Dövme Dükkanı Açma Maliyeti

Çıraklık eğitiminizi tamamladınız ve herhangi birinin dükkanında senelerce kalfa olarak çalıştınız. Şimdi riski göze alarak kendi yerinizi açmayı düşünüyorsunuz. İşinizi bırakmadan önce dövme dükkanı açma maliyetlerini hesaba katmanızda yarar var.  Bütün maliyetleri düşündükten sonra iş planınızı yazmaya ve kendi yerinizi açmak için adımlar atmaya başlayın.

 

Kiralama

Kiralama masrafları büyük ölçüde dövme dükkânınızı nerede açacağınıza bağlı olarak değişir. Büyük şehirlerdeki kiralama ücretleri küçük şehirlere ve kırsal kesimlere göre daha yüksektir. Büyük şehirlerde daha gözde ve trafiğin yoğun olduğu bölgelerdeki kiralar daha az dikkat çeken bölgelere göre fazladır. Ticari mülk sahiplerinin çoğu başlangıçta kira sözleşmesi imzalatır ve bunlar çoğunlukla ev kiralama sözleşmelerine göre daha uzun süreli olur.

 

Ekipmanlar

Dövme sanatçıları için profesyonel ekipmanlardan bekleme odasında kullanılacak standart sandalyelere kadar pek çok ekipmana ihtiyacınız olacaktır. İlgili resmi kurumların dövme yapılacak alanda kullanılacak olan ekipmanlarla ilgili sıkı yönetmelikleri vardır. Eğer ekipmanlarınız yönetmeliklere uygun değilse dükkanınız kapanabilir ve işletme ruhsatınız iptal edilebilir. Yönetmeliklerle ilgili detaylı bilgi alın ve dövme dükkanı ekipmanlarınızı sadece bu konuda uzmanlaşmış olan firmalardan satın alın.

 

Dövme yapım malzemeleri

Dövme yapabilmek için güç kaynağına, dövme makinesine ve çeşitli iğnelere ihtiyacınız olacak. Bunlara ek olarak müşterileri tıraş etmek için jiletlere, tasarımları uygulamak için şablonlara ve hijyenik bir şekilde uygulama yapabilmek için lastik eldivenlere de ihtiyacınız olacaktır. Müşteriler dövme yaptırmadan önce çizimlerinizi dikkatlice incelemek isterler. Bu nedenle dövme sanatıyla ilgili kitaplar ve daha önceki müşterilere yapılan dövmelerin görsellerini içeren portfolyonuz olsun.  Müşteriler bunlara bakarak ne yaptırmak istediklerine karar verebilirler.

 

Diğer maliyetler

Ruhsatlar ve izinler için para ödemeniz gerekir. Aynı zamanda dövme dükkânınızla ilgili haberlerin yayılması içinde pazarlama ve reklam faaliyetleri yapmanız gerekecektir. Diğer işletmelerde olduğu gibi dövme dükkanlarında da telefonlara, bilgisayarlara, fotokopi makinelerine ve yazar kasaya ihtiyaç olacaktır. Dövme dükkanlarının çoğu nakit ödeme kabul eder ancak eğer isterseniz bankalara pos cihazı başvurusu yapabilir ve kredi kartıyla da ödeme kabul edebilirsiniz.

 

Toplam maliyetler

Toplam maliyetler gerekli ekipmanları nereden alacağınıza dükkânı nerede açacağınıza bağlı olarak değişecektir. Ancak yeni bir dövme dükkanı açmanın maliyetleri yaklaşık olarak 20.000 TL-40.000 TL arasında değişecektir.

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir