Başarılı Girişimcilerin Çalışma Masaları

İş dünyasının devleri olan Elon Musk, Jeff Bezos ve Bill Gates’in çalışma masalarında neler bulunuyor?

Aşağıda iş dünyasının 9 devinin çalışma masalarındaki olmazsa olmazlarını sıraladık.

 

1. Elon Musk, SpaceX ve Tesla CEO’su

Musk’ın SpaceX merkezindeki çalışma masasında çok da sıradışı bir şey oludunu söyleyemeyiz. Yine masanın düzenlenişini bunu planladığını hissettiriyor. Musk’ın kitaplarla dolu bir köşe masası bulunuyor. Masasında bilgisayarı, maket roket gemisi bulunuyor ve masası pencereye bakıyor. Sandalyenin diğer tarafında bir başka masa daha bulunuyor. Bilgisayarından kalkıp bu masaya geçerek toplantılarını gerçekleştiriyor.

Mutlaka okuyun: Elon Musk’ın Hayatı Hakkında 15 Tuhaf Gerçek

 

2. Sheryl Sandberg, Facebook COO’su

Facebook’taki herkes gibi Sandberg de bölmesiz bir masada çalışıyor. Ancak COO gününün büyük bir kısmını konferans odalarından birinde toplantı yaparak geçiriyor. Bu yüzden konferans salonundaki masayı kendi çalışma masası haline getirmiş. Masadaki kişisel eşyaları neler peki? Dudak kremi, el ağırlıkları, diyet kola ve fizyoterapi çubuğu. Çubuğu bileğindeki ağrıyı dindirmek için kullanıyor.

Mutlaka okuyun: Sheryl Sandberg’in İlham Verici Harvard Mezuniyet Konuşması

 

3. Arianna Huffington, Thrive Global ve Huffington Post kurucusu ve CEO’su

Huffington New York’taki evinde ya da Thrive Global’in ofisinde çalışıyor. Huffington Post kurucusu ofislerinde bütün masaların ayarlanabilir olduğunu, ayakta çalışılabileceğini hatta masalarda koşu bandı ve uyku kabinlerinin de olduğunu söylüyor.

Evde ise masasını yatağından uzağa yerleştirmiş. Masasında post-it kağıtlarını ve ataçlarını içine koyduğu kuş motifli seramik kaseler ve randevu defterini sakladığı kapaklı bir kutusu bulunuyor.

 

4. Mark Zuckerberg, Facebook kurucu ortağı ve CEO’su

2015 yılındaki Facebook Live videosundaki ofis turundan da görülebileceği üzere Zuckerberg bölmesiz bir çalışma masası kullanıyor. Masasında iki çocuğunun resimlerinin yanı sıra bir adet Macbook, kitaplar, kablosuz mikrofon ve Facebook logolu bir takım eşyalar (t-shirt ve mavi dinazor oyuncağı) bulunuyordu. Ayrıca Facebook’un üzerinde çalıştığı AMOS-6 uydusunun bir maketi de masasında yerini alıyor.

Mutlaka okuyun: Mark Zuckerberg Hayatından Çıkarılması Gereken Dersler

 

5. Anne Wojcicki, 23andMe kurucusu ve CEO’su (Sergey Brin’in eski eşi)

DNA alanında çalışan girişimci masasını pek kullanmıyor. Bu yüzden bilgisayarını nerede kullanıyorsa orası çalışma masası oluyor. Bilgisayarını her zaman yanında taşıyan Wojcicki daha önce de masası dışında heryerde çalışmayı sevdiğini söylemişti. Daha çok cafeleri tercih eden Wojcicki’nin kendisi de Los Altos California’da Bumble isimli bir kafenin sahibi. Her ne kadar ofisinde kendi çalışma masası olsa da onu orada bulmanız pek ihtimal dahilinde değil.

 

6. Richard Branson, Virgin Group kurucusu

Branson ne çalışma masalarını ne de ofis ortamını seviyor. Çalışanları ve ortaklarıyla toplantı yapmak için daha rahat yerleri tercih eden Branson, toplantılarının çoğunu kendisine ait olan Necker adasında yapıyor. Çalışma masası yerine hamakta ya da küvette çalışmayı seviyor. Branson ayrıca Virgin Group çalışanları için işyeri esnekliğini destekliyor.

Mutlaka okuyun: Richard Branson’ın Hayatından Çıkarılması Gereken Dersler

 

7. Bill Gates, Microsoft kurucu ortağı ve başkanı

2006 yılında Gates hala Microsoft’un CEO’suydu. Oldukça sade olan masasında ne kitap ne kağıt bulunuyordu. Bu da onun dijital çalışma stilini yansıtıyor. Masasında senkronize edilmiş üç bilgisayar ekranı tek bir ekran gibi kullanıyor. Gates bunun üretkenliğini artırdığını söylüyor.

Mutlaka okuyun: Bill Gates’in Hayatından Çıkarılması Gereken Dersler

 

8. Warren Buffett, Berkshire Hathaway başkanı ve CEO’su

Buffet’ın çalışma masası geçmişe bağlılığını ve eski çalışma alışkanlıklarını yansıtıyor. Masasındaki sabit telefon hattıyla bütün ticari işlemleri hallediyor ve bilgisayar kullanmıyor. Çalışma masası bile eski. Babasının olan çalışma masası 80 yıllık. Ayrıca masasında eskiden babasına ait olan bir maket tren de bulunuyor. Bir yatırımcı ve siyasetçi olan babasının Buffett’ın kalbinde özel bir yere sahip olduğunu söylemek zor değil. CBS News’a verdiği bir röportajda babasından şöyle bahsediyor: “Babam hayatı boyunca gazetenin ön sayfasına çıkmasından rahatsız olacağınız en ufak bir şey yapmadı. Beni koşulsuz sevdi. Yaptığım her şeyde beni destekledi. Kendisi harika bir insandı.”

Mutlaka okuyun: Warren Buffet’ın Hayatından Çıkarılması Gereken Dersler

 

9. Oprah Winfrey, OWN kurucusu ve CEO’su

Oprah Winfrey talkshow sunuculuğundan medya patronluğuna geçiş yaptı. Şimdi Los Angeles’ta kendi medya şirketine sahip. Şaşırtıcı olmayan bir şekilde Winfrey’nin masası da oldukça düzenli ve başarılarının hatırlatan anılarla dolu. Kazandığı 18 Emmy ödülünden biri ve Nelson Mandela’yla çekildiği fotoğrafı masasında duruyor.

 

10. Jeff Bezos, Amazon kurucusu ve CEO’su

Bezos işini yönetirken sadelikten yana olmasıyla ünlü ve çalışma masası seçimi de bunu yansıtıyor. 1994’te Amazon ilk kez ortaya çıktığında Bezos kapıdan yapılma bir masa kullanıyordu. Masayı kendisi tasarlamış ve yapmıştı. Eski Amazon çalışanlarından Greg Linden 2006 yılında Fortune dergisine verdiği bir röportajda bu masa tasarımının yıllar içerisinde popülerleştiğini, şirkette herkesin bu masadan kullanmaya başladığını ve Amazon’un sadeliğinin bir örneği olduğunu söyledi.

Mutlaka okuyun: Jeff Bezos’un Hayatından Çıkarılması Gereken Dersler

 

İlginizi çekebilir

Çalışma Masası ve Ortamını Düzenleyerek Üretkenliğinizi Artırın!
İş Yerinde Verimlilik Nasıl Arttırılır?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir