Çanak antenler, ev hanımlarına ek gelir sağlamada yardımcı oluyor

çanak-anten

Kosta Rika’nın Claro isimli dijital yayın platformu, çanak antenlerin yüzeylerini, ev kadınlarının yaptıkları ürünleri evden satıp gelir elde edebilmeleri için reklam tabelası olarak kullanılmasına olanak sağlıyor.

Kosta Rika’da, gecekondu mahallelerinde her evin çatısında üzerinde dijital yayın platformunun logosu bulunan çanak antenlerden var. Yoksul bir hayat sürmelerine rağmen; halkın çoğunluğu gelirlerinin büyük kısmını televizyon ve yayın platformlarına harcamaktan çekinmiyor. Latin Amerika’nın en büyük yayın platformlarından olan Claro, Kosta Rikalı ev hanımlarının, evde yapıp sattıkları ürünlerin veya sundukları hizmetlerin çanak antenler ile reklamını yaparak ( bir nevi reklam tabelası yerine kullanarak ) ek gelir elde edebilmelerine yardımcı oluyor.

Kosta Rika’nın en büyük reklam kuruluşlarından biri olan Olgivy’nin düzenlediği, Kalkınmanın İşaretleri isimli sosyal girişimcilik projesi dâhilinde Claro da kendi logosunun bulunduğu çanak antenlerden feragat ederek, çalışmayan kadınların evde yaptıkları yemek, dikiş-nakış gibi işleri paraya çevirebilmeleri için çanak antenlerin reklam tabelası olarak kullanılmasını sağlıyor. Yerel resim sanatçılarının iş birliğiyle çanak antenler, parlak renklerde boyanarak o evde ne satıldığına veya hangi hizmetin sunulduğuna dair güzel bir reklam tabelasına dönüştürülüyor.

Sizce ev hanımlarına ek gelir sağlayacak başka ne gibi sosyal girişimcilik projeleri hayata geçirilebilir?

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir