Eric Schmidt Kimdir? Hayatı ve Başarı Hikayesi

Daha önce Google’ın CEO’su olan Eric Schmidt halihazırda, Google’un projelerinden biri olan Alphabet Inc.’in başındaki isimdir. Google’ın sunduğu pek çok üründe imzası bulunan Eric Schmidt, Google’ın bugünlere gelmesinde önemli bir pay sahibi.

10 yıl gibi bir süre Google’ın CEO koltuğunda oturan Eric Schmidt’i hayat hikayesinde girişimci adaylarına faydalı olabilecek pek çok şey var.

O halde gelin Eric Schmidt’i biraz daha yakından tanıyalım.

 

Çocukluk ve Gençlik Yılları

Eric Emerson Schmidt, 27 Nisan 1955’te Washington D.C.’de dünyaya geldi. Akademisyen bir çiftin çocuğu olan Schmidt, hem okulda hem de sporda başarılı bir gençti. Uzun mesafe maraton koşan bir atletti aynı zamanda.

Lisedeyken mimar olmak istediği için Princeton Üniversitesi’ne giden Schmidt, daha sonra elektronik mühendisliğine ilgi duymaya başladı ve 1976’da Princeton Üniversitesi’nden elektrik-elektronik mühendisi olarak mezun oldu.

Daha sonra Kaliforniya Üniversitesi’ndeki yüksek lisansı sırasında  kampüs için internet hattı tasarlayıp uyguladı. Yine aynı okulda doktora da yapan Schmidt’in doktora tezi de yazılım geliştirme konusundaydı.

 

Mesleki Yaşamı

Doktoradan sonra Bell Labs’de Unix işletim sistemi geliştirmeye yönelik bir işe girdi. Burada yazılım geliştirmeye dair önemli tecrübeler edindi.

1983’ye yazılım mühendisi olarak Sun Microsystems’e geçti. Burada hem teknik bilgisi hem de iş insanı kimliğiyle kariyer basamaklarını hızla çıktı. Şirketin yazılım departmanının genel direktörü oldu ve zamanla şirketin CEO koltuğuna oturdu.

1990’ların sonunda iş dünyasında önemli bir figür haline geldi ve 1997 yılında Novell şirketinin de CEO’su oldu.

2001 yılında Google kurucuları Larry Page ve Sergey Brin ile tanışan Eric Schmidt, henüz 3 yaşındaki şirketin CEO’su olarak atandı.

Google CEO’luğu döneminde şirketin hızla büyümesi için gereken altyapıyı ve satış organizasyonlarını başarıyla yönetti. Google onun kontrolü altındayken dünyanın en hızlı büyüyen şirketlerinden biri haline geldi.

2011 yılında CEO’luktan ayrılan Schmidt, şirketin yönetim kurulunda yer almaya devam etti. Yeni görevindeki işi, ortaklık kurmak ve devletlerle olan ilişkileri düzenlemekti. Ayrıca danışmanlık da yapıyordu.

2015 yılında Google yapılanmasında yeniliğe gidildi. Google çatısı altındaki şirketler, Alphabet Inc. şirketler topluluğu altında toplandı. Alphabet Inc.’in başına ise Eric Schmidt atandı. Schmidt aynı zamanda Başkan Barack Obama yönetimindeyken bilim ve teknoloji danışma kurulunda da yer aldı.

 

Sosyal Faaliyetler

Eric Schmidt hayırsever kişiliğiyle biliniyor. Eşi Wendy Schmidt ile “The Schmidt Family Foundation”ı kurarak doğal kaynakların doğru şekilde kullanılması ve sürdürülebilirlik konularında faaliyet yürütüyor. Vakıf çevre, çocuk ve bilim konularındaki projelere destek sağlıyor.

Schmidt çifti aynı zamanda Chicago Üniversitesi’nde “büyük veri” konusunda çalışan üniversitesi öğrencilerine burs imkanı sağlıyor.

Eric Schmidt mezun olduğu Princeton Üniversitesi’nin Teknoloji Transfer Merkezi’ne de 2009 yılında 25 milyon dolar bağışta bulundu.

 

İlham Veren Eric Schmidt Sözleri

İnternet dünyasının en önemli insanlarından biri olan Eric Schmidt’in teknoloji ve girişimcilik hakkında söylediklerine de mutlaka kulak vermek lazım.

⇒ Hızlı öğrenenler kazanır.

⇒ İnternetin esas olayı spesifik bir bilgiye ulaşmaktır.

⇒ İnsanlar sezgi konusunda iyidir. Peki bilgisayarlar? Bilgisayarlar da hafıza konusunda iyidir.

⇒ Google’un gelirinin yarısı aldığı reklamlardan geliyor. Diğer yarısı ise Yahoo gibi şirketlere verdiği arama teknolojisi lisansından geliyor.

⇒ Google bir şirketten fazlasıdır. Google bir inanç sistemidir. Açık internet modeline Google ailesi olarak tutkuyla bağlıyız.

⇒ Vaktimizin tamamını aradığınız herhangi bir şeyi Google’da bulabilmeniz için harcıyoruz.

⇒ Google, Facebook, Apple gibi şirketleri yükselişi, bana göre bilgisayar biliminin insanların her gün karşılaştıkları sorunlara karşı çözüm sunabilmesinden kaynaklanıyor.

 

İlginizi çekebilir

Sergey Brin Kimdir?
Larry Page Kimdir?
Durmuş BAYRAM

Yazar : Durmuş BAYRAM

Bilkent Üniversitesi "İletişim ve Tasarım" bölümünden mezun olduktan sonra DW Türkçe gibi birçok saygın kurumda online gazetecilik ve video üreticiliği yaptı. Sizler için iş fikirleri ve para kazanma yollarıyla ilgili araştırmalar yapıp rehber niteliğinde içerikler hazırlıyor.

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir