Kendinize Yatırım Yapmanın Yolları

Kendine yatırım yapmayı öğrenmek , özellikle de işletme sahipleri için ciddi bir mücadeleye dönüşebilir.

Peki ya kendine yatırım yapmak isteyip ancak kendi işinin patronu olmayanlar? İşletme sahibi değilseniz yüksek bir kazancınız da yok demektir. Dolayısıyla yatırım yapmanızın önünde ciddi bir engel vardır. Bu imkansızlık hissi zamanla suçluluk duygusuna dönüşebilir hatta oldukça yoğun bir stres ve endişeye kapılmanıza dahi yol açabilir.

Peki, ne yapmalı? Yatırım konusuna takılıp kalmak veya sorunlar içinde boğulmak pek de akıllıca gözükmüyor.

Unutmayın, yatırım konularını anlamak, yatırımınızı kusursuzca hayata geçirebilmek veya bunları tutarlı alışkanlıklara dönüştürmek belli bir zaman dilimi gerektirir. Yine de yazımızı okuduğunuzda yatırıma dair bir hevese kapılacağınızdan şüphemiz yok.

Çünkü hem gerçekten zevk alacağınız hem de işin sonunda kazançlı çıkabileceğiniz son derece basit bir yatırım yolu var bildiğimiz. Ne mi?

Kendiniz! Yapacağın en iyi yatırım kendine yatırımdır. Gelin hem işletme sahipleri hem de kendini geliştirme kaygısı içinde olanlarınız için hazırladığımız kendinize yatırım yapıp hayatınızdaki pozitif gelişmeleri seyre dalmanıza ön ayak olacak 10 yaratıcı fikre birlikte göz atalım:

 

1.Kitap okuyun. Blogları takip edin.

Başarı ve zenginliğe aynı anda erişmiş iş adamlarından hangisi ile konuşursanız konuşun, bu noktaya gelebilmeniz için kitap okumanız gerektiğini söyleyeceklerdir.

Kitaplar size yeni şeyler öğrenme gücü verir ve kariyer basamaklarını tökezlemeden çıkmanızı sağlar.

Başka bir deyişle, kitaplar sizi hiç bulunmadığınız diyarlara götürebilir veya daha önce hiç düşünmediğiniz fikirlere bir anda ulaşmanızı sağlayabilir.

Üstelik bugünlerde kitap okumaya vakit ayıramadığınızdan dem vurmanız için geçerli bir sebebiniz de yok. Çünkü artık sesli kitaplar var. Egzersiz yaparken, ev işleriyle ilgilenirken ya da yoldayken dahi sesli kitapları dinleyebilirsiniz.

Bu hafta herhangi bir kitap okumak veya yeni bir yazarı deneyimlemek için kendinize biraz zaman ayırın. Yalnızca eğlenmekle kalmayıp yaratıcılığınızın derinliklerine de inebileceksiniz.

Mutlaka okuyun: Ölmeden Önce Okumanız Gereken Kişisel Gelişim Kitapları

 

2. Bütçenizin kontrolünü ele geçirin.

Hemen şimdi harcamalarınızı veya birikimlerinizi kontrol altına alın!

Borçlanmanın şakası yok ve sizi her geçen gün biraz daha aşağı çekiyor. Unutmayın, borcunuzu bitirene kadar, paranız tam olarak sizin sayılmaz.

Borçlarınızdan kurtulmak, mali durumunuzu kontrol etmenin ilk adımdır, böylece borçlarınızın kölesi olmazsınız. Daha az stresli olur, daha iyi uyur ve daha huzurlu bir hayata sahip olursunuz.

Tabi hayallerinizi gerçeğe dönüştürmek için bir miktar nakit para biriktirmeyi de unutmamanız gerek.

İstediğiniz şeyleri elinizdeki nakitle alabilme lüksüne sahip olduğunuzda nefret ettiğiniz bir işi bırakma, sevdiğiniz bir işi hayata geçirme veya finansal özgürlüğe sahip olma gibi güzellikleri de aynı anda elde etmiş olursunuz.

Unutmayın, acil durumlar için ekstra paraya sahip olmak kendinize yaptığınız inanılmaz bir yatırım olacak. Yeni başlayanlarınız, vergiden muaf bir tasarruf hesabı açarak finansal profillerini daha da geliştirebilirler.

Mali bir kaos içinde olacağınız bir yaşamı kabul etmek suretiyle rafa kaldırdığınız tüm hayaller, ufak bir finansal planlama, bütçeleme ve oto-kontrol ile gerçeğe dönüşebilir.

Kulağa hoş geliyor, değil mi?

Mutlaka okuyun: Tasarruf Etme ve Para Biriktirme Yöntemleri

 

3. Geleceğinize yatırım yapın.

Birikim yapmak ya da herhangi bir yatırımda bulunmak için emekliliğe kadar beklemeyin. Geleceğiniz ve bütçenizin istediğiniz yaşam tarzını nasıl karşılayacağına dair hiç vakit kaybetmeden düşünmeye başlamanız şart.

Geleceğe yatırım yapmanın bir yolu da “Acorns” adındaki bir uygulamayı kullanmak. Acorns harcamalarınızı bir araya getiren ve varlıklarınız ile harcamalarınız arasındaki farkı bir yatırım aracı olarak kullanan bir uygulama.

Birkaç kuruşluk farktan dahi ay sonunda kayda değer bir kazanç elde edebilmeniz mümkün.

Hemen şimdi ücretsiz bir hesap açın ilk 5 TL veya 10 TL’lik transferinizi gerçekleştirin. Artık servet oluşturmaya hazırsınız!

Bu tarz bir uygulama kullanmıyorsanız, her ay maaş hesabınızdan çekilip yatırım hesabınıza aktarılacak bir otomatik ödeme talimatı verebilirsiniz.

Anlayacağınız, emeklilikte daha iyi bir yaşam için tasarruf yapmaya şimdiden başlamanız gerekiyor.

Mutlaka okuyun: Zengin Olmanızı Sağlayacak 3 Garanti Yöntem

 

4. Öğrenmekten vazgeçmeyin.

Her işletme mutlaka işlerin durgun olduğu bir dönemden geçmiştir. Böyle anlar öğrenmeye devam etmek için mükemmel zamanlardır. Biraz huzursuz veya sıkılmış hissetmeye başlayabilirsiniz ve bu duygu ciddi bir ruhsal patlamaya yol açabilir.

O halde şimdi bir düşünün…

Öğrenmek için sabırsızlandığınız bir beceri mi var? İşinize ilişkin daha iyi olabileceğinizi düşündüğünüz hatta eksikliğinin ciddi bir hayal kırıklığı yarattığı şey nedir?

İşletmenizin kullanmada yetersiz kaldığı bir alan bulun. Örneğin, etkili kullanamadığınız şey İnstagram uygulaması olsun. Bir İnstagramda pazarlama kursu almayı düşünün ve yeni pazarlama stratejileri uygulamaya başlayın.

Ya da programlama gibi bir beceri edinmek mi istiyorsunuz? O halde ücretsiz çevrim içi bir eğitime katılarak kendi sitenizi yaratmaya ne dersiniz?

Mutlaka okuyun: Yaşam Boyu Öğrenme Alışkanlığı Geliştirin

 

5. Kendinize zaman ayırın.

Kendine yatırımın önemini zaten biliyorsunuz, ancak günlük hayatınızda bu iş için gerçekte ne kadar zaman ayırıyorsunuz?

Netflix’te bir dizi seyretmek için bir mola vermekten tutun da basit bir köpük banyosu yapmaya kadar keyif alacağınız her türlü etkinlik kendinizi dinlendirip tükenmişlik hissinden kaçınmanın anahtarıdır.

Örneğin benim mola vermek için yapmaktan hoşlandığım şeylerden biri de dışarıya çıkmak, hatta bazen tüm hafta sonunu evden uzakta geçirmek. Bir hafta sonu kaçamağı, sadece işletme sahiplerinin değil, sıradan insanların da tazelenip şarj olmalarını sağlayacak harika bir zaman dilimine dönüşebilir.

Kendinizi dinlendirmek için ufak kaçamaklar yapın ve bunu yapmaktan dolayı kendinizi asla suçlu hissetmeyin!

Mutlaka okuyun: Başarının Gizli Anahtarı: Dinlenmek ve Rahatlamak

 

6. Bir mentor veya danışman edinin.

Kendine yatırım yolculuğu tek başına yaptığınız bir gezi olarak kalmak zorunda değil. Cesaretiniz kırıldığında ya da kaybolmuş hissettiğinizde size rehberlik edebilecek bir mentor veya rehber edinin.

Kendiniz için bir şeyler yapma sürecinde, neyin işinize yarayıp neyin yaramayacağını, neyin sizin için değerli olup neyin olmadığını anlayabilmenizi sağlayacak birinin varlığına ihtiyaç duyarsınız.

İş hayatında size danışmanlık edecek bir rehber en büyük destekçiniz olabilir.

En önemlisi, hayalinizdeki işi nasıl gerçeğe dönüştüreceğinizi anlamanıza yardımcı olacak olmalarıdır. Bir karar alırken her daim sizin çıkarlarınızı gözetecek, sizi zenginlik ve denge dolu bir hayata taşıyacak bir kişinin varlığı kendiniz için yapabileceğiniz en iyi yatırım olabilir.

Bir finansal planlama uzmanı veya bir mentorun varlığı, hem şirketiniz hem de sizin için harika sonuçlar doğurabilir. Böylelikle işletmenizi istediğiniz noktaya, yani emin adımlarla ilerleyen, başarılı bir kurum haline getirebilirsiniz.

Mutlaka okuyun: Doğru Akıl Hocasını Bulmak İsteyenlere

 

7. Sigorta yaptırın.

Sigorta işi çok sıkıcı bir mevzu, biliyoruz. Ama maalesef gerekli. Hayatın ne getireceği bilinmez, dolayısıyla her şeyin iyi olacağını varsaymak yaşamanın en iyi yolu olsa da, en kötüsüne hazır olmak gibi temkinli bir duruş da aynı derecede gereklidir.

Herkesin sahip olması gerektiğini düşündüğümüz temel sigorta türleri – hayat (bakmakla yükümlü olduğu kişileri olanlar için), otomobil, ev  ve sağlık sigortasıdır.

Serbest meslek sahibi olduğunuzda, kendinizi sigorta ettirmenin maliyeti oldukça yüksek olabilir, bu yüzden iyi bir piyasa araştırması yapmak önemlidir. Özellikle serbest meslek sigortası söz konusu olduğunda, geleneksel sigorta türlerindense çok daha uygun fiyatlı seçenekler bulabilirsiniz.

Mesele şu ki, kendinizi ve ailenizi korumanız gerekiyor, sigorta yaptırmanız ise size bu rahatlığı sunuyor.

Daha mutlu ve daha parlak bir gelecek için kendinize yatırım yapın ve sigorta işlemlerinizi hemen başlatın!

 

8. Birden fazla gelir akışı yaratın.

Ekonominin ne denli dengesiz olduğu düşünülürse, olası bir krizi en az zararla atlatmak için birden fazla gelir akışına sahip olmanız şart. Günümüz şartlarında faturalarınızı ödemek için tek bir işe veya maaşa güvenmeniz zor.

Pasif gelir elde etmek ve ekonomik istikrarı sağlamak için birden fazla gelir kanalı oluşturmak hayati önem taşır.

Yani bütçe kontrolü, tek tip gelir kaynağı riskini azaltmak ve farklı yollardan para kazanmak anlamına gelir.

Bu durum yalnızca geceleri daha iyi uyumanıza yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda daha önce hiç fark etmediğiniz bir şeye yönelik gizli kalmış bir tutkuyu da açığa çıkarabilir.

Mutlaka okuyun: Pasif Gelir Kaynakları

 

9. Sınırlarınızı bilin ve saygı gösterin.

Siz izin vermediğiniz sürece, hiç kimse sizden faydalanmaya kalkamaz. Bazen HAYIR diyebilmek de EVET demek kadar önemlidir.

Doğru şeylere EVET veya HAYIR demeyi yani kendi sınırlarınızı belirlemeyi öğrenmelisiniz. Unutmayın, herhangi bir şeye HAYIR demek sizi kötü bir insan yapmaz.

Aksine sınırlarınızı bilmek ve bu sınırlara saygı göstermek sizi harika biri haline getirecek olan şeydir

Güçlü ve zayıf yönlerinizi iyi bilmek sizi daha güçlü bir birey veya işletme sahibi haline getirir.

Mutlaka okuyun: İşinizi ve İlişkilerinizi Etkilemeden Hayır Demenin Yolları

 

10. Ek işler yapın.

Ek iş yaparak para kazanmak birden fazla gelir kaynağı yaratmaktan farklıdır. Nasıl mı?

Ek işler, yalnızca yatırımda bulunmak veya küçük birikimler yapabilmek amacıyla yapılmaz. Boş zamanlarınızda para kazanmak müşterilerinize ek hizmet olarak sunabileceğiniz bir beceri geliştirdiğiniz anlamına gelir. Örneğin, sadece 30 gün içinde serbest çalışan bir yazar olmanın yollarını öğrenebilir ve bu iş üzerinden para kazanmaya başlayabilirsiniz.

Harika değil mi?

 

Sonuç olarak

İnsanlar kendinize yatırım yapmaya ilişkin yöntemler önerdiğinde çoğu zaman parasal bir yatırımdan söz ediyor olurlar.

Bu doğru bir bakış açısı olsa da, bazen kelimenin gerçek anlamıyla “kendinize” yatırım yapmak da önemlidir.

Zaman ve para yatırımı yapma arasındaki dengenin nasıl sağlanacağını  da öğrenmelisiniz. Başka bir deyişle, sabırlı olmanız gerek.

Ne zaman tutumlu olup ne zaman daha savurgan bir tavır sergileyeceğinizi, ne zaman para biriktirip ne zaman para harcayacağınızı iyi bilmelisiniz.

Unutmayın, kendinize yatırım yapmak gelecekteki size yapabileceğiniz en iyi şey.

Mutlaka okuyun: Finansal Eğitiminize Yatırım Yapmak Yapacağınız En İyi Yatırımdır!

Avatar

Yazar : Deniz

Bir yanıt yazın

Avatar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir