Başarıya Ulaşmak İçin Kaç Defa Denemelisiniz?

Pes etmeden önce kaç kez denemelisiniz? 3 kez başarısız olmak, hayallerinizden vazgeçmek için yeterli mi sizce? 4 kez? 8 kez? Belki de ilk yenilgide pes edenlerdensiniz? Ancak dünyanın en büyük girişimcileri hayal edebileceğinizden çok daha fazla başarısız olmalarına rağmen asla pes etmeyen kişilerdir. Bu yüzden dünyanın en büyük girişimcileri demiyor muyuz onlara zaten?

Özellikle start-up dünyası anlık başarılarla doludur. Bir web sitesi yapıp ertesi gün yüzbinlerce kullanıcı elde edebilirsiniz, ancak bu %1’lik bir ihtimaldir. Muhtemelen siz bu %1’e girmeyeceksiniz. Burada önemli olan şey, kaç defa denemek gerektiğindeki “kaç defa” ifadesinin anlamsız olmasıdır.

James Dyson mesela… Bildiğimiz elektrik süpürgesinin mucidi. Tam 5126 deneme sonunda mucit sıfatını elde edebilmiş biridir. Peki ya ampul? Tam 9999 deneme sonunda bulunmuştur. Bu teşebbüs sayıları, gerçekten ampulu ya da elektrik süpürgesini icat etmeye inanıyorsanız bir anlam ifade eder. Ancak yaptığınız işe inanmıyorsanız 1 milyon kez deneseniz de bir aşama kat edemezsiniz.

Şimdi isterseniz kendi alanında başarılı isimlerin kaç kez başarısızlığı tattıklarına bakalım. Ancak bu isimleri başarısızlığın asla yıldırmadığını da belirtmeliyiz.

 

Kaç Defa?

Tim Ferris‘in meşhur kitabı The 4 Hour Work Week, yayınevleri tarafından 25 kez reddedildi.

Pandora.com sitesine tam 300 denemeden sonra yatırım alınabildi.

Steven Spielberg, University of Southern California Film Okulu’ndan üç kez reddedildi.

Richard Branson tam 400 farklı şirket kurdu.

KFC kurucusu Colonel Sanders’in kızarmış tavuk tarifi 1009 kez kabul görmedi.

Sylvester Stallone‘nin kendi yazdığı Rocky filmi senaryosu 1500 kez reddedildi.

Thomas Edison, ampulü 9999 başarısız deneme sonunda 10 000. seferde icat etmiştir. Ve bununla ilgili şöyle demiştir: “Ben 9999 defa başarısız olmadım, ampül 10 000 adımlık bir icattı”

Bu isimleri tüm dünya biliyor. Çünkü bu insanlar şahane işler başardılar. Ancak gördüğünüz gibi hepsi de sayısız kere reddedildi ve başarısız oldu.

Peki şimdi size bir soru? 6 ay boyunca gece gündüz yazdığınız senaryo bir yapımcı tarafından beğenilmedi diye senaristlikten vazgeçecek misiniz?

Yoksa ne olursa olsun, ortaya koyduğunuz ürün veya hizmete inanıp çalışmaya ve çabalamaya devam mı edeceksiniz?

Karar sizin…

 

İlginizi çekebilir

Sıfırdan başlayıp milyarder olan Jack Ma’nın ilham veren başarısızlıkları
Başlangıçta Başarısız Olan Ünlülerin Başarı Hikayeleri
Durmuş BAYRAM

Yazar : Durmuş BAYRAM

Bilkent Üniversitesi "İletişim ve Tasarım" bölümünden mezun olduktan sonra DW Türkçe gibi birçok saygın kurumda online gazetecilik ve video üreticiliği yaptı. Sizler için iş fikirleri ve para kazanma yollarıyla ilgili araştırmalar yapıp rehber niteliğinde içerikler hazırlıyor.

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir