Çamaşır Makinesinde Yemek Pişirmek Artık Mümkün!

Tel Aviv’de tasarım alanında tahsil gören bir öğrenci, çamaşır makinesinde yemek pişirmeyi mümkün kılan bir “yemek torbası” icat etti.

Daha önce sizlerle gıda ambalajlarıyla ilgili birkaç inovasyon fikrinden bahsetmiştik. Hatırlayacağınız üzere Tayvan merkezli bir şirket, gezen tavuk yumurtası sattığını vurgulamak için kullandığı şişirilebilir ambalaj ve sebze ve meyveleri kökleriyle birlikte saklayan, böylelikle ürünün doğallığını koruyup olgunlaşmaya devam etmesini sağlayan ‘canlı’ ambalaj tekniği de bu yeniliklerden bazılarıydı. Şimdi de İsrailli tasarım öğrencisi Iftach Gazit, çamaşır makinesinde yemek pişirmeyi sağlayan yemek poşetleri icat etti.

Sous La Vie isimli pişirme torbası, bir pişirme yöntemi olan sous-vide tekniğinden esinlenerek tasarlanmış. Sous-vide yöntemine göre yemek, vakumlu bir plastik torbaya konur ve her kısmının eşit şekilde pişmesi için yemeğe “sıcak su banyosu” yaptırılır. Sous La Vie, sabunlu suyun poşete girmesini engellemek için su geçirmeyen Tyvek kağıdından yapılnış ve içinde sızıntıyı önlemeye yarayan ince plastik bir torba bulunuyor. Şeflerin poşetleri kullanarak yemek hazırlamak için yapmaları gereken tek şey yiyecek dolu poşeti kirli çamaşırlarla birlikte makineye atıp talimatlara göre yıkamayı başlatmak. İlginç bir inovasyon örneğin olan pişirme torbasının fikir babası Gazit, ürünü hakkında şöyle diyor: “Sous-vide tekniğini uygulayıp yemeği 58 °C ‘de iki buçuk saat pişirmek yerine çamaşır makinenizi “sentetik çamaşırlar” ayarına getirin ve uzun yıkamayı seçin. Hem çamaşırlarınız yıkansın hem de yemeğiniz pişsin. Sebze mi pişireceksiniz? “Pamuklular” tuşuna basın ve kısa süreli yıkama yapın. Ürünün imal edilen ilk örneklerinin üzerinde “pişirme” talimatları bulunuyor ve bu haliyle kıyafetlerin üzerindeki bilgi etiketlerini andırıyor.

Peki sizce bu inovatif iş fikrini bir adım öteye götürebilir miyiz? Acaba her evde tüm işleri gören tek bir çok fonksiyonlu aletin bulunacağı bir gelecek mümkün mü?

 

İlginizi çekebilir

Bulaşık Makinesinde Yemek Pişirmek
Gıda Sektöründeki Yenilikçi İş Fikirleri

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir