Doğru Zamanı Beklemeyin! İşte Size Her Zamanı Doğru Zamana Çevirmenin Yolları

“Henüz doğru zaman değil.”

Bunu kendinize söyleyerek hayallerinizin gerçekleşmesine mani oluyorsunuz. Hayat, “doğru zaman” denen şeyi beklemek için fazla belirsizdir.

Zaman farklı insanlar için farklı şeyler ifade eder. Erteleyen bir kişi için zaman hareketsizliği meşrulaştırır. Tuttuğunu koparan biri için ise zamanın sürekli görevleri başarmak için kullanılan bir araçtan başka bir anlamı yoktur.

Sınırlamalardan kurtulmak ve başarıyı sürekli bir alışkanlık haline mi getirmek istiyorsunuz? Aşağıdaki kullanışlı tüyoları bir deneyin derim.

 

Hayalinizi anlamlandırın

Rüyalar her zaman uyurken gördüğünüz şeyler değildir. Bazen sizi uyumaktan alıkoyan düşüncelerdir rüyalar. Hangisi olursa olsun, rüyanızı gerçeğe dönüştürmenin ilk adımı içerdiği metaforları anlamaktır. Arianna Huffington’a göre: “Rüya/hayal, başka bir dünyaya açılan bir kapı, ruhsal boyutlara yaptığımız zaman ötesi bir yolculuktur ve her zaman öyle olacaktır.”

Rüya bir kendini keşfetme aracıdır bu yüzden çok büyük düşler kurmalısınız. Sonrasındaki adımı, düşünülmüş kararlara dayanan açık seçik hedefler belirleyerek atmalısınız. Böylece, her günü kolaylıkla doğru zaman olarak sayabilirsiniz.

 

Ulaşılabilir hedefler koyun

Yapılan bir araştırmaya göre insanlar hedeflerinden, belirledikleri hedefler çok yüksek olduğu için vazgeçiyorlar. Michael Hyatt’a göre kimse tek seferde 5 ile 7 arası şeyden fazlasına odaklanamaz. Geniş ve birbirinden uzak hedefler koymak odaklanamayıp çok azını başarmak için yeterli bir formüldür. Bunun yerine, bir avuç dolusu, ezberinizde dahi tutabileceğiniz sayıda hedefe odaklanın.

Karmaşık hedefler koymak ürkütücü gelebilir. Bu yüzden, sizi her daim motive edecek açık seçik ve zorlayıcı hedefler koymak daha doğru olacaktır.

 

Konfor bölgenizden derhal ayrılın

Psikologların da dediği gibi “konfor öldürür” ve aksini iddia eden de yoktur.

Eğer siz de çoğu insan gibiyseniz boş zaman aktivitelerinden büyük keyif alıyorsunuz demektir. Bu hiçbir zaman elinizden gelenin fazlasını yapmayacağınız anlamına gelir. Maalesef, doğru zamanın gelmemesinin sebebi de budur.

İşleri her gün yoluna sokmaya başlamak istiyorsanız o zaman kendinizi konforlu olduğunuz bölgeden çıkarmak zorundasınız. Lakin, bilimsel araştırmalara göre konfor bölgesinin dışındaki her şey de her zaman iyi olmayabilir. Güvenli tarafta olmak için Yerkes-Dodson Performans Kanununu öğrenin. Daha az endişe duyarak ideal başarıyı yakalamanın anahtarı bu kanundur.

Mutlaka okuyun: Rahatınızı Kaçırmasına Rağmen Sizi Daha Başarılı Yapacak 10 Şey

 

Korkuyu sarsılmaz özgüven ile değiştirin

Yukarıdaki tavsiyelerin her biri harika ancak eğer damarlarınızdan korku akıyorsa hiçbiri işe yaramaz. Başarısız olma, eleştirilme ve bazen reddedilme korkusu bütün günlerinizi “yanlış zaman” yapacaktır.

Jacqueline Whitmore nasıl özgüven inşa edebileceğinizi daha önce anlatmıştı. Ona göre, birçok yollardan birisi iddialı bir ses ile konuşmaktır. Ayrıca, pozitif düşünmek ve hareket etmek ve zorlukların üstesinden gelmek korkuyu yenmede çok işe yarayan yollardır.

Mutlaka okuyun: Özgüveninizi Artırmanın Yolları

 

İlhamınızı kaybetmeyin

Bazen bir parça ilham gününüzü başarıya giden doğru yola sokmaya yeter. Ayrıca başkalarının başarı hikayelerinde de büyüleyici bir şey vardır. Bu maksatla, başarıdan bahseden kitaplar okuyun ve başarıya giden günlük programı taklit edin.

Aynı şekilde günlük ilhamlar başarılı günler için itici güç görevini de görür.  Eğer zihniniz yeterince ilham verici çalışmıyorsa başkalarını dinlemeyi deneyin.

Zaman ve fırsat kimse için beklemez. Başarılı insanlar, zamandan ve olaydan bağımsız olarak harekete geçerler ve aksiyon alırlar. Her zaman başarılı olan biri olmak istiyorsanız doğru zaman için beklemeyi bırakmalısınız.

Mutlaka okuyun: Başarı Hikayeleri

Avatar

Yazar : Rıdvan

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir