Bisikletle futbolun buluşması: Cycle Ball

Cycle Ball, futbol ve bisikleti eşsiz bir biçimde birleştiren niş bir spor dalıdır. Bir asırdan fazladır var olan bir spor dalı olsa da özellikle Amerika’da alışılmadık bir spor dalı olarak kabul edilir.

“Radball” olarak da bilinen Cycle Ball 1893 yılında Alman-Amerikan Nicholas Edward Kaufmann tarafından bulundu ve Avrupa’da istikrarlı bir biçimde popülerlik kazandı. İlk Cycle Ball şampiyonası 1929 yılında düzenlendi ve bu spor dalı Japonya gibi en uzak noktalara bile ulaştı.

Cycle Ball ikişer kişiden oluşan iki takımla oynanır. Oyuncular kafalarını veya bisikletin ön tekerleklerini kullanarak karşı takımın kalesine gol atmaya çalışırlar. Tuhaf gelse de oldukça basit ve oynaması eğlenceli bir oyundur. Maçlar yedişer dakikalık iki set halinde oynanır. Maç esnasında vücudun herhangi bir kısmının yer ile temas etmesi yasaktır. Savunma esnasında oyunculardan birinin ellerini kullanmasına izin verilir.

Oyun alanının ölçüsü 9×12 metre ile 11×14 metre arasında değişmektedir ve bisikletler Cycle Ball’a uygun hale getirilir.  Sele arka tekerleğe göre konumlandırılır. Fren ve serbest teker sistemi bulunmayan bu bisikletlerde kırılma olmaz ve oyuncular kolaylıkla geriye doğru hareket edebilir. Gidonlar dik durur. İlginç bir spor dalı olan Cyceball’da her bisikletin maliyeti yaklaşık 2,000 Euro’dur ve bu bisikletler sıradan bisikletlere göre daha ağırdır. Oyuncuların aynı anda hem denge kurabilmesi hem de topa sahip olabilmesi için binicilik becerilerinin oldukça gelişmiş olmalıdır.

Avatar

Yazar : iş kurmak

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir