Elon Musk’ın Hayatı Hakkında 15 Tuhaf Gerçek

İşte karşınızda Tesla, SpaceX ve Solarcity’nin gizem dolu yaratıcısı, Elon Musk.

Elon Musk her zaman güçlü bir düşünür ve yaratıcı biri oldu. Çocukluğunda sık sık karmaşık hayaller kurar ve yazdığı kodlarla kendi video oyunlarını yaratırdı. Her zaman para kazanmanın çeşitli yollarını buldu, üniversiteden mezun olduktan sonra ise bir internet şirketinin gelip kendisini keşfetmesini beklemek yerine girişimciliğe adım attı.

Musk sayısız tutkudan ilham alıyordu, bugün de aynı anda elektrikli ve otonom araçlar, özel uzay araştırmaları, Mars’a seyahat, güneş enerjisi ve yapay zeka olmak üzere birçok projenin ve birden fazla şirketin yönetiminde bulunuyor.

Ünlü girişimci; Tesla, SpaceX, SolarCity ve OpenAI şirketlerinin yöneticiliğinin yanı sıra baba olmasının getirdiği bir sürü sorumluluğa rağmen her geçen gün biraz daha heyecan verici fikirler yaratmanın peşinde.

İşte size multi disipliner bir mühendis resmi çizen Musk hakkında bilmek isteyeceğiniz 15 şaşırtıcı gerçek:

 

1. Anne ve babası çocuklarının sağır olduğunu düşünüyordu.

elon-musk-cocukluk

Musk’ın anne ve babası çocukken onunla konuşurken sık sık bakışlarını bir yere sabitleyerek tepkisiz kalan oğullarının sağır olduğunu düşündü. Bunun üzerine doktorlar Musk’ın lenf bezlerini aldı fakat işe yaramamıştı.

Sonra anlaşıldı ki Musk’ın yaptığı tek şey hayal kurmaktı. Annesi Maye konu ile ilgili şöyle diyor: “Sanki zihni başka bir evrene geçiş yapardı… Bu konuda artık üzerine gitmiyorum çünkü böyle zamanlarda yeni bir roket ya da benzer bir şey tasarladığından emin oluyorum. “

 

2. Çocukluğunda çevresindekiler tarafından şiddet gördü.

elon-musk-cocukluk
Elon Musk en solda

Güney Afrika’da büyüyen Elon Musk çocukluğunda sınıf arkadaşları tarafından sık sık şiddete uğradı ve korkutuldu. O günlerde aldığı darbeler nedeniyle deforme olan septum bölgesi için 41 yaşında operasyon bile geçirdi. Ünlü girişimci iyileşme sürecinde bile twitter’da Tesla ile ilgili fikirlerini paylaşmayı ihmal etmedi.

 

3. 1984 yılında bir video oyunu kodladı ve ticarileştirdi.

12 yaşındayken geliştirdiği Blastar isimli video oyunun kaynak kodları Bilgisayar ve Ofis Teknolojileri isimli dergide yayınlandığında Musk’a 500 dolar kazandırdı. 2015 yılında ise Google’da çalışan bir yazılım mühendisi, oyunun kodunu HTML5 ile uyumlu olacak şekilde güncelledi ve oyunu oynanabilir hale getirdi. Oyunda temel amaç büyük silahlarla dolu bir uzay gemisini yok etmek. Her ne kadar primitif bir oyun olsa da böyle bir oyunun 33 yıl önce bir çocuk tarafından yaratıldığını düşünmek oldukça şaşırtıcı.

 

4. Üniversitedeki masraflarını parti vererek karşılıyordu.

parti-sonrasi-temizlik

Pennsylvania Üniversitesindeki öğrencilik yıllarında genç girişimci ev partileri veriyor ve giriş ücreti olarak ise herkesten 5 dolar alıyordu. Böylelikle ev kirasını çıkarıyordu. Kendisi ve ev arkadaşı içerisinde 10 tane yatak odasının bulunduğu evin tek sakinleriydi, pencereleri siyah çöp poşetleri ile kapatıp, duvarları parlak renklere boyamışlardı. Musk böyle akşamlarda kontrolü elden kaçırmamak için her zaman tetikte kalıyor, içki içmiyordu. Hatta bu partilerin birinde annesi bile kendisine yardımcı olmuş, kapıda biletleri kesmişti.

 

5. Üniversiteyi bıraktı.

okulu-birakan-zenginler

1995 yılında Musk enerji fiziği üzerine master yapmak için Stanford Üniversitesi’ne kayıt oldu. Fakat tam o günlerde internet ortaya çıktı ve kayıt olduktan sadece 2 gün sonra internetin toplumu değiştirme iddiasının daha büyük olduğuna karar verdi ve Zİp2 isimli internet şirketini kurmak için okulu bıraktı.

Mutlaka okuyun: Okulu Bırakıp Dünyanın En Zenginlerinden Olan 8 Kişi

 

6. Beş çocuk babası.

elon-musk-cocuklari

Musk’ın eski eşinden 5 oğlu var. İkizler Griffin ve Xavier 2004, üçüzler Damian, Saxon ve Kai ise 2006 yılında doğdu. Çiftin aynı zamanda 2002 yılında doğan Nevada isimli bir oğlu daha vardı. İsmi, çiftin çocuk sahibi olma kararı verdiği müzik ve sanat festivali Burning Man’in yapıldığı Nevada bölgesinden geliyordu. Fakat henüz 10 haftalıkken ani bir enfeksiyon nedeniyle hayatını kaybetti.

 

7. Tony Stark karakteri için ilham kaynağı oldu.

elon-musk-tony-stark

Iron Man serisindeki Robert Downey, Jr.’ın canlandırdığı Tony Stark karakterinin ilham kaynağı Elon Musk’tı. Downey 2007 yılında Musk tarafından SpaceX genel müdürlük binasına davet edildi ve orada daha sonra “olağan tuhaflıklar” olarak tarif ettiği birtakım gözlemlerde bulundu. İlk Iron Man filmi gösterime girdiğinde filmin yönetmeni Jon Favreau da Musk’ın Downey’nin karakteri oynama biçimine büyük etkisi olduğunu söyledi. Daha sonra ise Musk’ı ikinci Iron Man filminde küçük bir rolde izleme şansına sahip olduk.

 

8. İflasın eşiğine geldi.

iflasim-esigini-gelmek

Hem ekonomik kriz hem de LiveJournal isimli blog sitesinde taleplerini yayınlayan ilk eşi Wilson ile aralarındaki pahalı boşanma süreci nedeniyle zor durumda kalan Musk varlıklı arkadaşlarından aldığı borçlarla ayakta duruyordu. Elindeki son para olan 35 milyon doları da Tesla şirketine yatırdı. Bugün ise şirket 33.4 milyar dolardan daha fazla bir değere sahip. Forbes’e göre Musk’ın bugün elinde tuttuğu toplam değer ise 12.7 milyar dolar.

 

9. James Bond arabalarından birine sahip.

2013 yılında bir açık arttırmada Musk 866 bin dolar karşılığında 1977 yapımı The Spy Who Loved Me filmindeki denizaltı arabası Lotus Esprit’i satın aldı. Konuyla ilgili ise daha sonra şu sözleri söyledi: “Güney Afrika’da küçük bir çocukken ve The Spy Who Loved Me filminde James Bond’un Lotus Esprit ile iskeleden uçtuğunu, sonra bir düğmeye basarak arabayı bir denizaltı aracına dönüştürdüğünü izlemek muazzam bir duyguydu benim için. Aslında bu arabanın gerçekte böyle bir şeye dönüşmediğini öğrendiğimde ise büyük hayal kırıklığına uğramıştım. Şimdi ise yapmaya çalışacağım şey bu arabayı Tesla’nın elektrik aktarma organları ile geliştirmek ve gerçekten bir denizaltı aracına dönüşmesini sağlamak olacak.”


10. The Bing Bang Theory isimli dizide konuk oyuncu oldu.

2015 yılı Kasım ayında The Bing Bang Theory dizisinin “The Platonic Permutation” isimli bölümünde küçük bir rol aldı. Dizide şükran gününde evsizlere yemek dağıtan bir aş evinde Musk’ı bulaşık yıkarken gördük.

“Aslında hindi pişirecektim ama sos konusunda fazlasıyla elim açık davrandığım için vazgeçtiler.” diyor Musk bu rolle ilgili. Sahnenin sonunda Musk’ı, Howard isimli karakterle bir kısmı başka biri tarafından yenmiş bir dilim turtayı paylaşırken izliyoruz.

 

11. Hızlı öğrenmeyi nasıl başardığını ağaç analojisi kurarak anlatıyor.

gunes-enerjili-agac

Musk birçok disiplin konusunda donanımlı biri ve pek çoğumuz onun kendisini nasıl bu denli etkili şekilde eğitebildiğini merak ediyoruz. Bir röportajda bu konu ile iglili sorulan bir soruya şu sözlerle karşılık veriyor: “Zihnim her zaman birbirinden farklı sayısız şey ile dolu oluyor. Bazen bu şeyler arasında geçiş yapmakta zorlanıyorum ve bu konuda yeterince yetkin olmadığımı düşünüyorum. Yine de pek çok insan düşündüklerinden çok daha fazlasını öğrenebilir. Fakat bunun için yeterince çalışmıyor, hemen pes ediyorlar. Size şöyle bir tavsiye verebilirim: Bilgiyi bir anlam ağacı olarak düşünün. Ağacın yapraklarına yani konunun detayına odaklanmadan ve onlara güvenmeye başlamadan önce gövdeyi ve kökleri diğer bir deyişle konunun ana prensiplerini anladığınızdan mutlaka emin olun.”

 

12. Bir yerden bir yere ulaşmanın beşinci yolunu yaratmayı hayal ediyor.

en-hizli-ulasim-araci-hyperloop

Medeniyet ile beraber insanlık uçakları, trenleri, otomobilleri ve gemileri de yaşamına soktu fakat Musk yüksek hızlı ulaşım tüpleri konsepti ile bir yerden bir yere ulaşmanın beşinci bir yolunu yaratmanın hayalini kuruyor. PandoDaily editörü ile yaptığı bir röportajda bu fikri ile ilgili söylediklerine bakılırsa bu yolculuk yapmanın en hızlı yolu. Üstelik asla kaza riski yok ve hava şartlarına tamamen dayanıklı. Bu ulaşım şekli sayesinde saatte 1200 km hızla yol almanız ve 30 dakikadan daha az bir sürede Edirne’den Iğdır’a ulaşmanız mümkün. Bunların yanı sıra enerji verimliliği oldukça yüksek ve hatta güneş panelleriyle kendi enerjisini bile sağlayabilir. Bu da bilet fiyatlarını uçak biletlerinden daha hesaplı kılacak bir faktör.

 

13. Mars’ı bombalamayı teklif etti.

mars-i-bombalamak

2015 Eylül ayında The Late Show With Stephen Colbert isimli televizyon programında kendisine Mars’ın kolonizasyonu ile ilgili yöneltilen bir soruyu şu şekilde yanıtladı: “Sonuçta, Mars’ı Dünya’ya benzer bir gezegene dönüştürebilirsiniz. Sıcaklığını artırabilirsiniz.” Colbert biraz daha detaylandırmasını istediğinde ise sözlerini “Bunu yapmanın bir hızlı bir de yavaş olmak üzere iki yolu var. Hızlı yol Mars’taki çukurlara termonükleer bombalar atmak” diyerek sürdürmüştü. Fakat daha sonra bu sözlerine açıklık getirdi ve bu fikrin aslında nükleer füzyon yoluyla Mars’ın yanında iki güneş yaratmak olduğunu söyledi.


14. Tüm dünyayı uzay tabanlı internet ile donatmak istiyor.

uzay-internet

15 Kasım 2016 tarihinde SpaceX, 4,425 tane uyduyu uzaya göndermek için gerekli yasal izinlerin talebinde bulundu. Bu uydularla tüm dünyada internet bağlantısı sağlamayı amaçlıyor. Halihazırda ise dünyanın yörüngesinde hem aktif hem de aktif olmayanlarla birlikte toplam 4,000 uydu buluyor.

 

15. Başarıya giden yolda en büyük sırrı temiz kalmak.

su-tasarruflu-dus-basligi-2

Kendisine “Günlük alışkanlıklarınız içerisinde en çok hangisi hayatınızı olumlu yönde etkiliyor?” diye sorulduğunda verdiği cevap sabah erken kalmak, minnet duymak ya da meditasyon yapmak gibi sıradan bir cevap değildi. Başarıya giden yolda en büyük sırrının banyo yapmak olduğu söyledi.

 

İlginizi çekebilir

Elon Musk’ın Başarı Hikayesi
Elon Musk’ın Eşsiz Hayat Hikayesi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir