En İyi Müşteri Sadakat Programları

Sadakat programları satıcıların pazarlama araçlarından biri olarak gelir artışı ve müşteri sadakatini kazanma konularında oldukça etkili olduklarını kanıtlamışlardır.Tüketicilerin% 84’ü sadakat programı sunan bir markaya bağlı kalmaya daha eğilimli olduğunu söylemiştir. Müşterilerin% 66’sı kazandıkları ödüllerin ve puanların harcama davranışlarını gerçekten değiştirdiğini söylüyor.

Mevcut müşterilere satış yapmanın, yenilerini bulmaktan daha karlı olduğunu biliyoruz; bu nedenle markalar sadakat ve ödül programlarına yatırım yapıyorlar.

Her ne kadar etkili olsalar da müşteri sadakat programları yeni ortaya çıkmış değil. Sadakat programlarının çoğu bu dört kategoriden birine girer: puanlar, seviyeler, sosyal medya ve ücretli programlar. Bu nedenle bazı satıcılar işleri hareketlendirmeyi istiyor ve sadakat programları oluşturmak, müşteri sadakatini sağlamak için yenilikçi yollar arıyorlar.

İşte sizlere en iyi müşteri sadakat programları ver her birinden öğrenmeniz gerekenler:

 

1-) DSW

Designer Shoe Warehouse (veya kısaca DSW), uzun süredir müşterilerini her alışveriş için puanla ödüllendiren ve müşterilerin daha fazla harcadıklarında erişebileceği ödül seviyeleri içeren geleneksel bir sadakat programını yürütmektedir. Programları sorunsuz çalışmakta. Müşterilerin yanında taşıması gereken bir üyelik kartı yok; bunun yerine kullandıkları çevrimiçi sistem müşterileri; adları, telefon numaraları veya ödeme bilgilerinden tanıyor.

Buradaki tehlike ödül sisteminin otomatikleşmesiyle müşterilerin sadakat programını unutmasıdır. Sadakat programını unutan müşteriler, daha fazla kazanmak için daha fazla harcama yapmazlar. DSW’nin müşterileri programla meşgul tutmak ve DSW mağazalarında daha fazla harcayarak ne kazanabileceklerini hatırlatmak için bir çözüme ihtiyacı vardı.

2017’nin başlarında, DSW müşterilere sadakat programını hatırlatmayı amaçlayan bir e-posta kampanyası başlattı. Kampanya, herkes için kişiselleştirilmiş bir e-postadan oluşuyordu, detayları ise şöyle:

  • Bir sonraki 10 dolarlık hediye çekini almak için kaç puana ihtiyaç duydukları
  • Şu anda yararlanabilecekleri fırsatlar
  • Sadakat üyesi oldukları süre, kaç puan kazandıkları ve son iki yılda ne kadar kazandıkları da dahil olmak üzere, marka ile etkileşimlerinin anlık görüntüsü.

Kampanyayı bu kadar başarılı yapan şey kişiselleştirmenin ulaştığı seviyeydi. DSW’deki gibi bir sadakat programı, markanın tonlarca müşteri verisine erişmesini sağlar. DSW bunu avantajına kullanarak müşterilerin gelen kutularında duran diğer sıradan pazarlama e-postalardan çok uzakta, oldukça kişiselleştirilmiş ve her bir müşteriye uygun e-postalar (bazı güvenilir e-posta otomasyonlarıyla birlikte) yarattı.

 

2-) Sephora Beauty Insider

Sephora’nın Beauty Insider sadakat programı oldukça popüler. Programın 17 milyondan fazla sadık üyesi bulunuyor ve bu kişiler Sephora’nın yıllık satışlarının yüzde 80’ini oluşturuyor.  Müşteriler, geleneksel bir puanlama sistemine dayanarak her alışverişleri için ödüller kazanıyorlar. Bu programın yenilikçi tarafı, üyelerin ödül puanlarını nasıl kullanacaklarını seçebilmeleridir.

Sephora müşterilerinin büyük bir kısmının önündeki engellerden biri fiyatlardır çünkü Sephora ürünleri ucuz değil. Beauty Insider üyeleri, puanlarını kullanarak hediye kartları ve indirimlerden faydalanabiliyorlar,  bu sayede ürünlerin değerini düşürmeden satınalım fiyatlarını dengeleyebiliyorlar. Sadakat programı üyeleri, sınırlı sayıda piyasaya sürülen ürünler veya mağaza içi güzellik eğitimleri gibi daha özel ürünler ve hizmetler için de puanlarını kullanabiliyor.

Sadakat üyelerine puan harcamalarında esneklik sağlamak Sephora’nın, ürünlerin algılanan değerini düşürmeden müşterilerine gerçekten istedikleri fırsatları ve ürünleri sunmasını sağlıyor.

 

3-) Starbucks Sadakat Programı

Satıcıların sadakat programlarını yönetmek için mobil bir uygulama yaratmaları yaygın görülür, ancak Starbucks, Starbucks uygulaması aracılığıyla My Starbucks Rewards sadakat programını başlattığında, bu oldukça yeni bir fikirdi. Sadakat programını uygulama üzerinden kullanabilmek müşterilerin işini oldukça kolaylaştırıyor; üyelik kartı unutmak veya kaybetmek yok, oturum açmaya gerek yok.

Sadakat puanlarını (veya bu durumda yıldızları) kazanmak için müşterilerin Starbucks uygulaması ile sipariş vermeleri veya ödeme yapmaları gerekiyor. Müşteri işlemlerini bir uygulama üzerinde bu şekilde merkezileştirmek, müşteri tercihleri ve davranışları için bir veri tabanı oluşturmayı mümkün kılıyor.

Starbucks sık tercih edilen içecek siparişleri, sık ziyaret edilen yerler, mevsimsel favoriler gibi alışkanlıkların hepsi ve daha fazlası hakkında bilgi toplayabiliyor.

Mağazanız için bir sadakat uygulaması geliştirebiliyorsanız bu, müşteri verilerini toplamak ve merkezileştirmek için harika bir araç olabilir.

 

4-) Tarte <3 Rewards Sadakat Programı

Kozmetik ve cilt bakımı şirketi Tarte, sosyal medya etkileşimini ve kullanıcı tarafından oluşturulan içerik sayısını artırmanın bir yolu olarak sadakat programlarını kullanmaya başladı.

Güzellik sektöründe tüketiciler neyi satın alacaklarına karar vermek için kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriklere  (makyaj videoları ve selfie’ler gibi) giderek daha fazla yönelmektedir. Tarte, bu eğilime kullanıcılar tarafından oluşturulan içerikleri ve sosyal medya etkileşimini teşvik ederek yatırım yapıyor. Müşteriler, Tarte ürünleriyle selfie çekmek, çevrimiçi incelemeler yazmak ve makyaj videoları hazırlamak gibi etkinliklerle ödüller kazanabiliyor ve bu sayede marka sözcüsü oluyorlar.

Tarte’nin programı, sadakat programınızın müşterilerden istediğiniz hemen hemen her davranışı teşvik edebileceğinizi gösteriyor. Yani sadakat programları müşterileri sadece daha fazla harcamaya teşvik etmekten ibaret değil. Bu, müşterilerin satın alımlar arasında puan kazanma hızını koruyabileceği ve marka bilinirliği oluşturabileceğiniz anlamına gelir.

 

5-) Amazon Prime

Amazon, Prime üyelik programıyla ünlenmiştir. Bir yıllık bir sabit ücret karşılığında, Prime üyeler milyonlarca öğeyi kapsayan sınırsız iki günlük ücretsiz gönderim imkânının yanı sıra Amazon’un internet yayını hizmeti ve Prime Day satışları gibi sağladığı diğer avantajlardan da yararlanabilir.

Amazon, Walmart gibi diğer perakendecilerle yoğun bir rekabet içerisinde. Ürünlerin çoğunu Amazon’dan başka yerlerde de bulabilirsiniz. Prime, Amazon’un kendini nasıl farklılaştırdığını ve müşterileri yalnızca Amazon yoluyla ürün almaya nasıl ikna ettiğini gösteren bir müşteri sadakat programıdır. Ve işe yarıyor. Prime üyeleri diğer Amazon müşterilerinden ortalama olarak 4 kat daha fazla harcama yapıyor.

Ürünlerin ve fiyatların rakipler arasında pek değişkenlik göstermediği benzer sektörlerdeki perakendeciler için, sadakat programınız sizi farklılaştıran ve rekabeti artıran bir avantaj olabilir.

Ürünlerinize ve hizmetilerinize ek olarak müşterilerinize değer sunarak yalnızca sizinle alışveriş yapmak için onlara bir neden verebilirsiniz. Üyelik ücreti alarak sadık müşterilerinize gerçekten değerli avantajlar sunmayı kendiniz için kolaylaştırın. Tüketiciler ise önceden yaptıkları bu yatırımın hakkını vermek adına sizden daha fazla alışveriş yapacaktır.

 

6-) The North Face

Giyim ve spor malzemeleri perakende satıcısı The North Face sadakat programına üye olan müşterilerini yaşam tarzlarına uyacak şekilde tasarlanmış kullanımı esnek seçeneklerle puan kazanmaya teşvik ediyor.

Müşteriler ViPeak üyelik programı gibi geleneksel yolların yanı sıra, The North Face etkinliklerine katılmak, belirli yerlerde check-in yapmak ve The North Face uygulamasını indirmek gibi sıra dışı yollarla da puan kazanabiliyor. Kazandıkları puanları kullanma konusunda ise müşteriler, Nepal’deki bir dağa tırmanma macerası gibi eşsiz seyahat deneyimlerini de tercih edebileceği farklı seçeneklere sahip oluyorlar. .

The North Face’in sadakat programı, müşterileri daha fazla harcamaya teşvik etmekten çok daha fazlasını yapıyor, doğrudan hedef kitlesine hitap ediyor. Puanların karşılığı ürünlere yapılan sıradan indirimler değil, tüketici ve marka arasında daha güçlü bir bağlantı kurmaya yardımcı olan özenle seçilmiş deneyimlerdir.

Alaska’da bir yürüyüş gezisine sponsorluk yapmak, küçük bir perakendeci olarak imkanlarınız dahilinde olmayabilir ancak, müşterileriniz göz önünde bulundurularak tasarlanan ve aranızdaki bağın güçlendirilmesine yardımcı olan bir sadakat ve ödül programı oluşturabilirsiniz.

 

7-) TOMS One for One

Her sadakat programının dört kategoriden birine girmesi gerekmez. Müşterilere yaptıkları harcamalar ve sadakatleri karşılığında parasal bir teşvik sunmak zorunda değilsiniz.

TOMS, müşterilere bir sadakat kartı vermez veya her satın alım işleminde ödüller sunmaz. Bunun yerine, müşterilerinin değerlerine ve değer duygusuna hitap eder. Yaptıkları her harcamada müşteriler One For One derneği aracılığıyla ayakkabı bağışı yapmak ya da Wildlife Conservation Society (Vahşi Yaşamı Koruma Derneği)’ne destekte bulunmak gibi parasal karşılığı olmayan yollarla alışveriş yapmaya teşvik ediliyor.

TOMS’un sadakat programının etkisi beklentilerin ötesine geçmiştir. Bunun sebebi aşırı doygun bir sektörde müşterilerini iyi anlamış olmalarıdır. TOMS müşterilerinin sahip oldukları parayla daha fazla şey yapma isteğini markayı farklılaştıracak bir özelliğe dönüştürmüş ve oldukça kalabalık olan ayakkabı sektöründe markasını öne çıkarmıştır.

 

8 – ) Plenti Rewards

American Express müşteriler için sadakati kolaylaştıracak olan Plenti Rewards sadakat programını başlattı. Plenti müşterilerin hem puan toplayabilecekleri hem de bu puanları harcayabilecekleri alanları çoğaltarak daha fazla değer yaratıyor.

Müşteriler, Plenti’nin  benzin istasyonlarından marketlere kadar değişen birçok sektördeki ortak markalarından alışveriş yaparak puan kazanıyor. Tüm puanlarını sadece tek bir kart kullanarak kontrol edebiliyor ve aynı kartı farklı satıcılar ve markalarda alışveriş yaparken kullanabiliyorlar. Tüm puanlar tek bir havuzda toplanıyor ve müşteriler Plenti’nin iş birliği yaptığı markalardan istedikleri herhangi birinde bu puanları harcayabiliyorlar.

Plenti’nin müşteriler için değeri topladıkları puanları birçok farklı işletmede kullanabilmelerinde yatıyor. Diğer markalarla beraber çalışarak her üye marka müşterilerinin sadakat programından kazanacağı ayrıcalıkları iki, üç katına çıkarabiliyor. Eğer online bir işletmeniz yoksa ve sadece tek bir konumdan hizmet veriyorsanız bulunduğunuz bölgedeki diğer işletmelerle anlaşarak da böyle bir sadakat programı ortaya çıkarabilirsiniz.

 

9-) REI Co-op

Tüketiciler olarak, markalar ve pazarlama girişimlerine karşı oldukça kuşkucu bir yaklaşım sergileyebiliyoruz. Nihai hedefin bizi her zaman daha fazla ürün satın almaya ve daha fazla para harcamaya ikna etmek olduğunu biliyoruz. Bu yüzden en yenilikçi sadakat programları odak noktasını müşterileri daha fazla harcama yapmaya teşvik etmek değil müşteriler için değer yaratmak olarak belirler.

REI’nin programı müşterileri şirketin mütevazı kuruluşuna, bir kooperatif olarak müşterilerin şirketin sahibi olduğu döneme götürüyor. Sadece 20 dolar karşılığında müşteriler ömür boyu REI Co-op üyesi olabiliyor. Müşteriler bir kez üye olduktan sonra yaptıkları her harcamada yüzde 10 indirim, fiyatların oldukça düştüğü garaj satışlarına erişim ve doğa sporları gibi deneyimlerde indirim hakkı gibi ayrcalıklara sahip oluyorlar.

Günün sonunda, en iyi sadakat programları müşteriye odaklanan ve sadık müşterilerin işletme üzerinde bıraktığı olumlu etkinin gücünden yararlanarak değer yaratan sadakat programlarıdır. Küçük perakendeciler için büyük indirimler yapmak pek mümkün değildir, ancak yukarıdaki sadakat programlarını örnek alarak birçok  sey öğrenebilir, sadık müşterilere karşı cömert olmanın finansal açıdan uygun bir yolunu bulabilirsiniz.

 

10-) Apple

Apple’ınkine göre daha sadık ve fanatik bir müşteri kitlesine sahip başka bir marka bulmak zordur.

Bazen, en yenilikçi sadakat programı aslında bir sadakat programı bile değildir. Çoğu perakendeci, ödüller ve teşvikler vermeden, Apple’ın sahip olduğu kadar sadık ve özel bir müşteri tabanı oluşturamaz. Ancak gerçekten eşsiz ürünler satan perakendeciler bunu başarabilir.

Yeni müşterileri ürünün kendisi ile markaya çekerek, inanılmaz bir müşteri deneyimi yaratarak ve bu avantajları her bir satın alım sürecinde sunarak, geleneksel bir sadakat programına olan ihtiyacı tamamen ortadan kaldırabilirsiniz.

Mutlaka okuyun: Apple’ı Dünyanın İlk Trilyon Dolarlık Şirketi Haline Getiren 3 Faktör

 

11. Uber Rewards

İlk büyük araç paylaşım uygulaması olarak ortaya çıkan ve özel bir sadakat programına sahip olan Uber sadık müşterilere sundukları ayrıcalıkların iyi olması gerektiğini biliyordu. Tavsiye programıyla büyük başarı kazanan Uber’in Uber Rewards sadakat programının olay yaratması şaşırtıcı değil. Sadakat programına yeni başlayacaklar için hazırlanan sayfada puan kazanmanın ne kadar kolay olduğu güzel bir şekilde açıklanıyor.  UberX, UberPool ya da UberEats fark etmeksizin sürücüler yaptıkları her işlemde puan kazanıyor. Yani Uber’in sadakat programı kendi sürücülerine hep öncelik tanıyor.

Uber Rewards sadakat programının güzel tarafı VIP özelliğidir. Sürücüler Blue, Gold, Platinum ve Diamond kademelerinde ilerledikçe ücretsiz olarak UberBlack’e yükseltme ve puan kazanma hızını artırma gibi ayrıcalıklara sahip oluyor. Bu tarz ödüller ve deneyimler Uber’in rakipleri arasından sıyrılmasına yardımcı oluyor.

Müşteriler neden Uber Rewards programını seviyor:

Üyeler verdikleri her bir şoförlük hizmeti karşılığında bedava seyahat hakkı ve başka ayrıcalıklar kazanıyor.

 

12. Spikeball SpikePoints

Eğer hiç Spikeball oynamadıysanız, eğlenceyi kaçırıyorsunuz demektir!  Voleyboldan esinlenilerek yaratılmış bu takım oyunu Shark Tank’de çıktıktan sonra başarı yakalamış ve kendi kitlesini oluşturmuştu. Dolayısıyla oyunun yaratıcıları kitlelerine ayrıcalıklar tanıma konusunda kolları sıvadı. Bunun sonucunda Spikeball 2018 yılının başlarında sadık müşterilerini mutlu edecek SpikePoints programını başlattı.  Puan kazanmak için çok çeşitli yollar sunan ve üyeleri Recreational, Intermediate ve Premier olarak sınıflandıran VIP üyelikleriyle SpikeBall puan kazanma işlemlerini gerçekten kazançlı bir hale getiriyor.

Premier üyeler harcadıkları her 1 dolara karşılık 5 puan alırken, sosyal medya paylaşımları ve ürün yorumlarıyla da Recreational üyelerden iki kat daha fazla kazanıyorlar. Bu hızlı kazanç yollarını sadece en sadık fanlarına sunan SpikeBall bu sayede meraklı üyeleriyle daha fazla etkileşime girerek hızla büyüyen kitlelerine yeni üyeler de kazanıyorlar.

Müşteriler neden SpikePoints’i seviyor:

SpikeBall programı üyeleri, hızlı tempolu sporlara adanmış oldukları ölçüde puan kazanıyor ve ayrıcalıklardan yararlanabiliyorlar.

 

13. SweetLegs Rewards

SweetLegs Rewards programı piyasaya çıktıktan birkaç ay sonra parlayan sadakat programlarından biri haline geldi.  En başından beri, müşterilerinin her birine tatlı gelecek bir program sunmak istediklerini biliyorlardı. Bir kaç ayda bir tayt satın alan bir müşteri ya da toptan satın alım yapan bir SweetLegs distribütörü olmanız fark etmeksizin SweetLegs topluluğuna katılmak her üye için kazançlı bir durum haline geliyor.

Bunu şimdiye kadar gördüğümüz en eşsiz VIP stratejilerinden biriyle başardılar! Sıradan müşterileri için 3, distribütörleri için 4 farklı seviye sunan üyelik programında üyeler yükseldikleri her kademeyle harika promosyonlara sahip oluyorlar. En büyük ödülü kazanan ise en üst kademe üyeler olan SweetElite üye distribütörleri oluyor, tüm masrafların karşılandığı çok özel bir tatil kaçamağı fırsatına sahip oluyorlar!

Müşteriler neden SweetLegs Rewards programını seviyor:

VIP üyelik seviyelerinde yükselmek, periyodik alıcı mı yoksa distribütör mu olduğuna bakmaksızın, satın alım yapan her bir üyeye harika promosyonlar sunuyor.

 

14. Nordstrom’un Nordy Club programı

Nordstorm’un eskiden sunduğu orijinal Nordstorm Rewards programına zamanında üye olmuş herkes  programın tekrar başlatılmış olmasından memnuniyet duymuştur. Programın Nordy Club adıyla tekrar başlatılması çığır açıcı bir durum olmayabilir, ancak Nordstorm’un sadık kitlesi için ayrıcalıklı bir deneyim sunacağı kesin.

En büyük değişiklik, programı anlamanın ne kadar kolaylaşmış olması. Eski programın en büyük sorunu buydu ve gözden geçirilmesi isteniyordu. Üyeler artık VIP programında ilerlerken elde ettikleri tüm kazançları kısa bir açıklama sayfasında kolayca görüntüleyebiliyorlar, böylece program kolay anlaşılır ve katılması zevkli hale geliyor.

Satışlara erken erişim ve yeni markalara ve indirimlere sadece üyelik erişimi gibi ayrıcalıklar sunan Nordy Club üyelerini özel hissettirmeyi başarıyor. Ancak, asıl fayda sundukları deneyimsel ödüllerden geliyor. Ücretsiz tadilat, uygulamadan verdiğiniz siparişlerin ücretsiz bir şekilde aracınıza kadar gelinip teslim edilmesi ve stil atölyelerine erişim gibi ayrıcalıklar üyelerin Nordy Club’da kazanabileceği ödüllerin sadece birkaçıdır.

Lüks bir mağaza olarak Nordstrom müşterilerine neden rakipleri yerine kendisinden alışveriş yapmaları gerektiğini göstermek zorundadır. Program üyelerine inanılmaz avantajlar sağlayarak, büyük indirimler gibi taktiklere güvenmek zorunda kalmadan müşterileri devamlı olarak mağazaya çekmeyi başarıyor.

Müşteriler neden yeni Nordy Club programını seviyorlar:

Puanlardan ziyade ayrıcalıklı hizmetlere odaklanması onu eski sadakat programından daha başarılı kılıyor.

 

15. Click and Grow Rewards

Click and Grow’un sadakat programı ve insanları sürdürülebilir bir şekilde kendi yiyeceklerini yetiştirmeye teşvik etmesinin yanı sıra ürünleri de oldukça başarılı. Gerçekten, modüler akıllı bahçelerine bir göz atmalısınız!

Click and Grow’un programı ile ilgili en çok sevilen özelliklerden biri harika görünmesi. Puan kazanmak ve harcamak gibi şeyler için küçük sevimli simgeler kullanmak gibi detaylarla programın bir parçası olmayı ve Plant Bucks kazanmayı bir zevk haline getiriyorlar.

Programın tek artısı harika görünmesi değil elbette. Programın özellikle tavsiye bölümü müşteriler için oldukça kazançlıdır. Click and Grow’u tavsiye ettiğiniz arkadaşınız yüzde 10 indirim kuponu kazanırken siz de bir sonraki alışverişinizde kullanabileceğiniz 20 dolarlık bir indirime sahip oluyorsunuz. Bu şekilde ayrıcalıklar sunarak üyeleri sürdürülebilirliği ve taze yiyeceklerin önemini çevrelerine tanıtmaları konusunda teşvik ediyorlar.

Müşteriler neden Click and Grow Rewards programını seviyor:

Başkalarını yerel taze gıda üreticileri topluluğuna katılmaya davet etmek ve tavsiye indirimleri kazanmak kazancınızı artırır.

 

16. Chipotle’nın Chipotle Rewards Programı

2018 yılında tekrar kullanıma sunulan sadakat programlarından biri de Chipotle Rewards programıydı.  Eski sadakat programlarıyla karşılaştırıldığında bu yeni programın en büyük artısı uzun dönemli olması.  Eski modelle program sadece 3 ay sürmüştü ve müşterilerin büyük bir kısmı bu sadakat programından yararlanamamıştı.

Ancak yeni programın en büyük gücü kolay anlaşılır olması. Aç olduğunuzda yapmak istediğiniz son şey yemeğiniz dışında bir şey düşünmektir, bu yüzden Chipotle sadakat programı ‘Ye ve Kazan’ konseptine odaklanıyor. Yemek yemenin ve puan kazanmanın tek amaç olmasıyla yeni program kolay anlaşılır bir hale geliyor ve harcanılan her bir dolar karşılığında puan kazandırıyor. Üstelik Chipotle uygulamasından verilen siparişlerde yüzde 50 daha fazla puan kazandırarak üyelerin markayla farklı şekillerde de bağlantı kurmasını sağlıyorlar.

Uygulama üzerinden sunulan bu ayrıcalık sayesinde üyeler her 84 dolarlık online siparişlerinde bir başlangıç yemeğini bedavaya getirmiş oluyor.

 

17. MyChelle’in Clean Beauty Club programı

 

Herhangi bir cilt bakım ürünü arayışı içerisindeyiz bakmanız gereken yerlerden ilki MyChelle olmalı, özellikle de Clean Beauty Club gibi bir programdan yararlanma şansınız varken…  Programa üye olarak hem puan hem de harika ürünler kazanıyorsunuz.

Bu program standart sadakat programlarından beklediğiniz her şeye sahip, ancak onu asıl özel kılan şey üye olmanız takdirde sağlayacağınız kazanç.

Yeni üyeler sadece 500 puanlık bir hoşgeldin puanı bonusu almakla kalmıyor, aynı zamanda sadece bültene kaydolarak 1000 puan daha kazanabiliyorlar. Yani sadece üye olarak ve haber bültenine kaydolarak 15 dolarlık indirim kazanıyorsunuz!

Yeni bir güzellik markasını denemek kumar oynamak gibi gelebiliyor, bunlar gibi üyeliğin en başında verilen ödüller yeni müşterileri alışveriş yapmaları için cesaretlendiriyor.

Müşteriler neden Clean Beauty Club’ı seviyor:

Markanın daha en baştan sunduğu indirimler müşterilerin neden bu kulübün bir parçası olmak istediğini açıklıyor.

 

18. MudLOVE’nin Wishing Well Rewards programı

MudLOVE size kendinizi iyi hissettiren markalardan biridir. Güzelce hazırlanmış mücevher ve seramiklerden tutun markanın yaydığı ilham verici sevgi, barış ve mutluluk mesajlarına kadar MudLOVE’daki her şey müşterilerin aldıkları kararlar konusunda kendilerini iyi hissetmeleri için düşünülmüş.

Tahmin edebileceğiniz üzere Wishing Well Rewards programı da bir istisna değil. Wishing Well Rewards programı hakkında dikkatinizi çeken ilk şeylerden biri, anlaşılmasının çok kolay olmasıdır. Bunun sebebi MudLOVE’ın karmaşık görseller kullanmadan programın değerini basitçe anlatan açıklayıcı bir sayfaya sahip olması.

Bu sayede üyelerin programa katılarak Ripple, Splash ve Wave VIP seviyelerine yükseldikçe Clay Coins kazanmasını kolaylaştırıyor. Üstelik MudLOVE’da yaptığınız her alışveriş karşılığında Water for Good derneğine bağışta bulunuluyor.  Su ihtiyacı çeken topluluklar için su kuyusu açan kar amacı gütmeyen bir kuruluş olan Water for Good’a bağış yapılması MudLOVE’in müşterilerinin üyelik konusunda kendilerini iyi hissetmelerini sağlamanın bir yoludur.

Müşteriler neden Wishing Well Rewards programını seviyor:

Üyelerin yaptıkları her alışveriş hem onları ayrıcalıklara boğuyor hem de dünya üzerinde olumlu bir etki bırakabilmelerini sağlıyor.

 

19. Lyft’in Lift Rewards programı

Uber’in sadakat programına yanıt olarak Lyft de kendi sadakat programını başlatacağını duyurdu. Paylaşılan detaylardan bildiğimiz kadarıyla Uber’in Rewards programına benzer bir yapıya sahip olacak. Lyft Rewards programıyla Lyft uygulamasını her kullandığınızda ücretsiz yükseltmeler ve ileride yapacağınız yolculuklarda kullanabileceğiniz indirimler kazanabilirsiniz. Bu kazanç modeli Uber’inkiyle aynı gibi görünse de, ‘uygulamayı kullandığınız her zaman’ vurgusundan dolayı gerçekten heyecanlıyız. Teoride bu aynı zamanda Lytf’in scooter yolculuk sistemini kullandığınızda da puan kazanacağınız anlamına gelir. Bu özellik klasik sürüş paylaşım modeline yenilikçi bir detay katıyor.

 

Sadakat programınızla fark yaratın.

Son on yılda sadakat ve müşteri ödüllendirme programları, müşteri sadakatini sağlamak, müşteriyi elde tutmak ve yaşam boyu müşteri değerini artırmak konusunda etkilerini kanıtlamışlardır.  Delgili kartlar bazı işletmeler için önemini hala koruyor olabilir, ancak müşteri sadakat programına yenilikçi bir yaklaşım perakendeciler için gerçek bir değer yaratabilir.

Peki siz müşteri sadakatini nasıl ödüllendirirdiniz?

 

İlginizi çekebilir

Müşteri Sadakati Nasıl Sağlanır?
Müşterileri Marka Elçisine Dönüştürmenin Yolları
Anıl ERSOY

Yazar : Anıl ERSOY

Boğaziçi Üniversitesi "Çeviri Bilimi" bölümünden mezun olduktan sonra, Milliyet, Doğan Burda ve Protranslate gibi birçok kurumda yönetici pozisyonlarında çalıştı. Son olarak uluslarası bir finansal firma olan Citi'de uygulama müdürü olarak çalışmakta. Sizler için marka, pazarlama ve girişimcilik alanında rehber niteliğinde içerikler oluşturuyor.

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir