Çevre dostu 5 pazarlama stratejisi

Çevreye duyarlı hale gelen tüketici sayısı her geçen gün arttığı için müşteri kaybetmek istemeyen işletmelerin kendilerini çevre dostu stratejilere adapte etmesi gerekmektedir.

Kendini çevre dostu olarak göstermek isteyen şirketler bazen yanlış pazarlama taktikleri kullanabiliyor ve yanlış bir algıya neden olabiliyor.

Çevreci yaklaşımın kaldırıcı gücünden faydalanmak isteyen küçük ölçekli işletmelerin pazarlama stratejilerini ve eylemlerini dikkatli bir biçimde koordine etmesi gerekir.

 

Elektronik basın kitleri

Düzenli medya bağlantısı olan işletmeler için elektronik basın kitlerini kullanmak büyük fark yaratır çünkü kağıt kullanımını ortadan kaldırmış olurlar. Basın kitlerinde genelde şirket tarihçesi, ürün broşürleri, şirket yöneticilerinin özgeçmişleri, fotoğraflar ve basın klipleri olur. Şirketler her medya kuruluşuna bu basın kitlerinden gönderir. Şirketler bütün bu belgeleri ve görselleri elektronik dosyalara dönüştürebilir ve basın bültenlerini yüklenebilir dosyalar halinde internet siteleri üzerinden sunulabilir. Elektronik basın kitleri kağıt ve posta masrafı gerektirmez. İnternet sitenizde çevreye duyduğunuz saygıdan dolayı basın kitlerini elektronik ortamda sunduğunuzu vurgulayabilirsiniz.

 

Çevre dostu ambalajlama

Ambalaj malzemeleri biyolojik olarak parçalanamaz ve çöp sahalarında büyük alanlar kaplar. Ürünler üreten ve paketleyen işletmeler çevre dostu ambalajlamaya geçiş yapabilir.  Doğada çözünebilen ambalaj malzemelerini kullanmanız doğayı koruduğunuzun en büyük göstergesi olacaktır. Çevre dostu ambalajlarınızı reklam programınızın bir parçası olarak kullanabilir ve çevreye duyarlı müşterileri çekebilirsiniz.

 

Elektrikli/Hibrit taşıtlar

Küçük ölçekli işletme sahipleri işletmelerinin en görünür temsilcileridir. Aslına bakacak olursanız şahsen sergiledikleri tavırlar bir çeşit pazarlama faaliyetidir.  Küçük ölçekli işletme sahipleri çevreci olduklarına dair algı değişikliği yaratmaya çalışırlar ancak yakıt verimliliği olmayan araçlar kullandıkları için çevre dostu pazarlama çabaları aldatıcı görünür. Elektrikli veya hibrit araçlar kullanmaları işletmelerinde çevre dostu politikalar izlediklerini gösteren bir diğer görünür hatırlatıcıdır.

 

Kamuoyuna yapılan açıklamalar

Çevre dostu pazarlama stratejilerinin en basiti işletmenin çevre dostu politikalar izlediğini anlatan basın bültenleri gibi kamuoyu açıklamaları yapmalarıdır. Bu açıklamalarda ne tür değişiklikler yapıldığından bahsedilmelidir. Bu değişiklikleri planlandığı gibi sürdürmeye devam ederseniz çevre dostu bir işletme olduğunuzla ilgili algı pekişecektir.

 

E-bültenler

İşletmelerin birçoğu müşterilerine aylık bültenler gönderir. E-bültenlere geçerek bir taraftan atık kağıt ve baskı maliyetlerini azaltabilir bir taraftan da kaliteli içerik sunabilirsiniz. E-bültenler en kolay uygulanabilecek çevre dostu stratejilerden biridir ve bülteni hem bir pazarlama aracı hem de bir teslim yöntemi olarak kullanmanıza yardımcı olur.

Avatar

Yazar : iş kurmak

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir