Ekolojik Köy Kurmak

Çevre dostu bir iş kurmak isteyen girişimcilere özel kazandıran iş fikirlerini ve yeni iş alanlarını araştırmaya devam ediyoruz. Bu yazımızda sizlere ekolojik köy kurmak için ne gibi aşamalardan geçmeniz gerektiğinden bahsedeceğiz.

Ben, başarılı bir ekolojik köy kurmakla ilgili atölye çalışmaları düzenleyen ve kurslar veren biriyim. Yıllardır bir sürü köyü ziyaret ettim. Bu ziyaretler ekolojik köylerle ilgili iki kitap yazmamı sağladı. Şimdi de “Yeniisfikirleri.net” vasıtasıyla ekolojik köylerle ilgili yazılar yayınlıyorum.

Ekolojik köyler ülkemizde yeni yeni bir sektör haline gelmeye başladı. Özellikle turistlerin ve şehir hayatından bunalan insanların büyük ilgi gösterdiği ekolojik köyler sizin için de hem eğlenceli hem de kazançlı bir girişim olabilir. Doğanın bizlere sunduğu güzellikleri insanlara ilk elden ulaşmasını sağlayarak siz de başarılı bir ekolojik köy kurabilirsiniz. Bunu nasıl başaracağınızı merak ediyorsanız yazımızı sonuna kadar okumanızı tavsiye ediyoruz.

 

Ekolojik köy nasıl kurulur?

1 – Ekolojik köyleri ziyaret edin

Ekolojik köylerin nasıl göründüğünü ve nasıl hissettirdiğini keşfetmek için başarılı eko köyleri ziyaret edin. Günlük yaşamları nasıl? Ekolojik ve ekonomik olarak bu köylerin fonksiyonları nasıl? Ekolojik köy mensupları kendilerini nasıl yönetiyor ve sosyal, kültürel ve ruhsal yaşamları nasıl? Ekolojik köyler hakkında bilgi almanın bir diğer yolu da ekolojik köylerle ilgili videoları izlemektir. Bu kısa videolardan bazıları:

Ortaköy ekolojik köyü, İstanbul

Yeniköy ekolojik köy, Çanakkale

Crystal Waters Eko Köyü, Avustralya

Findhorn Eko Köyü, İskoçya

Sieben Linden, Almanya

 

2 – Ekolojik köy yaşantısının ödüllerini gösterin

Katılımcılara neden ekolojik köylerin yaratıldığının anlatılması gerekir. Ekolojik köyler sadece dünya için iyi değildir aynı zamanda insanlara huzur da verir.  Ekolojik köy yaşantısının sosyal ve kültürel faydalarını vurgulayın.

Ekolojik köyler sayesinde:

  • Birlikte hareket etme ve yardımlaşma bilinciniz gelişir.
  • Kendi sebzelerinizi kendiniz yetiştirir ve kendi yemeklerinizi de kendiniz yaparsınız. Bu sayede doğanın sizin için sunduğu nimetleri daha iyi anlar ve ona karşı daha duyarlı olursunuz.
  • Kendinizin doğanın bir parçası gibi hisseder ve daha sağlıklı ve huzurlu hissedersiniz.
  • Doğaya ve yaşama karşı pozitif tutum geliştirir ve tutkularınızın farkına varırsınız.

Bunlar ekolojik köylerin sunduğu faydalardan sadece birkaçıdır.

 

3 – Ekolojik köy kurucularının gerçek yaşam öykülerinden yararlanın

Ekolojik köy kurucularının projelerini nasıl başlattıklarını ve yürüttüklerini öğrenin. Her ekolojik köyün hikayesi ve sunduğu hizmet farklı olabilir. Çünkü ekolojik köyler, genellikle kurulduğu coğrafyanın ve orada yaşayan insanların kültürel özelliklerini harmanlayarak kurulurlar. Örneğin sıcak iklimi ve denizi bulunan bir coğrafyadaki ekolojik köy ile karadeniz gibi yağışlı bir iklime sahip rakımı yüksek bir coğrafyadaki ekolojik köy arasında farklar vardır.

Siz de coğrafya seçiminden müşterilerinize sunacağınız hizmetlere kadar bu farklılıkları göz önünde bulundurup en iyi seçimleri yapmak durumundasınız. Ekolojik köy kurucularının hikayeleri, size bu noktada büyük yardımı dokunacaktır.

 

4 – Ekolojik köy modelinizi ve iş planınızı oluşturun

Kafanızda bir ekolojik köy modeli canlandırın. İnsanların geceleri ateş başında şarkılar söylediği, tavuk, civciv, inek, kedi, köpek gibi hayvanların etrafta dolaştığı. İçme suyunun bir kayanın içinden aktığı. İçinde birçok meyve ve sebzenin yetiştiği ve günlük olarak bunların toplandığı. Herkesin günlük görev bölümü yaparak hem eğlenip hem eğlendiği bir köy hayal edin. Ya da daha fazlasını. Hayal ettiğiniz köyü baz alarak çok detaylı olmayan bir iş planı hazırlayın.

İş planı hazırlamanız ekolojik köylerin ekonomik sürdürülebilirliği için çok önemlidir.

Ekolojik köy kurma konusunda daha detaylı bilgi almak isterseniz ve sorularınız varsa  yazımıza yorum yapabilirsiniz.

” Çevde dostu bir iş kurmak istiyorum, ne iş yapabilirim? ” diyen girişimcilere özel iş fikirlerini ve yatırım fırsatlarını araştırmaya devam edeceğiz.

Avatar

Yazar : iş kurmak

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir