Dünyanın en güzel çiçeği nedir? Tabii ki de para!

Paranın aşkı satın alamadığı söylenir ama yazımıza konu olan Çinli bir çift tüm bunların saçmalıktan ibaret olduğunu kanıtlamış. Yazılım programcısı olan Chen Li kız arkadaşına evlenme teklifini banknotlardan yapılmış 999 gül ile yapmış. Tabii ki kız arkadaşının bu teklifi güle oynaya kabul ettiğini söylemeye gerek yok.

Her ne kadar romantik görünse de 27 yaşındaki Chen Li’nin bu ilginç evlenme teklifini bulmasının altında başka bir hikaye yatıyor. Geçen bahar şenliği sırasında kız arkadaşının ebeveynlerini ziyarete gittiğinde genç çift aileye evlilik planlarından bahsetmiş. Ancak aile bu durumdan hoşnut kalmamış. Aile Chen Li’ye belirsiz konuşarak kızlarıyla evlenmeyi düşünmek için bir evi ve arabasının olması gerektiğini söylemiş. Kızın annesinin dediğine göre “Ev olmadan evlilik olmaz. Evlenmeden önce bir ev kiralanması gerekir.”

Bu durum Chen Li’nin içine oturmuş. Kız arkadaşının onu desteklemek için hiçbir şey söylememesi de hayal kırıklığını daha da çoğaltmış. Eve geri döndüğünde tasarruf için bankada olan 200.000 yuanlık tüm parasını çekmiş. Daha sonra banknotları katlayarak 999 tane çiçeğe dönüştürmek için dört gününü harcamış. İki banknottan oluşan her bir çiçeği 5-6 dakika içinde hazırlamış. Her akşam yemekten sonra başlamış ve gece saat ikiye kadar çalışmaya devam etmiş.

8 Şubat’ta çiçekleri yapmaya başlayan Chen Li, kız arkadaşının doğum günü olan 12 Şubat’ta evlenme teklifinde bulunmuş. O gece kız arkadaşını bir Karaoke bara götürmüş, bir dizinin üzerine çöküp (tüm genç kızların hayalini kurduğu şekilde) banknotlardan yapılmış gülleri sunmuş. Tabii ki esas kızımız da gözyaşlarına boğulmuş ve teklifi hemen kabul etmiş.

“Tüm o paranın bir ev satın almak için yeterli olmadığını biliyorum. Fakat kız arkadaşımın bir araba istemediğini de biliyorum. Ona sahip olduğum her şeyi vererek onu her şekilde sevdiğimi ona göstermek istedim.” diyor Chen Li. Görünüşe göre plan işe yaradı ve şimdi mutlu çift tüm zamanlarını para güllerini açmak için harcıyorlar.

Parayı tekrar bankaya yatırmayı planlayan çiftin amacı ileride yeni bir ev almak. Chen Li, “Kız arkadaşım bir çift gülü hatıra olarak saklamak istediğini söyledi. Geri kalan para da ev projemiz için değerlendirilecek.” diyor.

Sevilen birine para hediye etmek Çin’de duyulmamış bir şey değil. Geçen yıl, zengin bir Çinli aşığın 8.88 milyon Çin yuanı ile doldurduğu sepetleri nişanlısına gönderdiği haberlerini duymuştuk. Bizdeki “Başlık parası” olayına benziyor biraz. Kültür farklılığı deyip geçelim, yoksa işin içinden çıkmak pek mümkün değil.

Merve Tulum

Yazar : Merve Tulum

ODTÜ " Endüstri Mühendisliği " bölümünden mezun olduktan sonra Boğaziçi Üniversitesinde yüksek lisans yaptı. İş hayatına hızlı bir giriş yapıp inovasyon sorumlusu, sistem ve iş analisti gibi birçok pozisyonda görev aldı. Fibabanka, Yemeksepeti ve Yapı Kredi çalışmış olduğu şirketlerden sadece birkaçı. Sizler için iş hayatında edindiği tecrübeleri sizlere aktarıyor.

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir