Özgüveninizi artıracak 23 öneri

Yıllar boyunca hayallerimin peşinden koşmamı engelleyen şeylerden biri başarısız olma korkusuydu. Bu korkuyu yenmem için ihtiyacım olan şey ise özgüvendi.

Bu hepimizin bir dereceye kadar karşılaştığımız bir sorun sanırım. Anahtar soru: Nasıl bu korkunun üstesinden gelebilirsiniz?

Cevap: Özgüvenizi ve özsaygınızı geliştirerek. Bu şekilde düşünmeden ben senelerce bunu yaptım ve bu sonunda korkularımın üstesinden gelmemi ve hayallerimin peşinden koşmamı sağladı.

Eğer özsaygınız ve özgüveniniz düşükse hayallerinin için zaman ayırmak, geleneksel kalıpları kırmak ve tamamen kendiniz olmak neredeyse imkânsızdır.

 

Özgüveninizin dizginlerini elinize alın

Yetkin, zeki ya da çekici olmadığınızı düşünüyorsanız bunu değiştirebilirsiniz. Hayatınızın ve özgüveninizin dizginlerini elinize alarak bunu başarabilirsiniz. Başkalarının size köstek olmasına izin vermeyin ve hayallerinizin peşinden koşan birisi olun.

İşte sizlere özgüveninizi artıracak 23 öneri:

 

1- Kendinize iyi bakın.

Bu çok apaçık bir maddeymiş gibi duruyor fakat bir banyonun ve tıraş olmanın hislerinizde, imajınızda ve özgüveninizde yaptığı değişikliği tahmin bile edemezsiniz.

 

2- Güzel giyinin.

Yukarıdaki maddenin bir sonucu. Eğer güzel giyinirseniz, kendiniz hakkında iyi hissedeceksiniz. Başarılı, beğenilebilir ve dünyanın üstesinden gelebilirmişsiniz gibi hissedeceksiniz. Hoş görünmek için ille de pahalı kıyafetler giymenize gerek yok, hoş görünümlü kendinizi rahat hissettiğiniz kıyafetler giyebilirsiniz.

 

3- İmajınıza photoshop yapın.

İmajımız biz fark etmesek de kendimiz için çok şey ifade eder. Kafamızda kendimizin bir fotoğrafı olur ve bu fotoğraf kendimize olan güvenimizi belirler. Bu fotoğraf sabit ya da değişmez değildir. Değiştirebilirsiniz. Aklınızdaki photoshop becerilerinizi kullanın ve imajınız üzerinde çalışın. Eğer pek de iyi bir imajınız yoksa değiştirin.

 

4- Pozitif düşünün.

Yaklaşık iki yıl önce koşmaya başladığımda ilk öğrendiğim şeylerden biri negatif düşünceleri(diğer maddeye bakın) nasıl pozitif olanlarla değiştirebileceğim oldu. Düşüncelerimi değiştirmeyi ve bu yolla harika şeyler yapmayı öğrendim. Bu küçük yetenekle koşu için eğitim görmeye ve bir yıl içinde maraton koşmaya başladım. Kulağa klişe geliyor fakat kesinlikle işe yarıyor.

 

5- Negatif düşüncelerinizi yok edin.

Yukarıdaki maddeyle neredeyse aynı şey fakat bunu farklı bir maddeye yazmış olmam çok önemli. İç konuşmalarınız, ne yaptığınız ve kendiniz hakkındaki düşüncelerinizin farkında olmalısınız. Koştuğum zamanlar bazen aklım bana “Bu çok zor. Artık durup eve gitmek istiyorum.” demeye başlardım. Kısa süre içinde bu negatif iç konuşmayı tanımayı öğrendim ve daha sonra kısa süre içinde hayatımdaki her şeyi değiştirecek bir hile öğrendim: Bu negatif düşüncenin bir böcek olduğunu ve benim bu böcekler için sürekli tetikte olduğumu hayal etmeye başladım. Bir tane bulduğum zaman üzerine bastım(zihnimde tabii ki) ve ezdim. Öldürün o böceği. Sonra da pozitif bir tanesiyle yer değiştirin.(“Hadi ama, bunu yapabilirim! Sadece bir kilometre kaldı!”)

 

6- Kendinizi tanıyın.

Savaşa gireceği zaman akıllı bir kumandan düşmanının nasıl biri olduğunu öğrenmek isteyecektir. Çünkü düşmanınızı bilmeden onu yenemezsiniz. Ve negatif imajınızın üstesinden gelip onu özgüvenle değiştirmeye çalıştığınız zaman düşmanınız kendinizsiniz. Kendinizi iyice öğrenin. Düşüncelerinizi dinlemeye başlayın. Kendinizle ilgili, kendiniz hakkındaki düşüncelerinizle ilgili bir defter tutun ve neden bu düşüncelere sahip olduğunuzu analiz edin. Daha sonra kendiniz hakkındaki güzel şeyleri, iyi yapabildiğiniz şeyleri ve hoşlandığınız şeyleri düşünün. Sınırlarınızı ve onların gerçekten sınırlarınız mı yoksa sizin oraya koyduğunuz şeyler mi olduğunu düşünün. Derinlerinize inin. Eninde sonunda daha yüksek bir özgüvenle çıkacaksınız.

Kim olduğunuzu bilirseniz bütün savaşları kazanacaksınız.” – Sun Tzu

 

6- Pozitif davranın.

Pozitif düşünmenin ötesine geçip pozitifliği hareketlerinize de geçirmeniz lazım. Aslında davranış özgüveninizi artırmanın anahtarıdır. Pozitif düşünmeye başlamak bir şeydir fakat bu düşüncelerle hareket etmeye başladığınız zaman kendinizi değiştirmeye başlarsınız. Davranışlarınız kim olduğunuzu tanımlar ve eğer yaptığınız şeyleri değiştirirseniz kim olduğunuzu da değiştirmiş olursunuz. Pozitif bir şekilde hareket edin. Yapamayacağınızı söylemek yerine harekete geçin. Pozitif olun. İnsanlarla pozitif şekilde konuşun, hareketlerinizi enerjik bir şekilde yapın. Kısa süre içinde değişikliği fark etmeye başlayacaksınız.

 

7- Nazik ve cömert olun.

Başkalarına karşı kibar olmak ve sahip olduklarınız ve hislerinizle ilgili cömert davranmak imajınızı geliştirmek için harika bir yoldur. Eğer Altın Kurala göre hareket ederseniz kendiniz hakkında iyi hissetmeye ve iyi biri olduğunuzu düşünmeye başlarsınız. (Altın Kural: Kendinize nasıl davranılmasını istiyorsanız siz de başkalarına öyle davranın. Size nasıl davranılmasını istemiyorsanız siz de başkalarına öyle davranmayın.) İnanın bana, özgüveniniz konusunda harikalar yaratacaktır.

 

8- Hazırlanın.

Eğer bir konuda başarılı olabileceğinizi düşünmüyorsanız özgüvenli olmak zordur. Bu hissiyatın üstesinden kendinizi en iyi şekilde hazırlayarak gelebilirsiniz. Bir sınava gireceğinizi düşünün: Eğer yeteri kadar çalışmadıysanız sınavda başarılı olmak için yeteneklerinize güvenemezsiniz. Fakat eğer canınız çıkana kadar çalışırsanız, hazır olursunuz ve çok daha fazla özgüvenli olursunuz. Şimdi hayatınızı bir sınav olarak düşünün ve kendinizi hazırlayın.

Başarının en önemli anahtarlarından biri özgüvendir. Özgüvenin anahtarı ise hazırlanmaktır.” – Arthur Ashe

 

9- Prensiplerinizi bilin ve prensiplerinize göre yaşayın.

Hayatınızı üzerine kurduğunuz prensipleriniz neler? Eğer bilmiyorsanız sıkıntı çekersiniz çünkü hayatınız ilerlediği belirli bir yön yokmuş gibi hissedersiniz. Ben şahsen Altın Kural’a göre yaşamaya çalışıyorum ve sık sık da başarısız oluyorum. Başka prensiplerim de var fakat genel olarak hepsi bu kuralla ilişkililer. Prensipleriniz hakkında düşünün… belki de prensipleriniz vardır ama siz pek o konuda düşünmemişsinizdir. Şimdi de gerçekten o prensiplere göre yaşayıp yaşamadığınızı düşünün. Yoksa sadece o prensiplere inanıyor fakat onlara göre hareket etmiyor musunuz?

 

10- Yavaş konuşun.

Çok basit bir şey fakat etrafınızdakilerin sizi algılama şekillerinde çok büyük değişikliklere yol açıyor. Otoritesi olan bir insan yavaş konuşur. Yavaş konuşmak özgüven göstergesidir. Dinlenmeye değer olmadığını düşünen birisi hızlı konuşacaktır çünkü başkalarının dinlenmeye değer birisi için vakit ayırmasını istemeyeceklerdir. Yavaş konuşan birinin özgüvenine sahip olmasanız bile birkaç kez bunu deneyin. Özgüveninizin arttığını hissedeceksiniz. Hiçbir zaman çok aceleniz varmış gibi konuşmayın.

 

11- Dik durun.

Korkunç bir duruşum var; bu yüzden böyle bir tavsiye ikiyüzlü olacak biraz ama işe yaradığını biliyorum çünkü ben de sık sık deniyorum. Kendime dik durmamı hatırlattığım zaman iyi hissediyorum. Gökyüzünden inen bir ipin başımı yukarı doğru çektiğini ve bundan dolayı vücudumun da düzeldiğini hissediyorum. Ayrıca dik duran insanlar daha özgüvenli ve çekiciler.

 

12- Yeteneklerinizi artırın.

Nasıl daha becerikli hissedersiniz? Daha yetenekli olarak. Peki bunu nasıl yaparsınız? Çalışarak ve pratik yaparak. Yavaş yavaş ilerleyin. Örneğin daha yetenekli bir yazar olmak istiyorsanız tüm yazma işinin bir anda üstesinden gelmeye çalışmayın. Sadece daha fazla yazmaya başlayın. Günlük, blog, kısa hikâyeler… serbestçe yazın. Ne kadar çok yazarsanız o kadar iyiye gidersiniz. Mesela her gün 30 dakikanızı yazmaya ayırın. Pratik yapmak yeteneğinizi artıracaktır.

 

13- Küçük bir hedef belirleyin ve o hedefe ulaşın.

İnsanlar genelde yıldızları hedef alma hatasına düşerler ve başarısız olduklarında ise cesaretleri kırılır. Bunun yerine daha ulaşılabilir bir şeyi hedef alın. Başarılı olacağınızı bildiğiniz bir hedef belirleyin ve sonra da başarılı olun. Ne kadar çok küçük hedefe ulaşırsanız o kadar özgüveniniz artar ve bir o kadar da kendinizi iyi hissedersiniz. Kısa süre içinde daha büyük fakat yine de ulaşılabilir hedefler belirlemeye başlayacak ve onlara da ulaşacaksınız.

 

13- Küçük bir alışkanlığınızı değiştirin.

Sigara içmeyi bırakmak gibi büyük bir şeyden bahsetmiyorum. Not almak gibi küçük şeyler mesela. Ya da 10 dakika daha erken uyanın. Ya da uyandığınız zaman bir bardak su için. Yapabileceğinizi bildiğiniz küçük bir şey. Bir ay boyunca bunu yapın. Başarılı olduğunuz zaman harika hissedeceksiniz.

 

14- Sonuçlar üzerine odaklanın.

Eğer sürekli şikâyet eden biriyseniz ve sorunlar üzerinde odaklanıyorsanız odağınızı derhal değiştirin. Sorunlar yerine sonuçlar üzerinde odaklanmak özgüveniniz ve kariyeriniz adına yapabileceğiniz en iyi şeylerden biridir. “Şişman ve tembelim!” Peki bunu nasıl düzeltebilirsiniz? “Kendimi motive edemiyorum!” Peki bunu nasıl düzeltebilirsiniz? “Enerjim yok!” Peki bunun çözümü ne?

 

15- Gülümseyin.

Klişe bir söz fakat işe yarıyor. Gülümsediğim zaman anında iyi hissediyorum ve başkalarına karşı nazik olmam konusunda da yardımcı oluyor. Zincirleme sonuçlara yol açacak küçük bir şey. Zamanınızı ve enerjinizi ne kadar verimli hale getirdiğine inanamayacaksınız.

 

16- Gönüllü olun.

Yukarıdaki “Nazik ve cömert olun.” Maddesiyle alakalı bir madde fakat daha spesifik. Güzel bir şey için gönüllü olmaya ve başkalarının hayatını güzelleştirmeye ayıracak vaktiniz yok mu? Bunu yaptığınız takdirde çok iyi vakit geçirecek ve anında kendiniz hakkında daha iyi hissetmeye başlayacaksınız.

 

17- Tatminkâr olun.

Hayatta sahip olduğunuz ve başkalarının size verdiği şeyler hakkında tatminkâr olmak oldukça alçak gönüllü bir hareket. Ayrıca imajınızda gelişmelere yol açacak pozitif bir davranış.

 

18- Egzersiz yapın.

Bunu dışarıda bıraksaydım size kötülük yapmış olurdum. Tek yapmanız gereken haftada birkaç kez yürüyüşe çıkmak. Faydalarını kısa süre içinde göreceksiniz. Haydi başlayın.

 

19- Kendinizi bilgiyle güçlendirin.

Kendinizi güçlendirmek genel olarak özgüveninizi artırmak için yapabileceğiniz en iyi stratejilerden biridir. Bunu pek çok şekilde yapabilirsiniz fakat en iyi yollardan biri bilgiyle güçlendirmektir. Bu yetenek geliştirmek ve hazırlanmakla aynı türden bir şey. Bilgili olarak özgüveninizi artırırsınız. Daha bilgili olmanın yolu ise araştırma yapmaktan ve çalışmaktan geçer. İnternet çok güzel bir araç tabi ki. Fakat etrafınızdaki insanlar, yapmak istediğiniz şeyleri yapmış kişiler, kitaplar, dergiler ve eğitim kurumları da bir o kadar faydalılar bu konuda.

 

20- Ertelemekte olduğunuz bir şeyi yapın.

Yapılacaklar listesinde uzun süredir bekleyen bir şeyiniz var mı? Sabah ilk iş olarak onu yapın ve aradan çıkarın. Harika hissedeceksiniz.

 

21- Aktif olun.

Bir şeyler yapıyor olmak her zaman için hiçbir şey yapmamaktan iyidir. Tabi ki bir şeyler yapmak hata yapmakla sonuçlanabilir fakat hatalar da hayatın bir parçasıdır. Bu şekilde öğreniriz. Hata yapmadan asla daha iyiye gidemeyiz. Bu yüzden bu konuda can sıkmayı bırakın. Bir şeyler yapın sadece. Kaldırın kıçınızı ve aktif olun.

 

22- Küçük şeyler üzerinde çalışın.

Büyük bir işi üstlenmek herkes için ürkütücü ve korkunç olabilir. Bunun yerine küçük lokmalarla işe başlayın. Küçük başarılar sizi iyi hissettirir ve büyük başarılar için itici güç görevini üstlerinir. Her zaman için bu şekilde çalışmayı öğrenin ve kısa süre içerisinde özgüven manyağı olacaksınız.

 

23- Masanızı temizleyin.

Bu küçük ve basit bir şey gibi görünebilir. Fakat benim için her zaman harikalar yarattı. Eğer hayatımda bir karışıklık varsa ve masam da dağınıksa masamı topladığım zaman hayatımı da kontrol altına alıyormuşum gibi oluyor. Fırtınanın içinde bir sessizlik oluşuyor.

Hayalleri gerçekleştirmenin sırrını bilen bir adamın başaramayacağı bir şey olacağına inanmıyorum. Hayalleri gerçekleştirmenin sırrı bana göre 4 sözcükle özetlenebilir: merak, özgüven, cesaret ve azim. Bunlardan en önemlisi ise özgüven. Bir şeye inanıyorsanız sonuna kadar inanın. Açıkça ve tartışma götürmez bir biçimde.” – Walt Disney

 

İlginizi çekebilir

Hayatta başarılı olmak isteyenlere
Başarısızlık korkusunun üstesinden nasıl gelinir?

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir