Başarılı Girişimcilerin Uyku Öncesi Alışkanlıkları

Kendi işinizi kurduğunuz zaman sürekli bir şeylerle meşgul olursunuz. Özellikle tek başına çalışan bir girişimciyseniz durum daha da vahim bir hal alır.

Yani pazarlamadan satışa, muhasebeden ürün geliştirmeye kadar her şeyle bizzat ilgilenirsiniz.

Bunun sonucunda rüyanızda bile kendinizi e-mail cevaplarken bulabilirsiniz. Ancak bu kadar yoğunluğu uzun süre kaldıramazsınız. Dinlenmeye, deşarj olmaya ihtiyacınız vardır.

Hatta evden çalışıyorsanız, yani home-office usulü takılıyorsanız bile işe ara vermeli ve dinlenmelisiniz.

Bu yazımızda bazı başarılı girişimcilerin iş hayatının yoğunluğunu ve stresini nasıl attıklarını, akşamları nasıl dinlendiklerini aktaracağız.

1. Danielle Yacobovsky, BaubleBar

Akşamları 7 gibi eve geliyorum ve eşime birlikte bir şeyler atıştırarak film veya dizi izliyoruz. Bence işi ve yarın yapacaklarınızı düşünmediğiniz bazı anlar yaratmalısınız kendinize. Böyle anlarda eşim ve ben telefonlarımızı yanımıza almıyoruz ve sadece o an’ın tadını çıkarıyoruz.

2. Patt Ehrlichman, porch.com

Ofisten çıkınca mümkün mertebe direkt eve gitmeye çalışıyorum. Birkaç saatliğine de olsa sadece eşim ve çocuklarımla ilgileniyorum. Çocuklar uyuduktan sonra ise bilgisayarımı açıp ertesi gün yapmam gerekenleri hazırlıyorum.

3. Jack, Groetzinger, SeatGeek

İşten çıkınca arkadaşlarımla birkaç saat dışarıda oturmayı severim ve sonrasında eve dönerim. Televizyonu hiç açmamaya gayret ediyorum zira televizyon bana kalırsa dijital bir uyuşturucu.

4. Jeff Chapin, Casper

Bu aralar genelde akşamları Game of Thrones izliyorum. Modum yerinde olduğunda ise kitap okuyorum. Özellikle bilim, teknoloji ve tasarım konularında kitaplar okumaya çalışıyorum. Dünyayı anlamlandırmaya yarayan şeyler hakkında bilgilenmeyi seviyorum.

5. Aaron Hirschhorn, DogVacay

Eşimle birlikte koltuğa uzanıp birkaç kadeh şarap içerek dizi izlemeyi seviyoruz. Her akşam aynı şeyi yapmaktan pek de şikayetçi değiliz.

Bu anlarda telefonum yanımda oluyor ancak telefona yapışmıyorum tüm akşam. Eşimle gün içinde sadece akşamları birlikte oluyoruz. Bu nedenle akşamları olabildiğince kaliteli vakit geçirmek gerektiğine inanıyorum.

6. Melissa Ben Ishay, Baked by Melissa

Akşamları eve geldikten en fazla 1 saat sonra yatağa girip uyumaya çalışıyorum. Çünkü uykumu alamadığım zamanlar kendimi işe veremiyorum. Akşamları uyuyarak geçiriyorum diyebilirim.

7. Josh Reeves, Gusto

Eşimle 24 saat içinde sadece 3 saat zaman geçirebiliyorum. Bu zamanın da telefonla, televizyonla heba olmasını istemiyorum açıkçası. Eşimle vakit geçiremediğim dönemlerde hiçbir şeye odaklanamıyorum.

8. Damien Patton, Banjo

Akşamları genelde Youtube ya da Netflix’te geziniyorum. Kafamı boşaltmak için bunu yapıyorum. Aksi halde zihnim tekrar işe odaklanıyor. Böyle olunca ise geceleri ne uyuyabiliyorum ne de dinlenebiliyorum. Yani akşamları Youtube’da komik videolar izliyorum diyebilirim.

9. Richard Pleeth, Sup

Akşamları genelde doluyum. Çeşitli buluşmalara, toplantılara, etkinliklere katılıyorum. Dolayısıyla günü saat kaçta bitirdiğim durumdan duruma değişiyor. Yani akşamları network yaparak, yeni insanlarla tanışarak değerlendiriyorum diyebilirim. Ayrıca her akşam 97 yaşındaki anneannemi arayıp halini hatrını soruyorum.

10. Alli Webb, DryBar

Günü genelde duş alarak, jakuziye ya da havuza girerek bitiriyorum. Balık burcu olduğum için suyu çok seviyorum. Çocukluğum Miami’de geçtiği için plajda güneşlenmeyi, denize girmeyi çok severim. Ayrıca uykuya dalmadan önce herhangi bir şey izlemekten de keyif alıyorum. Bir şeyler izlerken uyuyakalmak bana çok zevkli geliyor.

11. Bea Fischel Bock, Hutch

Akşamları genelde evde oluyorum. İş hayatı haricinde kitaplar okuyarak ufkumu genişletmeyi seviyorum. Hem kurmaca dışı hem de edebi eserler okumaya çalışıyorum. Çünkü bir girişimcinin dünyada olup biten şeyleri takip etmesi ve hayal kurması gerektiğini düşünüyorum.

12. Whitney Wolfe, Bumble

Beni en çok dinlendiren şeyin yemek pişirmek olduğunu keşfedeli uzun zaman oluyor. Yemek yaparken iki elinizi de kullanmanız gerektiği için ne telefonla ne de bilgisayarla bağınız kalıyor. Ayrıca yemek yaparken zihnimin akıp gidiyor. Hem işle alakalı hem de kişisel pek çok problemimi yemek yaparken çözdüm. Ayrıca nişanlımla birlikte vakit geçirmek için yemek yapmak da çok iyi bir fırsat. Bu sayede bol bol sohbet ediyoruz.

13. Jen Rubio, Away

Akşamları yatağa girmeden önce ailemi ve arkadaşlarımı arıyorum. Gün içinde yaşadığım olumlu şeyler ve yaşamadığım olumsuz şeyler için şükrediyorum. Şükretme alışkanlığı beni ayakta tutuyor ve neyin daha önemli olduğunu fark etmemi sağlıyor.

14. Carrie Dorr, Pure Barre

3 tane çocuğum var. Onları uykuya götürdükten sonra kafamı dinliyorum. Akşamları hiçbir elektronik cihaz kullanmıyorum. Ilık bir duş alıp loş ışık altında bir saat kadar kitap okuyorum.

15. Chris Wanstrath, GitHub

Akşamları genelde o günü nasıl geçirdiğimi değerlendiriyorum ve ertesi günün hazırlıklarını yapıyorum. Ajandamı sürekli olarak değiştiriyorum çünkü zamanımı olabilecek en değerli şekilde kullanmak istiyorum. Uyku öncesi bazen egzersiz de yapıyorum ancak bunu tam bir rutin haline henüz getiremedim.

16. Deepak Chopra, Chopra Foundation

Akşamları uzun yürüyüş yapmayı severim. Bu yürüyüş sonrası eve dönüp dinlenirken o gün yaşadığım güzel şeyleri düşünüp şükrederim. En geç 10 gibi uyumuş olurum.

17. Luis Von Ahn, Duolingo

O günkü programa bağlı olarak akşam rutinim değişir. Bazen arkadaşlarla dışarıda akşam yemeği yeriz. Eve dönünce direkt yatarım. Eve erken geldiğim zamanlarda ise o günkü işlerin üzerinden kısaca bir kez daha geçer, ertesi günün programını incelerim. Bugünün işi ertesi güne sarkmadığı zaman kendimi çok iyi hissediyorum.

18. Christene Barberich, Refinery29

Genelde eşimden önce yatağa girer ve 9-10 sayfa kitap okurum. Uyku öncesi kitap okumak doğrusu beni deşarj ediyor ve süper bir uyku çekmemi sağlıyor.

19. Sarah Kauss, S’well

Akşamları Instagram’da gezinerek bizim ürünlerimizi kullanan kişilerin profillerini incelemeyi çok seviyorum. E-mail cevaplamak ve atmaktan ise olabildiğince kaçınıyorum.

20. Payal Kadakia, ClassPass

Startup dünyası çok yorucu. Bu yüzden işten arta kalan zamanlarda beni dinlendirebilen tek kişiyle, yani kocamla vakit geçiriyorum. Farklı şehirlerdeyken FaceTime ile de görüştüğümüz oluyor ancak daima sevdiğim kişiyle geçiriyorum uykudan önceki zamanımı.

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir