Dünyanın en pahalı çikolatası: To’ak

En iyi siyah çikolatayı arıyorsanız Ekvator’daki en iyi kakao çekirdeklerinden yapılan bu narin ve el yapımı çikolatayı denemek isteyebilirsiniz. 42 gramı 260 dolar olan bu çikolata dünyanın en pahalı çikolatası.

To’ak’un üreticilerine göre dünyadaki çikolataların %95’i toplu üretilen çekirdeklerden yapılıyor. Oysaki To’ak’un üreticileri çikolatalarında Ekvator kıyılarından topladıkları nadiren bulunan kakao çekirdeklerini kullanıyor. Bu çekirdekler fermente ediliyor ve sıvı çikolata haline getiriliyor, daha sonra da elle son şekline dönüştürülüyor. Dünyanın en pahalı çikolatası %81’i kakaodan oluşuyor ve 36 farklı işlemden geçerek üretiliyor. Son aşamada elle seçilmiş, elle ölçülmüş ve ayıklanmış 1 adet kakao çekirdeği çikolata kalıbının merkezine yerleştiriliyor.

dunyanin-en-pahali-cikolatasi-2

Kurucu ortak girişimci Carl Schweizer To’ak ile ilgili şunları söylemiştir: “Bu dünyadaki en pahalı saf siyah çikolatadır ve değerini arttırmak için altın yapraklar veya pırlantalar gibi süslü aksesuarları yoktur. Çikolatamızı menşe ülkesinde üretiyoruz ve sadece 14 küçük çiftçiyle çalışıyoruz. Bu kadar küçük olmak, topraktan ağaca ve çekirdekten çikolataya kadar olan  her adıma %100 dahil olmamızı sağlıyor.”

42 gramı 260 dolar olan dünyanın en pahalı çikolatası, İspanyol karaağacından yapılan numaralanmış kutuların içinde sunuluyor. Aynı ahşap, kakao çekirdeklerini fermente etmek için de kullanılıyor. Kutunun içinde çikolata dışında da çikolatayı almak için bir çift özel tahtadan yapılmış maşa bulunuyor. Bu sayede parmak uçlarınızdaki yağ çikolatanın tadını değiştirmiyor. Üretim biriminin çok küçük olduğunu göz önüne aldığımızda geçen yıl sadece 574 adet üretilmesi bizi hiç şaşırtmadı.

Kurucu ortak Jerry Toth şunları söylemiştir: “ Kaliteli şarapları ve premium viskileri düşünün. Biz de çikolatayı aynı özenle ve hassasiyetle yapıyoruz.”  Ve tıpkı kaliteli bir şarap gibi dünyanın en pahalı çikolatasının da tadını çıkarmak için belirli bir sırayı takip etmeniz gerekiyor. Önce, ahşaptan yapılmış maşayı kullanarak oyulmuş çizgilerin yanından çikolatayı kırıyorsunuz. Daha sonra kırılan parçayı alıp kokluyorsunuz ve ağzınıza atıyorsunuz. Böylece şölen başlıyor. Çiğnemeden damağınızın üzerinde erimesine izin verdiğiniz çikolata sizi ele geçirip tüm ruhunuzu sarıyor. Tüm hücreleriniz parti yaparken tam da olmak istediğiniz yere ulaşıyorsunuz. Kendinizi evinizde olduğu kadar güvende ve bulutların üzerinde olduğu kadar da yüksekte hissediyorsunuz. Bütün bu karmaşayı içinize çekmek için burnunuzla nefes alıyorsunuz.

dunyanin-en-pahali-cikolatasi

“Dünyanın en pahalı çikolatası To’ak diğer çikolatalardan daha sert ve daha yoğun. Eridikçe sandal ağacı, karamel, fındık, portakal çiçeği ve daha fazlasını buluyorsunuz.”

İlginç olan şu ki, To’ak antik Ekvator diyalektlerinde “toprak” ve “ağaç” olarak tercüme ediliyor. Girişimci Toth son olarak şunları söylemiştir: “İnsanlara çikolatanın fabrikadan çıkmadığını hatırlatmak istedik. Çikolata topraktan gelir.”

Avatar

Yazar : iş kurmak

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir