En Yeni Barbekü Teknolojileri

Yağların cızır cızır damladığı bir ateşin etrafında toplanma ve mükemmel zaman aralıklarıyla yiyecekleri döndürme olarak tanımlanan barbekü (bizim coğrafyamızda bilinen adıyla mangal) insanoğlunun en uzun soluklu ve popüler geleneklerinden biridir. Ama sosisten kırmızı ete ya da beyaz etten sebzeye barbekü konusunda herkesin damak tadı değişkenlik gösterebiliyor. Sıcak ayların yaklaştığı bugünlerde  komşularımız, arkadaşlarımız ve ailelerimiz için mutfak önlüğünü takıp ızgara ateşini hazırlamanın da vakti geliyor. Sizler için hazırlamış olduğumuz 10 eğlenceli açık hava barbekü yeniliğiyle mangal keyfinize keyif katın!

Alevlendirin

izgara1Bazen başlamak en zor kısım olabiliyor. İşte bunun için artık Looftlighter var. Kömür, odun, çıra, gaz yağı ya da benzeri malzemelerle ateş yakmakta zorlananlar için bu şık İsveç kökenli süper bir buluş. Yakılması istenen cismin üzerine süper ısıtılmış hava getirerek tutuşma sürecini hızlandırıyor. Kıvılcım görmeye başladığınızda aleti geri çekebilirsiniz. Bu aleti kullandığınızda artık hiçbir zaman çakmak ya da gerekli kimyasallara ihtiyac duymayacaksınız. Şirket, Looftlighter’ın 60 saniye içinde malzemeyi tutuşturabildiğini ve bunun sadece ızgara ile sınırlı olmadığını söylüyor. Kış aylarında şömineyi yakmak için de kullanılabilen aletin fiyatı 79.99 dolar.

 

Şehir içi ızgara

izgara2

Dar balkonlar ve sıkışık avlularda barbekü yapmaya kalktığımızda genellikle zorlanırız, ama BBQ Bruce Handrail Grill ile barbekü yapılması imkansız gibi görünen dar alanlarda bile barbekü keyfini yaşayabileceksiniz. Paslanmaz çelikten üretilen bu ızgarayı herhangi bir balkon korkuluğuna asabilir ve hatta bir duvara monte bile edebilirsiniz. 16×18.5×58.5 cm ölçülerinde olan ürünün fiyatı 82 dolar.

 

Güneşin keyfini çıkarın

gunesle-pisirmek-3

Eğer barbekü keyfi için açık havayı tercih ediyorsanız etrafınızda güneşin tadını çıkarmanın değişik yollarını da düşünebilirsiniz. Bu yılın başlarında CES’te rastladığımız Solar Cooler, yiyecek ve içeceklerinizi 24 saat boyunca 5.5 °C’te tutmak için güneş enerjisini kullananan bir soğutucu olarak tasarlanmış. Taşımak için kolları da bulunan soğutucu 41x36x43 cm boyutlarında ve 25 kg ağırlığında. Soğutucunun iç kapasitesi ise 40 litre.

Üzerindeki dijital ekran aracılığıyla istediğiniz sıcaklık ayarını yapabileceğiniz soğutucu için ilave gücü de ek güneş panelleriyle ya da önceden şarj ederek elde edebilirsiniz. Çevreyle dost soğutucuyu Solar Cool Technologies’in web sitesinden 950 dolara ön sipariş verebilirsiniz.

 

Güneşte pişirin

gunesle-pisirmek-4

Güneş enerjisini soğutmadan çok ısıtma amaçlı kullananlardansanız SolSource tamamen temiz ve doğayla dost bir ızgara deneyimi yaşamanız için geliştirilmiş bir ocak. Bir uydu çanağına benzer görünümde olan bu ocak, metalik levhaları kullanarak pişirme yüzeyine ısıyı aktarıyor. Bu şekilde 10 dakika içinde bir litre suyu kaynatabiliyor.

Paslanmaz çelik aksesuarlar ile karbon çelikten yapılmış olan SolSource ocak için geleneksel ocaklarda kullanılan herhangi bir pişirme aletini gönül rahatlığıyla kullanabilirsiniz. Pişirme koşullarına gelince, şirket gölgenizi gördüğünüz sürece ızgara yapmak için yeterli gücün de olacağını söylüyor. SolSource ocağın fiyatı 399 dolar.

 

Karanlık olunca

izgara5

Öğleden sonra yapmaya başladığımız barbekünün keyfini akşam ve hatta gece de yaşamak istemez miyiz? Hava karardığında barbekü yapmanın bazı riskleri olsa da bunların üstesinden E&B Giftware’den BBQ Grill Light and Fan ile gelebiliriz. Dört LED’li bir aydınlatma ünitesinin ikili fanın arasında bulunduğu aleti barbekünüze takabilmeniz için üzerinde kelepçeler de bulunuyor. Aleti kullanarak hem ızgara yüzeyinizi aydınlatablir hem de yüzünüzü dumandan koruyabilirsiniz. Çok amaçlı güzel bir girişimcilik ürünü daha.

Aydınlatma ve her bir fan ayrı ayrı çalıştırılabiliyor ve birbirlerinden bağımsız olarak dönebiliyor. Sekiz adet AA pil ile çalışan aletin ağırlığı 0.9 kg ve fiyatı da 89 dolar.

 

Yardımcı bir çift göz

izgara6

Eğer barbekü keyfini yiyeceğiniz yemeklerden çok sevdiklerinizle geçireceğiniz anlarla çıkarıyorsanız, mükemmel bir aşçı olmak için ihtiyacınız olan iDevice’tan iGrill Bluetooth pişirme termometresi. Etin içine batıracağınız duyarlı uç, iGrill birimine ısıya dayanıklı bir kablo ile bağlanıyor. iGrill birimi ise et mükemmel piştiğinde yardımcı bir akıllı telefon uygulamasına Bluetooth aracılığıyla bildirim gönderiyor. Dört adet AA pil ile çalışan ve iki tane et sıcaklık uçları ile gelen iGrill, 61 metreye kadar Bluetooth menziline sahip. Bazı durumlarda kurtarıcı olabilecek aletin size maliyeti 79.99 dolar.

 

Açık hava mutfağı

acik-hava-mutfagi

İtalyan tasarım firması TAO’dan Open Bar, arka bahçede keyifli bir yemek deneyimi için ihtiyacınız olan her şeyi size sunan şık ve modern bir açık hava mutfağı. Ultra dayanıklı polyester kapak ve PVC kaplama ile alüminyumdan yapılmış olan Open Bar üzerinde barbekü ızgara ve lavabo bulunmakta. Mutfağı su, gaz ve elektrik tesisatına rahatlıkla bağlayabiliyorsunuz. Yiyeceklerinizi hazırlarken hava durumu sizi bozguna uğratmaya çalışırsa motorlu ve uzaktan kumandalı kapağını kullanabilirsiniz. Şirket “talep üzerine” ürünlerinin fiyatları konusunda bilgilendirme yapmayı tercih ediyor. Bu nedenle daha fazla bilgi için çevrimiçi mağazalarına gözatmanızda yarar var.

 

Susuzluğunuzu giderin

icecek-masasi

Izgaranın susattığı gerçeğini görmezden gelemeyiz. Metalco Outdoor Cocktail Bar içeceklerinizi soğuk tutmak için bir buz makinesi ile donatılmış taşınabilir bir kokteyl arabası. 24 saat içinde 25 kilo buzu üretmenin mümkün olduğu bu kokteyl arabasında zarif tasarımlı paslanmaz çelik ünitesiyle birlikte siyah granit kesme tahtası, şişe tepsisi ve bardak tutucular bulunuyor. Fiyat için Metalco ile iletişime geçebilirsiniz.

 

Ayaklarınızı uzatma zamanı

otomatik-pisirmeBunca yenilikten bahsettikten sonra ortalığı temizlemeniz için size yardımcı olacak bir şeyden bahsetmeden dosyayı kapatacağımızı düşünmüyordunuz değil mi? Emlakçı Ethan Woods’un Grillbot fikrinin nasıl ortaya çıktığını söyleyelim. Barbekü yaptıktan sonra ızgarayı kirden arındırmak için matkabına tel fırçalama başlığı takarak temizliği kolaylaştırıyormuş. Bir dizi prototipten sonra Wood üç elektrik motorlu temizlik robotunu ortaya çıkarmış. Üç değişebilir fırçayı kontrol eden motorları ile bu temizlik robotu ızgara yüzeyini sizin için temizliyor.

Her Grillbot yönünü ve hızını kontrol etmek için CPU çip ve iş bittiğinde size bildirmek için LCD alarm ile zamanlayıcı bulunduruyor. Bir şarj edilebilir pil ile çalışan Grillbot, siyah, mavi, turuncu ve kırmızı renkte mevcut. Ürünün fiyatı da 119.95 dolar.

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir