Doğa Dostu Yeşil Otobüsler

Şehirlerdeki yeşil alanlar fotosentez ve solduğumuz havanın temizlenmesi için hayati önem taşımaktadır. Ancak yeterli miktarda yeşil alan bulmak her zaman o kadar kolay olmuyor. Şehirlerde yeşil alan bulmak ve de yaratmak şüphesiz insanlığın en büyük problemlerdinden. Şehir hayatına yeşili daha çok sokmanın yollarını arayan girişimci ve tasarımcı Marc Grañén yaratıcı bir yol keşfetti.

Marc Grañén konseptini test etmek için çocuklarının tepkilerini gözlemlemiştir. Altı ve dokuz yaşındaki çocuklarına şehir otobüslerinin tepesine yeşil çatılar yapma fikrinden bahsetmiştir. Çocukları resimler çizmeye başlamış, arkadaşlarına anlatmış ve hayal ürünü önerilerde bulunmuşlardır. Grañén :“Bu fikirden onlara ilk bahsettiğimde deliye döndüler” diyerek tepkilerini özetliyor.

Grañén’ın geliştirdiği “Phyto Kinetic” projesinin amacı belediye otobüslerinin çatılarını bahçeye çevirerek şehirdeki havanın temizlenmesi. Tüm dünyadaki şehirlere örnek olacak bu girişimcilik projesi sizce ülkemizde de hayata geçirilemez mi?

En güzel girişimcilik projelerini ve çevre dostu fikirleri sizlerle paylaşmaya devam edeceğiz.

Avatar

Yazar : iş kurmak

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir