İlginç Girişimcilik Örneği: Evsizlik ve Dilencilik Kursu

İlginç iş fikirleri ve girişimler şaşırtmaya devam ediyor. “Bir insanı, onun ayakkabıları içinde bir mil yürümeden anlayamazsınız.” Bir adam, bu eski deyimi gerçeğe dönüştürmekte kararlı. Her kim isterse ona üç günlük bir evsizlik deneyimi yaşatabileceğini söyleyen girişimci Mike Momany’nin bu hizmet karşlığı istediği hizmet bedeli 2000 Dolar.

Freelance bilgisayar programcısı olan girişimci Momany, Seattle’da yaşamanın çok pahalı olduğunu keşfettiğinde işlerini bir karavanda yürütmeye karar vermiş. Büyük şehirlerin giderek pahalanmasından ve minimalist hareketlerden etkilenen Momany, iki aylık izne çıkmış ve bu süreyi sokaklarda yaşayarak geçirmeye karar vermiş. Bu deneyimden yola çıkarak, hala evi olan ayrıcalıklı insanların da bu deneyimi yaşamasına olanak tanıyacak “Uygulamalı Evsizlik ve Dilencilik Kursu”nu başlatmış. Bu ilginç girişimcilik örneği olan kurs üç gün sürüyor ve tam olarak bir evsiz ne yaşıyorsa onu yaşamanıza olanak tanıyor. Doğal olarak, katılımcılarını sokakta tek başına bırakmadan önce Momany, onlara evsizliğin ne demek olduğunu, sokaklarla ilgili temel bilgileri anlatıyor, müşterisinin bu deneyim için gereken fiziksel ve ruhsal şartları sağlayıp sağlamadığını kontrol ediyor ve hepsinden önemlisi, gerçekten bu deneyimi yaşamayı isteyip istemediklerinden emin olmasını sağlıyor. Eğer her şey uygunsa, macera üç gün için planlanmış değişik aktiviteler ile başlıyor.

İlk gün, katılımcıya yeni bir kimlik ve evsizlere uygun bir görünüş veriliyor. Ondan sonra şehirde evsizlerin çok sık bulunduğu yerleri ziyaret ediyor ve gece barınma evinde uyumaya gidiyor. Şu an için Momany tarafından oluşturulan barınak bayanlara hizmet vermiyor (Momany yakında bu durumun değişeceğini söyledi.).

İkinci gün dilenmek ve banklarda uyumak gibi gerçek bir evsizin yapması gereken şeyler yaptırılıyor. Biraz daha deneyim kazanıldıktan sonra sıra bedava yemeğe geliyor ve Fare Start aşçılık programından sonra kurs, gece 3’te bitiyor. Sabah kokteyli eşliğinde katılımcı yaşadığı deneyimi ve öğrendiklerini tartışıyor.

Peki bu kurs 2000 Dolar eder mi? Momany öyle olduğunu düşünüyor. “Bu insanlara kolayca elde edemeyeceği bir deneyimi yaşatmakla ilgili.” diye açıklıyor. Bir facebook kullanıcısı: “Para için değil, evsizlerin kâr için kullanılmasından dolayı kaygılıyım.” diyerek duruma tepki gösterdi. Buna rağmen Momany, paranın ciddi bir kısmının barınaklara ve evsizlerin yoğun olarak bulunduğu bölgelere dağıtılacağını ifade etti.

Her ne kadar Momany’nin bu ilginç girişimi çok uçuk gözükse de, bazıları bunun kişisel gelişim açısından olumlu bir eğitim olacağını düşünmekte. Şimdiden bayan bir sosyoloji öğrencisi kendisine ve korunmasız ve rehbersiz bu deneyimi yaşamaktan korkan diğer bayanlara tur ayarlaması için Momany ile iletişim kurdu bile. Geçmişte ünlülerin evsizlik deneyimini yaşadığı biliniyor. 2009 yılında Prens William Londra sokaklarında bir gece geçirerek bu deneyimi tamamen yaşamıştı. Prens William: “Umarım bu konudaki algımı derinleştirerek, zorda olan insanlara biraz daha yardımcı olabileceğim.” demişti.

Dünya üzerinden ilginç girişimcilik örneklerini ve sıradışı iş fikirlerini siz değerli okuyucularımız için araştırmaya devam edeceğiz. Bu girişimcilik fikri hakkındaki görüşlerinizi bekliyoruz.

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir