Bilim Adamları Oto-Kontrolün Önemli Bir Başarı Faktörü Olduğunu Söylüyor

Girişimsel başarının pek çok nedeni -zamanlama, pazarlama, rekabet ve şans gibi- kontrol edilemez. Ama yine de kontrol edebileceğiniz bir şey var, kendiniz! Yapılan araştırmalara göre, oto-kontrol iş dünyasında başarıya açılan kapının anahtarı. Oto-kontrol kabiliyeti yüksek insanlar zamanlarını daha verimli geçiriyor, kararlarında daha özenliler ve işlerinde daha üretkenler.

İyi haberse oto-kontrol, vücudunuzdaki kaslar gibi güçlendirebileceğiniz bir özellik. İşte oto-kontrolünüzü artırmanın dört basit yolu:

 

1- “Yapamam” Demeyi Bırakın

Seçimlerimizi tanımlamak için kullandığımız dil hareketlerimizi etkiler. ‘Baştan çıkarıcı’ olarak nitelendiren haz veren şeylere direnme ve hedefe tutunmayla ilgili bir deneyde, sağlıklı olma hedefine sahip katılımcılar üç gruba ayrıldı ve katılımcıların bu hedeflerini tehlikeye sokacak baştan çıkarıcıları( spor yapmak yerine abur cubur yeme) nasıl bir dille reddedecekleri öğretildi. Birinci gruba sadece “Hayır”, ikinci gruba “Yapamam/ Edemem”  ve son gruba ise “Yapmam/ Etmem” demesi söylendi. Araştırmalar “Yapmam” diyen katılımcıların hedeflerine daha sadık olduğunu gösterdi.

Bir dahaki sefere, eğer sizden hedeflerinizle çelişen bir şey yapmanız istenirse bunu reddederken daha kararlı bir dil kullanmaya özen gösterin. Misal, “Bu girişim için bütçeyi arttıramam.” yerine “Önceliği düşük projeler için bütçemi artırmıyorum.” diyin.  

 

2- İhtiyacınızın Olduğunu Düşündüğünüzden Daha Çok Uyuyun

Oto-kontrol kapasitemiz konusunda uyku çok önemli bir rol oynuyor. Uykudan mahrum kalındığında (altı saatten az uyuduğumuzda), beynimiz daha yavaş ve yorgun bir şekilde işlev görüyor. Daha detaya girmek gerekirse, beynin prefrontal cortex bölümü beyindeki istekleri yaratan ve strese tepki gösteren bölgeleri kontrol edemez hale geliyor. Fakat, yeteri kadar uyku (altı buçuk- yedi saat civarı) aldığınızda prefrontal cortexteki bu bozulma gözlenmiyor.

Girişimciler için uyku genellikle en kolay vazgeçilen şeylerden biri. Uyanık kaldığınız süre artıkça yapabilecekleriniz de artacakmış gibi düşünebilirsiniz. Fakat, daha fazla uyku ve bunun getirisi olarak daha fazla oto-kontrol sayesinde hem yaptıklarınızın hem de bunlarını nasıl daha iyi yapabileceğinizin farkına varacaksınız.

Mutlaka okuyun: Zengin ve ünlü insanların şaşırtıcı uyku alışkanlıkları

 

3- Daha Fazla Egzersiz Yapın

Son zamanlarda Kansas Üniversitesinde düzenlenen bir araştırmada, katılımcılar kendi oto-kontrol seviyelerini göstermek adına bir teste tabi tutuldular. Ardından, katılımcılar iki aylık bir koşu programına katıldılar ve haftada üç kez egzersiz yapmak için araştırmacılarla bir araya geldiler. Her egzersiz buluşmasında, katılımcılar ilk testi tekrardan yaptılar. Bu egzersizler ve koşular sonrasında, katılımcıların oto-kontrol seviyesi arttı ve ayrıca bu etki, deney tamamlandıktan bir ay sonra bile devam ediyordu.

İster işten önce kısa bir koşu yapın isterseniz de işten sonra eve yürüyerek gidin hiç fark etmez ama egzersiz yapmak için her hafta kendinize zaman ayırın. Ve bu egzersizler sonucu hem oto-kontrolünüzün artmış olduğunu göreceksiniz hem de kendinizi daha sağlıklı hissedeceksiniz.

Mutlaka okuyun: Egzersiz yapmanın işimden daha önemli olmasının nedeni

 

4- Her Sabah Yatağınızı Toplayın

Psikologların dediğine göre, annelerimiz haklıymış. Her sabah yatağımızı toplamanın aslında bize büyük bir faydası bulunuyor. Nasıl yıllarca hiç koşmamış bir insanın maraton bitirmesini bekleyemeyeceğimiz gibi, birden oto-kontrol uzmanı olmayı da bekleyemeyiz. Bunun yerine, küçük zorluklarla işe başlamalısınız (bu zorlukların disiplin gerektirmesi önemli). Kendinize günlük hayatta uygulayabileceğiniz küçük, pozitif bir değişim belirleyin. Örneğin, her gün o dakika kitap okuma veya beş dakika esneme gibi. Bu küçük hedeflere ulaşmak, zaman içinde kendi kendinizi daha iyi kontrol etmenize yardımcı olacak.

Etrafımızda birçok baştan çıkarıcı şey var ve oto-kontrol pek de kolay kazanılan bir meziyet değil. Ancak oto-kontrol kabiliyetinizi geliştirdikçe iş yerinde daha başarılı, mutlu ve sağlıklı bir insan olmanın keyfini çıkaracaksınız.  

Avatar

Yazar : Zeynep

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir