+70 Adet Geleceğin En İyi İş Fikirleri

Geleceğe yönelik iş kurmak ve 2024’te büyük ihtimalle popüler olacak iş fikirlerinden haberdar olmak istiyorsanız doğru yerdesiniz!

Zira bu yazımızda önümüzdeki 5-10 yıl içinde trend olacak iş fikirlerinden bahsediyor olacağız…

Dünya ekonomisinin mevcut durumu nedeniyle gelecekte neler olacağını tahmin etmek oldukça zordur, ancak yeni bir iş kurmak, üniversite bölüm tercihi yapmak, yeni bir beceri elde etmek için gelecekte neler olacağını kestirebiliyor olmanız şarttır.

Dünyanın en başarılı girişimcileri sürüye dahil olmazlar ve rekabet ortamına göre piyasanın ihtiyaçlarını önceden görürler. Elbette her tahminin az ya da çok yanılma payı vardır, ancak alınan riskin büyüklüğüne göre mükafat da büyük olacaktır. Otomobil, cep telefonu, internet gibi şeylere de başlangıçta şüpheyle yaklaşıldı. Ancak sonuç olarak bu yeniliklerin hem toplumsal hem bireysel hem de ekonomik etkileri devasa oldu.

Otomobiller ve genel anlamda motorlu taşıtlar küçük şirketlerin büyümesine hizmet etti. İnternet, online işlerin patlamasına neden oldu. Her iki yenilik de küçük şirketlerin lehine sonuçlar verdi. Peki yakın gelecekte küçük şirketleri ne gibi yenilikler bekliyor?

Enerji ve teknoloji alanları da gelecekte büyümeye devam edeceğe benziyor. Keza, nanoteknoloji ve eğlence sektörü de artan nüfusun ihtiyacını karşılayabilmek adına büyümeye devam edecek.

Günümüzde küreselleşme ve dijital teknolojiler sayesinde büyük değişimler yaşanmaya devam ediyor. Peki bundan hangi iş kollarının büyümesini ve gelecekte popüler olmasını bekleyebiliriz?

İşte gelecek vadeden başarılı 70 iş fikri:

2024 Yılına Özel Müthiş İş Fikirleri

1. Veri Analizi

Big data (büyük veri) çağı başladı ve şu anda emekleme dönemini yaşıyor diyebiliriz. Pek çok şirket müşterileri, rakipleri ve kendileri hakkında büyük veritabanlarına ulaşarak bu verilerden bir anlam elde etmeye çalışıyor. Özellikle pazarlama ve piyasa araştırma alanında veri analizinin yakın gelecekte çok daha önemli bir rol oynaması bekleniyor.

Mutlaka okuyun: Büyük Veri Nedir ve Nasıl Analiz Edilir?


2. 3D Baskı Dükkanı

Bu iş fikrinin mantığı düşük maliyetli 3D baskı makineleriyle objeler üretmek… 3D baskı günümüzde popülerleşmeye başladı, ancak bu makineler hala çok pahalı.

Ancak gelecekte üç boyutlu baskının çok daha yaygınlaşması bekleniyor. Yani artık koca fabrikaların yerini bu küçük baskı makinelerinin alması çok muhtemel. Mimari modellemelerden araba parçalarına kadar her şey üretebilen bu baskı makinelerine yatırım yaparak insanların ihtiyaçlarını karşılayabilir ve hatta 3D baskı dükkanı bile açabilirsiniz. İnsanlar size gelip ihtiyaç duydukları nesneleri söyler, siz de bu nesneleri 3D baskı makinenizde üretirsiniz.

Mutlaka okuyun: 3d Baskıyla İlgili İnovatif İş Fikirleri


3. Bilgisayar Mühendisliği

Bugün pek çok yazılım Hindistan’da, Çin’de düşük maliyetlere yaptırılıyor. Buna karşın bilgisayar mühendisliğine hakim, yetkin insanlara hala ihtiyaç var. Finans ve yatırım alanında hızlı ve güvenilir çözümler sunacak başarılı bilgisayar mühendislerine talep artarak devam edecek.

4. Evde Spor Sektörü Büyüyor

Sağlık sektörü halihazırda yaklaşık 1,5 trilyon dolar hacme sahip oturmuş bir pazar. Fakat pandemi nedeni ile insanların fitness rutinleri değişmeye başladı. Spor salonlarına erişim kısıtlandığı için, insanlar evde spor yapmanın pozitif yönlerini keşfetmeye başladı. Acumen Araştırma firmasına göre, 2027 yılına kadar evde fitness sektörünün değeri 14,8 milyar doları bulacak. BodyGym gibi ürünler, evde spor yapmayı daha etkili hale getirmek için ümit vadediyor.

Dünya Ekonomik Forum’una göre, evde spor uygulamalarının indirme sayıları, 2020 yılında yüzde 46 oranında artış gösterdi.

İnsanlar ayrıca, daha az vücut geliştirme odaklı sporlar olan tırmanma ya da dövüş sanatları gibi alanlara da yöneldi. Bu alanda hizmet veren yerler büyük başarılar yakalarken PushPress uygulaması da küçük salonların ve bağımsız spor salonlarının işletilmesinde yardımcı oldu.

Evde spor yapmak ile ilgili iyi bir örnek de Fyter uygulamasıdır. Evde çalışmanın en büyük eksikliği, gerekli anlarda size geri dönüş verebilecek bir eğitmenin olmayışıdır. Fyter bu sorunu ele alarak artırılmış gerçeklik teknolojisinin de yardımı ile sizi ve gelişiminizi takip ediyor.


5. Sürdürülebilirlik

NYU Stern firması tarafından yapılan bir araştırmaya göre, sürdürülebilir olarak pazarlanan ürünler diğerlerine nazaran 7,1 kat daha fazla satılıyor. Hiç olmadığı kadar fazla insan hareketlerinin çevreye verdiği etkiden haberdar olmaya başladı ve bu da alışveriş davranışlarına yansıdı. GWI firmasının bu konu üzerinde yaptığı araştırma, tüketicilerin yüzde 52’sinin daha az ya da geri dönüştürülebilir malzemeler ile paketleme yapılmasını istediğini, yüzde 48’inin daha uygun fiyatlı ekolojik ürünler talep ettiğini ve yüzde 44’ünün de daha fazla doğal içeriğe sahip ürünler sunulmasını istediğini gösterdi.

Özel ürünler sunan işletmeler için yerel ve çevre dostu hizmet verme olasılıkları fazlasıyla mevcut. Danimarkalı Nordic Harvest firması, sürdürülebilir tarım yöntemleri ile taze sebzeleri yerinde yetiştiriyor. Portekizli NGS firmasının ürettiği tekstil ürünleri çevreye yüksek değer veren standartlarda ve tasarımcıların yerel malzemeler kullanarak çalışmasını sağlıyor.

Öte yandan piyasalar çok sayıda çevreye dost ürün sunuyor ve tüketiciler için seçim yapmak zor bir hal alıyor. Bu da yeni bir tür iş kolu doğmasını sağlıyor. İnsanlara çevre dostu ürünler konusunda tavsiyelerde bulunan, onları bu konuda eğiten ve hatta kendilerinin çevreye etkilerini değerlendirmelerine imkan veren hizmetler kendini göstermeye başlayacaktır.

Örnek olarak Aurora verilebilir. Aurora, insanların çevreye etkilerini değerlendirmesi için bir yol sunuyor ve edindiği bilgileri kullanarak onlara daha iyi ürün ve hizmet önerilerinde bulunuyor. İnternet siteleri ise temiz, sade ve kullanımı kolay.

Mutlaka okuyun: Sürdürülebilirlik Alanındaki İş Fikirleri

 

6.Gökdelen Seralar

Nüfus arttıkça toprak da sürekli azalan bir kaynak olmaya devam ediyor. Bu durumda toplumlara taze meyve ve sebzeyi ekonomik olarak verimli bir biçimde götürebilmek adına sorunlara yol açıyor. Gökdelen tarzında inşa edilen ve her katta farklı meyve ve sebzelerin yetiştirildiği seralar ile daha fazla üretim yapılabilir. Bina içerisinde sıcaklık ve nem gibi faktörleri sürekli takip edecek sensörlere ihtiyaç duyulduğu için, bahsedilen iş fikri oldukça büyük yatırım gerektirebilir. Fakat gelecekte fazlasıyla ihtiyaç duyulacağı da kesin diyebiliriz.

Mutlaka okuyun: Kentsel Tarım Nedir? Nasıl Yapılır?


7. Evlilik Danışmanlığı

Günümüzde beden sağlığı kadar ruh sağlığı da önem kazanmış durumda. ABD İstatistik Kurumu 2024 yılında evlilik danışmanları ve aile terapistlerine olan ilginin %41 artacağını öngörüyor.

8. Şişelenmiş Oksijen

Oksijen tüpleri özellikle 90’lı yıllarda popüler olmuştu. Hatta günümüzde bile sporculara yönelik bu işi yapan şirketler bulunmakta. Şişelenmiş oksijen satmanın altındaki mantık, kandaki oksijen miktarının artırılması yoluyla halsizliği ve yorgunluğu ortadan kaldırmak. Hava kirliliğinin getireceği olumsuzluklar yüzünden şişelenmiş oksijene talebin de artması bekleniyor.

Mutlaka okuyun: Hava Kirliliğiyle İlgili İş Fikirleri


9. Elektrikli Araç Şarj İstasyonu

Elektrikli araçlar özellikle ABD’de yaygınlaşmaya başladı ve bu araçlara yönelik şarj istasyonları bile kuruldu. Hatta Nissan’ın ürettiği elektrikli araç Leaf, galerilerde sergilenmeden önce tükendi. Yani bu araca yönelik büyük bir talep var.

Bu durum elektrikli araçların gelecekte çok daha popüler olacağını söylüyor bize. Bu da elektrikli araçların şarj olabilmesi için şarj istasyonlarına yönelik de büyük bir ihtiyaç olacağı anlamına geliyor. Elektrikli araçların şarj olması görece daha uzun zaman aldığı için otoparklar araç şarj istasyonu kurmak için ideal olabilir.

Mutlaka okuyun: Elektrikli Araç Sektöründeki İş Fikirleri


10. Veterinerlik

Yapılan araştırmalara göre 2024 yılında veterinerlere olan ihtiyaç %36 artacak.

Evcil hayvanlara yönelik bir dernek evcil hayvan ürünleri piyasasının her yıl %5 büyüdüğünü ifade ediyor.Yani anlayacağınız Youtube’da ya da Instagram’da bu kadar çok kedi videosunun olması, girişimciler için son derece anlamlı bir veri.


11. Paylaşım Ekonomisi

İşbirlikçi ekonominin gelecek birkaç yıla damga vuracağı artık yadsınamaz bir gerçek olarak karşımıza çıkıyor. Bu tür ekonomi ve iş fikrine örnek olarak Uber, Airbnb, Ola ve Lyft gibi firmalar gösterilebilir. Bahsi geçen türdeki işletmeler sadece son kullanıcıya yardımcı olmakla kalmıyor, servis sağlayıcıya da destek oluyor ve nihayetinde komisyon kazanıyor.

Mutlaka okuyun: Paylaşım Ekonomisi Nedir?


12. Süper Gıdalar

Ete eşdeğer besin değerlerine sahip ilk bitkisel protein kaynağı olan kinoa gibi süper gıdalar tüm dünyada gittikçe daha da popülerleşiyor. Uzmanlar bu gibi gıdaların dünyadaki açlık ve beslenme sorununa kökten çözüm getireceğine inanıyor. 2023 ve sonrasında ülkemizde de bu tarz gıdalara yönelik talep artmaya devan edecek.

Daha önce kaleme aldığımız karlı tarım ürünleri yazımızı okuyarak diğer ürünler hakkında da detaylı bilgi alabilirsiniz.

Mutlaka okuyun: 2024’e Özel En Karlı Tarım Ürünleri


13. Son Teslimat Çözüm Firması

Günümüzde birçok nakliye ve kargo firması, yol ve ulaşımın sıkıntılı olduğu kırsal alanlara teslimat yapmakta zorluk yaşıyor. Kentsel yapılaşmanın sınırında depolar kurarak bu son teslimat için çözüm üretebilirsiniz. Taşıma ve kargo firmalarından ürünleri teslim almanızın ardından, kuracağınız çeşitli araçlara sahip filolar ile, bu firmaların gitmek istemediği yerlere teslimatları yapabilirsiniz.

Mutlaka okuyun: Eve Teslimat Sektöründeki Yeni İş Fikirleri


14. Güneş Enerjisi

Yakın gelecekte tüm dünya yeşil dönüşüme geçmeye hazırlanıyor. Bu ne mi demek, örneğin Avrupa’ya ihraç ettiğimiz fındığın, domatesin vb. çevreye duyarlı bir şekilde üretilmesi gerekiyor. Aksi halde ihraç etmemiz mümkün olmayacak.

Ülkemizin bu konudaki en büyük avantaji ise güneş enerjisi potansiyeli. Güneşlenme süremiz yüksek olduğundan gerekli yatırımlar yapılırsa ihtiyacımız olan tüm enerjiyi güneşten karşılayabiliyoruz. Örneğin ülkemizin en az güneş alan yöresi 1200 saat ile Rize- Artvin arası. Bu bile Almanya’nın ortalama güneşlenme süresine eşit. Peki Almanya güneşten ne kadar enerji üretiyor. Bizim tam 10 katımız!

Vergi muafiyetleriyle birlikte güneş enerjisi teknolojilerinde büyük bir atılım gerçekleşmesi öngörülüyor. Öyle ki sadece güneş enerjisiyle koca bir binanın enerji ve ısıtma ihtiyaçları karşılanabilecek. Yani yakın gelecekte ofisteki elektriğin, binanın çatısındaki panel aracılığıyla karşılandığını görebileceğiz. Tabii bu alanda devlet desteği son derece şart.

Su hayat için büyük öneme sahiptir. Ancak toprağın altından sondaj yardımıyla su çıkarmak oldukça maliyetli bir iştir. Ancak gelecekte güneş enerjisi yardımıyla çalışan sondaj sistemlerinin daha da yaygınlık kazanması bekleniyor. Böylece elektrik ya da mazot harcamandan güneş enerjisiyle su çıkarılabilecek. Bu durumun özellikle tarımsal sulama için çok faydalı olacağını söyleyebiliriz. Tabii çiftçinin maliyetleri düşünce tüketiciler de sebze-meyveye daha az para ödeyebilecek…

Mutlaka okuyun: Güneş Enerjisi Sektöründeki İş Fikirleri


15. Evcil Hayvan Hizmetleri

İnsanların pandemi sürecinde kendilerini yalnız hissetmeleri ya da başka sebeplerden, geçtiğimiz yıl evcil hayvan sahiplenme sayısında olağanüstü bir artış yaşandı. ASPCA firmasının yaptığı araştırmada, her beş kişiden birinin 2021 ve 2022 yıllarında köpek ya da kedi sahiplendiği görüldü. Dahası, aynı dönemde evcil hayvan ekonomisinde de büyüme görüldü.

Daha fazla evcil hayvan, daha fazla bakım, eğitim, yürüyüş, beslenme ve diğer evcil hayvan hizmetleri anlamına geliyor. Bu demografiye sunulabilecek birçok hizmet çeşidi bulunuyor.

Bu alanda ortaya çıkan birçok hizmet fikri arasında, PetExec firması fırsatı gördü ve bu işletmelere teknik destek sağlamak için ortaya çıktı. Watchdog Labs firması, evcil hayvan sahiplerinin aradıkları mamayı bulması için beslenme değerleri, çevreye etkileri ve geri dönüş bilgileri gibi faktörleri değerlendirdiği bir hizmet sundu. Eterneva isimli firma ise, hayata veda eden evcil hayvanların küllerinden, laboratuvar ortamında oluşturduğu elmaslar ile sahiplerinin onları hatırlaması için özel ürünler sundu.

Bu alandaki bir diğer örnek de Paway oldu. Paway bir köpek gezdirme uygulaması ve köpeklerle sahiplerinin daha güvenli ve dolu bir gezinti güzergahı oluşturmasını sağlıyor. Uygulama ayrıca köpek sahiplerini bir araya getiriyor ve birçok duyuruyu veriyor.

Mutlaka okuyun: Evcil Hayvan Sektörü İş Fikirleri


16. Et Üretimi

Etin, laboratuar ortamında geliştirilebildiğini hayal edebiliyor musunuz? Kök hücre tenolojisi sayesinde yapay et geliştirildi bile, ancak tat olarak henüz gerçek etin çok gerisinde. Gelecekte genetik ve teknolojinin işbirliği ile Burger King’de laboratuar ortamında üretilen King Chicken yiyebiliriz gibi duruyor…

17. Nano Medikal

Hücrelerin onarılması için nano teknoloji halihazırda kullanılıyor. İngiliz Hükümeti’nin 2015 yılında yayımladığı bir rapora göre nano teknolojinin tıp alanında çok daha fazla kullanılacağı ileri sürülüyor.

Duke University’den profesör Bruce Donald, geliştirdiği mikrorobot sayesinde beyindeki nöronlara elektron enjekte edebiliyor. Bu ufak robot sayesinde (çilek çekirdeği kadar ufak!) nanoteknoloji, robotlar ve tıp alanında büyük bir entegrasyon göreceğiz.

18. Nano Uzay Aracı

Nano teknoloji sayesinde artık hemen her şey mikro ölçeklerde yapılabiliyor. Örneğin nano uzay araçları da ufak olmaları nedeniyle daha az maliyetli olacak gelecekte. Böylece küçük şirketler ve hatta üniversiteler bile ufak uzay araçları geliştirebilecek. Yani artık uzay aracı üretmek sadece NASA’ya ya da devletlere has bir şey olmayacak.

19. Veri Koruma

Akıllı telefonların hayatımızın her alanına girmesiyle verilerimizi çalmak isteyen kişilere maalesef gün doğdu. Veri ve bilgi koruma ihtiyacı gittikçe artıyor. Kredi kartı bilgilerinden fotoğraflara kadar cebimizde taşıdığımız bilgilerin korunması için özel önlemler alabilecek veri koruma şirketlerine gelecekte daha fazla gereksinim olacak.

20. Robot Tasarımı

Günümüzde robotlar yerleri süpürebiliyor ve bulaşık yıkayabiliyorlar. Ancak yapay zeka alanındaki gelişmeler robotların yakın gelecekte çok daha akıllı olacaklarını işaret ediyor. Bu yılın sonuna kadar dünyada 13 milyon robotun olması bekleniyor. Endüstriyel robotların yanında kişiye özel robot üretimi de hızla artıyor. Yani hem endüstriyel, hem askeri, hem de kişisel amaçlı üretilen robotların daha da yaygınlaşması bekleniyor. Bu nedenle elektronik konusunda bir iş kurmak istiyorsanız robot tasarımına yönelebilirsiniz.

Mutlaka okuyun: Günümüzdeki Robotik İnovasyonlar


21. Kök Hücre Bankası

Kök hücre tedavisinde büyük bir gelecek var. Hastalıkları ilaç yerine kök hücreyle iyileştirmeye çalışan bu alanda faaliyet gösteren bir şirket kurulabilir. Ancak bunun için iyi bir sermaye ve iyi bir personel kadrosu gerektiğini unutmayın. Kazancınız kadar yatırımlarınız da bol sıfırlı olabilir bu alanda.

22. Dikey Tarım

Şu anda yüksek teknolojili bahçeler ve seralardan minimum suyla yüksek verim elde edilebiliyor. Aynı şey arazi için de söz konusu. Özellikle şehirlerde tarımsal amaçlı dikey bahçeler görüyoruz artık. Yani yapı olarak otoparka benzeyen bu bahçeler, çok katlı olmaları nedeniyle bir birim alandan 5-10 kat ürün alabilmeyi mümkün kılıyor. Gelecekte özellikle şehirlerde çok katlı bahçelerde sebze meyve yetiştirildiğini daha çok göreceğiz. Bu da şahane bir iş potansiyeli anlamına geliyor.

Mutlaka okuyun: Dikey Tarımla İlgili İş Fikirleri


23. Şişe Su

İçilebilir temiz su kaynakları gittikçe azalıyor. Önümüzdeki yıllarda suyun, petrolden daha değerli olacağı ileri sürülüyor. Yani içme suyu ve tarımsal sulama arasında bir seçim yapmamız gereken dönemler çok uzakta görünmüyor. Bu nedenle suyun önemi önümüzdeki yıllarda artacak. Bu da şişe su işinde büyük bir potansiyel olması anlamına geliyor.

Mutlaka okuyun: Geleceğin Çevreci İş Fikirleri


24. Yaşlı Bakım Hizmetleri

Yıllar geçtikçe özellikle gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerde yalnız yaşayan yaşlı insan sayısı da artış gösteriyor. Bu da yalnız yaşayan yaşlı insanlara yönelik ev işleri, temizlik, fizik terapi gibi hizmet sunan şirketler için büyük bir fırsat olarak görünüyor.

Mutlaka okuyun: Yaşlılara Yönelik İş Fikirleri


25. Emekli Hizmetleri

Herkes emekli olduktan sonra rahat bir yaşam sürmek ister. Entrepreneur dergisinin yaptığı araştırmaya göre 2024 yılında Kuzey Amerika doğumlu çalışanların %80’i 50 yaşından büyük olacak. Ülkemizin yoğun bir genç nüfusa sahip olduğunu düşünürsek bu oran daha düşük olacaktır, ancak her halükarda milyonlarca emekli ve emekli adayı var ülkemizde de. Bu nedenle emeklilere yönelik emlak, gezi, beslenme gibi konularda faaliyet gösteren bir iş kurabilirsiniz.

26. Mobil Pazarlama Danışmanlığı

Mobil pazarlama sektörü büyük bir hızla büyümeye devam ediyor. Şirketler mobil cihaz kullanan insanları müşterileri yapabilmek adına kıyasıya yarışıyorlar.

Bu da mobil pazarlama alanında danışmanlık hizmeti veren kişilere ve ajanslara olan talebi artırıyor. Yani mobil pazarlamaya odaklanan bir ajans kurup şirketlere danışmanlık ve dijital pazarlama hizmeti verebilirsiniz.

27. Sosyal Medya Ajansı

Facebook, Twitter, Instagram, Tiktok gibi sosyal medya platformlarının yaygınlık kazanmasıyla şirketler daha çok kişiye ulaşabilmek için sosyal medyayı etkin şekilde kullanmak istiyorlar. Bu da şirketlere sosyal medya üzerinde pazarlama, halkla ilişkiler gibi konularda danışmanlık hizmeti verebilecek yeni şirketlerin ortaya çıkmasını zorunlu kılıyor. Sosyal medyaya yönelik talep devam ettiği sürece sosyal medya danışmanlık ajanslarının da varlık göstereceğini söyleyebiliriz.

Örneğin, JTW Intelligence’ın raporuna göre şirketler büyük bir hızla Instagram’ı bir pazarlama mecrası olarak benimsiyorlar. Rapora göre Instagram kullanan şirket sayısının 2017’de %55 artması bekleniyor. Ancak bu kadar popülariteye rağmen Instagram’ın sunduğu avantajlardan habersiz şirketler de var. Bu şirketlere danışmanlık hizmeti verebilirsiniz.

28. Freelance Personel Şirketi

Günümüzde ekonominin genel durumu nedeniyle şirketler maliyetleri kısmak için maaşlı personel çalıştırmak yerine ihtiyaç duyulan işi dışarıya, yani freelance çalışan kişilere yaptırıyorlar. Bu yönde büyük bir eğilim olması nedeniyle şirketlerin bu ihtiyaçlarına cevap verebilmek adına bir freelance personel şirketi kurabilirsiniz. Yani şirketlere bilgi-işlem, muhasebe, çeviri gibi hizmetler tedarik edebilirsiniz.

Mutlaka okuyun: Freelance Çalışmak İsteyenlere


29. Çeviri Hizmetleri

Günümüzde küreselleşme ve ülkeler arası iletişimin kolaylaşması nedeniyle çevirmenlere büyük bir ihtiyaç var. Hemen hemen hiçbir sermayeye sahip olmadan freelance çevirmen olarak çalışabilirsiniz. Sadece çeviri yapacağınız dili ve kendi anadilinizi çok iyi biliyor olmanız yeterli. Tabii etkili iletişim yöntemlerine de hakim olmanız şart. Hemen her meslekte olduğu gibi mesleğe hakim olmak yetmiyor. İnsanlarla sağlıklı iletişim kurmak da en az o kadar önemli.

Mutlaka okuyun: Çeviri Yaparak Para Kazanma


30. Personel İzleme Hizmetleri

Teknolojik gelişmeler sayesinde artık pek çok meslek evden icra edilebiliyor. Yakın bir tarihte yapılan araştırmaya göre 2018’e kadar ofise gitmeden istediği yerde çalışılabilecek insan sayısı 1.5 milyara yaklaşacak. Tabii, bu “1.5 milyar insan ofis dışında çalışacak.” anlamına gelmiyor. Sadece böyle bir potansiyelin varlığını işaret ediyor bize. Böyle bir durumla karşı karşıya geldiğimizde “Bu çalışanları nasıl takip etmek gerekir?” sorusu ortaya çıkıyor.

Personel izleme hizmetleri çalışanların nerede oldukları, şirket için kullanılan yazılıma en son neden giriş yaptıkları gibi şeyler üzerine odaklanıyor. Yani en temel anlamıyla “verimlilik” üzerine olan bu yeni sektörde faaliyet gösteren bir iş kurabilirsiniz.

31. SEO

SEO en temel anlamıyla internete girilen içeriklerin arama motorlarına göre optimize edilmesidir. Yani bir web siteniz var ve bu sitenin Google’da ön sıralarda çıkmasını istiyorsanız sitenizi ve içeriklerinizi SEO prensiplerine göre optimize etmelisiniz. Bu nedenle SEO işine girebilirsiniz. İnsanların web sitelerini SEO’ya göre düzenleyebilir ve bu işten güzel paralar kazanabilirsiniz. Üstelik laptop ve wi-fi bağlantısı bulunan her yerde çalışabilirsiniz.

Mutlaka okuyun: SEO Nedir? Nasıl Yapılır?


32. Akıllı Telefon Tamiri

Akıllı telefon sektöründeki sıkı rekabet ortamı, telefonların fiyatını düşürmekte. Bu da artık hemen herkesin birer akıllı telefon sahibi olması anlamına geliyor. Otobüste, metroda, sokakta herkesin elinde birer akıllı telefon görüyoruz. Ancak buna rağmen ortalıkta fazla akıllı telefon tamircisi bulunmuyor. Eğer teknik beceriniz varsa hemen bir akıllı telefon tamir atölyesi açabilirsiniz.

33. Çocuklara Yönelik Uygulamalar

Çocuklar geleceğin müşterileridir. Bu nedenle çocukların ilgisini ve beğenisini kazanmak kötü bir fikir değil. Common Sense medya araştırma şirketine göre çocukların 3’te 2’sinin akıllı telefon, tablet ya da bilgisayara erişimi var ve bu oran her geçen yıl daha da artıyor.

Yani çocuklar için uygulama üreten kişiler için büyük bir fırsat söz konusu. Eğitim, sağlık ve oyun alanlarında üretilecek uygulamalar, web siteleri, Youtube kanalları finansal anlamda büyük bir pastaya benziyor. Bu pastadan büyük bir pay alabilmek için hemen harekete geçmeniz faydanıza olur.

Mutlaka okuyun: Çocuklara Yönelik Karlı İş Fikirleri


34. Uzay Turizmi

Uzay yolculuğu şu an için mümkün, ancak uzayda birkaç gün geçirebilmek için 150-200 bin doları gözden çıkarmak gerekiyor. Ancak yakın gelecekte uzay gezileri daha makul fiyatlara düşecek, zira pek çok uzay şirketi bu konuyla yakından ilgileniyor ve maliyetleri düşürmek için var gücüyle çalışıyor. Zira artık uzay alanında faaliyet gösteren devasa şirketler var. Hatta bu şirketler uzayda otel kurmak için çalışıyorlar şu anda. Böylesine girişimlerin milyar dolarlara mal olduğunu belirtelim. Yani muhtemelen böyle iş kurmak için yeterli sermayeniz asla olmayacak, ancak size turizm alanındaki yeni yönelimleri göstermesi bakımından uzay turizmi oldukça enteresan bir alan.

35. Yönetim

Patronlar çok kazanırlar, ama kazançları oranında sorumlulukları da fazladır. Gelecekteki yöneticilerin hem işlerine hakim olmaları hem de şirketlerinin yurtdışındaki faaliyetlerini kontrol edebiliyor olmaları son derece şart. Yani şirketler büyüdükçe faaliyet gösterilen sektörler ve ülkeler de artacak. İyi bir liderin tüm bunlara hazırlıklı olması gerekiyor.

Bir şirketin operasyon maliyetini düşürüp performansını artıran kişiler gelecekte kariyerlerinde daha hızlı yükselecekler. ABD İstatistik Kurumu 10 yıl içinde insan kaynakları, etkinlik planlama gibi alanlarda yönetici kadrolarına ihtiyaç duyulacağını tahmin ediyor.

36. Yazılım Testi

Telefon uygulaması, yazılım ve web siteleri her şirketin ihtiyaç duyduğu şeyler. Ancak bu uygulamalar, siteler sıklıkla çalışmıyor, çünkü şirketler bu uygulama ve yazılımları iyi bir teste tabi tutmuyorlar. Bu da sitelerin, yazılımların çökmesi anlamına geliyor.

Bu nedenle yazılım ve uygulama inceleme ve test işinde güzel bir potansiyel gözüküyor. Zira bundan sonra A’dan Z’ye her şeye yönelik bir akıllı uygulama olacak gibi duruyor.

37. Seyyar Lokanta, Cafe

Seyyar büfe derken minibüs ya da küçük kamyonlarda hizmet veren işletmelerden bahsediyoruz. Araştırmalara göre seyyar gıda işi 2024’te 3 milyarlık bir hacme kavuşacak. Sonuç olarak bir kamyon ya da minibüs almak, baştan aşağı bir lokanta kurmaktan daha az maliyetli. Doğru ekipman ve doğru yemeklerle bu işten iyi paralar kazanabilirsiniz.

Mutlaka okuyun: Yaratıcı Seyyar İş Fikirleri


38. Hediye Paketi Hizmetleri

Hediye paketinden kastımız şu: Belli bir sektör belirleyeceksiniz. Örneğin kozmetik olsun bu. Bu alanda müşterilerinize her ay içinde kozmetik ürünler bulunan bir kutu göndereceksiniz. Yani müşterilerden aylık örneğin 50 liralık bir ücret alacaksınız ve bunun karşılığından her ay onların evine içinde kozmetik ürünleri bulunan bir kutu göndereceksiniz. Özellikle ABD’de çok popüler olan bu hizmet gıda, eğlence, evcil hayvan ürünleri gibi konularda da kullanılıyor. Siz de belli bir pazar ihtiyacını tespit edin ve bu konuda insanları şaşırtarak para kazanın.

39. Biyoyakıt Üretimi

Yakıt üretmek için biyolojik opsiyonlar mevcut. Yani arabalarımızı çalıştırmak veya evimizi ısıtmak için atıklardan, ayçiçek yağından istifade edebiliyoruz günümüzde. Yani petrole alternatif oluşturabilecek bir yakıt üretimi gelecekte çok iş görecektir, zira son 100 yılda dünya üzerindeki petrolün büyük bir kısmını tükettik. Biyoyakıtlar da petrole rakip olma konusunda ilk sırada yer alıyor.

Mutlaka okuyun: Enerji Sektörü İş Fikirleri


40. Elektrik Depolama

Kesintisiz güç kaynağı işi de mantıklı bir iş fikridir. Hastanelerde, okullarda, şirketler, bankalarda sık kullanılan bu elektrik depolama işi sayesinde kesintisiz olarak elektrik sunulmaktadır. Özellikle bu işe yarayan endüstriyel ölçeklerde jeneratörler alıp satarak iyi paralar kazanabilirsiniz.


41. Rüzgar Santrali Kurulumu

Rüzgar enerjisi de gittikçe yaygınlaşıyor. Bazı kasabalar kolektif olarak rüzgar enerjisi tesisatı kurup enerjiyi yine ortak kullanıyorlar. Siz de rüzgarı bol bir bölgeye rüzgar enerjisi santrali kurup elektrik satabilirsiniz. Hatta bu insanlara rüzgar santrali kurulumu bile yapabilirsiniz. Güneş enerjisi sistemleri gibi rüzgar enerjisi santralleri de son derece makul fiyatlara yapılabilir. Bu alana yönelik talebin artmasına kesin gözüyle bakabilirsiniz.

Mutlaka okuyun: Rüzgar Enerjisi Santrali Kurmak


42- Dış Kaynak Kullanımı

Dünya Ekonomik Forumu raporuna göre, gelecekte çalışma ortamları değişecek ve önümüzdeki 10 yılda dış kaynak kullanımında patlama meydana gelecek. Forbes dergisinde yayımlanan bir araştırma, Amerika Birleşik Devletleri, Avustralya ve Kanada gibi gelişmiş ülkelerdeki nüfusun yüzde 50’sinin serbest şekilde çalıştığını fakat kendileri için çalışanlara ihtiyaç duyduklarını gösteriyor. Bu insanlar eğer kendi yaşadıkları bölgelerden insanlarla çalışırlarsa, yüksek maliyetler nedeni ile iyi bir kâr elde edemezler.

Bu nedenle, yatırım maliyetlerini azaltmak ve kârı yükseltmek adına, eğitimli insanların bulunduğu ve çok daha ucuza çalıştığı “gelişmekte olan” ülkelerden çalışanlar tercih ediliyor. Çin ve Hindistan bu duruma çok iyi birer örnek. Ayrıca gelişmekte olan ülkelerdeki insanlar da, bu yolla para kazanabiliyorlar. Sanal hizmetler sunan insanlar, günbegün işlerini geliştiriyor ve bu da serbest çalışma kültürünün gelecekte çok daha büyük bir sektör haline geleceğini gösteriyor.

43- Nesnelerin İnterneti

Nesnelerin İnterneti, insanlar tarafından kullanılan, İnternet bağlantısına sahip ve birbirlerine veri gönderip alabilen cihazlar anlamına gelmektedir.

Klimalar, televizyonlar ve diğer birçok teknolojik cihaz, İnternetin sundukları sayesinde en iyi hizmeti sunabiliyor. Bu durum da sektörü oldukça kârlı ve gelecek adına büyük potansiyele sahip bir konuma yerleştiriyor.

Mutlaka okuyun: Nesnelerin İnterneti Nedir?


44- Ortak Çalışma Alanı

Gelecekteki hizmet sektörü çalışma alanlı yani ofis anlayışı değişmekte. Yüksek kira giderleri nedeni ile küçük işletmelerin kendilerine ait bir çalışma alanına sahip olmaları oldukça zor bir hal aldı. Bu nedenle insanlar ortak çalışma alanlarını tercih ediyor. Bu yolla sadece kira giderlerini düşürmekle kalmıyor, ortak ofisleri kullanan insanlar arasında bilgi birikim paylaşımı da olası hale geliyor. Eğer bu amaçla kullanılabilecek bir yere sahipseniz, ortak ofis işine yönelebilirsiniz. Bu oldukça yeni ve ilerici bir fikir.

45- Tüketici Malları ve Hizmetleri

Uzmanlar göre belli başlı ülkelerdeki orta sınıf gelir grubunun sayısı artmakta ve gruptaki insanlara yönelik pazarın önemi de aynı oranda büyümekte. Orta sınıfın büyümesiyle, bu tüketicilere yönelik mal ve hizmet ihtiyacı da hızla artıyor. Bu nedenle, bahsi geçen pazara sunulacak her türlü hizmete yönelik girişim, kârlı hale gelecektir.

46- Emlak Sektörü

Hızlı şehirleşmenin getirisi olarak her sene daha fazla insan büyük şehirlere göç ediyor. Bu durumun arkasında daha iyi bir iş bulmak ya da hayat kalitesini artırmak gibi farklı sebepler bulunuyor. Şehirleşmenin artması ile, ulaşılabilir konutlara ihtiyaç da hızla artıyor. Bu durum da emlak firmalarına, emlakçılar ve inşaat sektörüne eşsiz fırsatlar sunuyor. Bu sektörde girişim yapma niyetindeyseniz, gerekli deneyim ve resmi izinlere sahip olmanız gerekmektedir.

47- Sağlık Sektörü

Değişen yaşam şekli nedeni ile insanlar hastalıklara ve farklı sağlık sorunlarına daha yatkın hale geldi. Fortune dergisine göre gelecekte, sağlık sektörü hızla büyüyecek.

Önleyici tıp hızla gelişirken, genel sağlık yaklaşımı da kişiye özel sağlık mottosuna evrilecek. Herhangi bir şekilde bu alana adım atmayı başarmanız durumunda, gelecekte yüksek geri dönüşlere sahip olacağınıza şüphe yok.

Mutlaka okuyun: Sağlık Sektöründeki Yenilikler


48- Danışmanlık Hizmetleri

Her türlü danışmanlık hizmeti, uzmanlar ve profesyoneller için gelecekte iyi birer fırsat haline gelecektir. Artan rekabet ve karmaşa ile birlikte, insanlar işlerinin devamı ve gelirlerinin artması amacı ile uzman yardımına ihtiyaç duyacaktır. Birçok farklı başlık altında hizmet verebilecek danışmanlık işleri kurulabilir ve bunlara örnek olarak da eğitim danışmanlığı, işe alım danışmanlığı, kariyer danışmanlığı ya da müşteri danışmanlığı verilebilir.

49- Holografik Sinema Salonu

Hologram lazer ışıklarıyla yaratılan bir illüzyondur en kaba tabiriyle. Ancak hologramın yakın gelecekte sinema filmlerinde kullanılacağına şahit olacağız. Bu nedenle 3D sinema salonlarının yanına holografik sinema salonlarının da geleceğini şimdiden söyleyebiliriz. Bu tür bir teknolojiye sahip sinema salonu açmak önümüzdeki 10 yıl için iyi bir fikir olabilir.

50- Mobil Cüzdan Ödeme Çözümleri

Mobil teknolojilerin hızlı gelişiminin ardından insanlar, nakit para kullanma, nakit ile ödeme yapma gibi seçenekleri kullanmaktan vaz geçmeye başladı. Bu insanlar güvenli ve güvenilir mobil ödeme çözümlerini tercih ediyor. Bu işletme fikri kayda değer miktarda yatırım gerektiriyor ve bilgisayar korsanlığı, siber suçlar ve dolandırıcılık bu girişimi riskli kıran birkaç nokta olarak gösterilebilir.

51- Elektronik Ticaret İçin Depo ve Envanter Yönetimi

Elektronik ticaret hızlı bir şekilde büyümeyi sürdürüyor. Depo yönetimi firmaları, elektronik ticaret firmalarının sorumluluklarını yerine getirebilir. Bu tür bir firma, e ticaret siteleri yerine onların ihtiyaç duyduğu dağıtım kanallarını kurar, kamyon filolarını satın alır ve ürünlerin konulacağı depoları hazırlar. Bu tür bir iş büyük ölçekli olarak gösterilir fakat kazancı da aynı oranda büyüktür.

52- Elektronik Ticaret Firmaları Adına Yasalara Uygunluk ve Yasaların Takibi

Elektronik ticaret işi piyasaya açıldıktan sonra, onun yasal düzlemdeki işlerinin takip edilmesi gerekmektedir. Bahsi geçen firma, bu tür e ticaret firmalarına yasal çözümler sunarak onların yasal olarak çalışmaya devam etmelerini sağlar. Hükümetlerin sürekli işletmelere yönelik yeni yasa taslakları hazırladığı bir ortamda, bu tür firmalar e ticaret firmalarına büyük faydalar sağlayacaktır.

53- Kültürel Elektronik Ticaret Mağazası

Her ülkenin sahip olduğu kendine has kültürü, farklı yerlerde yaşayan insanlar için cazip nesnelere sahip olabilir. Bu alanda faaliyet göstererek kendi ülkemizin kültürünü tanıtıp bunu kârlı bir işe çevirebilirsiniz.

54- İnternet Altyapı İnşası

Güçlü ve güvenilir internet bağlantısına olan gözle görülür artışa sahip talep bir fırsata çevrilebilir. Halihazırda İnternet sağlayıcılar bulunsa da, ülke genelinde bağlantı zayıf, yavaş ve sık sık kopabiliyor, bu da kullanıcıyı oldukça rahatsız ediyor. Sonuç olarak, İnternet alanındaki bu göz ardı edilemez açık, orta düzeyde yatırım gerektiren ve fazlasıyla kârlı olacak bir iş fikri olmak için her şeye sahip.

55- DNA Analizi

DNA, hastalıklar konusunda oldukça önemli bilgiler sunuyor bilim adamlarına. DNA yapısı incelenerek gereken müdahaleler yapılırsa hastalıklara tedavi üretilebiliyor. Philadelphia’daki BioNanomatrix adlı şirket DNA’ların incelenebilmesi için gereken teknolojiye sahip ve şirket 2024’te DNA analizini 100 doların altına çekmeyi planlıyor.

DNA’nızın okunması da gelecekte yakalanmanız muhtemel olan hastalıklara karşı önceden tedavi edilebilmeniz anlamına geliyor.

56- Biyometrik Sensör Firması

Biyometrik sensörler retina ya da parmak izi taramaya yarayan ve bu sayede kişileri tanımlayan cihazlardır. Artan güvenlik gereksinimleri ve Nesnelerin İnterneti Teknolojisinin yaygınlaşması ile birlikte, yakın bir gelecekte hemen her yerde bu tür sensörleri kullanmak kaçınılmaz hale gelecek. Bu durum da, bahsi geçen sensörleri kullanacak firmalara bu sensörleri satmak için önemli bir fırsat olduğunu gösteriyor. Uluslararası firmalarla olan bağın güçlenmesi ve biyometrik sensörlerin her geçen gün daha fazla kullanılması ile, bu iş fikri artan bir kârlılığa sahip olacaktır.

57- DDOS Siber Saldırı Önleme ve Güvenlik Firması

DDOS saldırısı, bilgisayar korsanlarının bir internet sitesine çok fazla miktarda trafik oluşturarak sunucunun çökmesine neden olması anlamına gelir ve günümüzde bu tehdide maruz kalan birçok işletme bulunmaktadır. Hızlı İnternet altyapısı geliştikçe, daha fazla firmanın internet sitesi de bu saldırıya maruz kalabilir.Bu türden bir saldırının kaynağını tespit etmek ve saldırıyı önlemek amacı ile çalışan bir firma kurmak, oldukça iyi bir iş fikridir. Bahsi geçen hizmeti veren birçok firma olmasına rağmen, bu alanda halen çokça açık bulunuyor. Sunucu alanı, gerekli yazılımlar ve yapılması gereken kodlamalar bulunmakla birlikte, orta düzeyde bir yatırım da bu türden bir DDOS önleme firması kurmak için gerekmektedir.

58- Sağlık Verileri Dijitalizasyonu ve Paylaşımı

Birçok doktorun farklı yerlerde oturup bir kişinin sağlık verilerine ulaşmaları artık bir gereklilik haline gelmeye başladı. Örneğin bir doktorun takibinde olan hasta, daha sonra başka bölgedeki başka bir doktorun takibine geçtiğinde, yeni doktorun hastanın sağlık geçmişi ile ilgili bilgilere sahip olması elzemdir. Bahsettiğimiz firma, hastanın sağlık bilgilerini gizli ve güvenli bir şekilde saklayarak kayıtlı doktorlara sunacak bir hizmet sunmalıdır. Hem doktorlar hem de hastalar, sağlık verilerinin son haline ulaşabilmelidir. Blok zincir teknolojisinin henüz çok yeni olması ve gerekli verilerin fazlasıyla büyük olması, bu iş fikri için ciddi bir yatırım gereksinimi doğuruyor.

59- Organ Üretimi

Kök hücreleri yüksek mühendislikle dokuya dönüştürmek, laboratuarda kol veya bacak üretmek yakın gelecekte mümkün olacak. Örneğin ABD’nin Connecticut eyaletinden bir şirket halihazırda bu teknolojiye sahip. Vücuttaki bir deformasyon vücudun başka bir yerinden doku almadan da iyileştirilebiliyor. Şirket, ağır derecede deforme olmuş bölgeye polimer uyguluyor ve kök hücreler kana karışarak deforme olan bölgeyi iyileştiriyor. Bu teknolojinin gelecekte çok daha yaygınlaşacağını öngörebiliriz.

60- P2P Finansman

P2P finansman yani eşler arası finansman, topluluklara ve insanlara fayda sağlayabilecek iyi bir iş modeli olarak karşımıza çıkıyor. Herkes bankalarla çalışmak istemeyebilir ya da istese de çalışamayabilir. Bu noktada p2p finansman devreye giriyor. Yatırımcılar borç olarak verilmek üzere paralarını koyuyor ve yüksek faiz getirileri ile geri alabiliyor. Bu alanda faaliyet göstermek için güvenli ve güvenilir bir platform kurarak insanların yatırım yapmasını sağlamak ve uygun bir kredi puanlama sistemi oluşturmak gerekiyor.

61- Bilimsel Araştırma

Yeni teknolojiler tıp, üretim, ulaşım gibi pek çok alanda yetişmiş insan gücüne ihtiyaç duyuyor. Özellikle kimya, fizik, biyoloji, genetik, matematik, tıp ve mühendislik alanlarında profesyonel kişilere yönelik talep daha artacak. Nanoteknoloji, biyoteknoloji, robotik inovasyon, 3D baskı gibi alanların temel bilimler konusunda uzman bilim adamlarına ihtiyacı olacak.

62- Ay Turizmi

Tıpkı uzay yolculuğu gibi yakın gelecekte aya seyahat etmek de mümkün olacak. Şu anda uzaya gitmek sadece astronotlara özgü bir durumdu, ancak 10 yıl içinde uzaya ve aya sıradan insanların da seyahat edebileceğini göreceğiz.

63- Dijital Etkinlikler ve Konferanslar

Zoom ve benzeri platformlar aracılığı ile çevrimiçi toplantılar (ve beraberinde gelen teknik sıkıntılar) yakında ortadan kalkabilir. Sanal etkinlikler tam anlamı ile bir sektör haline geldi ve yüz yüze görüşme olanakları eski günlere döndüğünde bile popülaritesini sürdürecek.

Firmalar, tamamen sanal ya da hibrit modelde yapılan etkinliklerin, diğer türlü etkinliklere nazaran çok daha fazla katılım sağladığını keşfetti. Etkinlik planlayanlar, geleneksel etkinliklere nazaran sanal ya da hibrit etkinliklerin, normalin 4 ile 5 kat fazlası katılımcı sağladığını gördü.

Planlama, düzenleme ve etkinlik oluşturma gibi konularda birçok fırsat doğdu. Ayrıca, birçok firmanın uzaktan çalışma modeline geçtiği düşünüldüğünde, çalışanların iletişimini artırmak için de bu tür etkinliklerin kullanılabileceği gerçeği bulunuyor.

Goldcast, bahsettiğimiz alanda eşsiz denebilecek bir hizmet sunuyor. Önceden kaydedilmiş ya da canlı videolar, animasyonların akıllıca kullanımı ve karanlık arka plan gibi özellikleri ile oldukça etkileyici etkinliklere ev sahipliği yapmanıza imkan veriyor.

64- Ev Tadilatı

Geçtiğimiz yıl milyonlarca insan ya taşındı ya da kendi evlerini satın aldı. Bu da tadilat ve dekorasyon alanında patlamaya yol açtı. Bahsedilen iki gruba girmeyen birçok insan da, sürekli aynı ortamda olmaktan sıkılıp oturdukları evlerde yenilikler yapmak için kolları sıvadı.

Ev yenilemeden kendin yap projelerine kadar hemen her hizmete büyük talep oldu bu süreçte. Yapılan bir araştırmaya göre evini güzelleştirme için insanların harcadıkları para, geçen seneye göre yüzde 25’e yakın bir oranda artarken tadilat harcamalarında da yüzde 15 gibi bir artış yaşandı.

Açık alanları da unutmamak gerekiyor. İnsanların dışarıda sosyalleşme olasılıkları arttığı için, bu tür ortamlar için yapılan harcamalarda yüzde 6 oranında arttı. Açık hava ve bahçe düzenlemeleri konusunda da potansiyel var.

Living Cozy de bu konuda yardımcı olan bir girişim. Sitede bulunan objektif yorumlar ve sürdürülebilirlik değerleri sayesinde, gidip görmeden de ev mobilyası konusunda seçim yapmanızı ve karar vermenizi sağlamaya çalışan Living Cozy, marka hakkında ayrıntılı bilgileri, tavsiyeleri ve göz alıcı ürün fotoğraflarını, temiz ve minimal bir şekilde size sunuyor.

65- Küçük İşletmelerin Silüeti Değişti, İnternet Siteleri de

Yeni işletmelerin ortaya çıkmasının yanı sıra, var olan işletmelerin İnternet üzerindeki etkileri de artmaya başladı. Bu noktada da yeni olasılıklar ve fırsatlar doğmaya başlıyor. Yeni bir işletmenin başarısı büyük oranda İnternet sitesinin ne kadar iyi olduğuna bağlı. Bu fırsat web tasarımcılarının yaratıcılıklarını sergileyerek kendilerini göstermeleri için biçilmiş kaftan.

66- Asteroid Madenciliği

Kulağa bilim kurgu filmi gibi gelse de yakın gelecekte madencilik sektörü uzaya da açılacak. Zira dünyamızdaki maden kaynakları giderek azalıyor. Bu nedenle uzay taşlarından ve ufak gezegenlerden maden çıkarma işinde büyük bir gelecek var diyebiliriz. Pek çok girişimci bunun mümkün ve makul bir iş fikri olduğuna inanmış durumda…

67- Sera Gazı Denetimi

Çevre kirliliğinin en önemli nedenlerinden biri sera gazı salınımıdır. Egzozlar, fabrika bacaları, ısıtma sistemleri atmosfere sera gazı salarlar ve bu da küresel ısınmanın başlıca nedenlerinden biridir. Ancak sera gazı salınımı noktasında kritik bir aşamaya gelindi. Şu ana kadar isteksiz davranan devletler bundan sonra dünyanın geleceği için sera gazı salınımı konusunda ciddi adımlar atacaktır. Bu bağlamda sera gazı denetimi de iyi bir iş kolu olacağa benziyor. Bu amaca yönelik bir denetim şirketi kurulabilir.


68- Amazon’da Satış

Amazon sayesinde dünya pazarına açılmanız eskiye oranla çok daha kolay. Dünyada rakiplerinizden daha iyi ürünleri daha ucuza üretebilirseniz Amazon ile bir dünya markasına dahi dönüşebilirsiniz. Tek yapmanız gereken ürettiğiniz ürünleri Amazon depolarına ulaştırmanız. Geri kalan tüm süreci Amazon sizin için yönetiyor.

Bu alanda en iyi yaklaşım, en çok satan ürünleri keşfedip bunları daha ucuza mâl etmenin ve satmanın bir yolunu bulmaktır. Satış yöntemi ise oldukça net. Ürününüzü Amazon’a gönderiyorsunuz ve onlar da sizin için depolarında bu ürünü saklıyor.

Potansiyel müşterileriniz, ürünleri Amazon ya da başka bir platform üzerinden satın alabiliyor. Ürün satıldığında, Amazon bu ürünü alıyor, paketliyor ve postalıyor. Bu sırada siz de her şeyi Amazon sistemi üzerinden takip edebiliyorsunuz. Dahası Amazon çok başarılı bir müşteri hizmeti ve iade politikası izliyor.

Tüm bu hizmetler ücretsiz değil. Ücretlendirme ise birçok kriter ve seçeneğe bağlı olarak değişiyor. İnternet araması ile bu ücretlendirme hakkında detaylı bilgi edinebilirsiniz.

Evinizde kullanılmayan eşyalardan pahalı takılara kadar hemen her şeyi satabiliyor olsanız da, bazı ürünler daha fazla rağbet görüyor.

Ürünlerinizin tercih edilebilmesi için, tercih edilen ürünlere benzer ama onlardan daha iyi olması gerekiyor. Bu nedenle, daha ucuz, daha hızlı teslimat ya da benzeri en az bir alanda rakip ürünlerin önüne geçebilmeniz gerekiyor. Örnek olarak ise;

 • Özel ürünler
 • 10 ile 15 dolar arası ürünler
 • Kargolaması kolay hafif ve küçük ürünler
 • Kendi markanıza sahip ürünler
 • Dönemsel olmayan ürünler
 • Bir soruna ya da ihtiyaca yönelik ürünler
 • Kaliteli ürünler
 • Aşağıdaki gibi popüler kategorilerden ürünler
 • Kitap
 • Bebek
 • Cilt Bakım
 • Aksesuar ve Giyim
 • Elektronik
 • Açık Hava ve Bahçe
 • Spor
 • Ev ve Mutfak
 • Sağlık
 • Oyuncak
 • Takı

5 yıl önce kurmuş olduğumuz Amazon işi şu an ayda 500.000 dolar ciro yapmakta. Tüm bildiklerimizi paylaştığımız yazımızı okuyarak detaylı bilgi alabilirsiniz.

Mutlaka okuyun: Amazon’da Nasıl Satış Yapılır?


69- Yazılı veya Sözlü Uygulama Desteği (ChatBot)

Chatbot kısaca müşterilerle yazılı ve sözlü olarak destek sunan otomatik robotlardır. İşletmeler chatbotları; satış, bilgi ve satış sonrası destek gibi tüm müşteri hizmetlerinde kullanmaktadırlar.

Bu tür hizmetler yalnızca insanlara kolay ve hızlı bir çözüm sunulmasına yardımcı olmaz, aynı zamanda da vakit kaybını önlemiş olur. Bu nedenle chatbotlara olan talep gelecekte katlanarak artacaktır.

Mutlaka okuyun: Chatbot Kullanarak Para Kazanmak


70- Kutu aboneliği

Kutu aboneliği, son dönemin trend iş fikirlerindendir. Her ne kadar yeni bir şey olmasa da internetin hayatımızın her alanına sızması bu çevrim içi iş fikrine de yeni bir soluk kazandırmıştır. Peki, kutu aboneliği tam olarak ne anlama geliyor? Bilmeyenleriniz için hemen açıklayalım.

Kutu aboneliği, işletmelerin düzenli aralıklarla belli bir ücret ödeyerek içeriğini bildiğiniz yada bilmemeyi tercih ettiğiniz birden fazla ürünü kutuya koyup size gönderdikleri bir e-ticaret yöntemidir.

Örnek vermemiz gerekecek olursa  2011 yılında Michael Dubin tarafından kurulmuş Dollar Shave Club şirketini ele alabiliriz. Dollar Shave Club, merkezi Kaliforniya’ da bulunan, tıraş makinesi ve diğer kişisel bakım ürünlerini posta yoluyla müşterilerine sunan bir Amerikan şirketidir.  Müşterilerin aylık tıraş bıçağı ihtiyaçlarını giderir ve eve teslimat sırasında tıraş bıçağının yanı sıra farklı bakım ürünleri de sunar. İşte kutu aboneliği tam olarak budur. Dollar Shave Club,  kutu aboneliğinin yanı sıra hızla viral hale gelen pazarlama videoları yayınlamış ve müşterilerine tıpkı diğer kutu aboneliği işletmelerinde olduğu gibi, sipariş edebilecekleri temel bir ürün yelpazesi de sunmuştu- ki tüm bu fikirler dahiyaneydi. Nihayetinde söz konusu şirket bir milyar dolara satıldı. Duruma satış hunisi perspektifinden bakılırsa Dubin harika bir iş çıkartmıştı. Dubin’in piyasaya hakim güçlere ilişkin keskin kavrayışı, eğlenceli yanı ve işletmesini devasa bir büyüme için hazırlama yeteneği onu bir ikon haline getirdi.

Tabi kutu aboneliği işinde büyümenin tadını çıkarmak için illa ki viral olmanıza gerek yok. Öncelikle potansiyel aboneleri kutu aboneliği işletmeleriyle birleştirmeye yardımcı olmak için oluşturulan hangikutu.com vb. web sitelerini keşfedin, bu tarz platformlar size işletmenizin adını duyurma fırsatını da sunacaktır.

Ülkemizde de kutu aboneliğine olan rağbet her geçen yıl artıyor.Bu nedenle bu işe ne kadar erken atılırsanız, o denli karlı çıkacaksınız.Sonuç

Eğer yakın gelecekte iş dünyasında tutunmak istiyorsanız saydığımız bu iş fikirlerini dikkate almanız yararınıza olur. Ancak bu iş fikirlerinin pek çok senelerce sürmesi muhtemel bir araştırma-geliştirme süreci gerektiriyor. Bu nedenle hemen şimdi işe koyulursanız 2024’te çok sağlam bir şirkete sahip olabilirsiniz.

Durmuş BAYRAM

Yazar : Durmuş BAYRAM

Bilkent Üniversitesi "İletişim ve Tasarım" bölümünden mezun olduktan sonra DW Türkçe gibi birçok saygın kurumda online gazetecilik ve video üreticiliği yaptı. Sizler için iş fikirleri ve para kazanma yollarıyla ilgili araştırmalar yapıp rehber niteliğinde içerikler hazırlıyor.

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir