3 Boyutlu Kalem: 3Doodler

Her evde bir üç boyutlu yazıcı olmasına daha çok vakit var ama WobbleWorks şirketinin 99 dolarlık üç boyutlu akıllı baskı kalemi 3Doodler ile üç boyutlu baskılama konusunda biraz daha yol aldığımızı söyleyebiliriz.

Geçen yıl iki milyon dolardan fazla kazanç getiren başarılı bir KickStarter kampanyasının ardından 3Doodler girişimi gerçeğe dönüştü ve 2014 yılının Mart ayında sevkiyat için büyük bir hızla üretime devam ediyor.

 

Üç boyutlu karalama

Önceden oluşturulmuş tasarımlar için kullanılan üç boyutlu yazıcıların aksine, 3Doodler istediğiniz herhangi bir formu üç boyutlu çizmek için hazırlanmış. Bir kalem gibi kullanılan aletin tepesindeki hazneden plastik yapıdaki baskı malzemesi koyuluyor ve alt kısmındaki burnu aracılığıyla baskılama gerçekleşiyor. Cihazın ucunda havayı aşağı doğru üfleyen bir fan bulunuyor. Böylelikle bir yandan cihaz fazla ısınmaktan korunuyor bir yandan da dökümü yapılan plastiğin hızlıca kuruması sağlanıyor. Alt kenarındaki iki düğme de plastiğin akış hızını ayarlıyor.

Akıllı baskı kalemi 3Doodler tabii ki geleneksel üç boyutlu yazıcı gibi hassas değil, ama farklı renkteki plastik tel ve levhaları bir araya getirerek oldukça karmaşık tasarımlar yaratmak mümkün. Tasarladığınız yapılar daha kompleks hale geldikçe onları ufak parçalar halinde çıkarıp, sonra bu parçaları aynı bir yapboz gibi teker teker birleştirebilirsiniz. Bunun için tek sınırlama ise bu işe ayıracağınız vakit.

Örneğin yukarıdaki resimdeki tekne gibi küçük baskıları 15 dakika gibi kısa sürede tamamlayabilirken Eyfel Kulesi’nin yaklaşık bir buçuk metre uzunluğundaki bir kopyasını yapmak biraz daha zamanınızı alacaktır. Akıllı kalem 3Doodler fikrinin arkasındaki girişimcilerden birinin yaklaşık 100 saatini harcayarak inşa ettiği modeli aşağıdaki resimde görebilirsiniz.

Aşağıdaki videoda 3Doodler girişimcilerinin Eiffel Kulesini 60 saniyeden daha kısa bir süre içinde nasıl inşa etmeye çalıştıklarını izleyebilirsiniz. Videodaki sonuç neden daha büyük bir kulenin yaklaşık altı bin kez daha fazla vakit aldığını açıklayabilir.

Çok yakında

3Doodler, www.the3doodler.com adresi üzerinden 99 dolara ön sipariş edilebilir. Sevkiyatlarının 2014 yılının Mart ayında başlaması tahmin ediliyor. Her bir 3Doodler özel malzemeden üretilmiş 50 plastik tel ile size ulaşıyor. Çeşitli boyut ve biçimdeki ekstra burunlar ile diğer birçok aksesuarın da gelecek yıl satışı planlanıyor.

Merve Tulum

Yazar : Merve Tulum

ODTÜ " Endüstri Mühendisliği " bölümünden mezun olduktan sonra Boğaziçi Üniversitesinde yüksek lisans yaptı. İş hayatına hızlı bir giriş yapıp inovasyon sorumlusu, sistem ve iş analisti gibi birçok pozisyonda görev aldı. Fibabanka, Yemeksepeti ve Yapı Kredi çalışmış olduğu şirketlerden sadece birkaçı. Sizler için iş hayatında edindiği tecrübeleri sizlere aktarıyor.

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir