Çin Lokantası Nasıl Açılır?

Çin lokantası açmak gibi bir niyetiniz varsa lokantanızı açmadan önce dikkatli bir planlama ve hazırlık yapmanız gerekir. Favoriniz olan Çin lokantalarını düşünün. Bu lokantalara tekrar ve tekrar gitmenizin nedeni nedir? Çin lokantaları pahalı olmayan paket yemekler veya kaliteli gurme lezzetler sunar. Yemeklerin kalitesi, fiyat, hizmet ve restoran atmosferi müşterileri etkileyen ve tekrar gelmelerini sağlayan en önemli faktörlerdir. Sektör hakkında mümkün olduğunca bilgi sahibi olmaya çalışın ve rekabet üstünlüğü sağlamanın yollarını bulun.

 

Çin Lokantası Açmak İçin Yapmanız Gerekenler

Hazırlık

1 – Ne tür bir Çin lokantası açmak istediğinize ve ne tür müşterilere hizmet etmek istediğinize karar verin. Çin lokantalarında restoran içi yemek hizmeti, paket yemek hizmeti veya ikisi birden verilebilir. Çin lokantanız Çin mutfağının belli bir türüne odaklanabileceği gibi Çin mutfağının her çeşit yemeğine de odaklanabilir. Szechuan, Cantonese ve Hunan mutfağı bunlardan birkaçıdır. Ayrıca daha vejetaryen veya daha sağlıklı lezzetler de sunabilirsiniz. Bir menü planı yapın.

2 – Çin lokantanız için uygun yerler araştırın. Yeni bir lokanta mı açacaksınız yoksa var olan bir lokanta veya franchise mı alacaksınız karar verin. Yaya trafiğinin yoğun olduğu yerleri araştırın ve bu bölgedeki yayaların Çin yemekleriyle ilgilenip ilgilenmediğini analiz edin. Yeterli park alanı ve aydınlatma sistemi olan binaları araştırın. Yakınlardaki diğer restoranları özellikle Çin lokantalarını tespit edin. Çin lokantanızı uzun süredir var olan bir Çin veya Asya restoranının yakınlarına açmayın.

3 – lokantaınız için uygun yeri seçtikten sonra bu yerde daha önceden var olan işletmelerin geçmişlerini araştırın. Örneğin önceki yerler neden kapandı? Kötü bir yerde açacağınız iyi bir restoran hayatta kalmanızı sağlamaz. Bu nedenle lokanta yeri seçimine dikkat etmeniz gerekir.

4 – Yeni lokantanız için ilgilendiğiniz yerin kira masrafını öğrenin.

 

İş planı

5 – İş planınızı hazırlamaya lokanta konseptinizi ve misyonunuzu yazmakla başlayın. Menünüzde hangi yemeklerin olacağını ve fiyat aralıklarını eklemeyi unutmayın. Masa hizmeti, paket yemek veya açık büfe gibi hizmetlerden hangisini sunacağınızı iş planınıza yazın. Unutmayın ki iş planı oldukça önemlidir çünkü bankalara veya potansiyel yatırımcılara iş planınızı gösterdiğinizde borç verecek kişilerin etkilenmeleri gerekir.

6 – Detaylı bir finans bölümü hazırlayın. Sahip olduğunuz sermaye miktarını, işletmenizden uzun vaadede ne kadarlık bir gelir beklediğinizi ve gider tahminlerinizi detaylandırın. Kaç personel almanız gerektiğini ve personel masraflarınızı hesaplayın. Çin lokantanızı açmak için ne kadar paraya ihtiyacınızın olduğunu mümkün olduğunca doğru hesaplamaya çalışın.

7 – Detaylı bir pazarlama planı hazırlayın. Pazarlama reklamdan fazlasıdır. Ağızdan ağza pazarlama, yerel gazetelerde bedava tanıtımlar, iyi hazırlanmış bir internet sitesi ve daha fazla müşteri çekmenize yardımcı olacak her türlü faaliyet pazarlama kapsamındadır.

8 – Farklı kaynaklardan finansman bulmaya çalışın. Arkadaşlarınız ve aileniz yatırım kaynağınız olabilir. Ayrıca kredi için bankalara da başvurabilirsiniz.

 

İpucu ve uyarılar

İkinci el restoran ekipmanlarını ve mobilyalarını daha ucuza alabilirsiniz. Çin lokantanızı açmaya hazır olduğunuzda mümkün olduğunca çok bedava tanıtım yapmaya çalışın. Yerel gazeteler, televizyon ve radyo istasyonları haber niteliği taşıyan etkinlikleri kovalar. Restoran açılışı haber niteliği taşımasa da açılış gününde indirimli yemek fiyatları sunmanız ve canlı eğlence şovları düzenlemeniz medyanın ilgisini çekecektir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir