Plastik Yerine Kağıt Hamuru Kullanan 3 Boyutlu Yazıcı

Her geçen gün daha da artan çevre bilinci sayesinde doğa dostu iş fikirleriyle daha çok karşılaşır olduk. 3 boyutlu yazıcılarda kullanılabilen bu yeni malzeme, sektörün geleceği için sürdürülebilirlik sağlayabilir.

Patates nişastasından elde edilen geri dönüştürülebilir malzeme ya da yağmur suyunu tekrar kullanarak bitkilerin sulanması için kullanan sistem gibi birçok yenilik hayatımıza girmeye başladı. Danimarkalı bir firma, benzer bir mantıkla 3 boyutlu yazıcı yöntemi üzerine çalışarak çevre dostu bir hale getirmeyi başardı.

Paper Pulp Printer isimli bu yazıcı, 3 boyutlu nesneler üretmek için plastik yerine kağıt hamuru kullanıyor. Dünyada ihtiyacımızdan daha fazla plastik halihazırda üretilmiş vaziyette. Mikro plastiklerin de dünya çapında zararlı etkilerini görmeye başladığımız şu günlerde, plastik üretimini azaltmak, gezegenimizin iyiliği için daha fazla önem arz etmeye başladı.

Bu yeni 3 boyutlu yazıcı yöntemi, plastiği işlemden tamamen çıkarıyor. Hamur haline getirilen kağıt, lifli ve kolayca şekil verilebilir bir hal alıyor. Doğal bir yapıştırıcı ile bir arada tutulan kağıt hamuru, yazıcı yukarı doğru çalışarak görevini yerine getirirken malzemenin dağılmasını engelliyor. Yazıcı, geleneksel plastik malzeme kullanan 3 boyutlu yazıcılarda olduğu gibi çalışıyor.

Üretimi tamamlanan prototip, evdeki atık kağıtları kullanabildiği için, geri dönüşüm ve atık masraflarını da azaltıyor. Hassas bir malzeme olan kağıt hammadde olarak kulanılmış olsa da, üretilen ürün kuruduktan sonra oldukça dayanıklı bir hale geliyor. Öte yandan, yazıcının çözünürlüğü, geleneksel plastik malzeme kullanan rakipleri kadar başarılı değil. Üretilen ürünlerin pürüzlü yapısı, dikkat çekici ve ayırt edici olsa da, kağıt hamuru hammaddesi hassas çalışmalar için uygun olmaktan uzak. Yazıcıdan çıkan ürünler ayrıca, ihtiyaç kalmadığında ya geri dönüşümü gönderilebiliyor ya da tekrar yazıcıda kullanılmak üzere hamur haline getirilebiliyor.

Aaşağıdaki tanıtım videosunu izleyere çevre dostu yazıcı hakkında daha fazla bilgi edinebilirsiniz:

 

İlginizi çekebilir

Çevreci İş Fikirleri
3d Yazıcılarla İlgili İş Fikirleri
Refik Lutfi ÖZSÜLLÜ

Yazar : Refik Lutfi ÖZSÜLLÜ

ODTÜ'den mezun olmadan önce yıllarca TRT Haber gibi birçok platformda editörlük yapan teknoloji aşığı biri. İnovasyonları, girişim fikirlerini ve tüm dünyadan yenilikleri sizler için araştırıyor.

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir