Su Parkı Açmak

Yaz sektörüne özel bir iş kurmak istiyorum diyenlerdenseniz su parkı açma fikri gözardı etmemeniz gereken iş fikirleri arasındadır.

Su parkları sıcak yaz günlerinde serinlemenin en eğlenceli yoludur. Su parkı açmak eğlenceli olduğu kadar da karlı bir girişimdir. İşlerin yolunda gitmesi için titiz bir araştırma ve plan yapmanız gerekir.

 

Su parkı nasıl açılır?

1 – Bulunduğunuz bölgede su parkı açmanın makul bir yatırım olup olmadığını tespit etmek için bir işletme danışmanıyla birlikte çalışın. Danışman ilk birkaç yıllık başlangıç masraflarını ve potansiyel dönüşü ölçüp tartacaktır.

2 – Su parkınızı yerleştirmek için büyük bir alan seçin. Su parkında büyük ölçekli eğlenceler olması gerektiğini unutmayın. Eğlenceler için yeterli alanınızın olduğundan emin olun. İşletme danışma yer konusunda size yardımcı olacaktır.

3 – Eğlence programına karar verin. Müşterilerinize çeşitli seçenekler sunmanız gerektiğini aklınızdan çıkarmayın. Çocuklar, gençler ve yetişkinlerin bütün istediği eğlencedir. Aynı şekilde eğlenmek isteyecek yaşlı veya engelli müşterilerinizde olabilir.

4 – Verebileceğiniz hizmetleri düşünün. Kurumsal etkinlikler veya doğum günü partileri için bir toplantı salonu olabilir. Restoran, mağaza ve hediyelik eşya dükkanı da diğer seçenekler arasındadır.

5 – Su parkının yerleşimini planlayın. Bunun için bir danışman veya mimarla çalışabilirsiniz. Müşterilerin serinleyebileceği bir alan olduğundan emin olun. Gölge alanlar veya klimalı binalar işinizi görür. Su parkının kalabalık noktalarına tuvalet yerleştirmeyi unutmayın.

6 – Sigorta yaptırın. Yatırımınızın korunduğundan emin olmanız gerekir. Kanunlara göre bazı alanların sigorta kapsamına alınması gerekir.

7 – Nitelikli kişileri işe alın. Su parkı açık olduğunda görev başında olması gereken cankurtaranların eğitimli, sertifikalı ve deneyimli olduğundan emin olun.

su-parki

Su parkı açma maliyeti

Su parkı açmak gibi bir hayaliniz varsa yapmanız gereken ilk şeylerden biri başlangıç maliyetlerini hesaplamak olacaktır. Su parkını kendi paranızla mı açacaksınız yoksa yatırımcılardan yardım mı isteyeceksiniz?  Franchise su parklarına göre daha küçük ölçekli bir su parkı açacak olsanız bile su parkı küçük ölçekli bir proje değildir.

1 – Su parkıyla ilgili vizyonunuzu netleştirin. Su parkı açık alanda mı olacak yoksa kapalı alanda mı olacak? Su parkınız bağımsız işletmemi olacak yoksa franchise mı alacaksınız? Su parkı sezonluk mu olacak yoksa yıl boyunca açık mı kalacak? Su parkı için gereken başlangıç maliyetlerini hesaplamadan önce bu soruların cevaplarını net bir şekilde verdiğinizden emin olun.

2 – Uygun finansman seçeneklerini belirleyin. Finansman seçeneklerine bankalar ve yatırım bankacıları, zengin insanlar ve aynı zamanda devlet tarafından sağlanan krediler ve teşvikler de dahildir. Alacaklılar genellikle teminat, sermaye ve aynı zamanda nakit akışı ve diğer finansal öngörüleri görmek ister.

3 – Su parkınızın özelliklerinize uygun finansal seçenekleri dengeleyin. Varlıklı bir insan değilseniz sizin için uygun finansman seçenekleri başlangıç maliyetlerinizi etkileyecektir. Belli bir kredi miktarı için uygun görülmezseniz fazladan su kaydırağı ve yunus akvaryumu fikrini yeniden gözden geçirmeniz gerekir.

4 – Arazi alımı, operasyonel enerji faturaları, oyuncaklar, aktiviteler, sigorta ve personel maaşları ana maliyetler olacaktır. Arazi alımı gibi masraflar tek seferliktir ancak enerji faturaları, sigorta ve personel maaşları devam eden masraflardır.

5 – Fizibilite çalışması yapın. Fizibilite çalışmaları gelirleri ve giderleri ve aynı zamanda endüstri trendlerini öngörmenize yardımcı olur. Bankaların ve yatırımcıların birçoğu fizibilite çalışması ve aynı zamanda iş planı görmek ister.

aqua-park

Eğlence sektöründe iş kurmak istiyorum diyenlere özel en karlı iş fikirlerini ve yatırım alanlarını araştırmaya devam edeceğiz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir