Finansal Eğitiminize Yatırım Yapmak Yapacağınız En İyi Yatırımdır!

Bilanço ile gelir tablosu arasındaki farkı biliyor musunuz? Peki, bir yatırımla sermayenizi riske atmadan önce atacağınız ancak dikkat etmeniz gereken adımlar neler? Peki ya, yatırım ve kumar arasındaki farkı ve bunun karınızı nasıl etkileyebileceğinin farkında mısınız?

Şaşırtıcı bir şekilde, finansal başarınızı doğrudan etkileyebilecek en büyük beceri, okullarda öğretilmiyor. Dört yıl boyunca üniversite eğitimi alıyorsunuz ve kişisel finans ya da yatırım hakkında hiçbir şey öğrenmiyorsunuz.

Doktorlar ve avukatlar, finansal bir bildiriyi bile doğru bir şekilde okumayı bilmeden kendi yerlerini açabiliyorlar. İşletme sahipleri ve yatırımcılar, vergi kanunlarının riskli kısımlarının farkında bile olmadan faaliyetlerine sürdürebiliyorlar.

Gerçek şu ki, eğer bir servete sahip olmak ve finansal güvenliğinizin keyfini çıkarmak istiyorsanız finansal okuryazarlık, edinmeniz gereken en önemli beceridir. Bunun, başka bir çıkar yolu yoktur.

Yapabileceğiniz en büyük yatırım, kendinize ve finansal eğitiminize yapacağınız yatırımdır. Bu, servetinizi oluşturmaya başlayabilmeniz için bir başlangıç noktasıdır.

 

Neden finansal eğitim?

 • Hayatınız boyunca kimsenin sizden koparıp alamayacağı bir birikim sağlar.
 • Kazanç potansiyelinizi artırır.
 • Yatırım getirinizi artırır.
 • Finansal refahınızı ve hayat kalitenizi artırır.
 • Emekliliğinizi güvenceye alır.
 • Gereksiz kayıplara karşı portföyünüzü korur.
 • Parasal konularda zihninizi ferah tutar.

Faydaları bu şekilde uzayıp, gider ancak peki ya zararları? Niçin herkes yatırım yapmak ve finansal okuryazarlığını geliştirmek için gerekli olan becerileri edinmiyor?

Çünkü zaman ve çaba gerektiriyor. Biz ise çok meşgul insanlarız. Bu kadar. Başka bir zararı bulunmuyor.

Aşağıda finansal eğitimin niçin en iyi yatırım olduğunun yedi farklı nedenini tek tek inceliyor olacağız.

 

1. Birçok Yatırım Tavsiyesi Kısmen Tehlikelidir

para-harcama

Birbiri ile çelişen yatırım tavsiyeleri veren finans ve yatırım uzmanlarından sıkılmadınız mı?

 • Vasat sonuçları garantileyebilecek bir şey hakkında bir uzman riski azaltmak için çeşitlendirme önerirken, diğer uzman bunun tam aksini öneriyor.
 • Bir uzman olumsuz etkisinden dolayı borçların tamamının kapatılmasını önerirken, diğer uzman borcun, servetiniz için iyi olduğunu ve bu yüzden bir kaldıraç olarak kullanılması gerektiğini söylüyor.
 • Bir uzman zengin olmak için borsanın zorunlu olduğunu söylerken, bir diğer uzman milyonerlerin her zaman gayrimenkul kaynağına güvendiklerini söylüyor.

Kendisine tavsiye edilen uzmanlar dahi bir fikir birliğine varamazken, bir kişi parası ile yatırım yapmayı nasıl öğrenebilir? Bu bile keçilerinizi kaçırmanıza neden olabilir. Kime güveneceksiniz?

Her bir otorite sadece tek bir doğru yanıt varmış gibi konuşuyor ancak her finans uzmanı farklı ve sıklıkla birbiri ile çelişen yatırım tavsiyeleri veriyor. Bunların hiçbir anlamı yok! Oldukça da kafa karıştırıcı.

Gerçek uzmanlar, birçok finansal gerçeğin daha ince ve karmaşık olduğunu bilir. Bu yüzden sizin bilginizi, basitleştirilmiş, ses getiren yatırım tavsiyeleri ile küçük görmezler.

Örneğin, uzun vadede hisse senedi satın alıp, satmak gibi en temel yatırım fikri bile, kısa bir makale veya demeç ile yeterince açıklanamayacak kadar karmaşıktır.

Gerçek şu ki, yukarıda bahsedilen ve birbirine ters düşen her bir yatırım tavsiyesi de duruma bağlı olarak kısmen doğru ve kısmen yanlıştır.

Borcunuzu iyi bir şekilde kaldıraç olarak kullanabileceğiniz zamanlar olabileceği gibi mevcut borçlarınızı ödemeniz için doğru zamanların olabileceği diğer durumlar da olacaktır.

“Uzun vadede hisse senedi satın alıp, satma” fikrinin oldukça işe yarayacağı zamanlar vardır ve kimi zaman ise elde edeceğiniz kazanç, alacağınız riske değmeyecektir.

Finansal eğitimin gerekliliğinin nedenlerinden birisi de duyduğunuz bu kısmen doğru tavsiyelerin arkasında, sisler içerisinde saklanan bilgileri anlayabilmenizdir.

Başka nasıl bu bilgileri karlı bir yatırım kararına dönüştürebilirsiniz? Duruma bağlı gerçeklerin ne zaman uygulanabileceği veya ne zaman göz ardı edilmesi gerektiğini bilmeniz gerekiyor çünkü aksi durumda sizi finansal açıdan zorlu bir döneme sokabilirler. Örneğin, satın alıp bekletmenin ne zaman akıllı bir yatırım stratejisi olduğunu veya ne zaman elde edeceğiniz kazancın riske değmeyeceğini biliyor musunuz?

Servetinizi artırmak için ne zaman borcunuzu kaldıraç olarak kullanmanız gerektiğini veya ne zaman borcunuzu kapatmanın daha mantıklı olacağını biliyor musunuz?

Hangisi servetinizi artırmak için daha iyi bir araçtır ve niçin? Borsa, işletme veya gayrimenkul?

Bunun gibi sorular finansal geleceğinizi doğrudan etkilerler.

Varsayımların ve kısmen doğru yatırım tavsiyelerinin arkasındaki gerçekleri öğrenmek, finansal eğitimin gerekliliğini bir kez daha ortaya koymaktadır. Kimin doğru veya yanlış olduğunu ve niçin iki farklı uzmanın birbiri ile çelişen tavsiyeler sunduğunu sadece bu şekilde öğrenebilirsiniz.

 

2. Her Yatırım Kişiye Özeldir

2. Tek Tip, Tüm Yatırımcılara Uymaz

Yatırım yapmakla ilgili şu cümle her şeyi özetlemektedir: “Asıl sır, herhangi bir sır olmamasıdır.”

Karlı bir biçimde yatırım yapmak için birçok farklı yöntem vardır ve bir şeyler öğrenebileceğiniz de birçok kaynak vardır. Ortada yeni olan hiçbir şey yoktur ve hiçbir pazarlamacı belirli bir yatırım stratejisini öğretemez.

Eğer bir seminer veya ders için kendini bu işin gurusu olarak tanıtan kişilere binlerce lira ödemek istemiyorsanız herhangi bir kitapçıda veya kütüphanede en fazla birkaç yüz lira ödeyerek çok benzer bilgileri bulabilirsiniz.

Bir kitapçıdan veya birçok gurudan elde edemeyeceğiniz şey ise, finansal güvenliğin ana hatlarıdır: bu da, kişisel durumunuz için hangi yatırım stratejilerinin size uygun olacağını bulmaktır.

Onların yatırım tavsiyeleri geneldir ancak sizin, bunu kişiselleştirmeniz gerekmektedir. Tüm yatırım stratejileri herkes için uygun değildir fakat sizin için de doğru bir çözüm vardır. Sizin göreviniz, bunu bulmaktır. Bu sayede finansal güvenliğinizi elde edersiniz.

Kendi becerileriniz, geçmişiniz, deneyiminiz ve hayata karşı bakış açınız ile eşsiz bir bireysiniz. Kendinize, seçimlerinize, zaman dilimlerinize ve hedeflerine göre belirli bir risk toleransınız vardır ve tüm bunların hepsi, kişiden kişiye değişmektedir.

Her insan benzersiz bir hediye ile dünyaya gelir ve bir yatırım planı sonucunda elde edeceğiniz finansal başarı, bu benzersizliğiniz üzerinden elde edilir. Ne kadar erken emekli veya zengin olacağınız, konuştuğunuz veya görüştüğünüz herkesten farklı olacaktır. İşte bu yüzden finansal “gerçek” olarak nitelendirilen önceden hazırlanmış tavsiyeler, yatırım seminerleri ve genel otomatik çözümler, kendi gerçeklerinizi bulmanıza yardımcı olacak kişiselleştirilmiş eğitiminiz için bir fayda sağlamayacaktır.

Bu yüzden, finansal eğitim gerekliliğinin ikinci nedeni, kendinize uyan çeşitli yatırım stratejilerini, benzersiz becerileriniz, değerleriniz ve kaynaklarınız doğrultusunda öğrenmenizdir. Biz buna sistematik refah oluşumu dersi diyoruz.

Eğer bunun için kendinizi eğitmezseniz, kimse de bunu sizin adınıza yapmayacaktır.

 

3. Yatırım Tavsiyelerindeki Çıkar Çatışmalarından Kaçınmak

musteri-memnuniyeti

Sizin cebinizi %100 düşünen tek kişi, sizsinizdir. Diğer herkesin bir çıkar çatışması olacaktır.

“Finansal okuryazarlık genç insanların, telafi etmek için yıllarını harcayacakları kötü finansal kararlar almalarını engelleyebilir.”

Finans alanındaki otoriteleler, insanların kendi mali durumlarını yönetmeleri ve daha iyi bir finansal eğitim almaları için okul sistemi içerisinde daha iyi eğitilmeleri gerektiğini de belirtmektedir.

Paranızla nasıl yatırım yapmayı öğrenmeniz gerekiyor çünkü kimse bunu sizden daha çok önemsemeyecektir. Kendiniz dışında kimse hiçbir çıkar gözetmeden hayatınız ile ilgili finansal kararlar almayacaktır. Kendi portföyünüz için hiçbir çıkar çatışması yaşamayan tek yatırım danışmanı sizsinizdir.

Çeşitli yatırımlar hakkında yeterince bilgi sahibi olarak çıkar çatışmalarından kaçınabilmek, finansal eğitimin gerekliliğinin üçüncü nedenidir.

 

4. Yetkinizi Devredebilirsiniz Ancak Sorumluluğunuzu Devredemezsiniz

girisimcilik-efsaneleri

Birçok insan, danışmanlarının onların emeklilik, eğitim giderleri ve refah planlamaları gibi finansal konuları ile hep ilgileneceğini düşünür.

Tek yapmanız gereken bu gibi konuları profesyonel bir uzmana devretmek ve bunlar için öğrenmekle uğraşmamaktır. Uzman, her şeyin icabına bakacaktır.

Saçmalık!

İster finans uzmanlarını işe alın, ister bağımsız olarak yatırım yapın, hala yatırım sonuçlarından sorumlu olacak kişi siz olacaksınız. Yapacağınız her seçim alacağınız bir karardır ve bundan sadece siz sorumlusunuzdur.

Siz, hangi uzmanı kiralayacağınıza ve hangi yatırımı seçeceğinize karar verirsiniz. Eğer yatırım sonuçlarınızdan hoşlanmazsanız, kendinizden başka suçlayacak kimseniz yoktur.

Yetkilerinizi devredebilseniz bile sorumluluğunuzu devredemezsiniz. Sürekli olarak akıllı yatırımlar yapmanın tek yolu neyin, niçin işe yaradığını ve neyin, niçin işe yaramadığını bilmektedir. Eğer yatırım kararlarınız sahip olduğunu bilgiye bağlı olarak yapılmaz ise o zaman bunlar neye göre yapılabilinir? Danışmanın karizmasına, konuşmalarına, medyadaki söylentilere, güvene veya şansa mı? Bunların hiçbiri yatırım başarısı için güvenilir nedenler değildir.

Bilginin yerini hiçbir şey alamaz. Finansal geleceğiniz için kendi sorumluluğunuzu her zaman bilin. Akıllıca yatırım kararları alabilmek adına kendinizi yeterli düzeyde eğitmek için harekete geçin.

 

5. Finansal Bilginiz Para Gibi Kademeli Olarak Artar

5. Finansal Bilginiz, Para Gibi Kademeli Olarak Artar

Finansal bilginizin, portföyünüz kadar hızlı büyümesi oldukça önemlidir. Peki, niçin? Çünkü milyonlarca dolarlık bir yatırım kararını, binlerce dolarlık bir finansal bilgi ile yapmak kadar finansal açıdan tehlikeli bir şey yoktur.

Sahip olduğunuz finansal bilgi, servetinizin büyümesini engelleyen bir tavan gibidir. Finansal bilginizi artırdıkça tavanın daha da yükseğe çıkmasını sağlarsınız ve bu sayede finansal varlıklarınız da artabilir.

Siz, daha tutarlı bir şekilde yatırım yapmayı veya kaçınılmaz hatalar sonucunda mümkün olan en az zarar ile yatırımı sonlandırmayı öğrendikçe yatırımlarınızdaki kazancınız da artacaktır. Bu, cebinize daha fazla para girmesini ve daha güvenli bir finansal geleceği garantiler.

Finansal bilgi ile ilgili çok az bilinen bir gerçek ise para gibi katlanarak büyüdüğüdür. Öğrendiğiniz her yeni bilgi parçası diğerleri ile bağlantı kurar ve matematiksel bir katsayı gibi çarpılarak büyür.

Sizin hedefiniz, aynı paranızı birikim hesabınıza yatırdığınız gibi finansal bilgi birikiminizi her hafta düzenli olarak genişletmek olmalıdır.

 

6. Finansal Bilgi Asla Zarar Etmeyeceğiniz Tek Yatırımdır

yatirim-plani

Finansal eğitim, yıllık ödenek gibidir. Tek seferlik bir yatırım yaparsınız ancak ömrünüz boyunca getirini alırsınız.

İnsanlar paranızı çalabilir ancak kimse finansal eğitiminizi sizden alamaz. Bir şeyi bir kez öğrendikten sonra, asla unutmazsınız.

Ne kadar erken yatırım eğitimi alırsanız, o kadar erken kazanç elde etmeye başlarsınız. Ne kadar finansal okuryazarlığınızın tadını çıkartırsanız, ondan o kadar çok keyif alırsınız.

 

7. Gerçek Bağımsızlık ve Özgürlük Finansal Bilgiyle Mümkündür

para-kazandiracak-isler

Finansal refahınız için bir başkasının deneyimine ve bilgisine bağımlıysanız, gerçek özgürlüğü asla deneyimleyemezsiniz.

Dünya, büyük servetlere sahip olan ve kendi finansal cehaletlerinden ötürü hepsini kaybeden insanlarla doludur. Ne kadar çok paranız olursa olsun finansal cehalet, finansal güvenliğinizin en büyük düşmanıdır.

Finansal eğitim size nasıl balık tutacağınızı öğretir. Bu sayede bir başka kişinin size balık vermesi için ona bağımlı kalmak zorunda olmazsınız.

 

Finansal Eğitim En İyi Yatırımdır

en-iyi-yatirim

Peki siz ne yapacaksınız? Yanıt basit: bugünden öğrenmeye başlayarak sürekli gelişim ile finansal okuryazarlığınız için çaba harcamanız gerekiyor.

Roma bir günde kurulmadı ve finansal bilginiz de bir günde oluşmayacaktır. Bir yerden başlamanız gerekiyor ve güzel haber ise, başarı öğrenebilinen bir beceridir.

Eğer kendiniz için düzenli olarak çalışırsanız azminizin ödülü kendi finansal özgürlüğünüz olacaktır.

Öğrenmeye ve hazırlık yapmaya başlamak için şu andan daha güzel bir zaman yoktur. Bu sayede şu faydaların da tadını çıkartabileceksiniz:

 1. Finansal eğitim ile tüm birbiriyle çelişen yatırım tavsiyelerini sıralamayı öğrenirsiniz. Bu sayede kısmen doğru olan bilgilerle dolu bu dünyada kendi yolunuzu çizmeyi öğrenirsiniz.
 2. Finansal eğitim, yatırım tavsiyelerin doğasında olan çıkar çatışmalarından sıyrılmanıza yardımcı olur.
 3. Finansal eğitim, kendi benzersiz özelliklerinize uyacak olan özel bir plan oluşturmanıza yardımcı olur.
 4. Finansal eğitim, kendi finansal güvenliğiniz için kendi sorumluluğunuzu bilmenize yardımcı olur.
 5. Finansal eğitim, kendi finansal bilginizi arttırarak, finansal geleceğinizin tavanını yükseltmenize yardımcı olur.
 6. Finansal eğitim yıllık ödenek gibidir. Hayatınız boyunca size getiri sağlar ve kimse bunu sizden alamaz.
 7. Finansal eğitim, gerçek anlamda finansal özgürlüğü deneyimlemenize yardımcı olur.

Finansal eğitim, belirli bir yaşa ulaştığınızda finansal açıdan güvenli bir konumda olmak ile, beş parasız olmak arasındaki farkı yaratmaktadır.

Peki, bu konu hakkında ne yapacaksınız? Bugünden başlayarak ne gibi şeyler yapmaya başlayacaksınız?

Eğer bir değişiklik yapmak için yeterince motive olamıyorsanız, bu tutumunuzu değiştirmek için çeşitli yollar aramaya başlamanız sizin adınıza çok faydalı olacaktır. Finansal eğitim konusuna oldukça inanıyorum çünkü hayatımda yaptığı değişikliği tecrübe ettim. Umarım aynısını yaparak, siz de bunu deneyimleyebilirsiniz.

 

İlginizi çekebilir

Finansal Özgürlük Nedir? Nasıl Kazanılır?

Warren Buffett’tan Acemi Yatırımcılara Tavsiyeler

Kendinize Yatırım Yapmanın Yolları

Kendinizi Eğitmek İçin Okumanız Gereken Kitaplar

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir