Sıfırdan başlayıp milyarder olan Jack Ma’nın ilham veren başarısızlıkları

Alibaba’nın kurucusu Jack Ma, elindeki ile yetinmeyi bilen dünyanın en başarılı girişimcilerinden biri. 10 Eylül 2016 tarihinde 52 yaşına giren Jack Ma’nın şu andaki mevcut serveti yaklaşık 27.9 milyar dolar. Ancak Ma, bir zamanlar İngilizce öğretmeni olarak aylık 12 dolar kazanıyordu (o zamanlarda da mutlu olduğunu düşünüyor).

Mütevazi başlangıcını düşündüğümüzde başarısı son derece inanılmaz ve olağanüstü sayılabilir. Jack ma, bu noktaya gelene kadar  bir insanın kaldırabileceğinden çok daha fazla başarısızlıkla hayatı boyunca mücadele etti.

İşte sizlere başarısızlık timsali olan Jack Ma’nın 6 başarısızlığı:

 

1. Okullarındaki Sınavlarında Başarısız Olduğunda Pes Etmedi

1-okullarindaki-sinavlarinda-basarisiz-oldugunda-pes-etmedi

Ma başarılı bir öğrenci sayılmazdı. Aslında neredeyse ortaokula bile başlayamayacaktı.

“İlkokul sınavlarında iki kez başarısız oldum, ortaokul sınavlarında üç kez başarısız oldum, üniversite sınavlarında da iki kez başarısız oldum…” Bazı insanlar ailelerine bunun haberini vermeyecek kadar şanslı sayılabilirler.

Ancak şaşırtıcı bir şekilde Ma bu konuda tek başına değil. Tarihe adını yazdırmış başarılı insanlar arasında böyle bir gelenek var ve bunlara eğitim hayatlarında başarısız olan Albert Einstein, Winston Churchill ve Abraham Lincoln (ve tabi Forrest Gump) da dahil ancak hepsi de harika şeylere imza attılar.

 

2. Üniversite Sınavındaki Matematik Bölümünden 120 Puan Üzerinden 1 Aldı!

2-universite-sinavinda-matematik-bolumunden-120-puan-uzerinden-1

Başarısız olmak ayrı bir şey, üniversite sınavında %1’den daha düşük bir puan almak ise çok ayrı bir şey. Ve bunun sebebi sınava hazırlanamamış olması da değil. Her ne kadar Alibaba bir teknoloji şirketi de olsa, Ma günümüze kadar matematik ile sorunlar yaşamaya devam etti.

Ma şöyle diyor: “Matematikte iyi değilim, hiç işletme dersi almadım ve hala da muhasebe raporlarını okuyamıyorum.”

Ancak bir milyarder olması için matematikte iyi olmasına hiçbir zaman gerek olmadı. Belki de daha etkileyici şey ise, çocukluğunda hiç “bilgisayar” sözcüğünü duymamış olmasıdır.

 

3. Harvard’dan 10 Kez Reddedilmesi Onu Yıldırmadı

3-harvarddan-10-kez-reddedilmesi-onu-yildirmadi

Harvard’dan 10 kez reddedilmiş olması o kadar da şaşırtıcı değil elbet, tabi her seferinde bu üniversiteyi birinci sırada seçiyor olması da ayrı bir ayrıntı. Burada Ma’dan öğrenebileceğimiz en büyük şey sürekli bir inattır. “Sahip olmanız gereken en büyük şey, sabırdır.”

Daha sonra Hangzhou Devlet Üniversitesi’ne gidip İngilizce alanında çalışma yapmaya başladı.

 

4. İş Başvurusu Yaptığı 30 Firma Tarafından Reddedildi

4-30-is-tarafindan-reddedilmesine-ragmen-iyimser-kalmayi-basardi

Üniversiteden mezun olduktan sonra 30 farklı işe başvurdu ve hepsinden de sırasıyla reddedildi.

Polis memuru olmak için bile başvurdu. Ancak kendisi ile görüşmeyi bile reddederek, şu üç sözcüğü kendisine söylediler: “Yeterince iyi değilsin.”

Neyseki en sevdiği film karakteri Forrest Gump gibi Ma da koşmaya devam etti. “Bugün acımasızdır. Yarın ise daha da acımasız. Ancak yarından sonraki gün gayet güzel bir gündür.”

 

5. KFC’nin Reddettiği Tek Adaydı (24 Kişi Arasından)

Colonel Sanders - Kentucky Fried Chicken'ın (KFC) Kurucusu

24 iş başvurusu arasından 23 kişi işe kabul edildi. Ma reddedilen tek kişiydi. Reddedilme sebebi ise iyi görünmemesi ve kısa olmasıydı.

Karısı Zhang Ying (kendisiyle zengin olmadan önce evlenmişti) onun görünüşüne hiç önem vermiyor. “Ma Yun yakışıklı bir adam değil ancak ona aşık oldum çünkü yakışıklı birçok erkeğin yapamadığı şeyleri yapabiliyor.”

 

6. Alibaba’ya Fon Sağlamak için Silikon Vadisini İkna Edemedi

6-alibabaya-fon-saglamak-icin-silikon-vadisini-ikna-edemedi

Alibaba’yı hayata geçirdikten sonra bile birçok kez başarısızlık yaşadı. İlk üç yılında Alibaba karlı bir site değildi. Başlarda çok hızlı bir biçimde genişledi ve neredeyse tüm kontrolü kaybediyordu. Bir noktada Alibaba iflas etmenin sadece 18 ay gerisindeydi.

 

İlkinde Başaramazsınız…

jack-ma-alibaba-kurucusu

Jack Ma, klasik bir yoktan var olma hikayesidir ancak serveti hakkındaki daha da etkileyici olanı ise son derece ileri seviyedeki inatçılığıdır. Kendisi bir dizi başarısızlığın (ne kadar iç karartıcı olsalar bile) kimseyi hayallerini gerçekleştirmekten alıkoyamayacağının en büyük kanıtıdır.

Ma’nın da dediği gibi, “Eğer pes etmezseniz, hala bir şansınız vardır. Pes etmek ise en büyük hatadır.”

 

İlginizi çekebilir

Jack Ma’nın İlham Verici Yaşam Öyküsü
Mutlaka Okumanız Gereken Başarı Hikayeleri
Asla Pes Etmemeniz İçin 20 Neden

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir