Çikolata Dükkanı Açmak

Çikolata endüstrisi 2009 yılından itibaren çok iyi bir başarı yakalamıştır. İnsanların çikolata imalatındaki yenilikler ve çikolatanın sağlığa olan faydalarını fark etmesiyle birlikte çikolata işletmeleri zor ekonomik koşullarda bile iyi performans göstermeye devam ederler. Çikolata işinde farklı birçok girişim seçeneği vardır. Gurme çikolata ve şekerlerin satıldığı bir dükkan açabilir, organik ürünler üretebilir veya çikolata şelaleleri kiralayabilirsiniz. Fondü cafe, hediyelik çikolata dükkanı veya hediye sepetleri diğer iş fikirleri arasındadır.

Çikolata dükkanı açmak istiyorum” diyenler için iş kurma sürecinde size rehberlik edebilecek bu yazımızı hazırladık.

 

Çikolata dükkanı nasıl açılır?

1 – Rekabeti araştırın. Nişinizi belirlemek için çevrenizdeki diğer çikolata işletmelerinin neler yaptığını, ne tür ürünler ve hizmetler sunduğunu araştırın. Örneğin rakipleriniz daha önce hiç üretmediği çikolatalı lolipoplar ve çikolata çiçekler üretebilir ve böyle bir farklılık sayesinde başarıyı yakalayabilirsiniz.

2 – Çikolata ekipmanları satın alın. Pişirme ürünleri, termometreler ve çikolata kalıpları gibi pişirme malzemeleri ve çekici pasta dolapları satın almanız gerekir. Ayrıca bilgisayar, internet bağlantısı, ofis mobilyaları, telefon ve muhasebe yazılımı da almanız gerekecektir.

3 – Ruhsat ve izinler için başvurun. Çikolata dükkanınız için işletme ruhsatına, ürünlerin hazırlanması ve dağıtımı için izinlere, vergi sicil numarasına ve mali sorumluluk sigortasına ihtiyacınız olacaktır. Çikolatalarınızı direk halka satacaksanız perakende satış ruhsatı almalısınız. Çikolata dükkanlarında lezzetli tatlıların yanında şarap ve şampanya da satılabilir. Ancak alkollü içecekler satmayı düşünüyorsanız içki ruhsatı almanız gerekir.

4 – Çikolata dükkanınızın tanıtımını yapın. Yeni tariflerinizi ve Sevgililer Günü veya Anneler Günü gibi önemli günlerdeki özel indirimlerinizi duyurmak için bir internet sitesi açın. Ürünlerinizin profesyonel kalitedeki fotoğraflarını yanlarında açıklamalarıyla birlikte internet sitenizde yayınlayın.  Arzu ederseniz internet sitenizde alışveriş teknolojisini de kullanabilirsiniz böylece müşterileriniz ürünleri online olarak da alabilirler. Sektör hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak için çikolata konferanslarına katılın ve en iyi iş uygulamalarını öğrenmek için diğer çikolata girişimcileriyle tanışın.

 

Çikolata dükkanı açmak için gerekenler

  • Pişirme malzemeleri
  • Pişirme gereçleri
  • Pasta dolapları
  • Ofis ekipmanları
  • İşletme ruhsatı
  • Perakende satış ruhsatı
  • Vergi numarası
  • İnternet sitesi

 

Başarı için ipuçları

Ustaları etkilemek için belli türdeki çikolatalarda uzmanlaşın. Organik çikolatalar birçok insanın ilgisini çekerken gurme çikolatalarda çikolata sektöründe en hızlı büyüyen alandır. Ayrıca el yapımı bonbonlar veya ithal çikolata topları da satabilirsiniz.

Çikolata dükkanı açmakla ilgili sorumluluklar kafanızı karıştırıyorsa bayilik almayı düşünebilirsiniz. Finansman, eğitim ve bilinir bir markanın çatısı altında olmak bayilik almanın avantajları arasında yer alır. İmtiyaz bedeli, kendi reçetelerinizi ve dükkan ambiyansını belirleme konusundaki sınırlı özerkliğiniz  bayilik almanın dezavantajlarıdır.

 

Uyarılar

Çikolata üretimini evden yapmak genel giderlerinizi kısabilir ancak evinizdeki mutfağı Sağlık Bakanlığının istediği şekilde donatmak maliyetli olabilir. Ek bir fırın, buzdolabı ve diğer mutfak malzemelerinden almanız gerekebilir.

İş kurmak isteyen ancak ne iş kuracağı konusunda kararsız olan girişimciler için en karlı işleri ve en yenilikçi iş kurma fırsatlarını araştırmaya devam edeceğiz.

Avatar

Yazar : iş kurmak

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir