Bill Gates ve Steve Jobs Neden Çocuklarını Teknolojiden Uzak Büyüttü?

Bill Gates, teknolojinin bir eğlence aracından ziyade öğrencilerin kendilerini geliştirmeleri için faydalı bir kaynak olduğunu düşünüyor. 

Artık psikologlar da akıllı telefonların gençlerin beyinleri için ne kadar tehlikeli olduğunun farkına varmaya başladılar.

Yapılan araştırmalara göre sekizinci sınıfa giden bir öğrenci düzenli olarak sosyal medya kullandığında depresyona girme riski %27 oranında artıyor. Ve günde vaktinin 3 saatten fazlasını telefonda geçiren bir çocuğun intihara daha meyilli olabileceği belirtiliyor. Dahası, araştırmalar genç yaşta intihar oranının diğer yaşlardaki intihar oranını gölgede bıraktığını söylüyor.

Geçtiğimiz günlerde yapılan bir araştırmaya göre akıllı telefon kullanmanın yarattığı tehlikeler önümüzdeki en az bir on yıl kadar daha gündemde olacak.

Teknoloji alanındaki iki dev girişimci Bill Gates ve Steve Jobs’un kendi geliştirdikleri ürünlerle çocuklarının nadiren oynamalarına izin verdiklerini biliyor muydunuz?

Peki sizce: “Bu iki büyük isim ürünleriyle ilgili biz müşterilerin bilmediği neyi biliyorlar?” Aslında cevap basit, çoğu örneğini çevremizde de sıklıkla gördüğümüz gibi “teknolojinin bağımlılık yapma gücü”.

 

“Çocuklarımızın evde teknolojik cihaz kullanmasını sınırlıyoruz.”

Microsoft firmasının eski CEO’su Bill Gates bir röportajında, 2007 yılında kızının bir bilgisayar oyununa bağlanıp nasıl sağlıksız davranışlar sergilediğini anlatıyor. Bugün araştırmalara baktığımızda çocukların cep telefonu sahibi olma yaşı sadece 10.

Ünlü girişimci Gates ise çocuklarının ekrana öylece bakarak zaman geçirmelerinin zararlarından korktuğu için onlara 14 yaşına gelene dek cep telefonu almadıklarını belirtiyor.

Diğer yandan Apple’ın CEO’su olan ve 2012 yılında vefat eden Steve Jobs, 2011 yılında New York Times gazetesine verdiği bir röportajda çocuklarına daha o zamanlar yeni piyasaya sürülen iPad’i kullanmaları için sınırlamalar getirdiğini şu sözleriyle belirtiyor: “Çocuklarımın evde ne kadar teknoloji kullanıp kullanamayacağını sınırlıyoruz.”

Silikon Vadisi’nde teknoloji sektörünün kalbinde, teknoloji üreten ve geliştiren girişimciler; akıllı telefonların, tabletlerin ve bilgisayarların bağımlılık yapan gücünün toplumun genelinden daha çok farkındalar. Haliyle, modern bir okulda okuyan bütün çocukların iPad gibi teknolojik cihazları kullanması gerektiği düşünüldüğünde Steve Jobs’un çocuklarının bu cihazları diğer çocuklardan daha az kullandıklarını bilmek fazlasıyla ilginç.

Jobs’un çocukları artık okullarını bitirdiler, bu nedenle kendisinin eğitim teknolojisine ya da diğer adıyla “edtech” hakkında ne düşündüğünü bilmek zor. Fakat eğer Steve Jobs’un çocukları bugün ortalama koşullardaki bir Amerikan okulunda okuyor olsalardı, sınıfta evde kullandıklarından daha fazla teknolojik cihaz kullanacaklardı.

Tabii bu en azından ortalama koşullara sahip bir okul için geçerli. Örneğin Silikon Vadisi’nde bulunan ve farklı bir eğitim anlayışı benimseyen okullardan biri olan Waldorf Okulu, teknolojiye oldukça mesafeli durmakta. Öyle ki okulda hala kara tahta ve tebeşir kullanılıyor. Okulda nasıl kodlama yapacaklarını öğrenmek yerine, çocuklar okulda saygıyı ve takım çalışmasını öğreniyorlar. Brightworks Okulunda ise çocuklar yaratıcılığı, birşeyler inşa ederek ve ağaç evlerde yapılan derslerde öğreniyorlar.

 

Eğitim teknolojisi tek başına bir “çözüm” olamayacak.

Eğer Bill Gates’in teknoloji adına yaptığı birşey varsa o da eğitimle ilgili belirli konularda öğrencilere sunduğu faydalı gereçlerdir. Bill Gates’in teknoloji kullanımıyla ilgili düşünceleri, elektronik cihazlar kullanarak her öğrenciye özel ders planları oluşturulan kişiselleştirilmiş eğitime yoğun ilgi duymasını sağladı.

Eski bir blog yazısında Bill Gates, Seattle merkezli bir okul olan Summit Sierra’yı öğrencilerin istedikleri okulları kazanmaları gibi hedefleri dikkate alıp bir yol haritası çizerek onlara hedeflerine ulaşmaları konusunda yardım ettiği için tebrik etti. Kişiselleştirilmiş eğitimde öğretmenler, öğretmenden çok bir koç rolünü alıyor ve öğrencilere takıldıkları ya da zorlandıkları zaman yardımcı oluyorlar.

Bu gibi alanlarda teknoloji Gates’in de düşünceleriyle örtüşecek şekilde yalnızca eğlence için değil, öğrencinin gelişimini destekleyecek şekilde kullanılmalıdır.

Gates bu konudaki yaklaşımının, birçok gencin yeteneklerini en iyi şekilde kullanmasına yardımcı olacağını umuyor.

 

İlginizi çekebilir

Elon Musk Gizlice Kurduğu Okulda Çocuklarını Nasıl Eğitiyor?
Başarılı Çocuklar Yetiştiren Ebeveynlerin Ortak Özellikleri
Çocuklarınıza Girişimcilikle ilgili Öğretmeniz Gereken Beceriler
Tuğçe

Yazar : Tuğçe

Henüz daha lisedeyken Avrupa Birliği Öğrenci Değişim Programı olan AFS'ye kabul edildi ve 1 yıl Hollanda'ya okumaya gitti. Dereceyle girdiği Yeditepe Üniversitesi "Çeviri Bilimi" bölümünden mezun olduktan sonra birçok firmada içerik üreticisi ve yerelleştirme hizmeti verdi. Şu anda ise Sony şirketinin Avrupa pazarına yönelik geliştirdiği projelerde "Proje Müdürü" olarak çalışmakta.

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir