Facebook Milyarderi Sean Parker’ın Çılgın Hayat Hikayesi

Sean Parker, başarıyı ve parayı çok erken yaşta bulan bir isim.

19 yaşındayken dosya paylaşım servisi Napster’ı kuran Sean Parker, müzik dünyasını derinden etkiledi.

24 yaşındayken  kurucu başkanı olduğu şirketi, bugün hepimiz Facebook adıyla biliyoruz.

Bugün 39 yaşında olan Sean Parker’ın en az 4 milyar dolar serveti olduğu tahmin ediliyor.

Gelin isterseniz, Silikon Vadisi’nin bu çılgın çocuğunu biraz daha yakından tanıyalım.

 

Sean Parker Kimdir?

1979’da Virginia eyaletinde dünyaya gelen Sean Parker, çocukluğunda astım hastalığı nedeniyle zor zamanlar yaşadı. Okulda başarısız olmasına rağmen yine de oldukça zeki bir çocuktu. Çok kitap okuyan Parker’a kod yazmayı yine okyanus araştırmacısı olan babası öğretti.

15 yaşında hackerlık yapması nedeniyle FBI tarafından radara alınan Parker, bir süre kütüphanede zorunlu olarak çalıştı. Burada yine kendisi gibi hackerlık geçmişi olan Shawn Fanning ile tanıştı.

1999 yılında henüz 19 yaşındayken dosya paylaşım servisi olan Napster’ı kuran Sean Parker, bu girişimiyle tüm zamanların en hızlı büyüyen şirketlerinden birini de kurmuş oldu. Parker ve ortağı Shawn Fanning, müzik endüstrisini kökünden değiştiren yeniliklere imza atan ikili olarak biliniyor.

Müzik dernekleri tarafından açılan davalar sonucu Napster kapatıldı. Bunun yerine Plaxo adlı Facebook benzeri başka bir site kuran Sean Parker orada tutunamadı.

2004 yılında Facebook’a katıldı. O zamanlar Facebook, öğrencilerin çalıştığı taze bir startup idi. Facebook’un kurucu başkanı olarak sitenin yatırım almasında, tasarımında ve iş modelinin geliştirilmesinde Sean Parker’ın önemli katkıları oldu. Zaten Facebook’taki katkıları nedeniyle Zuckerberg’den daha etkili oldu ve bu sayede Facebook’un başkanı olabildi.

2005 yılında yanında kokain bulundurduğu gerekçesiyle tutuklandı. Hakkında cezai bir işlem yapılmamasına rağmen bu durum onun Facebook’tan ayrılmasına neden oldu.

Facebook’tan ayrıldıktan sonra dahi sitenin büyümesine yönelik önemli katkılar sağladı.

2010 yılında vizyona giren ve Facebook’un kuruluş evresini anlatan “The Social Network” adlı filmde Justin Timberlake tarafından canlandırılan Sean Parker, sürekli partileyen, dünyayı takmayan bir insan olarak resmedildi. Ancak bu filmin gerçeklere yaslansa bile tamamen kurmaca olduğunu hatırlatmakta fayda var.

2006 yılında Peter Thiels’in kurduğu Founders Fund’a ortak olan Parker, bu süreçte Spotify’ın ABD’ye gelmesinde ve Brigade Media’nın kurulmasında önemli rol oynadı.

Tabii bu süreçte kazandığı parayı da “ezmesini” çok iyi becerdi Parker. New York’ta 20 milyon dolara satın aldığı West Village buna örnek verilebilir. Parker daha önce bu eve aylık 45.000 dolar kira veriyordu.

Daily Mail gazetesinin haberine göre Parker ve nişanlısı Alexanda Lenas, New York’un şatafatlı rezidanslarından Plaza Hotel’de de epey zaman geçiriyorlar.

Parker ve Lenas 2013 yılında tam 3.5 milyon dolarlık maliyete sahip bir düğünle Kaliforniya’da evlendiler. 364 konuğun yer aldığı düğünde Jack Dorsey, Mark Pincus, Dustin Moskovitz, Chris Hughes gibi Silikon Vadisi’nin önemli girişimcileri de yer aldı.

2014 yazında çift Los Angeles’ta “The Brody House” olarak da bilinen bir malikaneyi 55 milyon dolara satın aldılar.

Parker, giyinmeyi de oldukça seven bir isim. Genelde Tom Ford ve Dior tarafından tasarlanan şık takım elbiseler giymeyi tercih ediyor.

Kendine ait özel bir uçağı olan Parker, aynı zamanda 100.000 dolarlık bir Tesla Model S’in de sahibi. Parker’ın garajında bir adet de Audi S5 bulunuyor.

Parker aynı zamanda oldukça hayırsever bir insan. Parker Foundation’u kurmak için 600 milyon dolar bağışlayacak kadar hem de! Bu vakıf, bilim ve küresel sağlık üzerine çalışmalar yürütüyor. Yine Stanford Üniversitesi’ne 2015’te 24 milyon dolar bağışlayarak kendi adını taşıyan Sean Parker Center of Allergy Research adında bir bilim merkezi kurdu, bu merkez alerjilerin tedavisi üzerine çalışıyor.  University of California San Francisco’ya da malarya hastalığının tedavisi üzerine 4.5 milyon dolar bağışta bulundu.

 

İlginizi çekebilir

Facebook’un Kurucusu Mark Zuckerberg’in Hayatı
İşte Karşınızda Facebook’un Muhteşem Ofisi
Durmuş BAYRAM

Yazar : Durmuş BAYRAM

Bilkent Üniversitesi "İletişim ve Tasarım" bölümünden mezun olduktan sonra DW Türkçe gibi birçok saygın kurumda online gazetecilik ve video üreticiliği yaptı. Sizler için iş fikirleri ve para kazanma yollarıyla ilgili araştırmalar yapıp rehber niteliğinde içerikler hazırlıyor.

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir