11 Adımda Sıfırdan Borsa Nasıl Öğrenilir?

Ben ilk hisse senedini satın aldığımda sadece 18 yaşındaydım. Şu an 33 yaşındayım hisse portföyümün büyüklüğü 22 milyonu aşmış durumda ve hala yaptığım her yatırımda yeni dersler çıkarmaya devam ediyorum.

İşte sizlere tıpkı benim gibi sıfırdan başlayıp borsayı nasıl öğrenebileceğinize ve hayatınızı değiştireceğinize dair tavsiyeler ama başlamadan önce borsayı kısaca tanımlamakta fayda var:

Borsadaki şirketleri birer pasta olarak düşünürsek hisse senetleri de küçük pasta dilimleridir, diyebiliriz. Borsa, bu pasta dilimlerini yani hisse senetlerini alıp satmak isteyenleri buluşturan platformdur.

Borsa sayesinde dilediğiniz şirketin hissesini sadece birkaç tıkla satın alabilir ya da satabilirsiniz.. Ancak bu kolaylık borsanın sanal bir oyun olarak görülmesine sebep olmaktadır. Borsa asla oyun değildir. Hisse almak bir şirkete ortak olmak; onun geleceğine yatırım yapmak demektir.


Borsayı Öğrenmek İçin Ne Yapmalıyım?

1. Öncelikle bu 2 özelliğe sahip olun.

borsayı öğrenmek

Gerçekten başarılı bir borsa yatırımcısı olmak istiyorsanız her şeyden önce 2 şeye sahip olmanız gerekiyor: Güçlü bir merak ve sınırsız öğrenme isteği.

Bunlara sahip değilseniz ne yaparsanız yapın borsayı öğrenmek mümkün olmayacak ve kaybettiğiniz zaman ve para sonrasında kendinizi bir daha borsaya bulaşmamak adına kendinize söz veriyor halde bulacaksınız.

Peki bu 2 şeye sahip olmak için ne yapabilirsiniz?

Borsanın hayatınızı nasıl değiştirebileceğini, finansal özgürlüğünüzü nasıl sağlayacağını hayal edin. Para için çalışmak zorunda olmadığınızda neler yapacağınızı gözünüzde canlandırın.

Daha mutlu ve yaşanılır bir hayat herkesin hakkı. Kimi dilediğince gezmek, kimi sadece kafasını dinlemek, kimi ise sevdikleriyle doya doya vakit geçirmek istiyor. Ancak herkesin ortak bir hayali bir var: Bir daha para için çalışmak zorunda olmamak.

Mutlaka okuyun: Hayal Kurmanın Önemi ve Faydaları
2. Borsa Kitapları Okuyun

kitap okumak

Herkes benim okuduğum kitaplara sahip olabilir. Hayatıma yön veren bilgler ona sahip olmak isteyenler için hep orada bekliyor. Kaldı ki, şaşırtıcı bir şekilde kimse ona ulaşmak istemiyor.

Ünlü milyarder Mark Cuban

Kitaplarda istemediğiniz kadar bilgiye çok uygun fiyata ulaşabilirsiniz. Öncelik olarak Warren Buffet’ın da favorisi olan ” Akıllı Yatırımcı” kitabını okumanızı şiddetle tavsiye ediyoruz.

“Akıllı Yatırımcı” yı henüz 20 yaşındayken okuyan Warren Buffett kitap hakkında şunları söylüyor:

Akıllı Yatırımcı benim hayatımı değiştirdi. Bu kitabı okumamış olsaydım muhtemelen halen gazete dağıtıyor olurdum.

Mutlaka okuyun: Borsayı Öğrenmek İçin Okunması Gereken Kitaplar


3. Borsa Hakkında Makaleler Okuyun

Makaleler ücretsiz eğitim için kullanılabilecek harika kaynaklardır.” Borsa ” kategorimizdeki her bir makaleyi okuyarak işe başlayabilirsiniz. Her bir makale, başarısı kanıtlanmış yatırımcıların uzun yıllarca kullandıkları ve kazanç sağladıkları stratejilerden yararlanılarak kaleme alınmıştır.

Mutlaka okuyun: Bu Borsa Makaleleri Hayatınızı Değiştirebilir!


4. Temel Analiz Öğrenin

Borsa konusunda öğrenmeniz gereken ve yatırımlarınıza yön verecek en önemli şey temel analizdir. Temel analiz kısaca bir şirketin röntgenini çekmektir. “Şirket ne iş yapıyor, nasıl para kazanıyor, karlılığı yüksek mi, müşterileri, çalışanları ve rakipleri kimler, gelecek hedefleri nedir?” gibi birçok bilgiyi temel analiz sayesinde öğrenebilirsiniz. Bu bilgiler ışığında bir şirketi neden ve hangi fiyattan almanız ve ne kadar süre boyunca elde tutmanız gerektiğine karar verebilirsiniz.

Dünyanın en ünlü yatırımcısı Warren Buffett’ın yönettiği fon 2024 itibariyle 880 milyar doları aşmıştır. Ancak onun ofisinde ne bir bilgisayar ne de borsayı takip edebildiği bir televizyon ekranı bulunmaktadır. O tüm zamanını şirket ve sektör raporlarını okuyarak temel analiz yapmaya ayırmaktadır.

Mutlaka okuyun: Borsada Temel Analiz Nedir? Nasıl Yapılır?

Mutlaka okuyun: Acemiler İçin Borsada Para Kazanma Rehberi


5. Teknik Analiz Öğrenin

Teknik analiz tek başına yatırım yapmak için pek kullanışlı olmasa da temel analizle birlikte kullanıldığında oldukça faydalı olabilmektedir.

Örneğin teknik analizde, tepe ve dip noktalarında görülen yüksek hacimli işlemlerin hisse fiyatının yön değiştireceğinin işareti olarak kabul edilir. Bu tarz bilgiler hisselerin alım ve satım aşamasında size yardımcı olabilir.

Mutlaka okuyun: Borsada Teknik Analiz Nedir? Nasıl Yapılır?


6. Bir Mentör ya da Arkadaş Bulun

İyi bir mentör sorularınıza cevap verme, yardımcı olma, kullanışlı kaynaklar tavsiye etme ve işler kötü gittiğinde size moral verme konusunda istekli kişidir. Geçmişte ya da günümüzde başarılı olmuş bütün yatırımcıların ilk zamanlarında bir mentörü olmuştur.

Bunun yanı sıra belli başlı twitter hesablarını da takip ederek güncel bilgi ve gelişmelerden haberdar olabilir ve verilen hisse tavsiyelerinden istifade edebilirsiniz.

Mutlaka okuyun: Doğru Akıl Hocası Nasıl Bulunur?


7. Başarılı Yatırımcıları ve Stratejilerini İnceleyin

Geçmişteki ve günümüzdeki büyük yatırımcıların hayatlarını mercek altına alın. Onların hayatları ve deneyimleri, yatırım yolculuğunuzda önünüze aydınlatabilir ve size paha biçilmez öngörüler kazandırabilir. Warren Buffett, Ray Dalio, Benjamin Graham, Peter Lynch, Jesse Livermore, George Soros, John Templeton ve Paul Tudor Jones gibi isimler efsane isimlere örnek olarak gösterilebilir.

Mutlaka okuyun: Warren Buffett Tavsiyeleri

Mutlaka okuyun: Warren Buffett’ın Yatırım Sırları


8. Borsa Haberlerini Takip Edin

Yatırım dili ve terimlerine hakim olabilmek adına günlük olarak borsa haberlerini okumak, hisse fiyatlarını izlemek ve şirketlerin temel bilgilerini incelemek faydalı olabilir. Özellikle şirketlerin 3 ayda bir yayınlandıkları finansal raporları dört gözle beklemeli ve işlerin yolunda gidip gitmediğini öğrenmek için onları didik didik etmelisiniz.

Borsayla haşır neşir olmanın diğer bir yolu da televizyondur. Bloomberght bu konuda tartışmasız en popüler kanaldır. Günde 15 dakika izlemek bile bilgi birikiminizi artıracaktır.

Önemli not: Televizyonda verilen yatırım tavsiyelerinin kazandırdığı pek görülmez. Yatırım jargonuna aşinalık kazandığınızda piyasayı günlük takip etmeyi bırakmanızı tavsiye ediyoruz. Aksi halde bu psikolojiniz ve yatırımlarınız için oldukça zararlı olabilir.

Mutlaka okuyun: Borsa Nasıl Takip Edilir?


9. Seminerlere Gidin, Online ya da Canlı Derslere Katılın

Seminerlerin çoğu piyasanın belirli bir alanına ve konuşmacının kendi stratejilerini kullanarak yıllar içinde nasıl başarılı olduklarına odaklıdır. Bazıları ücretsizdir ve yeni başlayanlar için olduça faydalı bir deneyim olabilir.

Yatırım 101, Tuncay Turşucu ve Yaşar Erdinç hocamızın youtube videolarını izleyerek başlayabilir ve bu kişilerin ücretli eğitimlerini gönül rahatlığıyla satın alabilirsiniz.


10. Hemen Hisse Satın Alın ya da Simülasyon Kullanın

Her bankanın yatırım bölümünden yatırım hesabınızı açabilir ve uygulama üzerinden ilk hissenizi birkaç tıkla alabilirsiniz.

Geçinmek için ihtiyaç duyduğunuz bir parayla asla borsada işlem yapmayın. Bu sinirlerinizi oldukça yıpratabilir. Bunun için bir aracı kurumda sanal ve demo hesap açabilir ve risk almadan pratik yapabilir ve kendinizi deneyebilirsiniz.

DİKKAT! Yeni başlayan en sık yaptıkları hatalardan biri de ilk işlemlerinde yüksek bir tutarla yatırım yapmalarıdır. Bunun yerine küçük adımlarla daha temkinli başlayın ve zamanla yatırımınızı artırın.


11. Hatalarınızdan Öğrenin

Borsada yapacağınız hatalar ve vereceğiniz yanlış kararlar sizi başarılı biri yatırımcı yapacak en önemli öğrenme kaynaklarıdır. Bu süreçte kendinize haksızlık etmeden yanlışlarınız üzerinde düşünmeli ve onları analiz etmelisiniz. Bu sayede onlardan ders çıkarabilir ve aynı hatayı bir daha tekrarlamazsınız.

Örneğin Warren Buffett ilk hissesini aldığında hisse %50’den fazla düşüş yapaşamış ve daha fazla kayıp yaşamamak adına hissesini büyük bir zararla satmıştır. Ancak daha sonra hisse 1 yıl içinde 5 kattan çok yükselmiştir. Bu olaydan sonra Buffett uzun vadeli yatırım yapmanın önemini anlamış ve aldığı hisseleri uzun yıllar boyunca elinde tutmuştur.


İlginizi çekebilir

Hapishanede Okumayı ve Borsayı Nasıl Öğrendim?

Borsadan Nasıl Para Kazanılır?

Avatar

Yazar : Nazlı MİS

Uludağ Üniversitesi "Uluslararası İlişkiler" bölümünden mezun olduktan sonra ilgi duyduğu finansal piyasalar sektöründe kariyerine başladı. Birçok yatırım ve finans firmasında çalıştı. Şu anda ise Troy Precious Metals Trading şirketinde uluslararası satış ve pazarlama müdürü olarak görev yapmakta.

Yorum

Bir Yorum da Sen Bırak
  1. Borsayı öğrenmek istiyorum ancak nerden başlayacağımı bilmiyorum diyenler için süper bir rehber olmuş. Elinize sağlık

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir