Ev Temizlik Şirketi Kurmak

Kendi evinizi temizlemek ile bu işi profesyonel olarak yapmak tamamen farklıdır. Kendi evinizi sürekli temizlediğiniz için bu işi bildiğinizi düşünüyor olabilirsiniz fakat bu işi profesyonel olarak yapabilmeyi öğrenmek çok fazla vaktinizi alacaktır. Çünkü müşterileriniz, size evlerinin her köşesini temizlemeniz, düzenlemeniz ve her tarafı güzel kokutmanız için para ödeyecektir. Bazi insanlar için başkalarının evini temizlemek kolay ve eğlenceli ve kazançlı olabilir.

Ev temizlik şirketi kurma konusunda kararlıysanız hizmetinizi, arkadaşlarınız, aileniz ve etrafınızdaki diğer insanlar üzerinden tanıtmalısınız ve bu şeklide yavaş yavaş bir müşteri potansiyeli oluşturmalısınız.

 

Temizlik işine uygun olup olmadığınızı değerlendirmek

1. Bu işe başlamadan önce temizlik işinin sizin için uygun bir iş olduğundan emin olun: Temizlik işi, en kolay kurulabilen işlerden biri olması, sabit giderlerinin çok az olması ve herkes tarafından yapilabilir olması nedeniyle tecih edebilirsiniz. Fakat temizlik işi zordur ve fiziksel güce dayanır. Bu işi yapabilmek için fiziksel kondusyon, eğilerek ya da diz çökerek çalışabilme, yüksek yerlere ulaşabilme ve bu hareketleri hatırı sayılır bir zaman tekrarlayabilmek gerekir. Eğer geçmişte fiziksel bir rahatsızlık geçirdiyseniz mutlaka doktorunuza danışın ve bu işi yapabilmek için yeterli olup olmadığınızı öğrenin.

2. Ofis becerilerinizi dikkate alın: Bu işi yapabilmek için basit ofis ve muhasebe bilgilerine ihtiyacınız olacaktır. Bu yolda ilerlemek için çok iyi organizasyona ve sisteme sahip olmalısınız. Müşterileriniz, randevu zamanına uymamanızı ve evlerinin bazı bölümlerini temizlemeyi unutmanızı hoş karşılamazlar.

3. İnsanlarla iletişiminiz iyi olsun: Müşterilerinizle olan iletişimizin iyi olması onların isteklerini anlamanızı ve onlarla bağ kurmanızı sağlar. Eğer bu yeteneğe sahip değilseniz mutlaka öğrenmeniz gerekecektir. İnsanlarla zaman içindeki iletişiminizi üst düzeyde tutmalısınız.

4. Adli geçmişinizi dikkate alın: Bir çok potansiyel müşteriniz, adli sicili iyi olmayan birini evine almaz ve çocuklarına yaklaştırmak istemez. Bu işe başlamadan önce adli sicilinizin temiz olmasına dikkat edin.

5. Yedek bütçeniz olsun: Eğer bu işi tam zamanlı yapmayı düşünüyorsanız minumum 6 ay idare edebileceğiniz yedek bütçenizin olması gerekir. Aksi takdirde, mevcut işinizi bırakmadan temizlik işini part time olarak yapmanız daha mantıklı olacaktır.

 

Temizlik işinizi planlayın

1. Herhangi yeni bir iş fikri gibi iş planınızı yapın.

Bu planı yaparken dikkat etmeniz gerekenleri aşağıda açıklıyoruz:

Hangi tür temizlik işi yapamak istiyorsunuz? Genel ev temizliği mi ya da parti sonrası, kiraya verilen ev, kirası biten ev, bahçe temizliği, baca temizliğ vb gibi özel durum temizliği mi yapacaksınız? Daha fazla spesifik temizlik araştırması da yapabilirsiniz. Etrafınızı gözlemleyin.

İşiniz farklı tür temizlik hizmeti verebilir mi ? Belki de işiniz zamanla daha çok tür temizlik anlayışını içinde barındarabilir.
Malzemelerinizi kendiniz mi tedarik edeceksiniz yoksa müşterilerinizin malzemelerini mi kullanacaksınız ? Eğer kendiniz tedarik edecekseniz; bu durum planınızın temelini oluşturmalıdır. Müşterilernizin istediği özel malzeme ve ürünleri de tedarik etmek zorunda kalabilirsiniz. Bu konuda esnek olmasınız çünkü temizlediğiniz ev sizin eviniz değil.

İşinizin lokasyonunu seçin. İş yapmayı planladığınız yerde mevcut temizlik şirketlerini araştırın. Piyasanın size ihtiyacı var mı ? Yeterince temizlik şirketinin bulunduğu bir bölgede size ihtiyaç olmayabilir.

Ulaşımı nasıl sağlayacaksınız ? Ailenizin arabasına güvenmeyin. Kova, paspas ve temizlik malzemeleri ile dolu bir araba ailenizi rahatsız edecektir. Ayrıca, diğer aile üyelerinin arabaya ihtiyacı olduğu anlarda arabanın sizde olması sorun yaratır. Eğer müşterlerinizin malzemelerini kullancaksanız toplu taşıma araçları bir alternatif olabilir.
Fiyat skalanızı belirleyin. Mevcut fiyatları araştırın. Bir süre piyasanın altında fiyat vermeyi göze alabilir misiniz ? Aşağıda bu konuyu daha detaylı açıklıyoruz.

2. Muhasebe sisteminizi kurun: Faturalar, ödemeler, vergiler vb. durumları nasıl takip edeceksiniz? Bunun için bir bilgisayar yazılımı kullanabilirsiniz. Bu yazılımı kullanmayı öğrenin ve iş ile ilgili dökümanlarınızı ayrı bir yerde muhafaza edin. Böylece kişisel dökümanlarınızla karışmasını önlermiş olursunuz. Eğer kendinize güvenmiyorsanız bir muhasebeciyle anlaşabilirsiniz.

3. Fiyatlarınızı makul tutun: Hizmetinizin kalitesi fiyatlarınızı belirlemenizde önemlidir. Eğer fiyatlarınız çok düşükse müşteriler işinizin kalitesinden ve tecrübenizden şüphe duyarlar. Eskilerin dediği gibi: Ödediğiniz kadar hizmet alırsınız. Tabii ki fiyatlarınızı yüksek tutmanız da birçok potansiyel müşteri kaybına neden olacaktır. Birçok insanın ödeyebildikleri oranda temzlik hizmeti aldığını unutmayın.

Bazi işletmeler saat üzerinden, bazıları oda ya da kat üzerinden, bazıları da m2 üzerinden fiyatlandırma yaparlar. Hepsi de makul gözükse de ev bazından fiyatlandırma yapmanız ( evin büyüklüğünü dikkate alarak) kafa karışıklığını önleyecektir. Ayrıca, müşterileriniz ev bazında ödeme yapacaklarını bildikleri için işi kaç satte bitirdiğinizle ilgilenmeyeceklerdir. Birçok müşteri toplamda ne kadar ödeyeceğini bilmek ister ve ekstra masraflardan hoşlanmaz fakat fırın temizliği ya da evin bir bölümünde sıradışı bir kirlilik söz konusuyla ekstra ücret talep etmeniz doğal karşılanır.

Ev bazında fiyat belirlerken sadece evin m2 olarak büyüklüğüne bakmamalısınız. Evde kaç kişinin yaşadığını ve evcil hayvan olup olmadığını göz önünde bulundurun. Evin m2 olarak büyüklüğü, detaylı ya da rutin temizliğin kaç saatte biteceği konusunda kesin bilgi vermez.

Bütün evler aynı değildir. Bu yüzden ev bazında sabit bir fiyat uygulamayın. Bir süre temizlik işini kendiniz yapın böylece temizleme sistemi ve zamanı hakkında tecrübe kazanmış olursunuz. Vereceğiniz fiyatın makul olduğuna sadece siz karar verebilirsiniz. Hesabınızı iyi yapın, tüm giderlerinizi hesaplayın ve fiyata makul bir kar payı ekleyin.

Bizim tavsiyemiz: Fiyatlandırma yaparken, işi personelinize yaptırdığınızı düşünün. Personel giderini düştüğünüzde hala kar ediyor olmalısınız. Birçok işletme, ilk başlarda işi kendisi yaptığı için ve müşteri kazanmak adına fiyatlarını düşük tutar fakat iş büyüdüğünde mevcut fiyata işi yaptıracak personel bulamaz veya bulsa da zarar eder. Yaygın olarak yapılan bu hataya düşmeyin.

 

İkmaller

1. Hangi ürünleri satın alacağınızı belirleyin. Temizlik işi yaparken kendi malzemelerinizi kullanacaksanız malzemeleri toptancılardan alın. Vergiden düşebilmeniz için satın aldığınız ürünlerin faturalarını saklayın.

Kimyasal içermeyen doğal temizlik ürünlerini kullanmaya özen gösterin. Böylece; çocukları veya ev hayvanları olan ve sağlığına dikkat eden müşteriler için tercih sebebi olursunuz. Ayrıca, doğal ürünlerin yaydığı hoş koku müşterileriniz tarafından takdir edilecektir.
Güvenilir markaları kullanın. Adı hiç duyulmamış markalar müşterilerinizi tedirgin eder. Eğer evde kendizin ürettiği ürünleri kullanacaksanız, müşterilerinize bu ürünün iyi, sağlıklı ve güvenilir olduğuyla ilgili açıklama yapmaya hazır olun. Teknik ve bilimsel konuşmanız sizi açıklama yaparken uzun konuşmalar yapmak zorunda bırakmayacaktır.

Birçok müşteri temizlik ürünlerini sizin getirmenizi tercih eder. Böylece dışarı çıkıp alışveriş yapmak zorunda kalmazlar. Bazı titiz müşteriler de kendi seçtikleri özel ürünleri kullanmanızı isterler. Bazı evlerde zeminler için özel temizlik ürünleri vardır. Bu özel alanları kendi ürünlerinizle temizlemek riskli olabilir. İşin sonunda, zemin zarar görebilir ve tazminat bile ödemek zorunda kalabilirsiniz. Bu gibi özel durumlarda mutlaka müşterinizin size sunduğu ürünleri kullanın.

Genel olarak müşterilerinizin elektrik süpürgesini kullanırsınız. Böylece evden eve ağır bir elektrik süpürgesi taşımak zorunda kalmazsınız. Her evde bir elektrik süpürgesi bulunur fakat yine de bunu teyit etmenizde fayda vardır.

2. Uygun elbiseler giyin. Temizlik yaparken en iyi elbiselerinizi giymeniz beklenmiyor fakat üzerinizde temiz ve düzgün kıyafetler olması önemlidir. Eski temizlik bezleriniz size profesyonel ve güvenilir bir imaj vermeyecektir. Temizce yıkanmış ve düzgün kıyafetlerinizi seçin. Kıyafetlerinizın esnek ve rahat olması çalışırken size fayda sağlar. Elbiselerinizi iyi durumda muhafaza edin ve bir haftada değiştirebileceğiniz bir kaç set kıyafetiniz olsun.

3. Ulaşım sorunu çözün. Daha önce iş planı kısmında da bahsettiğimiz gibi; müşterlerinizin evine gitmek ve malzemelerinizi taşımak için araca ihtiyacınız olacaktır. Ucuz bir panelvan satın alın.

 

Piyasa araştırması yapın, reklam ve müşteri kazanın

1. Markanızı ve hizmetinizi tanıtın. Reklam yapmaya başlamadan önce, reklam kampanyasında kullanacağınız imaj ve renklerinizi belirleyin. Markanızı tanıtmak için reklamlarınızı aynı plan üzerinden tutarlı bir şekilde devam ettirin.

Logonuz varsa tüm reklam kampanyanızda kullanın. Reklam yapmadan önce bir web sitesi kurmanız önerilir. Yazılı ve dijital reklamlarınızda sürekli aynı logo ve renkleri kullanmaya özen gösterim.

2. Web sitesi kurun. İnternet iletişimi potansiyel müşterilerinizin size ulaşabilmesi için çok iyi bir yoldur. Profesyonel tasarlanmış bir web sitesi, işinizi ciddiye aldığınızı müşterilerinize gösterecek ve müşterlerinizin işinizle ilgili bilgiler alabilmesine olanak tanıyacaktır. Bu şekilde potansiyel müşterileriniz size meşguliyet vermeden web sitesi üzerinden, güvenilirliğinizi, vaatlerinizi ve hizmet önerlerinizi öğrenecektir. Bir çok müşteri bu araştırmayı iş saatleri içinde yapacaktır tıpkı sizin hizmetinizi de alacakları gibi.

Web sitesi kurmak yüksek maliyetli değildir. Bir web dizayneri ve hosting paketi kullanarak daha profesyonel gözükebilirsiniz. Böylece daha fazla kişiye ulaşır ve müşterilerinizin yorum ve görüşlerine daha kolay sahip olabilirsiniz. Web sitenize ek olarak arama motorlarına reklam da verebilirsiniz. Bazı sitelerin ücretsiz reklam fırsatlarını da kullanabilirsiniz.

Facebook sayfasını kullanarak işletmenizi daha geniş kitlelere ulaştırabilirsiniz.Sosyak medyada yapacağınız tanıtımlarla müşterilerinizi web sitenize yönlendirebilirsiniz.

3. Reklam. İşletmenizin reklamını yapmak hizmetinizin müşteriler tarafından tanınması için çok önemlidir.
Yerel gazetelere reklam verin. Hizmet fiyatınızı ucuz tutmayın. Ucuz fiyat işinizi kalitesiz gösterir. Müşterilerinize diğer temizlik şirketlerinin yapmadığı hizmetleri vermeye çalışın. Temizlik işimde çok rakabet vardır ama farkınızı yaratıp bu farkı korumanız sizi diğer işletmelerden daha öne çıkartacaktır.

İşletme ismi ve iletişim numaralarınızın arabanız üzerinde olması tanıtım açısından faydalı bir yoldur. Profesyonelce tasarlanmış araç giydirme, mıknatıslı işaretlerden daha iyidir.

El ilanları bastırın. Bunu evinizdeki bilgisayar ve yazıcınızı kullanarak da yapabilirsiniz. Bu ilanları, kuaförlere, çamaşırhanelere, fırınlara, manavlara vb astırmaya çalışın. Araba sileceklerine de koyabilirsiniz. Hatta çevrenizdeki evlere bile dağıtabilirsiniz.
Kapı süsleri yapın. Genelde insanlar, reklam amaçlı broşürleri çöpe atar ve reklam maillerini okumadan silerler. Kapı süsü sizin müşterileriniz tarafından hatırlanmanıza yarayacaktır. Çevrenizdeki potansiyel müşterilerinizin kapılarına bu süsleri bırakın.

4. Kartvizit ve broşür bastırın. Bastırdığınız kartvizitleri arkadaşlarınıza, aile üyelerinize, karşılaştığınız insanlara verin. Çevrenizdeki yerel dükkanlara, kasalarına kartlarınızı bırakmak için ricada bulunun. Kuru temizlemeciler ve süpermarketler bu iş için uygundur.

5. Müşterilerinize firsatlar sunun. Müşterilerinizin üzerinden yeni müşteriler kazanmak harika bir yoldur. Mevcut müşterilerinize, size başka müşteri bulamaları halinde indirim yapın. Üst üste 3 kez hizmetinizi kullanan müşterilerinize özel indirimler yapın. Bu gibi aktiviteler size daha çok müşteri kazandıracaktır.

 

İlk müşterileriniz çok önemli

1. İlk müşterinizi kazanın. Temizlik işine başlamanın en zor kısımlarından biri de ilk müşterinize verdiğiniz hizmettir. Birçok müşteri işinizi ne kadar sürede bitireceğinizi bilmek isterler çünkü değerli eşyalar ile dolu evlerini size teslim edeceklerdir ve bunun için sağlam referansınızın olması gerekir. Yeni olduğunuz için hiçbir müşteri referansınız yoktur fakat bu referansı elde etmelisiniz. Bunun için; arkadaş yada ailenizden birine evini temizlemeyi teklif edin ve sonrasında kendilerini referans olarak kullanıp kullanamayacağınızı sorabilirsiniz. Sadece size dürüst bir referans vermeleri için değil, size bu firsatı sundukları için de bu kişilerin evini temzilerken çok iyi bir iş çıkarmalısınız.

Müşterilerinizin bu işte yeni olduğunuzu bilmesinine izin verin fakat bu işle ilgili tüm araştırmaları yaptığınızı, gerekli eğitimleri aldığınızı, temizlik ihtiyaçlarını bildiğinizi söyleyin. Bu zorlu bir süreçtir ama sonuç buna değecektir.

Müşterilerinize yapacağınız işleri söyleyin ve istedikleri şekilde evlerini temizlemek için yeterli olduğunuzu kanıtlayın. Özgüveninizi yüksek olsun. Müşterileriniz bu durumda size güvenip saygı duyacaktır ve endişlerinden kurtulup evlerinin iyi ellerde olduğuna inanacaklardır.
Karakter referansına sahip olmanız da müşterilerinizin güvenilir biri olduğunuz konusunda rahatlatacaktır.

İlk temizliğinizde indirim yapmayı düşünebilirsiniz böylece hizmetinizin kalitesini daha çok müşterinize gösterebilirsiniz.

2. Kalitenizi arttırın. İlk müşteriniİn evini temizlerken en iyi performansınızı gösterin. Bu temizliği hızlı bitirmeniz anlamına gelmiyor. Temizlik işi zaman alır. İşinizi hızlı ve etkili bir şekilde yaptığınızı kanıtlamalısınız. İlk zamanlarda, sözleşmenize normalden daha fazla zaman yazıp en ideal ve etkili temizlik zamanını bulana kadar bu şekilde devam edebilirsiniz.

Temizlik bittikten sonra, tüm odaları bir kez daha kontrol edin ve hiçbir şeyi atlamadığınızdan emin olun. İlk müşterinizi etkilemeyi başarırsanız bunun size geri dönüşleri harika olacaktır.

3. Daha fazla müşteri bulmak istediğinizi söylemekten çekinmeyin. İşinizi büyütmek hakkındaki umutlarınızı müşterilerinize anlatın fakat ısrarcı olmaktan kaçının. Müşterilerinize başka kişilere de kendinizden bahsetmeleri halimde mutlu olacağınızı söyleyin. Bazı müşteriler, sizin fazla müşteriniz olması halimde kendi evlerine daha az özen gösterebileceğinizi düşünebilirler. Böyle bir durum olmayacağı konusunda garanti verin.

 

İşinizi büyütün

1. İşinizin büyümesi halimde daha çok çalışana ihtiyacınız olacaktır. Zamanla temizlik işini kendiniz yapmayı bırakacak ve işinizi yönetmeye başlayacaksınız. Ancak bu şekilde işinizi büyütebilirsiniz.

İlk başta yarım zamanlı çalışanlar işe alın. Onları eğitin ve haftada bir gün yerinize temizlik yaptırın. Daha sonra haftada 2 güne çıkartın ve arttırarak devam edin.

Kendiniz ya da bir eğitmen aracılığıyla çalışanlarınızı eğitirken aralarından ekip başı olabilecek kişileri seçin. Her takımda güvenebileceğiniz bir ekip başı olmalıdır çünkü bazı çalışanlarınız mutlaka işi boşlama eğiliminde olacaktır.

Belirli zamanlarda çalışanlarınızı kontrol edin ve standartlarınızın korunduğundan emin olun.

2. Ağır çalışma ortamından işinizi yönetme aşamasına geçmek. Eninde sonunda planladığınız çalışan ve denetçi sayısına ulaşacak ve çalışmayı birakıp yönetici pozisyonuna geçeceksiniz. Bir süre sonra hem temizlik yapıp hem işi yönetmek zorunda olduğunuz zamanların çok zor olduğunu farkedeceksiniz. Artık hedeflerinizi gerçekleştirmek için önünüz çok açık.

Merve Tulum

Yazar : Merve Tulum

ODTÜ " Endüstri Mühendisliği " bölümünden mezun olduktan sonra Boğaziçi Üniversitesinde yüksek lisans yaptı. İş hayatına hızlı bir giriş yapıp inovasyon sorumlusu, sistem ve iş analisti gibi birçok pozisyonda görev aldı. Fibabanka, Yemeksepeti ve Yapı Kredi çalışmış olduğu şirketlerden sadece birkaçı. Sizler için iş hayatında edindiği tecrübeleri sizlere aktarıyor.

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir