Evde Çikolata Yapma İşi

Evden iş imkanı arayanlar için pek bilinmeyen iş imkanlarını ve farklı ek gelir fikirlerini araştırmaya devam ediyoruz. Evde çikolata yapımı da bunlardan biri.

Çikolatalar kurabiyelerden, brownielere pastalardan şekerlemelere kadar farklı pek çok şekilde tüketilir. Bununla birlikte çikolatadan yapılan şekerlemelerin üretim aşamasında ayrı bir özen gösterilmesi gerekir. Bu işe başlamak için yaratıcı, organize, sabırlı olmalısınız ve pazarlamadan anlamalısınız. Bu özellikler sizi tanımlıyorsa evde çikolata yapma işine başlayarak tatlıya olan düşkünlüğünüzü tatmin edebilir ve bankadaki para hesabınızı düzenli olarak arttırabilirsiniz.

 

Evde çikolata işine nasıl yapılır?

1 – Hedef pazarınızı belirleyin. Ev yapımı çikolatalarınızı nasıl farklılaştırabileceğinizi düşünün. Örneğin çevrenizdeki çikolatacıların çoğu çikolatalı şekerlemelerden yapıyor olabilir ancak egzotik meyveli şekerlemelerden, çikolataya bandırılmış meyvelerden veya monogramlı şekerlemelerden yapanların sayısı az olabilir.

2 – Tedarikçilerinizi ayarlayın. Gıda işinde güvenilir kaynaklar bulmak çok önemlidir. Çikolataların tadı başkalaşmamalıdır. Müşteriler bir ay önce aldıkları frambuazlı çikolataların tadının yeni aldıklarıyla aynı olmasını beklerler. Paketleme gurme çikolatalar için önemli bir faktördür. Müşterilerinizden 75 TL alıyorsanız sizden süslü kutular ve kurdeleler bekleyeceklerdir. Beyaz bir kese kağıdı çikolatalarınızın çekici gözükmesini engeller.

3 – Çikolatalarınızı nerede satacağınıza karar verin. Sanat ve elişi sergilerinde satacak olursanız seyahat etmeniz gerekir ve stant kiralamanız gerekir. Pazarlar her hafta aynı yerde kurulur böylece seyahat etmenize gerek kalmaz ancak yine stant kiralamanız ve çikolatalarınızın erimesini engellemeniz gerekecektir. Çikolatalarınızı restoranlara satabilirsiniz ve sadece teslim etmeniz gerekir ancak lezzetli eserlerinize satış fiyatı koyamayabilirsiniz.

4 – İhtiyacınız olan ekipmanları satın alın. Arkadaşlarınıza bir parti şekerleme hazırlamakla gıda fuarında çikolata satmak arasında ciddi bir fark vardır. Çikolata kolaylıkla yanabileceğinden şekerleme yapımı belli bir sıcaklık ve zamanlama gerektirir.  Çiğ malzemelerin depolamanız gerektiği için fazladan dolaba ihtiyacınız olacaktır. Hazırlanmış çikolata ve bitmiş şekerlemelerin belli bir sıcaklıkta saklanması gerekir. Şarap dolapları bunun için uygun seçenektir. Mutfağınızın veya çikolatayı yapacağınız alanın belli bir sıcaklıkta olması gerekir.

5 – Çikolataların saklanması ve nakliyesinde sıcaklığın 16 ve 20 derece arasında olması gerekir. Çikolataları daha düşük bir sıcaklıkta saklarsanız üst yüzeylerinde beyazlaşmalar olur. Bu çikolatanın tadını etkilemez ancak görüntüsünü bozar. Çikolataları 21 derecenin üzerinde saklarsanız erimeye başlarlar.

6 – Gerekli olan ruhsat ve izinleri alın. Ürünleri mutfağınızda yapabilmek için Sağlık Bakanlığının denetiminden geçmeniz gerekebilir. Çikolataları toptan satacaksanız işletme ruhsatı almanız gerekebilir.

 

Evde çikolata yaparak ne kadar para kazanılır?

İşinizi yeterince ciddiye alırsanız evde çikolata yaparak para kazanmak sizin için inanılmaz derecede gelişebilir. Çevremizde bu işi 1 seneden uzun süredir yapan ev hanımları mevcut. Aylık kazançları ise 500 – 1.500 TL arasında değişiyor.

 

İpucu

Online alışveriş yapan tüketicilere ulaşmak için bir internet sitesi açın.

 

Uyarı

Sağlık Bakanlığının yönetmeliklerine uyduğunuzdan emin olun.

 

Evden iş imkanları ve evde para kazanma yolları özellikle evde kalmak zorunda olan ev hanımları için güzel bir fırsat. Bu fırsatı değerlendirerek siz de evinizden gelir edebilir aile ekonominize katkıda bulunabilirsiniz. Hatta bir süre sonra aile ekonominize ana kaynağı siz sağlayabilirsiniz.

Avatar

Yazar : iş kurmak

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir