox Nasıl Kuruldu?

 

93.Bharat Desai

Yaş: 65

Web Sitesi: Syntel

Net Servet:1.1 milyar dolar

Kuruluş:1980

Syntel’in kurucu ortağı ve başkanıdır. Kenya’da doğan Desai, eşi Neerja Sethi ile Syntel’i kurdu. Aralarında John F. Kennedy School of Government’ın, Students in Free Enterprise’ın ve Stephen M. Ross School of Business’in de bulunduğu birkaç eğim enstitüsünün kurul üyesidir.

 

94.Oliver Samwer

Yaş:45

Web Sitesi: Rocket Internet

Net Servet:1.1 milyar dolar

Kuruluş:2008

Oliver Samwer ve İki kardeşi Alexander ve Marc ile Berlin merkezli şirket inkübatörü şirketleri Rocket Internet’i 2014 Eylül’ünde halka açarak 2015’te milyarderler listesine girdiler. Rocket Internet’in CEO’su olan ve işletmenin beyni olarak bilinen ortanca kardeş Oliver Samwer, başarılı Amerikan teknoloji şirketlerinin modellerini alıp  yabancı marketlere kopyalamaktadır. Toplamda kardeşler 8 milyar dolardan fazla değere tekabül eden, Rocket’in %40’ından fazlasına sahiptir.

 

95.Alexander Samwer

Yaş:43

Web Sitesi: Rocket Internet

Net Servet: 1.1 milyar dolar

Kuruluş:2008

Kardeşleri Marc ve Oliver ile, 1999 yılında eBay’e satılan Alando’yu ve VeriSign’a satılan Jamba!’yı kurdu. Yine kardeşleriyle girişim sermayesi şirketi olan; Lokalisten, StudiVZ (Facebook’un Alman versiyonu), MyVideo (Youtube’un Alman versiyonu), Bigpoint Games, Anshe Chung Studios ve diğer şirketleri kurmuş olan European Founders Fund’u kurdu. Bunların yanında Rocket Internet isimli stüdyoyu da kurdular. StudiVZ’yi Holtzbrinck Grubu’na sattıkran sonra 2008 yılında Facebook’a yatırımda bulundular.

 

96.Marc Samwer

Yaş:47

Web Sitesi: Rocket Internet

Net Servet: 1.1 milyar dolar

Kuruluş: 2008

Kardeşleri ile birlikte Rocket Internet’i kurduktan sonra 2015’te milyarderler listesine giren Marc Samwer, şirketin günlük yönetiminde yer almayarak bunu Oliver’a bırakıyor. Nisan 2012’de işten ayrılmadan önce, Groupon’un uluslararası işinin başı olarak görev yaptı.

 

97.Patrick Collison

Yaş:31

Web Sitesi: Stripe

Net Servet: 1 milyar dolar

Kuruluş:2011

İrlandalı girişimci. Kardeşi John ile 2010’da başlattığı Stripe’ın kurucu ortağı ve CEO’sudur. 2005 yılında, 41. Genç Bilimadamı ve Teknoloji Sergisi’ni henüz 16 yaşındayken kazandı. Stripe, Google’ın ana şirketi Alphabet’in yatırım bölümü CapitalG’den 150 milyon dolar kazandıktan Collison ve kardeşi, ikisi de en az 1.1 milyar dolar değerinde yatırımın sahibi.

 

98.John Collison

Yaş:28

Web Sitesi: Stripe

Net Servet: 1 milyar dolar

Kuruluş:2011

İrlandalı girişimci. Abisi Patrick ile Stripe’ı kurmasıyla biliniyor. 2016 Kasım’nda Collison kardeşler dünyanın en genç kendini var eden milyarderleri oldular.

 

99.Evan Sharp

Yaş: 38

Web Sitesi: Pinterest

Net Servet: 1 milyar dolar

Kuruluş:2010

Amerikalı internet girişimcisi ve Pinterest’in kurucu ortağı ve CCO’su. Sharp, Ben Silbermann ile ortak bir arkadaş vasıtasıyla tanıştıktan sonra ve Silbermann ve Paul Sciarra ile tam zamanlı Pinterest’i geliştirmeye odaklanmadan önce, Facebook’ta ürün tasarımcısı olarak çalıştığı California’ya taşındı. Sharp, Pinterest’i ve ilk ürün lansmanı için kılavuzu tasarlaması ve kodlamasıyla bilinmektedir. Bugün, San Francisco merkezli şirketteki tüm büyüme, uluslararası, ürün ve tasarım çalışmalarını yönetmektedir.

 

100.Orion Hindawi

Yaş: 38

Web Sitesi: Tanium

Net Servet: 1 milyar dolar

Kuruluş:2007

Amerikalı yazılım girişimcisi. 2007 yılında babasıyla beraber, siber güvenlik firması Tanium’u kurdu. Eylül 2015’te, 120 milyon dolar kazanç elde ederek, Tanium’un değerini 3.5 milyar dolar kadar artırarak hem babasını hem de kendisini milyonere dönüştürdü. Tanium, bireysel bilgisayarlarla doğrudan iletişim kuran merkezi veri sistemine sahip ana rakipleri Symantec ve Intel McAfee’den farklı olarak, ağdaki her bilgisayarın bitişikteki bilgisayarla konuştuğu eşler arası bir sistem kullanarak siber güvenliğe yeni bir bakış açısıyla yaklaşmaktadır.

Avatar

Yazar : Deniz

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir