Başarılı Olmak İçin Robert Kiyosaki’den 10 Tavsiye

Daha ziyade “Zengin Baba Yoksul Baba” ve “Zengin Baba’nın Yatırımcılık Kılavuzu”   adlı kitaplarıyla tanıdığımız Robert Kiyosaki, 1947 yılında Hawaii’de doğan Japon asıllı ABD’li bir girişimci. Akademisyen bir baba ve hemşire bir anneye sahip olan Robert Kiyosaki 1969 yılında ABD Deniz Harp Okulu’ndan mezun oldu ve orduda görev yaptı. 1972’de Vietnam Savaşı’nda helikopter pilotu olarak görev yapan Kiyosaki 1974’te ordudaki görevinden ayrıldı.

Ordu sonrası Xerox’ta işe giren Kiyosaki, EST (Erhard Seminars Training) olarak bilinen bir seminer eğitimine katıldı. Bu eğitim onun hayatını değiştirdi. Kendi işini kurmaya başlayan Kiyosaki bu işlerin bazılarında başarısız oldu. 1997 yılında Cashflow Technologies’i kuran Kiyosaki daha sonra bu şirketin satışlarından, yazılımlardan, Rich Dad adlı kendi seminerinden, emlak ve petrol gibi farklı alanlardaki yatırımlarından ciddi bir servet elde etti.

 

Robert Kiyosaki’den Başarı Tavsiyeleri

25’ten fazla kitaba sahip olan Kiyosaki’nin en meşhur kitabı ise dilimize “Zengin Baba Yoksul Baba” olarak çevrilen eseri. Bu kitap 50’den fazla dile çevrildi ve şu an 100 ülkede satış halinde. Şu ana kadar 27 milyon satan kitapta başarılı olmanın püf noktaları anlatılıyor.

Biz de sizlerle bu Robert Kiyosaki’nin başarı hikayesinden bazı kesitler sunacağız.

 

1. Deneyim Sizi Zeki Kılar

Robert Kiyosaki, yatırım amaçlı ilk konutunu satın aldığında ödemeyi kredi kartıyla yaptı. Finans uzmanları ona bunun mantıklı bir hareket olmadığını söyledi. Zira bu yatırım ona aylık ufak bir gelir kazandırıyordu. Ancak Kiyosaki o zamandan beri yaptığı her yatırımda uzmanların görüşlerine önem verdi. Yani Kiyosaki’nin yaptığı emlak yatırımdaki hata, ona daha sonraki yatırımlarda daha dikkatli olma özelliği kazandırdı.

Mutlaka okuyun: Paranızı maddi şeyler için değil, deneyimler için harcayın!

 

2. Çok Verirseniz Çok Kazanırsınız

Robert Kiyosaki bir kişinin çok verdiğinde daha çok kazandığını düşünüyor. Ona göre bu tutum, bir insanın finansal açıdan gelişmesini cesaretlendirir. Kiyosaki tanıdığı pek çok insanın çok da parası olmamasına rağmen daha çok para kazanma isteğiyle yanıp tutuştuğunu, ancak bu insanların çevrelerine herhangi bir yardım yapmaktan kaçındıklarını ifade ediyor.  Ve ona göre çevreye yardım etmek, finansal olabileceği gibi manevi yardım şeklinde de olabilir.

 

3. Düşünce Yapınızı Değiştirmelisiniz

Katıldığı bir TV programında Kiyosaki, çok düşük maaş aldığı zamanlarda bile paranın bir kısmını kendine ayırdığını ifade ediyor. Yani kazancının belli bir bölümüyle yatırım yapmaya özen gösteren Kiyosaki, alacaklıların kapıya dayanmasının onu strese sokmadığını, bilakis onu motive ettiğini ifade ediyor. Bu durum onun farklı gelir kaynakları yaratmak için daha cesur ve daha seri hareket etmesini sağlamış.

 

4. Gelir Kaynaklarınızı Artırmalısınız

Robert Kiyosaki’ye göre doğru tasarlanmış bir iş, düzenli olarak gelir kaynaklarını artırır. Yani şirketiniz başarılı oldukça kazancınızı yine kendi işinize yatırmalısınız. Buna ek olarak farklı alanlarda yatırım yaparak elinizdeki portfolyoyu genişletmelisiniz. Örneğin Kiyosaki, Rich Dad adlı şirketinin bayiliğini veriyor, yeni kitaplar yazıyor ve farklı alanlarda yatırım yapıyor. Böylece hem kişisel hem de kurumsal olarak kazancı artıyor.

 

5. Odaklanmaya Önem Vermelisiniz

Robert Kiyosaki, farklı konulara vasat düzeyde ilgi göstermektense tek bir konuya odaklanmanın daha önemli olduğunu düşünüyor. Yani Kiyosaki emlak işine girdiğinde başka bir işle uğraşmadı ve emlak sektörünün tüm yönlerini öğrenmeye çalıştı. Bu işten alacağını aldıktan sonra ise petrol işine girdi. Kısaca enerjinizi farklı alanlara yaymaktansa tek bir işe konsantre olmak çok daha önemlidir.

 

6. Zor Zamanlar Taze Fırsatlar Getirir

Robert Kiyosaki bir dergiye verdiği röportajda ekonominin inişli çıkışlı olabileceğini, ancak zor zamanların taze ve cazip fırsatlar doğurduğunu söylüyor. Ona göre ekonomik açıdan çalkantılı zamanlarda piyasayı iyi analiz edebilen kişiler şahane yatırımlar yapabilir. ABD’deki 2008 Ekonomik Krizinde Robert Kiyosaki son derece uygun fiyata 5 adet golf sahası satın aldı. Krizden önce bu sahaların değeri 260 milyon dolardı.

 

7. İş Hayatını Ciddiye Almalısınız

Kiyosaki’nin ilk girişimcilik döneminde cüzdan üreten bir şirketi vardı. Ancak şirketin parası kısa süre içinde bitti, zira şirket yapısı doğru kurgulanmamıştı. Bu nedenle iyi bir ürün satıyorsanız bile şirketin yapısı doğru inşa edilmediyse uzun süre ayakta kalmanız pek mümkün olmaz. Yani kuracağınız şirketin düzenli olarak para kazanmasına özen göstermeniz gerekir.

 

8. Ne İçin Çalıştığınızı Bilmelisiniz

Kiyosaki para kazanan insanların farklı kazanç yollarını da araştırması gerektiğini düşünüyor. Maaşınıza bel bağlayarak zengin olmanız mümkün değildir. Uzun vadede finansal özgürlüğe kavuşmak istiyorsanız doğru stratejiler izlemeniz gerekir. Ayrıca Kiyosaki’ye göre en iyi gelir, pasif gelirdir. Çünkü pasif gelir vergiye tabi değildir.

Mutlaka okuyun: Uyurken Para Kazanmanın 8 Yolu

 

9. Başarısızlıktan Korkmamalısınız

Başarılı insanlar da zaman zaman başarısız olur. Henry Ford, Steve Jobs, Bill Gates… Bu insanlar dünyanın en zengin ve başarılı insanları olmasına rağmen onların da geçmişlerinde pek çok hata ve başarısızlık bulunuyor. Robert Kiyosaki de başarısızlıktan korkmamayı öğütlüyor. Okul sisteminde başarısızlığın cezalandırılmasını çok saçma bulan Kiyosaki, başarıya giden yolda bebekler gibi düşe kalka yürümeyi öğrenmek gerektiğini düşünüyor.

Mutlaka okuyun: Hatalardan Öğrenilecek 20 Şey

 

10. Paranızı Serbest Yatırım Fonuna Aktarmalısınız

Kiyosaki para biriktirmenin günümüzde demode bir eylem olduğunu düşünüyor. Ona göre para yerinde durdukça değerini kaybeder. Bankada yatan paraya verilen faiz de enflasyon karşısında ezilir. Bu nedenle Kiyosaki para biriktirmek yerine serbest yatırım fonlarına yatırım yapmayı daha mantıklı buluyor. Yani petrol ve altın gibi şeylere yatırım yapmanın, parayı bankada tutmaktan daha mantıklı olduğunu tavsiye ediyor.

Durmuş BAYRAM

Yazar : Durmuş BAYRAM

Bilkent Üniversitesi "İletişim ve Tasarım" bölümünden mezun olduktan sonra DW Türkçe gibi birçok saygın kurumda online gazetecilik ve video üreticiliği yaptı. Sizler için iş fikirleri ve para kazanma yollarıyla ilgili araştırmalar yapıp rehber niteliğinde içerikler hazırlıyor.

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir