İlginç tasarruf yöntemi: Bulaşık makinesinde yemek pişirmek!

İster inanın ister inanmayın ama bulaşık makinenizde yemek pişirerek tasaruf etmek gerçekten mümkün. Kulağa biraz tuhaf geliyor ancak birçok ülkede son derece popüler bir yemek pişirme ve tasarruf etme yöntemi. Ve de çok iyi sonuçlar veriyor.

Bulaşık makinesinde yemek pişirmek yaklaşık olarak 1970’lerden beridir var fakat bu moda, 2013 yılında İtalyan gurme Lisa Casali’nin bu konu hakkında kendisini bulaşık makinesinde yemek pişirme uzmanı olarak ilan ettiği kitabından bu yana yükselişe geçti. “Cucinare in lavastoviglie” (Bulaşık Makinesinde Yemek Pişirmek) adlı kitabı hit oldu ve Casali ayrıca bu tekniğin nasıl işe yaradığını gösteren bir dizi video yayınladı. Eğitsel videolarının birinde “Herkesin ulaşabileceği çok kolay bir teknik ve bundan çok fazla tasarruf edebilirsiniz” diyor. “Tek ihtiyacınız olan bir bulaşık makinesi ve deneme isteği.”

Bulaşık Makinesiyle Yemek Hazırlamak

Bu tekniği kullanarak yemekleri nasıl pişirebileceğinize gelecek olursak: Vakumlu bir torbaya veya hava almayacak şekilde kapatılmış bir kavanoza yemeği yerleştiriyorsunuz. Ardından kavanozu veya torbayı bulaşık makinesine yerleştirip makineyi en yüksek ayarda çalıştırıyorsunuz. Cihaz maksimum 75 dereceye ulaşan bir buharlı fırın gibi iş görüyor ve çalıştığı esnada da yemeği pişiriyor. Ve iyi paketlediğiniz için de yemeğiniz pis su veya temizlik malzemelerine temas etmiyor. Casali bunun çevre dostu bir pişirme yöntemi olduğu konusunda ısrar ediyor çünkü bulaşıklarınızı yıkadığınız sırada yemeğinizi de pişiyorsunuz ve bu sayede de enerjiden tasarruf etmiş oluyorsunuz.

Garip Yemek Pişirme Yöntemleri

Bazı ünlü gıda uzmanları da bu tuhaf tekniğe kefil oldular. Bulaşık makinesinde pişirmek için en iyi yemeğin balık olduğunu çünkü sıcak suyun buharında çok daha kolay piştiğini söylüyor. Örneğin somon, dana veya kuzu gibi çiğ etlere nispeten daha düşük bir ısı ile pişebilmektedir. Bu yüzden bulaşık makinesinde buharda pişirilen sebzeler ve balıklar harika sonuçlar veriyor.

Günden güne bulaşık makinesinde yemeklerini pişiren insan sayısı arttıkça, internette de bununla ilgili yemek tariflerinin sayısı da artmaktadır. Oprah.com adlı site geçenlerde erişte, kuşkonmaz ve somonu içeren tam bir öğle menüsü paylaşırken Casali’nin tarifleri ise kuskus, uskumru soslu dana kızartma, levrek fileto ve elmalı turta gibi çeşitlere sahip.

Eğer Casali’nin bulaşık makinesinde yemek pişirme yöntemini deneyecekseniz, kendisinin kitabının sadece İtalyanca olarak erişilebilinir olduğunu unutmayın ancak internette birçok yararlı bilgilere ulaşabilirsiniz.

Tasarruf etmek isteyenlere özel en başarılı ve yenilik tasarruf etme yöntemlerini paylaşmaya devam edeceğiz.

 

İlginizi çekebilir

Tasaruf etme ve para biriktirme yolları
Nasıl tasarruf edilir?

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir