Dünya’nın İlk Dijital Masaüstü Vakum Kalıbı

Filipinler’deki bu vakum kalıbı kullanımının kolay olmasının yanında aynı zamanda vakum biçimlendirme işlemini çok daha fazla kişi için daha erişilebilir kılıyor.

Vakum biçimlendirme herhangi bir objenin üzerine erimiş plastiğin dökülerek original nesnenin birebir ve detaylı kalıbının çıkarıldığı bir üretim yöntemi. Bu kapsamda, Kickstarter projesi olan Vaquform da dijital teknoloji ile yıllardır kullanılagelen bu tekniği harmanlamayı, daha kaliteli ve kullanıcı dostu olan kalıpları daha az maliyetle üretmeyi amaçlıyor.

Proje kapsamında tasarlanan bu cihaz plastiğin sıcaklığını takip eden özel bir algılayıcının yanı sıra farklı material tipleri ve incelikleri için önceden belirlenmiş ayarlara da sahip. Bu sayede cihazın kullanımı diğer geleneksel cihazlara oranla çok daha kolay. Aynı zamanda, cihazın tasarımı iki parçalı bir vakum sisteminden oluşuyor, ki bu da kalıpların orijinaline çok daha yakın ve detaylı alınabilmesini sağlıyor. Öyle görünüyor ki, Vaquform bu özellikleri sayesinde vakumla biçimlendirme tekniğini kısa sürede herkes için ulaşılabilir bir seviyeye taşıyacak.

Aynı zamanda Kickstarter da fon arayışında olan inovasyon ürünü 60 bin dolarlık hedefini çoktan aşarak 200 bin dolara ulaşmış durumda.

Başarılı inovasyon ürünü hakkında daha fazla bilgi almak için aşağıdaki tanıtım videosunu izleyebilirsiniz.

3d yazıcılar gün geçtikçe çok daha fazla kişi için ulaşılabilir hale gelerek yeni bir trendi de beraberinde getiriyor. 3 boyutlu kalem ya da plastikleri istediğiniz şekle geri dönüştüren 3d yazıcı bunlardan sadece birkaçı. Ne dersiniz, sizce bu teknoloji başka alanlarda da kullanılabilir mi?

 

İlginizi çekebilir

3d Yazıcılarla İlgili İnovatif İş Fikirleri
Teknoloji Sektöründeki Trend İş Fikirleri
Merve Tulum

Yazar : Merve Tulum

ODTÜ " Endüstri Mühendisliği " bölümünden mezun olduktan sonra Boğaziçi Üniversitesinde yüksek lisans yaptı. İş hayatına hızlı bir giriş yapıp inovasyon sorumlusu, sistem ve iş analisti gibi birçok pozisyonda görev aldı. Fibabanka, Yemeksepeti ve Yapı Kredi çalışmış olduğu şirketlerden sadece birkaçı. Sizler için iş hayatında edindiği tecrübeleri sizlere aktarıyor.

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir