Çikolata Sektörü Analizi

Çikolata sektörüne genel bir bakış

Çikolata sektörü, küçük işletme sahiplerine oldukça kapsamlı fırsatlar sunuyor. Ekonomik durgunlukları gayet iyi atlatıyor ve sağlıklı beslenme furyasına rağmen büyümeye devam ediyor. Sektörün büyüme hacmi; yeni pazarların, kampanyaları, ürün yeniliklerinin ve bireysel gelir seviyelerinin artmasıyla doğru orantılı olarak artıyor.

Bireysel tüketimde, hediyelikte ve pastane ürünlerinde çikolatanın popülerliği çılgınlık boyutlana ulaşıyor. Sektörde büyük ölçekli üretim yapanların baskın olması sebebiyle, franchise (bayilikler) ve küçük işletmeler daha ziyade spesyal ve benzersiz ürünler/hizmetler üzerine yoğunlaşıyor. Butik çikolatalar ve eşsiz ürünler belli bir yöreye ait olabilir, özel bir teknikle üretiliyor olabilir, mağazanın içinde ve el yapımı olarak imal edilebilir. Ayrıca, teslimat ve hediye paketleri üzerine özel hizmetler sunulabilir.

 

Çikolata başı çekiyor

Çikolataya ve diğer tatlılara olan rağbetin başlıca sebebi tüketicinin damak tadı. Tüketici çikolatayı gerçekten seviyor. İngiltere’de yapılan yeni bir araştırmaya göre Batı dünyasında çikolatalı ürünler, kadınların %91’i ve erkeklerin %87’si tarafından uzun süredir sevilerek tüketiliyor. Fakat çikolataya olan düşkünlük Çin ve Hindistan gibi çok kalabalık nüfuslu ve orta sınıfın büyümeye devam ettiği ülkelerde de hızla artıyor. Bireysel gelir seviyesinin yükselmesi ve damak tadının değişmesi, denizaşırı ülkelerde de sektörel büyümeyi destekleyecek.

Şeker ve şekerleme endüstrisi yakın zamandaki ekonomik dalgalanmalar boyunca güç kaybetmeden varlığını sürdürdü. Tüm bütçe kısıntılarına rağmen çikolata satışlarında bir düşüş meydana gelmedi. Çikolata lüks tüketim olarak değerlendirilirken, son yıllardaki istikrarlı satış rakamları sektör gözlemcilerini şaşırttı. İnsanlar tatil vb. gibi çok pahalı hizmetler satın almaktan kaçınırken, evde kendilerini mutlu edebilecek ufak harcamalardan vazgeçmedi. Çikolata, bütçeyi aşmayan bir lüks tüketim olarak görüldü.

Şeker ve şekerleme üreticileri için karlılık, etkin pazarlamadan olduğu kadar üretim ve tedarik zinciriği verimliliğinden de sağlanır. Çikolata sektörüyle ilişkili tüm şirketler, yükselen satış fiyatlarına rağmen endişeye kapılabilir. Çoğunlukla, gelişmekte olan ve politik istikrara sahip olmayan ülkelerde yetişen kakaonun fiyatları aşırı derecede değişken olabiliyor. Örneğin dünyanın en büyük kakao üreticisi olan Fildişi Sahilleri’nde yaşanan karışıklıklar, kakao çekirdeklerinin satış fiyatının birdenbire fırlamasına sebep oldu. Ayrıca modern tarım ilaçları ve gübreler kullanılamadığı için, kesin üretim miktarı tahmin edilemiyor. Büyük üreticiler bu riskin çoğunu göze alıyor ve bunu da etiket fiyatlarına yansıtmak durumunda kalıyor.

para çikolata

Sektör Yönelimleri

Çikolata sektöründe büyümeyi destekleyen birçok yönelim var. 2014’ta yapılan ürün yenilikleri ve farklı ürünlerin piyasaya sürülmesi, 2013’e oranla %16 artış getirdi. Bireysel gelir seviyesinin yükselmesi ve sağlık konusunda toplumsal duyarlılığın gelişmesi de bu yeniliklerin gelişimesinde itici güç oluyor.

Yüksek kaliteli ve spesyal ürünler, uzun vadede sağlam büyüme kaydetti. Ekonomik kriz zamanında, yüksek kaliteli ürünlerden biraz uzaklaşılmış olsa da ekonomi düzelir düzelmez yine yüksek kaliteli ürün satışlarda liderliği ele aldı. En yüksek kalitedeki ürünler arazide öğütülen türler olabilir, meşhur bir yörenin ürünü olabilir veya gizli tariflere göre üretilen bir mamül olabilir. Dönemsel piyasaya sürülen ve kutulu karışık çikolatalar büyük bir çıkış yapıyor ve 2015-2020 yılları arasındaki satışların %13’lük bir artış göstermesi bekleniyor. Çikolata bayramlar, doğum günleri, özel günler ve bunun gibi birçok vesile ile verilebilecek çok amaçlı bir hediye olmaya devam ediyor.

Geçtiğimiz yıllar boyunca insanların sağlıklı beslenme bilinci gelişti ve bu da şekersiz çikolata, diyet çikolata gibi daha az kalorili ürünlerin satış rakamlarını çarpıcı biçimde arttırdı. Bitter çikolatanın kan basıncı ve kolesterol üzerindeki olumlu etkilerinin yanısıra, bir çileğin 8 katı kadar antioksidan içerdiği de biliniyor. Yeni tarihli bir ankete katılanların %35’i bitter çikolatanın daha sağlıklı olduğunu düşünüyor. 2014 yılı bitter çikolata satışlarında %9’luk bir büyümeye karşın, aynı yıl sektör genelinde %3.6’lık bir büyüme gözleniyor.

 

Çikolata sektöründe bayilik fırsatları

Çikolata sektöründe bayilik almak isteyenler için, lokasyon, müşteri ve bütçeye göre değişen çok çeşitli fırsatlar var. Mağaza, online satış, nakliye, elden teslim vb. birçok alanda bayilikler var. Butik mağazalar en yüksek kalitede ürün sunarken, şekerleme dükkanlarında çok geniş bir kalite yelpazesi bulmaz mümkün.

Hediyelik Çiçekçi dükkanları gibi, bu iş de temalı çikolatalar ve teslimat üzerine odaklanıyor.
Şekerleme Birçok farklı çeşit ve her tip şekerlerlemeyi içeren zengin bir sınıf. Bu mağaza türünde genelde gramaja göre fiyatlandırma yapılır.
Eşsiz veya spesyal Yüksek kalite, spesyal ürünler, geleneksel yöntemlerle üretilen veya özel olarak getirtilen ürünler.
Mağazada imalat Kendi çikolatasını üreten butik çikolatacılar.

Çikolata sektörü, ekonomik kriz sırasında ne kadar dirençli olduğunu ve değişen tüketici beklentilerine yenilikçi sistemleriyle nasıl uyum sağladığını kanıtladı. Çikolatanın popularitesi arttıkça ve ekonomi büyüdükçe piyasadaki yeri de sağlamlaşmaya devam edecek. Daha sağlıklı ürün çeşitleri de pazarda yer ediniyor, duyarlı tüketiciler sağlıklı ve kişileştirilmiş özel ürünelre daha fazla para ödüyor. Ve bütün bunların yanında çikolataya olan rağbet günden güne daha da artıyor.

Çikolata sektöründeki bayiliklerden bazıları 15.000 TL gibi az bir bir sermaye ile alınabiliyor.

Yeni bir iş kurmak isteyen girişimcilere özel en karlı sektörleri ve iş fikirlerini araştırmaya devam edeceğiz.

Irmak Sueri CORA

Yazar : Irmak Sueri CORA

Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Sinema&TV bölümünden mezun olduktan sonra yönetmenlik koltuğunu oturdu ve birçok kısa metrajlı fime imza attı. Katıldığı festivallerden sayısız ödül topladı ve toplamaya devam ediyor. Başarı ve girimcilk konularında kendi hayatında edindiği tecrübeleri sizler için paylaşıyor.

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir