Dünyanın En Tutumlu Zenginleri

Tutumlu olmak öznel bir davranıştır. Ortalama bir insan için bu evde yemek yemek veya daha ucuz uçak bileti bulmak için internette araştırma yapmak olabilir.

Ancak bir milyarder için bu, özel bir malikane veya lüks bir tatil köyü almamak olabilir. Şaşırtıcı derecede, dünyadaki en zengin insanlarından bazıları son derece tutumlu ve her biri harcadığı kuruşları sayıyor.

İşte sizlere tutumlu oldukları kadar cömert de olan 8 girişimci:

 

Berkshire Hathaway Başkanı ve CEO’su Warren Buffett hala 1958 yılında 31,500 dolara satın aldığı evde yaşıyor.

Serveti: 75.6 milyar dolar

Bu milyarder dünyadaki en bilgili ve tutumlu milyarlerden birisidir. Dünyadaki en zengin insanlardan biri olmasının yanı sıra hala 1958 yılında 31,500 dolara satın aldığı mütevazı evde yaşıyor. Bir cep telefonu kullanmıyor, masasında bilgisayar yok ve 2009 yılında yazılan biyografisine göre bir keresinde üzerinde “TUTUMLU” yazan bir araç plakası aldı. 25 yıllık dostu Bill Gates onu ziyaret için Omaha’ya geldiğinde kendisini havaalanından bizzat Buffett almaktadır.

Buffet sadece Burger King, Dairy Queen ve Coca-Cola gibi hazır gıda firmalarına yatırım yaparak servetine servet katmıyor aynı zamanda onları bolca tüketiyor. Buffett’in bir günlük beslenme programında 5 şişe kola, cips ve patates kızartması bulunuyor.

2014 yılındaki yıllık hissedarlar toplantısında Buffett yaşam kalitesinin sahip olduğu servetten etkilenmediğini söylemiştir.

“Hayatımda daha mutlu olmazdım. Aslında eğer altı veya sekiz evim olsa daha kötü olabilirdi. Bu yüzden sadece ihtiyacım olan şeylere sahibim ve daha fazlasına ihtiyacım yok çünkü bir noktadan sonra herhangi bir işe yaramıyorlar.”

Mutlaka okuyun:Warren Buffet Hakkında Bilinmeyen 21 Gerçek

 

Facebook Kurucusu ve CEO’su Mark Zuckerberg, manuel ve hatchback bir Volkswagen kullanıyor.

Serveti: 64.2 milyar dolar

Dünyadaki en zengin girişimcilerden biri olan Mark Zuckerberg, karısı Priscilla Chan ve yeni doğan kızları ile oldukça sıradan bir hayat yaşıyor. Facebook kurucusu aynı zamanda işe giderken baskılı basit bir tişört,ve kot pantolonu giyiyor.

“Hayatımı olabildiğince fazla şeylerden arındırmaya çalışıyorum bu sayede halka hizmet etmek dışında mümkün olduğunca az karar almak zorunda kalıyorum.” diyor genç girişimci.

Servet, 33 yaşındaki girişimciyi hiç değiştirememiş ve 2015 Aralık ayında Facebook hisselerinin %99’unu bağışlayacağını açıklamıştı.

Zuckerberg 2012 yılında 7 milyon dolarlık evinin arka bahçesinde Chan ile evlendikten sonra malikanesini de McDonald’s’a satmıştı. Bu, cebinde 51 milyar doları olan birisi adına böyle oldukça mütevazı bir tutardır. 2014 yılında 30.000 dolarlık Acura model aracını ise manuel ve hatchback bir Volkswagen ile takas etmişti.

Mutlaka okuyun: Facebook’un Kurucusu Mark Zuckerberg’in Başarı Hikayesi

 

Grupo Carso Kurucusu Carlos Slim Helú 40 yıldan daha uzun süredir 6 yatak odalı evinde yaşıyor.

Serveti: 54.5 milyar dolar

Dalgalanan servetini harcamak yerine Carlos Slim milyarlarını farklı şirketler kurarak yeniden ekonomiye dahil ediyor. Bir zamanlar servetin bir meyve bahçesine benzediğini ve tek yapmanız gerekenin elinizdekileri büyütmek, daha da büyütmek için tekrar yatırım yapmak veya farklı alanlara yönelmek olduğunu söylemişti.

76 yaşındaki milyarder Meksika’nın açık ara en zengin kişisi ancak özel jetler ve yatlara hiç ilgi duymuyor ve hala eski model bir Mercedes-Benz kullanıyor. Slim şirketilerini de tutumlu bir şekilde yönetiyor ve çalışanları için çeşitli personel el kitapları hazırlayarak tutumlu olmaları konusunda onları da teşvik ediyor.

İş adamı 40 yıldan uzun bir süredir Meksika’daki altı odalı evinde yaşıyor ve torunları ve çocukları ile evde hazırlanan yemekleri tüketiyor. Hala elinde olan ve satmak istediği bazı eşyaları var ve bunlar arasında; son karısının onuru için hazırlanmış bir tablo, Küba puroları ve aynı zamanda Manhattan’da bulunan 80 milyon dolarlık bir malikane var.

 

Dish Network Başkanı Charlie Ergen hala her gün işe giderken yanında yemeğini götürüyor

Serveti: 18.3 milyar dolar

Charlie Ergen oldukça tutumlu bir iş adamıdır ancak kişisel hayatında da para kazanmaya devam etmektedir. Ergen, tutumluluğunun annesinin çocukluğuna kadar uzandığını söylemektedir. Financial Times’a verdiği bir röportajda “Annem depresyon dolu bir çocukluk geçirdi ve çalışacak bir masam bile yoktu” dedi.

Kendi kendine milyarder olan bu iş adamı her gün işe giderken kendi yemeğini evden getiriyor ve son zamanlarda da iş arkadaşları ile birlikte otel odalarını paylaşıyor.

 

Inditex Kurucusu Amancio Ortega Zara merkez bürosundaki kafeteryada çalışanları ile öğle yemeği yiyor

Serveti: 82.5 milyar dolar

Bu yılın başlarında Zara kurucusu dünyadaki en zengin ikinci insan seçildi ancak muhtemelen kişisel harcama alışkanlıklarında bir değişiklik olmamıştır. Ortega yıllardır oldukça özel bir hayat yaşıyor ve genellikle karısı ile İspanya’daki sakin apartmanında vakit geçirmeyi seviyor. Aynı zamanda sürekli aynı kahve dükkanına giden Ortega, Zara merkez bürosundaki kafeteryada çalışanları ile öğle yemeği yiyor.

Diğer milyarder Mark Zuckerberg gibi İspanyol moda gurusu da işe giderken her gün aynı şeyleri giyiyor: mavi bir blazer ceket, gri pantolon ve beyaz bir tişört. Bombardier model özel jeti için 45 milyon dolar ödedikten sonra bazıları onun artık tutumlu olmadığını düşünüyor ancak genelde çok meşgul olduğundan ötürü sıklıkla seyahat ettiği de söylenemez.

Mutlaka okuyun: Zara ve Kurucusunun Başarı Hikayesi

 

IKEA kurucusu Ingvar Kamprad hala ekonomi sınıfında uçuyor ve otobüse biniyor

Serveti: 43.7 milyar dolar

Kamprad Avrupa’daki en zengin girişimcilerden birisi ancak kendisinin ekonomi sınıfında uçtuğunu veya IKEA’nın kafeteryasında öğle yemeği yediğini muhtemelen bilmiyorsunuzdur. 1960’lı yıllarda Porsche kullanan ve özel yapım takım elbiseler giyen İsveçli girişimci o yıllardan bu yana oldukça tutumlu oldu ve artık yıllardır kullandığı Volvo’sunu sürüyor ve sıklıkla otobüse biniyor.

91 yaşındaki girişimci İsveç’teki yüksek vergilerden kaçınmak için 40 yıl boyunca yaşadığı İsviçre’den 2013 yılında İsveç’e geri taşınmış ve tek katlı bir köy evinde yaşamaya başlamıştır.

Mutlaka okuyun: IKEA’nın Kurucusu Ingvar Kamprad’ın Başarı Hikayesi

 

Wipro Ltd Kurucusu Azim Premji ikinci el araba kullanıyor ve her zaman çalışanlarına ofisteki ışığı kapatmalarını hatırlatıyor

Serveti: 16.2 milyar dolar

Hindistan’ın en zengin teknoloji gurusu aynı zamanda “çıplak kemikli milyarder” ve “Scrooge Amca’yı Noel Baba’ya benzeten kişi” olarak biliniyor.

71 yaşındaki iş adamının serveti 16.2 milyar dolar ancak bu servet onu havaalanından evine dönmek için Hindistan’ın meşhur üç tekerli araçlarına binmekten veya Wipro ofislerinde kullanılan tuvalet kağıtlarının çetelesini tutmaktan alıkoymuyor. Premji aynı zamanda ekonomi sınıfında uçuyor, ikinci el arabalar kullanıyor ve her zaman çalışanlarına ofisteki ışığı kapatmalarını hatırlatıyor.

 

Epic Systems Kurucusu Judy Faulkner “lüks içinde yaşamak” ile hiç ilgilenmediğini söylüyor

Serveti: 2.5 milyar dolar

Basının karşısına çıkmaktan utanan yazılım programcısı tıbbi kayıt yazılımı satan özel bir sağlık şirketi olan Epic firmasını sıfırdan kurdu. Şirketin temellini 1979 yılında 70.000 dolar sermaye ile atmıştı.

Şirketinin başarısı onu milyarder yaptı ancak 72 yaşındaki kadın girişimci asla savurgan olmadı. Faulkner son 15 yıl içinde sadece 2 araç kullandı ve neredeyse 30 yıldır Madison, Wisconsin’in bir mahallesinde kocası ile birlikte aynı evde yaşıyor.

2015 Mayıs ayında Giving Pledge üyeliğini ilan eden ve servetinin yarısını derneğe bağışlayacağını açıklayan Faulkner şunları yazmıştı: “Asla lüks içinde yaşayan bir milyarder olma arzum olmadı, bunun yerine paramı ihtiyacı olanlara yiyecek, konaklama, bakım ve eğitim için harcamayı yeğlerim.”

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir