Bitkilerin Durumunu Kolayca İzleyen Phenocart

Bitki yetiştirmenin çok zaman alan bir iş olduğu ve ürünlerdeki değişikliklerin takip edilmesinin de çok uğraş gerektirdiği bir gerçektir. Tarlada el yardımıyla binlerce bitkiyi tek tek incelemek asırlık bir yöntem. Ancak çok yakında, bitkilerin önemli bulgularını otomatik olarak tespit eden ve toplanan veriyi organize etmek için GPS ve yazılım paketi kullanan bir cihaz olan Phenocart ile bu yöntem değişeceğe benziyor.

Bitki yetiştirmenin önemli bir parçası olan bu gözlemleme süreci, çiftçilerin farklı türleri hibritlemesine ve yeni ürünlerin istenilen özelliklere ulaşıp ulaşmadığını tespit edebilmesine olanak tanımaktadır. Sorun şu ki, binlerce hektarlık arazide dolaşmak ve ölçüm yapmak son derece emek yoğun bir iştir ve insanoğlunun çıplak gözle yaptığı bu gözlem her zaman yeterli olmayabilmektedir.

Kansas Devlet Üniversitesi’ndeki bilimadamları tarafından geliştirilen Phenocart, çiftçilerin kolayca ekinler arasında itebileceği tekerlekli bir el arabası üzerinde sensörlere sahiptir. Bu yine de yetiştiricilerin yürümesi gerekeceği anlamına gelmektedir ancak araç bitkileri tarayarak ve yetiştiricilerin süreç boyunca bitkilerin durumu ve konumunu takip edebilmesi için GPS aracılığıyla toplanan veriler, süreci önemli ölçüde hızlandırıyor.

Bitki Durumunu Ölçen Phenocart

Prototip model üzerindeki sensörler bitkilerin ne kadar yeşil olduğunu ve yaprakların sıcaklığını ölçüyor ancak tasarımcılar Phenocart’ın sensörlerinin çıkartılabilir olarak tasarladıklarından çiftçiler ölçmek istedikleri özelliklere göre farklı sensörler kullanabiliyorlar.

“Vejetasyon indeksi ya da yeşillik ölçümü gerçekten en kolay olanıdır ve bitkilerin genel durumunu ölçmek için düz bir şekilde aracı ilerletmek yeterlidir.”

Phenocart düşük maliyetli, taşınabilir ve kolay kullanımlı olacak şekilde tasarlanmıştır ve araştırma Crop Science (Ekin Bilimi) adlı bir dergide yayınlanmıştır.

 

İlginizi çekebilir

Evde Sebze Yetiştirmek Artık Çok Kolay!
Tarım ve Hayvancılık Sektörü İş Fikirleri

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir