Efsane CEO’lardan Bilge Sözler

İster bir şirket kuracak olun, isterseniz de bir süredir kendi şirketinizi idare ediyor olun başarılı CEO’lardan öğreneceğiniz her zaman yeni şeyler olacaktır. İşte bana ilham veren sözlerden bazıları.

 

Başarı üzerine:

1 – “Bir şirket açtığınız zaman, bu bilimden çok sanattır çünkü tamamen bilinmezdir. Gündemde olan problemleri çözmeye çalışmak yerine, sizin için son derece kişisel olan problemleri çözmeye çalışın. Sıradan bir insansanız ve sadece kendi probleminizi çözerseniz, milyonlarca insanın da problemini çözmüş olabilirsiniz.” Brian Chesky, Airbnb

2 – “Hiçbir zaman CEO olmaya kalkışmadım. Her zaman iyi bir takım üyesi, iyi bir iş arkadaşı olmaya çalıştım.” John Stumpf, Wells Fargo

3 – “Ne zaman zor, doğru bir karar verirseniz biraz daha cesaretli olursunuz ve ne zaman kolay, yanlış bir karar verirseniz biraz daha cesaretsiz olursunuz. CEO’ysanız bu seçimler şirketin cesaretli veya cesaretsiz olmasına neden olacaktır.” Ben Horowitz, Andreessen Horowitz.

4 – “İyi bir şirket kurmak için – ki bu CEO’nun görevidir – bazen sağduyuya karşı direnmeniz gerekir.” Carly Fiorina, Hewlett-Packard.

5 – “Benim hedefim asla sadece bir şirket kurmak değildi. Geliri veya karı veya bunlardan herhangi birini önemsemeseydim bir sürü insan bunu yanlış yorumlardı. Bir şey kurmak dünyada gerçekten büyük bir değişikliğe neden olur.” Mark Zuckerberg, Facebook

 

Ekibinizle birlikte çalışmak üzerine:

6 – “Yetenek CEO’nun bir numaralı önceliğidir. Size göre vizyon ve strateji olabilir ancak öncelikle doğru insanı bulmak zorundasınız.” Andrean Jung, Grameen America.

7 – “Çalışanlarınıza yeni bir şeyler öğretirseniz, bir anda yakınlık kurarsınız ve bu yüzden size saygı duyarlar. Bunu iş görüşmesi esnasında yaparsanız,  en zeki insanları cezbedebileceğinizden emin olabilirsiniz. Para birçok zeki insan için çok fazla şey ifade etmez. Cüzdanları yerine akıllarını büyütmeyi tercih ederler. Çalışanlara kariyerlerinde akıllı bir biçimde ilerleyebileceklerini gösterirseniz, sizin için çalışmak isteyeceklerdir.” Taso Du Val, Toptal

8 – “Çalışan bağlılığı üzerindeki gerçek tampon merkezileştirilmiş otoritenin sırılsıklam, soğuk örtüsüdür. Şirketlerin birçoğunda, güç CEO’dan aşağıya doğru kademelendirilir. Çalışanlar hem çoğu politik karardan mahrum kalır hem de benmerkezci ve acımasız müdürlere baş kaldıracak güçleri yoktur.” Gary Hamel, Gary Hamel Consulting

9 – “Yönetimin sadece çalışan olarak değil tamamen bir insan olarak kendilerini önemsediğine inanan çalışanlar daha üretkendirler, daha hoşnutturlar ve daha başarılıdırlar. Memnun çalışanlar memnun müşteriler anlamına gelir ki bu da karlılığı beraberinde getirir.” Anne M. Mulcahy, Xerox.

 

CEO olmayı istemek üzerine:

10 – “CEO’luk ofisine giden yol CFO ofisinden  veya pazarlama departmanından geçmemelidir. Mühendislik ve tasarımdan geçmelidir.” Elon Musk, SpaceX

11 – “CEO olmak istiyorsanız, buna intikamla hazırlanmalısınız.” Denise Morrison, Campbell Soup Company

12 – “Her zaman şuna inandım, bir işe girişirken büyük bir hayaliniz olmalıdır ancak adım adım ilerlemek de çok önemlidir.” Chanda Kochhar, ICICI Bank.

13 – “Her zaman, yapmaya çok hazır olmadığım şeyleri yapardım. Bence bu şekilde büyüyoruz. “Bunu yapabileceğimden tam olarak emin değilim” anı geldiğinde ve bu anları zorladığınızda, bu anlar dönüm noktalarınız olur.” Marissa Mayer, Yahoo!

 

 

CEO olmak üzerine:

14 – “Sırf CEO olduğunuz için, her şeyin bittiğini düşünmeyin. Öğreniminizi, düşünme şeklinizi ve organizasyona yaklaşma biçiminizi sürekli olarak geliştirmek zorundasınız.” Indra Nooyi, PepsiCO.

15 – “CEO olarak uzun vadeyi, orta vadeyi ve kısa vadeyi dikkate almak zorundayım.” Carlos Ghosn, Nissan

16 – “Ben olduğum kişiyim ve buna odaklanıyorum ve Apple’ın en iyi CEO’suyum.” Tim Cook, Apple.

17 – “Eş, kız çocuğu, arkadaş ve LearnVest’in kurucusu ve CEO’su olarak programım hiç de basit değil. Ancak zamanımı titiz bir şekilde nasıl yöneteceğimi başlangıçta öğrendim.” Alexa Von Tobel, LearnVest.

18 – “Girişimci olarak, limitleri zorlamaya çalışıyorum. Gazı kökleyin.” Travis Kalanick, Uber.

19 – “Başarılı bir ekip tek bir kalpte çarpar.” Michael Gokturk, Payfirma.

20 – “Yenilik yaptığınızda, herkesin çıldırmış olduğunuzu söylemesine hazırlıklı olun.” Larry Ellison, Oracle

 

Müşteriler üzerine:

21 – “Tıpkı diğer türdeki inovasyonlar gibi, yazılım inovasyonu da işbirliği yapmayı ve fikirleri diğer insanlarla paylaşmayı, oturmayı ve müşterilerle konuşmayı, geribildirim almayı ve ihtiyaçlarını anlamayı gerektirir.” Bill Gates, Microsoft.

22 – Hoş olmak, saygılı olmak, kendinizi müşterinin yerine koymak ve sizden yardım talep etmeden önce onlara nasıl yardım edebileceğinizi anlamaya çalışmak, kötü duruma gelmiş müşteri ilişkilerini düzeltmeye çalışmaktan çok daha kolaydır.” Mark Cuban, AXS TV.

23 – “Müşterilerimizi partiye davet edilmiş misafirler ve kendimizi ev sahibi olarak görüyoruz. Müşteri deneyimini her yönüyle her gün biraz daha iyi hale getirmek bizim işimiz.” Jeff Bezos, Amazon”

24 – “İyi bir ilk izlenim bırakmak için tek bir fırsatınızın olduğunu asla unutmayın – yatırımcılarla, müşterilerle, halkla ilişkilerle ve pazarlamayla.” Natalie Massenet, Net-a-Porter

Avatar

Yazar : iş kurmak

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir