Elon Musk’ın Annesinden Başarılı Çocuk Yetiştirme Tavsiyeleri

Tesla Motor Şirketinin kurucusu Elon Musk pek çok konuda ün salmış bir girişimcidir, ancak sahip olduğu çılgınca iş ahlakı bu listenin en üst sırasında yer alır.

Elon Musk röportajlarının çoğunda “Hiç kimse haftada 40 saat çalışarak dünyayı değiştiremez” der ve dünyayı değiştirmenin ağır bedelinden bahsetmeyi asla ihmal etmez.

Musk televizyon kanallarından biri için verdiği röportajlardan birinde yine aynı konuya değinmiş, hiç kimsenin bir başkasının işi için saatlerini harcamaması gerektiğini belirtmiş, bu durumu ne aklına ne de vicdanına sığdırabildiğini söylemiştir. “Haftalık 120 saat boyunca çalıştığım zamanlar oldu ve emin olun hiç kimseye böylesi bir çalışma temposu tutturmalarını tavsiye etmem”.

Bu konuda Musk’a katılıp katılmamak elbette ki sizin bileceğiniz iş.

Bizim asıl merak ettiğimiz şey şu: Musk’ın bu çılgın çalışma ahlakı kaynağını nereden alıyor?

Bu sorunun cevabını Elon Musk’ın annesi Maye Musk’ın yazdığı A Woman Makes a Plan (Plan Yapan Bir Kadın) isimli yeni kitabında bulduk. Kendisi bu kitapta ebeveynlik sırlarını okurları ile paylaşıyor ve  bu denli başarılı çocuklar yetiştirmeyi nasıl başardığını anlatıyor.

Gelin başarılı çocuklar yetiştirmenin püf noktalarını hep birlikte öğrenelim.

 

Maye Musk Kimdir?

73 yaşındaki Maye Musk, Kanada doğumlu bir model ve diyetisyen olup girişimci Elon Musk ile kardeşleri Kimbal Musk ve Tosca Musk’ın annesidir.

Maye Musk son günlerde ebeveynlik vasfının yanı sıra yazarlık kimliği ile de gündemde.

Maya Musk kitabında çocuklarını bugünlere onlara sıkı çalışmanın önemine ilişkin bilgi vererek ve her daim tutkularının peşinden koşmalarını öğütleyip bunu yapmalarına izin vererek getirdiğini iddia ediyor.

 

“Korkunç bir insan”

Elon Musk‘ın hayat hikayesi bir hayli çetrefillidir. Kendisi Güney Afrika’da doğmuştur ve ebeveynleri o henüz dokuz yaşındayken boşandığında Elon babasıyla yaşamak durumunda kalmıştır.

Elon Musk’ın babasına ilişkin açıklamaları bomba etkisi yaratacak cinstendir. Babasının yani Eroll Musk’ın “korkunç bir adam” olduğunu iddia eder.

Bu açıklamaların ne derece doğru olduğu bilinmez ama Musk babası ile yaşamayı sürdürmekten kaçınıp liseyi bitirdikten sonra Kanada’ya taşınmış (annesinden ötürü Kanada vatandaşlığına sahiptir), çok geçmeden annesi ve kardeşleri de kendisini takip etmiştir.

Olaylar böyle gelişince bekar bir anne olarak çalışması gerektiğini belirten Maye Musk, bu konuda “asla ama asla suçlu hissetmediğini… çünkü başka seçeneğinin olmadığını” söylüyor. Ve kitabında girişimcilik yolunda emin adımlarla ilerlemek isteyenlere ışık tutacak can alıcı birkaç noktaya da değiniyor.

Peki, Maye Musk’a göre başarılı çocuklar yetiştirmenin püf noktaları nelerdir?

 

1-Çocuklarınızı çalışma fikrine erken yaşta alıştırın.

Maye Musk kitabında konuya ilişkin birkaç örnekten bahsediyor, ancak kendisi farkında olmasa da çocukların erken yaşlardan itibaren çalışmanın önemine aşina olması gerektiği gerçeğinin bilimsel bir açıklaması da var.Üstelik bu durum yalnızca bir ofis ortamında çalışmayı değil ev işleri yapmayı da kapsıyor.

Araştırmalar, ev işleri ile ilgilenen çocukların akranlarından çok daha başarılı ve sorumluluk sahibi birer yetişkin olabildiklerini gösteriyor.

 

2-Onlara birer yetişkin gibi davranın.

Elon Musk’un geçmişine baktığınızda zamanından önce büyümek zorunda kalmış bir çocuk görürsünüz. Maye Musk bu gerçeği bir ebeveyn hatası olarak değil, ayırt edici bir özellik olarak görüyor.

“Annem ve babam her daim çocuklarına güvenebilecekleri birer yetişkin gibi davranmışlardır, bundan olacak ki ben de kendi çocuklarımı yetiştirirken bu fikri benimsedim. Öyle ki yetiştirdiğim çocuklarda bu yaklaşımın etkilerini net bir biçimde görebilmeniz mümkündür”.

 

3-Tutkularının peşinden gitmelerine izin verin.

Maye Musk kitabında “Çocuklarıma asla ne okuyacaklarını söylemedim. Ödevlerini de kontrol etmedim; bu tamamıyla onlara ait bir sorumluluktu.” diyor.

Elon Musk’un fabrikalarında geçirdiği saat sayısı göz önünde bulundurulursa sorumluk alma konusunda sınıfı geçeceğinden şüphemiz yok.

 

4-Çocuklarınızı lükse alıştırmayın.

Maye Musk, çocukları şımartmama ya da karşılamakta zorlanacağınız üst düzey zevklere/lükslere alışmalarına müsaade etmeme konusunda son derece dikkatli davrandığını belirtiyor. Güvende olduklarından emin olup kendilerini/hayatlarını çekip çevirmelerine izin vermenizin yeterli olacağını söylüyor.

“Çocuklarım üniversiteye gittiklerinde oldukça kötü koşullarda yaşıyorlardı: Köhne bir evde yer yatağında yatıyor, odalarını altı kişi ile paylaşıyorlardı. “

 

5-Çocuklarınızı kendi geleceklerinden sorumlu kılın.

Maye Musk’ın boşanmış bir birey olarak ayrı ebeveynlere tavsiyesi ise bu konuda endişelenmeyi bırakmaları yönünde.

“Ebeveynlerin çoğu böylesi bir senaryoda çocukları için endişelenmekten kendini alamıyor ancak benim naçizane tavsiyem çocuklarınızı kendi geleceklerinden sorumlu kılmanız yönünde olacaktır. Çocuklarınıza doğru olanı öğretin ancak ne istediklerine karar verme konusunda onları özgür bırakın.”

 

Bonus:

 

İlginizi çekebilir

Elon Musk Gizlice Kurduğu Okulda Çocuklarını Nasıl Eğitiyor?
Girişimci Çocuk Nasıl Yetiştirilir?
Bill Gates ve Steve Jobs Neden Çocuklarını Teknolojiden Uzak Büyüttü?
Avatar

Yazar : Deniz

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir