Çalışmayı Zevke Dönüştüren En Yaratıcı Ofisler

Çalışma hayatının zorluğu malum, dolayısıyla ofisler çalışanlar için bir nevi işkence mekanı olarak algılanabiliyor. İşinizi ister sevin ister sevmeyin, haftanın 40 saatini içinizdeki en küçük ilham kırıntısını dahi yok etmeye and içmiş, beyaz floresanlı ve bomboş duvarlı ofislerde geçirmenin yarattığı bunalım çalışanların tümünde aynı arzunun ateşini fitilliyor: Mükemmel tasarımlı bir ofiste çalışmak!

Hayallerimizi “merkez bina” adı altında gerçeğe dönüştürmüş şu şirketlere bir bakın! Hepsi de adeta bir hücreyi andıran çalışma odalarını devreden çıkarmış, çalışanların mutfağı olması fikrine sımsıkı sarılmış ve çok daha konforlu bir kullanım sağlayacak modern mobilyaları tercih etmiş durumdalar. Ofisleri görünce düşünebildiğimiz tek şey şu oldu: Hangi şirkete iş başvurusunda bulunalım?

Ofisinize dair en hoş şey su soğutma sisteminiz ise yazımızda yer alan eğlence, yaratıcılık ve sıra dışılık konularında sınır tanımayacak ofislere bir göz atın. Çalışmayı bir zevke dönüştürebileceklerinden şüphemiz yok.

 

1.Airbnb/ San Francisco

Airbnb, dünyanın farklı noktalarında yaşayan pek çok insanı seyahatleri aracılığıyla bir araya getiren, internet üzerinden ev veya oda kiralamanıza olanak tanıyan, yeni nesil bir konaklama sitesi olarak biliniyor. Farklı ve benzersiz deneyimler sunmayı amaçlayan şirketin San Francisco ofisi de aynı felsefeden ilham alıyor. Yaklaşık 7000 metrekarelik bir alana kurulan ofisin her bölümü, şirketin bünyesinde barındırdığı farklı tarzdaki dünya evlerine selam verir nitelikte. En havalı bölüm neresi mi? Mutfak ya da yemek odası olarak kullanılan ve yemek vaktinin çanlarla duyurulduğu, geleneksel ev hayatını çağrıştıran üst avlu. Çok amaçlı bir salon görevi gören bu avlunun şirket çalışanları için anlamı büyük.

Mutlaka okuyun: Airbnb’nin Başarı Hikayesi

 

2.Yelp/Chicago

Chicago Nehri manzaralı, modern ve hayat dolu atmosferiyle konum bazlı rehberlik şirketi Yelp, ilham verici bir ofise sahip. Mağazalardan birine ait ikonik bir antrepoyu alıp restore eden şirket, farklı teknoloji ve girişim şirketlerini içinde barındıran bir çalışma ortamı yarattı. Yelp’in tasarladığı bu yeni ofis; açık tavanı, mekanik sistemleri ve sıvanmamış duvarlarıyla binanın endüstriyel karakterine kucak açıyor. Modern kıvrımlara eşlik eden saf ağaç kullanımı, son moda ofis mobilyaları ve şirket imzasını taşıyan kırmızı odaklı tasarımı da ilham veren bir ofis olduğu gerçeğini kanıtlar nitelikte.

 

3.Refinery29/New York

Refinery29, her biri titizlikle yaratılan farklı tarzdaki tasarımlarıyla ünlü bir moda ve güzellik sitesi. Yaklaşık 3000 metrekarelik alana kurulu ofisi de aynı felsefenin izlerini taşıyor. Nehir manzaralı, Art Deco tasarımlı bir binaya kurulan Refinery29’un herkese açık alanının estetik güzelliği şaşaalı, şık ve parlak renklerdeki duvar kağıtlarından oluşuyor. Ofis içinde son derece havalı bir tarzda tasarlanmış gizli köşeler mevcut, ancak öyle bir özellik var ki, bu enfes tablonun arasından açık ara farkla sıyrılmayı başarıyor: Mobilya seçimleri bir harika.

 

4.TripAdvisor/Needham

Çevrimiçi seyahat rehberi TripAdvisor, Boston’ın dışına taşıdığı 25.000 metrekarelik alana sahip yeni merkez ofisinde adeta hayal gücünün sınırlarını zorluyor. Seyahat tutkularının bir göstergesi olarak, şirketin her katı ayrı bir kıta temalı ve söz konusu kıtanın kültürel değerlerini yansıtıyor. Resepsiyon bölümündeki kullanıcı fotoğrafları küresel bir tablo yaratıyor. Alkışın büyüğünü hak eden bölümse Roma merdivenlerinin küçük bir versiyonunu içeren 4 katlı avlu ile elektronik gökyüzüne sahip 3 kat yüksekliğindeki bahçe.

5.HomeAway/Austin

Seyahat evi kiralama şirketi HomeAway’ın dünyanın farklı bölgelerinde kurulmuş 20 adet ofisi var. Her bir ofis, çalışanlar iş yerinde değil, dünya üzerinde farklı bir noktada olduklarını hissetsinler diye yaratılmış adeta. Austin’deki ofisinde de geleneği bozmayan şirket, çalışanlarına yaklaşık 10.00 metrekarelik bir ‘vakit geçirme alanı’ sunuyor. Ya da çalışma alanı diyelim. Kuş yuvası temalı ofis çalışanlarına sonsuz bir sosyalleşme, ortak çalışma ve yaratıcılık ortamı sağlıyor. Ayrıca  “sanal seyahat deneyimi” sunan 3D video tüneli de mevcut. Bunun ne anlamına geldiğini tam olarak bilmesek de, kötü bir şey olamayacağından neredeyse eminiz.

 

6.Moo/Londra

Moo’yu daha önce duymamış olabilirsiniz. Şirket, yarattığı farklı renk ve tasarıma sahip yaka kartları ile biliniyor. Merkez ofisi Londra’da bulunan şirketin odağını şaşaalı, yaratıcı ve renkli bir ofis ortamı yaratma fikri oluşturuyor. Şirket, tasarımlarını da aynı anlayışla yapıyor. Ofisin 60 metre uzunluktaki kâğıt panellerin monte edildiği bir tavanı var. Bu tavanla şirkete hayat veren iş modeline de hoş bir gönderme yapılmış oluyor.

7.Wieden+Kennedy/New York

Reklam sektörünün bilindik isimleri genellikle Wieden+Kennedy bünyesinde çalışıyor. Portland kökenli ajans, kurulduğu ilk günden beri Nike şirketinin ardındaki yaratıcı gücü oluşturuyor. Gün geçtikçe büyüyüp bir dünya markası haline gelen şirketin farklı ülkelerde çok sayıda ofisi mevcut. New York Ofisi, işbirliği odaklı şirket kültürünü yansıtan sade ama havalı toplantı salonlarından oluşuyor. Minimalist stilde tasarlanmış çalışma alanı ferahlık hissi uyandırıyor, tabi yaklaşık 5000 metrekarelik bir alana kurulduğu düşünüldüğünde bu ferahlık hissi son derece normal. Bir kattan diğerine uzanan nefes kesici güzellikte merdivenlere sahip ofisin 6. ve 7. katında bir açık bir alan bulunuyor. Adeta çölün ortasında bulacağınız bir vaha misali olan bu alan New York’un göbeğinde çalışıp sosyalleşme fırsatı bulamayanlar için bir nevi kurtarıcı niteliği taşıyor.

8.Red Frog Events/ Chicago

Red Frogs Events, ünlü yarış serileri Warrior Dash ve Great Urban Race ile dünya çapındaki çeşitli festivallerden sorumlu organizasyon şirketi. Hal böyle olunca da, şirkete ait bir ofisin şirkete hayat veren işlerin eğlenceli bir dışa vurumu olması kaçınılmaz oluyor. Bu nedenle ofis içinde ağaç evlere, kaydıraklara, tırmanma duvarlarına rastlamanız mümkün. Her gün toplantı yapıp tüm gün oyalanacak farklı şeyler buluyor olmak işverenlere kabus gibi gelse de, çalışanlar açısından bakıldığında durum oldukça keyifli.

9.Dropbox/New York

Dropbox bulut depolama sistemlerinin öncüsü. New York Ofisi de şirkete hakim olan bu aerodinamik ve hükmedici havayı net bir biçimde yansıtıyor. Şirket ofis olarak Flatiron Bölgesinde bulunan tarihi bir binanın tek bir katını kullanıyor. Şirket kullandığı tuğladan duvarlar, endüstriyel tavan ve ahşap döşemeler ile binanın tarihi dokusunu korumaya uğraşıyor. Yaklaşık 100 metrekarelik bir alanı kaplayan ofiste, hakim renk siyah ve metal rengi. Zevkten çok kasveti çağrıştıran renkler seçilmiş gibi görünse de, delikli paneller renklerin kasvetli havasını dağıtmaya yetiyor. Zaten burası birkaç telefon ve konferans odası haricinde tamamıyla açık bir ofis, hatta bahsettiğimiz noktalar yalnızca cam paneller kullanılarak kapatılmış.

İlginizi çekebilir

Dünyanın En İyi Ofisleri
İşte Karşınızda Facebook’un Muhteşem Ofisi

 

Avatar

Yazar : Deniz

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir